Je normálne, ak 16-mesačné dieťa v tomto veku ešte nedáva najavo súhlas, resp. nesúhlas?

Zodpovedané
5. jún 2022

Dobrý deň,

dcéra má 16 mesiacov a stále nekýva hlavou áno/nie. Ani slovne pri odmietaní nepovie "ne ne", resp. iba občas. Napríklad pri jedení, ak už nechce, odvráti hlavu nabok, alebo dá pred ústa ruku. Tým jedlo odmieta. Čo sa týka iných gest, tak vie dať papa, ukázať aká bude veľká, pošle pusu, zatlieska, ukazuje prstom. Rozumie aj jednoduchým pokynom.

Je normálne, ak dieťa v tomto veku ešte nedáva najavo súhlas, resp. nesúhlas?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto veku už deti poväčšine tieto gestá ovládajú. Každé dieťa je však iné. Preto sa má jeho vývin hodnotiť komplexne, nie tabulkovým štýlom, že toto nezvláda, tak "je zle", ale ako komplex dovedností, ktoré ovláda.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas