3 ročný syn nerozpráva plynule

munu
11. feb 2012

ahojte,
poradte mi co s tym a ci je to stale este vporiadku, ze nas Matko nerozprava s nami este stale plynulou recou.. zacal rozpravat ked mal asi 2 roky a 3 mesiace, zbiera stale nove slovicka, obohacuje svoju slovnu zasobu, zopakuje vsetko co mu povieme a uci sa rozpravat v dvoch jazykoch naraz - anglicky a slovensky, kedze zijeme v uk.. chodieva tu do skolky, takze tam pocuva samu anglictinu a doma s nim hovorime po slovensky, ale ked ho ucime nove slova, tak v oboch jazykoch.. je velmi sikovny na cisla, vie rozoznat cisla az do 10 000, ale nevie stale rozpravat plynule.. ked chce papat napriklad, tak povie len, ze: chce papat.. nepovie, ze mamka chcem nieco papat, alebo rozsiahlejsiu vetu.. snazi sa, nemozem povedat, ze nie, no na druhej strane akoby nevedel sam zo svojej hlavky vymysliet hocijaku novu suvislu vetu.. niekedy mam pocit, ze ho musim kazducku vetu presne naucit, ako ma co povedat..ale on to musi sam chytit, take tie svoje vlastne vety si myslim.. alebo sa mylim? mate niekto podobne dieta doma v tomto veku a s takou komunikaciou? je to normalne alebo by sme to mali s manzelom zacat nejako riesit? za kazdy nazor budem vdacna, kedze by som uz velmi chcela sa s nim normalne porozpravat a tesim sa na otazky "preco" od neho🙂

lubina
11. feb 2012

Ak zacal hovorit az po 2 rokoch, tak si myslim, ze to je este ok. A aj to ze hovori dvoma recami, tak ten recovy vyvoj moze byt trosko pomalsi.Sama mam deti, co tiez hovoria dvoma jazykmi. Mladsia ta nema problem, hovorila velmi skoro a nema problem ani hovorit v dvoch reciach. Starsia zacala hovorit az ked mala 2 roky a druhy jazyk super rozumela, alehovorit nechcela, to prislo az ovela neskor, aj ked teraz hovori plynulo v oboch reciach. Ja by som asi este par mesiacov pockala, kym by som vyhladala odbornu pomoc logopeda. Prajem vsetko dobre a nech rychlo tvori vety 😉

munu
autor
11. feb 2012

@lubina dakujem🙂 ja si vlastne tiez myslim, teda dufam v kutiku duse, ze by som mu mala dat este par mesiacov cas, kedze zacal neskor rozpravat.. a mozem sa spytat este kolko rokov ma tvoja starsia dcerka teraz? zaujima ma teda, kolko to trvalo u tvojej starsej dcerky, kedze si to mala asi podobne ako ja s nasim Matkom.. on tiez rozumie kopu veci v oboch jazykoch, len sa mu musi rozviazat poriadne jazyk a na to stale este cakame..

maca_p
11. feb 2012

@munu znamena to jedine to, ze zatial nie je genialny, je "len" uplne normalny maly chalan 😀

munu
autor
11. feb 2012

@maca_p ked vies, ja vidim ako ostatne deticky v jeho veku uz plynule vedu debatu so svojimi rodicmi alebo v skolke a Matko stale len prikyvuje alebo zopakuje po nich, ale nic vlastne nevytvori.. toto ma mrzi na tom... ten fakt, ze on sam nechce svoju vlastnu vetu vytvorit, vymysliet, povedat.. ale budem este cakat a uvidime ako sa posunie vo vyvoji 🙂

lubina
11. feb 2012

@munu starsia dcera ma teraz uz 6 rokov, ale ten rozdiel v jazykoch pochopila az ked mala asi 4 roky. Ta mensia to pochopila nejako hned ako zacala rozpravat 😀 . Starsia v jednej vete pouzila aj oba jazyky ak ci nevedela spomenut

munu
autor
11. feb 2012

@lubina no tak dufam, ze aj Matkovi to uz v najblizsej dobe dopali 🙂 mam kamosku, co ma dievcatko starsie od Matka o 2 mesiace a ta aj zacala skoro rozpravat.. uz hned po roku zacala tvorit jednoduche vety z dvoch slov typu chcem papat a podobne.. Matko v tom veku este nehovoril snad nic, len mozno mama alebo tak.. a to dievcatko sa uz teraz riadne porozprava so mnou, ze bola niekde na ihrisku a tam boli deticky a mali take pomalovane tvaricky a ze ona sa velmi zlakla ich a tak podobne.. no nechapacka, kedze u Matka take nehrozi zatial.. ale velmi sa uz tesim, ked to uz aj unho bude hrozit take nieco 😀

maca_p
11. feb 2012

@munu pozri, ten moj je nar. 5.3.09 😀 a odpoveda jednoslovne, zacina tvorit dvoj-troj slovne vety. zapor vytvori stylom: budem ne (nebudem). a to nie je ani bilingual 😎 . proste si idu svojim tempom. je vela deti v okoli, ktore su mladsie a teda speech maju na zavidenie 😀 . ten moj je zasa pohybovo nenormalne aktivny.

sisaka
12. feb 2012

@munu ak ta to ukludni, tak doma mam nieco podobne, tiez chlapec, tiez bilingvalny, uz bude mat pomaly 4, takze o rok starsi. nas ma trochu menej slovenciny, nou hovorime iba ja s manzelom, dcera zvacsa po anglicky (prisli sme sem ked mala takmer 5 rokov, takze sa jej lahsie keca v angline - teraz ma 13), jeho pasivna slovenska slov. zasoba je vyborna, rozumie uplne vsetko, aktivna nic-moc i ked viem, ze to slovo urcite vie povedat, tak ho nepovie, skusa hovorit zvacsa len po anglicky, slov. slovom si pomoze, ked nevie anglicke, pasivna anglicka slov. zasoba je o dost horsia - do skolky zacal chodit v 3 rokoch, takze nie moc dlho, aktivna slov. zasoba zaostava asi tak o rok oproti rovesnikom. Mozem ta potesit, ze za posledny rok vidim velke zlepsenie a kym som este pred rokom uvazovala nad speech therapist teraz od toho upustam. Na 3. rocnej prehliadke splnal minimalne jazykove kriteria, od vtedy sa o dost posunul, i ked urcite sa nechyta na svojich rovesnikov, ktori hovoria len jednym jazykom, no dufam,z e ich casom dobehne. Ak ta to velmi trapi skus tych speech therapist alebo pathologist, neviem ako u vas, u nas ti statni su takmer nedostupni - dlha cakacia doba a ti sukromni pytaju strasne peniaze ☹
Dam ti priklad synovej vety - hovorim mu: Povedz sestre, nech uz nepusta tolko vody. On jej krici: Don't pustat vela water 😝 .
S dcerou sme nastastie nemali ziadne problemy, prisla sem ked uz vedela dobre po slovensky, vedela vyslovovat vsetky pismena, vratane r a anglina sa na nu krasne "nalepila" , tiez ked si spomeniem, ako isla v 2 rokoch na SK do skolky uz vedela normalne komunikovat, vedela basnicky, pesnicky, syn v 2 rokoch vedel par zakladnych slov - no neda sa to ani porovnat, fakt obrovsky rozdiel

sisaka
12. feb 2012

@maca_p taky tak, moj syn rec 0 bodov, ale pohybovo je total zdatny - hocijaky sport skusi tak mu to ide, od futbalu, cez lyzovanie, po plavanie ....., no rovnovaha musi byt, niekde je ubrate, niekde pridane 😀

jankavl
12. feb 2012

Kazde dietatko je velmi individualne a sikovne v niecom inom. Na cisla je Tvoj naozaj velmi sikovny🙂, viem to porovnat. Keby si bola tu na slovensku, poradila by som Ti s nim zajst k logopedovi. Moj prvy syn tiez zacal neskor rozpravat ako ostatni, potom sa rozbehol. teraz ked ma takmer styri roky som s nim zasla k logopedicke iba kvoli vyslovnosti niektorych slov aby mi poradila ako s nim cvicit a zistila som ze ona sa vyjadruje k celkovej slovnej zasobe, tvorbe viet. syna mi tak velmi pochvalila za jeho nadstandardne komunikacne schopnosti, ze ma to prekvapilo. Nie vyslovnost, ale prave slovnu zasobu a tvorbu viet ze ma na omnoho vyssej urovni ako je jeho vek. A pritom zacal oproti ostatnym detom ozaj vyrazne neskor rozpravat, az som sa vtedy uz zacinala obavat. A najma, Tvoj syn je bilingvalny, takze posun je este aj opodstatnenejsi ako u jednojazycneho dietata.

viki2912
12. feb 2012

bud pokojna,kazde dietatko je ine...neexistuje prirucka v ktorej by sa pisalo,dieta ma chodit,hovorit vtedy a vtedy...kazde je ine a vynimocne v niecom inom...mozno je to tym,ze zijete v uk,ma viacmenej bilingvalny sposob zivota...teda,vy doma komunikujete v slovencine,v skolke je obklopeny inym jazykom...moze byt skor zmateny,neisty...ale vyrazny problem by som v tom nevidela...to sa urcite zlepsi.... 🙂

lubina
12. feb 2012

@munu vies najlepsie je neporovnavat deti, lebo moja starsia dcera zacala skoro chodit a hovorit ked mala 2 r. Zato mladsia mala 11 mesiacov ked hovorila skutocne cele suvetia, nie iba veticky, proste dalo sa s nou porozpravat normalne, ale zato chodit zacala ked mala 20 mesiacov, citas spravne 20 mes. No a Dr. mi vtedy povedala, ze ich nemam vobec porovnavat, ze kezde dieta je individualne a aj vyvoj je iny, aj ked su to sestricky.Takze ja viem, ze je to tazke ale neporovnavaj ak nemusis.Urcite sa pusti hovorit 🙂 aj ten tvoj, len mu to trva trochu dlhsie a dopali mu aj to, ze jazyky su rozdielne

katka1981
12. feb 2012

Neboj sa, je to v poriadku. Moja zacala ked mala 2 roky 7 mesiacov este len sypat slovicka a opakovat zacala pred nedavnom, ale vidim ako napreduje a som si ista ze ako 3 rocna nebude hovorit cele vety a plynule ale nevadi, to co bolo pred 2 mesiacmi, tak to bolo tak na urovni 1 az 1,5 rocneho tabulkoveho dietata, a podla psychologicky je v poriadku, no tak bude hovorit neskor, ale je takych deti vela aj v mojom okoli. To ma trapi najmenej.

mecenga
9. nov 2012

Ahoj ja viem, že si to už písala dávnejšie. No zaujímala by ma, ako ste pokročili? Mám presne takéhoto istého chlapca ako ty. Opakuje všetko, ale vety nula bodov. V decembri bude mať 3 roky. Napíš budem rada. 😀