3 ročný syn vôbec nepočúva, odporuje a je hyperaktívny

katka159
9. mar 2011

Prosím Vás chcela som sa spýtať na názor, náš malý bude mať v máji 3 roky a absolútne nepočúva ,stále odporuje, nechce sa obliekať, neuveriteľne kričí a najhoršie je keď mu niečo nieje po vôli alebo mu niečo zakážem a nedovolím tak začne revať , všetko okolo neho lieta a všetkých pľuje. Je to normálne na jeho vek alebo by som mala vyhľadať odborníka pretože už nepomáha ani vysvetľovanie, ani napomínanie a už ani facky.
Rozhodla som sa to dať aj ako diskusiu pretože by som rada aj zistila názore iných báb a dúfam že mi tému neuzamknú

zvedavamt
25. sep 2011

moja dcéra je už prváčka. Pokial jej ustrážim cukor, nemáme v škole problémy.
Už som tu písala o jej tráviacich problémoch od cca 6mes / ked ma donútila doktorka prikrmovať umelým mliekom/ , potom sme prešli na kozie a bolo po problémoch. Už vtedy som si všimla ako velmi na nu pôsobí cukor. Akonáhle zjedla niečo sladké / našťastie kôli nemliečnej diete bola do 4 r takmer bez sladkostí/ bola ako urvatá z reťaze. Takže píšem aj na základe vlastnej skúsenosti a to že mám pravdu mi potvrdil aj odborník na zdarvú výživu Peter Planieta. Cukor nie len že deti zbytočne nabudzuje,ale im aj kradne vápnik z kostí a prekysluje im organizmus, čo má za následok ďalšie zdravotné problémy.
Chodili sme kvôli dcérinej hyperaktivite aj k neurologičke,ale tá mala pre nu len jedno riešenie a našťasite sa ukázalo, že tlmiace lieky, ktoré jej v cca 3r predpísala, jej pôsobili opačne a bola znovu nazvládnutelná. A po ďalších nepríjemnostiach spojených s hopitalizáciou v MFN som prestala doktorom veriť a vzala som veci do vlastných rúk. Už nebeháme po doktoroch /max povinné preventívky/. Aj bežné prechaldnutia, angíny,chrípky zvládame doma úplne v pohode.
Jasné, že sa najprv musia zmeniť rodičia a ich postoj k dieťaťu . Kurz APR mi dal vela,ale už pred ním som sama aj vdaka iným "zdravo mysliacim" ľudom zistila ako sa dá aj s "hyperaktívneho diatata vychovať normálne" 🙂
Ja nikomu nenútim moje názory a postupy, však kto chce vyskúša a sám uvidí, či to funguje aj na jeho dieta.
APR "reklamujem" preto, lebo viem, že je to pre rodičov fajn a nie každý vôbec vie o materských centrách, kde by sa s tým mohol stretnúť.
A to ,že na kurze nebolo so mnou aj moje dieta? Každé dieta reaguje rovnako na určité "zaužívané" výchovné postupy , či je hyperaktívne,alebo nie. Teraz už viem ako to nerobit, aby dieta nereagovalo ako nechcem, ale práve naopak.
🙂
prajem kludné a spokojné detičky

yukki
25. sep 2011

U nás nepozorujem vplyv cukru na správanie. S inštruktorom kurzu APR sme mali príjemnú a prínosnú viachodinovú polemiku na pobyte, an jednej strane mamky nie celkom štandardných detí na druhej on, myslím, že sme dospeli k spoločnému záveru, že princípy výchovy ako ich podávajú inštruktori sú skvelé, nie sú však platné a aplikovateľné všeobecne na všetky deti-na veľkú skupinu detí áno, ale rozhodne na niektoré nie. Mnohé z nás majú deti práve s poruchami správania a poruchami pozornosti...

maznacik007
25. sep 2011

u nas neni problem s postojom rodica k dietatu skor je problem postoj okolia k dietatu a jeho prejavom spravania...

cukor na nasho nema ziaden vplyv v zmysle ze mu nedavam pit sladene cukor pouzivam len velmi striedmo.. 1 kg miniem tak za 3-4 mesiace v skolke tiez nesladia atd...
a nema to vplyv na jeho prejavy spravania...

u nas funguju ine veci zmeny rezimu ... najma ak k nam niekto pride domov niekedy aj prilisny zaujem zo strany druhych ludi / neznamych/ a vela nasich takych speci spustacov nadobudnutych v rannom detstve...
mne to bolo vysvetlene tak /psychologom/ ze prosto pri utvarani tych drah v mozgu neboli plne saturovane jeho potreby a prosto je to nasledok toho ale ze je to v mozgu a aj ked sa uci a nauci dokonalo ovladat svoje prejavy tak prosto mozu nastat situacie pod velkym stresom atd atd.. kedy sa tam prosto nieco prepne a ide podla tych starych spojeni... lepsie to vysvetlit neviem ale neni to ovplyvnene stravou ..

ano uznavam ze su deti kde je problem s vymedzenim hranic u rodicov a tie sa mozu javit ako hyperaktivne a preto im potom pomoze ak rodic zmeni pristup.. /s obmedzenim cukru suhlasim / ale deti ktore maju hyperaktivitu tak tie sa vyliecit tymto sposobom nedaju lebo prosto to v mozgu tie prepoje a tak to nezmenis ... uz teraz... samozrejme su techniky a lieky ktore to mozu ovplyvnit ale nie v zmysle ze sa to da uplne ze vyliecit...

mycats
3. jan 2012

Mam doma 20m. nezbednika, ktory presne ako tu opisujete viacere je vzdorovity, ked sa mu neurobi povoli alebo nieco zakaze, tak vsetko hadze okolo seba, hadze sa po zemi, bije nas.....
😝 😝 😝 neviete mi niekto poradit nejaku dobru knihu ako zvladnut tieto jeho maniere.
my sme uz skusali vysvetlovat, vyjednavat, ignorovat, aj dat na zadok, ale vobec nic nepomohlo, ak tak na 5min.
on doslovne provokuje dookola, kym ho nejdem vyhresit a ked ho aj vyhresim, tak o 5min. robi to iste a vyskiera sa na mna 😝
najhorsi je ked je doma manzel. kym som s nim doma sama tak je kludny a den je uplne v pohode. ale akonahle je doma aj manzel, tak je ako utrhnuty z retaze a len vrieska, reve, dupe a vsetkeho sa domaha silou mocou.

lili777
3. jan 2012

@mycats Skús prečítať Každé dieťa sa vie naučiť poslúchať - dá sa aj na nete stiahnuť alebo 5 dní, ktoré zmenia vaše dieťa. Ja som čítala obe, no zázrak sa samozrejme nestal. Ale dočítaš sa tam metódy, ako reagovať v ktorej situácii. I keď je to všetko ťažké a nijaký univerzálny návod neexistuje. Ja som sa radila aj so psychologičkou, aby som neurobila niečo zle. Ja totiž tiež "vlastním" takto vzdorovité dieťa - bude mať 3 roky. Z mojej skúsenosti sa to trošku zlepšuje, čím viac rozumie, tým lepšie. Vo veku tvojho sme mali problémy s tým, že veľa veciam nerozumel, takže to bolo hrozné. Také dieťa nemá trebárs také sociálne väzby, že keď ho vezmeš z ihriska, lebo robí deťom zle, tak by z toho mal nejaký trest, nedaj bože poučenie. Proste fajn, presúvame sa z bodu A do bodu B a robím si ďalej čo chcem🙂 Tiež mu nemôžeš vysvetľovať, že nedostane niečo preto, že neviem ekdy robil to a to. On takéto zmýšľanie a oneskorené dôsledky svojho správania nechápe. Dnes sme na tom lepšie, ale prešli sme hranicou 2,5 roka a všetkým možným. Držím päste, aby ste to zvládli. Mne kypia nervy pravidelne. Ale ako som si hovorila v tých 18-20 mesiacoch, že je to zlé, tak bolo ešte aj horšie. Nepoteším ťa tým asi, ale toto obdobie vzdoru je katastrofa. Obzvlášť, ak má taký silný priebeh. Ešte donedávna vítal môj syn deti na ihrisku tým, že ich sotil alebo sa hodinu s niekým hrá a potom mu jednu preventívne švihne. Tak toto som milovala. Človek nemá tušenia čo ho napadne a čo kedy si zmyslí urobiť. A mali sme aj obdobie v lete, keĎ mal niečo cez dva roky, že sme preventívne chodili von mimo ostatné deti, aby im nerobil zle. A tiež sme bývavali len na dvore, lebo jednú dobu bolo obrovským hobby utekať mi na cestu a iné kaskadérske kúsky.

mycats
3. jan 2012

@lili777 idem pohladat tie knihy a urcite nieco skusim. toto co pises robi aj moj maly 😢 😝
asi tak par mesiacov dozadu zacal strasne "ziarlit" to nazvem a ak sa prihovorim alebo priblizim k nejakemu dietatu, tak ho soti alebo ho celou silou udrie do tvare. no ja som zufala niekedy z neho.
trest verzie, ak nebudes posluchat, koniec hry a ide sa domov robim aj ja. tazko povedat ci to zabera. doma vzdy chyti zachvat a hadze sa o zem, reve - tak aspon 20min. ja som dufala, ze to pochopi. jeden cas to fungovalo, ale uz ani to nefunguje, myslim nejaky trest alebo zakaz ked urobi nieco zle.
bitky o hracky na ihrisku mavame bezne, aj ked su to neni jeho hracky, tak je proste nasilny si ich privlastnit. a to nehovorim ked vezme nejake dieta jeho hracku!!! doslovne sa na neho vrhne! slovicko pozicaj nejako nevieme pochopit. utekat zacal aj moj maly, ale ja ho vzdy hodim do kocika a peso nejdem nikam, lebo by som asi osedivela. maly ma vyhladnu stokke, tak kocik miluje, vsetko vidi a ukazuje a ja ho nemusim nahanat cez chodnik. u nas na dvore zase ziarli na psa a sace aj toho. sice je to velky pes a mysli si o tom svoje 😀 😀 mne to vadi, ze pri tom vrieska a nuti ma vyhnat psa, aby nemohol byt s nami. veselo mam kazdy den.

mycats
3. jan 2012

@lili777 Pozerala som albumcek, tak sa chcem spytat aka je mala??? Mam nadej, ze druhe dietatko bude "z ineho cesta" ako moj syn?? Lebo ja sa bojim, ze dve taketo super deti by ma uz asi zabili 😀 😀

lili777
3. jan 2012

@mycats No zatiaľ ťažko povedať🙂 ale vie poslúchnuť už v tomto veku. To malý nevedel. Robil si čo chcel. Je šikovnejšia, roozumnejšia. Ona je citlivá, ak zvýšim čo i len hlas, zakriví ústa a plače. To chalni sú otrlí. Aspoň môjho nerozhádže vôbec nič. Mne parí z hlavy a on sa stále usmieva, pre neho nikdy nie je dosť zle. Najviac sa asi snaž čo najmenej mu dať po zadku, ruke...Poznám to dobre, ruka občas vystrelí, ale...snaž sa mu neukazovať, že ak sa ti niečo nepáči, riešiš to bitkou, udretím, lebo potom bude nesúhlasné situácie s deťmi riešiť podobne. prípadne so súrodencami a ty budeš mať čo robiť, aby si ho to odnaučila. Takže do vedľajšej miestnosti a udrieť si do steny🙂 gauča alebo taaak. Ale druhé deti sú priebojnejšie, šikovnejšie. Ťažko povedať, či by bolo také ako to prvé. To záleží aj od pohlavia. Dievčatá sú proste iné. Ale to sú aj iné predpoklady v závislosti od iného pohlavia. Ale malá sa nedá, má rok a švihnúť mu vie späť. Jej sa nikto nemusí zastávať🙂 už menšia ho vedela vyšticovať. Ale našťastie takéto spory sú čoraz zriedkavejšie, no vždy zasahujem, aby sme to stačili korigovať správnym smerom. Dnes funguje dobre metóda, že ak robí zle, musí sa ísť do izby ukľudniť. zavriem dvere a predtým ho informujem, že ak sa ukľudní, môže sa vrátiť. Väčšinou príde za 3 minúty a je kľudný s hláškou, že už sa ukľudnil. ináč túto metódu "izolovania od ostatných" som skúšala aj vo veku toho tvojho. Fungovalo to tri dni a potm mu to bolo veeeľmi smiešne. Koľko krat mi s úsmevom švihol dverami a nezabudol na úsmevné čáááááu. Samozrejme sa nesmie ho tam nejako zatvárať na dlho. ja len vtedy fakt pár sekúnd, pridržala som dvere a väčšinou sa začal jedovať a hneď sa spamätal. No len asi tie tri dni🙂 Dnes to funguje fajn. A najmä keď je návšteva a robí zle, pošlem ho do vedľajšej izby, ale nezavriem. má obrovské nervy, že nesmie za nami, ale funguje to výborne. Pokoj je aj na dve hodiny, čo je rekord obrovský. No budeš mať veselo až až. Vysoká škola vymýšľania. Ale možno je fajn sa poradiť s psychologičkou. Ja som tak robila, aby som vedela, či mu týmito rôznymi me´tódami nemôžem nejako psychicky ublížiť a viac pokaziť ako napraviť.

lili777
3. jan 2012

@mycats Ináč v každom tom jeho vymýšľaní skús vidieť len a len to, že sa snaží na seba upozorniť a povedať ti jednoducho, že halooo som tu a všímaj si ma. Samozrejme je to vždy keď treba aj niečo robiť, variť, dať do pračky a taak. Vtedy vyvádza najviac. alebo príde návšteva, staršie deti, tkoré sa hrajú spolu a jeho si nevšímajú, tak do nich jednoducho rýpe a snaží sa zaujať. Ináč napriek tejto povahe je to veľmi bystrý a šikovný chlapec. Odúčanie od plienok, dudla, kojenia, prechod do vlastnej izby zvládol vždy neuveriteľne. My sme sa báli a on nemal problém.

mycats
3. jan 2012

@lili777 tak aspon mala iskricka tu je, ze to bude poslusnejsia natura 😀 😀
to sme skusali aj my, ze ho dam do postielky do spalne kym sa neukludni. aj funguje a aj nie, ako kedy.
najlepsie to zafungovalo asi prvy kat, to bol pol dna kludny ako anglican 😀 😀
ale ako vsetko, aj toto pochopil, ze je to len docasny trest a robi dalej zle 😀
clovek by ho nebil, keby mi uz nesla z neho hlava prasknut, ale ja mu capnem skor vynimocne, ved viem ze to nezaberie, tak co si budem ruky otlkat. mojim to vobec nepohne nejaky bac, bac po rukach 😀

moja kamoska ma dceru, ze jej povie no, no, prestan a je vybavene. ja by som za take dieta dala miliooon 😀 😀

planujem precitat nejake knihy a ak nic nezaberie, tak budeme musiet skusit rady odbornika. ale zase lieky mu nechcem davat. mam priatelku, ktora takto maleho dopuje kazdy den a mne to pride chore, aby 4 rocnny chlapec bol denne na liekoch na upokojenie, lebo ona ma pocit, ze je hyperaktivny. je to taky nezbednik ako ten moj 😀 😀

mycats
3. jan 2012

@lili777 - tak moj je najhorsi, ked nieco robim s manzelom alebo ked ma boli hlava 😀 😀
navstevy ma rad, deticky ho bavia. oducanie od plienok nas len caka, ale bude to tvrda disciplina 🙂
maly si sice sadne na serblik bez problemov, ale vycika sa vedla 🙂 🙂 lebo chce vidiet ako cika, tak sa postavi.
ja si nemyslim, ze by taketo deti boli nejake zaostale alebo hlupe, skor si myslim, ze su zive a zivelne skumaju cely svet 😀 😀 😀 a hlavne testuju nervy rodicov.
ja si myslim, ze u mojho maleho by mozno stacilo najst hranice a spravny pristup a on pochopi, ze inak ako akceptovat moj nazor sa neda. no ved uvidime

lili777
3. jan 2012

@mycats psycholog nám nepchal lieky, bola som tam dokonca sama. Len sa poradiť ako poustupovať, reagovať. Do niektorých vecí musí proste dorásť. To je také obdobie, že vyvádza jak "veľkáč" a nerozumie. To je najhoršie obdobie v tom jeho veku /neviem ako je na tom s komunikáciou/. Zaostalý a hlúpy určite nie. Práveže si myslím, že je to skôr záležitosť silnej osobnosti, ktorá vyžaduje milión podnetov na svoj vývoj a rozvoj. Treba to skúsiť využiť a otočiť v jeho prospech. Ja viem, že ono je to na šnúru občas, ale podľa mňa lepšie, ako keby v kúte sedel a bol spokojný sám so sebou a hral sa ako hlupáčik tri hodiny s jednou hračkou. Proste je náročnejší na svet okolo seba, podľa mňa to bude mať ľahšie, bude priebojnejší. Samozrejme to treba ustrážiť, aby sa vedel kontrolovať a nebol agresívny🙂 Môj bol odmalička veľmi náročný, nespával, nevedel minútu vydržať bez pozornosti. Ale verím, že to všetko je len v jeho prospech a jedného dňa bude aj poslúchať na prvý krát. Lebo aj teraz je to tak na tretí🙂

bubo1104
3. jan 2012

treba veľa trpezlivosti , ale hlavne lásky . Môj synček mával takéto stavy zúrivosti 3x denne . Musela som ho držať na rukách a tíšiť lebo on si vtedy nič nepamätal . Časom už to bývalo zriedka. Neskôr to bolo obdobie vzdoru a na neho platilo - keď som mu povedala , že neskôr , zaujímavé , ale neskôr už na to zabudol . Potom tiež zaberalo , keď som ho zamestnávala inou činnosťou - odpútavala som ho od toho čo chcel a často som mu vysvetľovala a dohovárala . Je pravda , že na každé platí niečo iné len to treba nájsť. Držím palce

mycats
3. jan 2012

@lili777 moj je narocny aj za 3 deti, tak musime nieco na neho vymysliet. on ma take dni kedy cely den za nieco reve a jeduje sa a potom ma dni, kedy neviem, ze ho mam a sam sa pekne hra v kutiku obyvacke, kde ma hracky. no dnes ma ten "super" den, ked ma asi porazi kym pojde spat. nic nechce jest, len reve, niecoho sa dozaduje a to staaale dookola.
@bubo1104 - na nasho neskor nezabera, ani maminka potrebuje, ani pali, ani nic. proste reveeeeee kym to nedostane. ked mu aj ukazem nieco ine, tak to svacne o zem a pyta si to povodne.

je to papulka mala 🙂 nasa

bubo1104
3. jan 2012

no krása , tak asi už len tá trpezlivosť alebo skúsiť ho nechať s druhým dospelým na pár minút - iný dospelý možno bude rešpekt . Treba skúšať stále dokola. Ak už nič , tak čakať - veď raz s toho vyrastú

mamavera
4. jan 2012

@mycats máš to ťažké, ale je to presne tak, ako si napísala- reve, kým to nedostane....jednoducho vie, že si to vyreve. Je ešte malý na vysvetľovanie, napriek tomu by som to robila, s kľudom (aj keď nervy ako špagáty) pár slovami, skrátka vyjadriť jasné NIE. Potom dať vybrať z dvoch iných vecí (aby mal pocit, že si vyberá sám), keď to odhodí, nevšímať si ho. Je to veľký nápor na psychiku viem, som učiteľka v MŠ, zažívam to denne. Ak chce niečo, čo mu pri troche snahy môžeš poskytnúť, tak mu to daj, lebo nie je dobré dieťaťu ani všetko zakazovať, skrátka nie je vhodný ani jeden extrém. Myslela som veci, s ktorými si nemôže ublížiť, také malé deti veľmi baví napodobňovať rodičov - napr. presýpať niečo z hrnčeka do hrnčeka a pod. Nechcem strašiť, ale nastupuje obdobie vzdoru, ako si teraz nadstavíš mantinely, tak ich budeš mať.

mycats
4. jan 2012

@mamavera ja si myslim presne toto iste, len manzel je vyznavac skor verzie, ze vsetko co robia dospely proste pre dieta nie je a malemu vsetko zakazuje.
ja skor na maleho skusim, ze ma napodobnuje. ale obcas robi naozaj zle, bud nieco hadze alebo bije ine dieta, pripadne sa dozaduje nieco nevhodneho s cim by narobil nenormalny bordeeeel 🙂 alebo chce rozlievat vodu, a on nema problem pytat si aj noz a veci, ktore mu naozaj do ruk nepatria.
ja dufam, ze z toho casom vyrastie, len neviem kedy. sestra ma 4 rocneho a ten je este horsi v tomto 😝 😝
ked si predstavim este 2 roky takychto scen a stupnovanie, tak uz dnes mam dost 😝 😝 😝
hlavne sa musime naucit stanovit nejake hranice, ze kedy je to max a kedy uz je potrebne ho potrestat.

muriel293
4. jan 2012

ahojte my budeme mať onedlho tri roky a tiež to ide s chovaním katastrofálne! podľa mňa tým musia prejsť všetky deti bohužiaľ vo viacerých etapách! naše dieťa si v lete odpozeralo také blbé správanie od jedného chlapčeka bol u sestry na prázdninách a tam sa stretávali v rámci "hrania sa" ale my sme to doma netušili že aký ten chlapec je a potom mi domov doniesli úplne vymenené dieťa!!! Malý za všetko škrečal keď nebolo po jeho hneď "lahol na zem" a vrieskal na silu celé dni len premraučal bolo to neznesiteľné a trvalo to dosť dlho. Potom sme prišli na to že toto isté robí jeho "kamarát" tak už sme vedeli že si to jednoducho osvojil ale nepotešilo nás to to je jasné. Potom ho to prešlo a teraz máme zase nejaké maniere...najnovšie ho nemôžme ani vyhrešiť lebo sa hneď oduje,tvári sa urazene i keď neprávom, odvráva priam papuluje,začal nám nadávať -ty debilka a tak a to napriek tomu že s ním tak nehovoríme a pozerá iba rozprávky!!! (samozrejme také nenásilné a neagresívne) snažíme sa ovládať a facka letí len naozaj v najnutnejšom prípade snažíme sa s ním komunikovať o tom čo je správne ale niekedy teda dosť často mám pocit že to vôbec nepomáha! 😠 teraz pôjde do škôlky už mám obavy čo tam bude...a s tým cukrom...ak bol unavený a dali sme mu len gumových medveďov tak akoby do neho zaprúdil príval energie a po salonkach alebo čokoláde vystrája pobehuje proste žije! 🙄

mamavera
4. jan 2012

@mycats možno to je u vás práve tým, tak ako si to označila, nie je vhodné dieťaťu všetko zakazovať, je more vecí, ktoré mu pri troche snahy dovoliť môžeme, najmä, keď mu ukážeme ako na to a čo všetko sa s tým dá robiť. Napr. ako som už spomínala - presýpať napr. ryžu do rôznych nádob, prelievanie vody do rôznych nádob - v byte na igelitovom obruse, na ktorom je položená osuška-na vyliatu vodu, zastrkovanie slamiek do sítka s veľkými okami a pod. Dieťa vo veku, ktoré máš ty, rado už začína maľovať - najskôr prstovými farbami, potom hubkou, hrubým štetcom na veľký papier. Keď si toto bude čítať tvoj manžel, asi si bude klopkať na čelo. Ale deti pri tom vydržia veľmi dlho a je kopa podobných aktivít. Samozrejme, že dieťa potrebuje k takýmto činnostiam dospelého, zo začiatku bude viac vody na osuške, ako v pohároch alebo miskách, ale dieťa bude časom šikovnejšie a šikovnejšie. Je jasné, že sú veci, ktoré dieťa do ruky nedostane - vo veku tvojho syna nôž znamená jednoznačné NIE! Ale tých jednoznačných nie nesmie byť veľa. 20-mesačnému dieťaťu nôž do ruky určite nedáme, ale trojročné môže príborovým v pohode krájať banán, alebo natierať maslo na chlieb. Je dôležité, aby ste sa v názoroch s manželom nerozchádzali a keby aj jeden z vás nesúhlasil s tým, čo robí ten druhý, riešiť to neskôr bez prítomnosti dieťaťa. Máš to zložité, možno by pomohlo dať manželovi prečítať túto diskusiu, alebo potom názor niekoho tretieho - mama, svokra, kamarát, učiteľka, psychológ, to je jedno. Ak dieťa nemá vytvorené pravidlá, ak jeden dovolí, druhý zakáže, alebo ak po hádzaní sa o zem nakoniec kapitulujeme, určite z toho nevyrastie, len sa to bde stupňovať. Čítala som všetky príspevky, je tu veľa veľmi rozumných a podnetných názorov, určite pomôžu.

mycats
4. jan 2012

@mamavera ja si tiez myslim, ze ho manzel tym doslovne jeduje, ale neda sa s tym nic urobit. asi by som najskor mala stavit na odbornika, pretoze prave ti znami mu radili, ze dieta ma mat pevne stanovene hranice a na hranie su len hracky!!! ziaden riad, ziadne pomahanie maminke ked supe zeleninu a vari a pod.
manzel pracuje na tyzdnovky, takze ked nie je doma, tak maly je ako vymeneny a stavy dvrdohlavosti ho chytaju malo. on vie, ze maminka aj tak nepovoli. dalsi problem je, ze babicky mu urobia po voly, to iste susedky a vsetci okolostojaci sa vzdy musia postarat 😝
tak tieto "super cinnosti" ma maly dovolene vonku, mame dom so zahradou a psika a vonku je dovolene vsetko polievat do nekonecna 🙂))) a tam doslovne moze robit bordel hrubeho zrna 🙂 🙂 kym si tym neublizi.
len v zime je to horsie, ani deticky vonku a ani tolko moznosti na hry ako vonku. mojmu malemu pokojne staci aj piesok a cely den bude lopatkovat, nakladat a vykladat. 🙂 🙂
dneska ma presne ten den ako som pisala hore a ja si myslim, ze je to tym, ze sme neboli doma a tatinko nebol akcny. musim ho nejako presvedcit, ze vztah s dietatom sa da budovat aj na kompromise a nie len na tvrdej vychove. presne to iste si myslim aj ja, ze ak ja dovolim a on vsetko zakaze, len vytvorime chaos!

mamavera
4. jan 2012

knihy, ktoré ti môžu pomôcť - Deti potrebují hranice, Malý tyran, 5 dní, ktoré zmenia vaše dieťa, Respektovat a být respektován. Nie je v nich patent na rozum, ani manuál na výchovu dieťaťa, ten neexistuje, chyby robia aj profesionály, aj psychológovia si niekedy odporujú....Snažte sa synčekovi stále poskytovať pocit lásky, bezpečia, musí mu byť jasné, že ho máte radi, aj keď robí to, čo sa vám nepáči, ale zároveň mu dajte najavo, že sa vám to nepáči a čo bude nasledovať, keď bude pokračovať. A slovo dodržať, vždy a za každú cenu. Dieťatko sa v tom bude ľahšie orientovať, keď nesmieš niekedy znamená aj môžeš, vnáša to do jeho hlavičky zmätok. Neobávaj sa ďaľších rokov v živote tvojho drobca, teš sa na ne! Je úžasné pozorovať, ako objavuje svet, uvedomuje si vlastné "ja", možnosť povedať nie, urobiť opak, ako sa má....naozaj je úžasné to pozorovať aj s ukľudňujúcimi liekmi vo vrecku 😉

mamavera
4. jan 2012

veď ty si vlastne príčinu odhalila sama, ale ísť za odborníkom nie je nikdy na škodu, určite vás aspoň upokojí. Inak milujem, keď sa do výchovy "montuje" kopa ďaľších ľudí 😝 😝 😝 To odkiaľ majú známi tvojho muža také poznatky ?!? Napadlo ich, čo všetko sa dieťa naučí pri činnostiach, ktoré vykonáva s dospelým? Malé dieťa sa učí napodobňovaním, už som to tu niekde písala, aké prekvapivé objavy dieťa získa obyčajným magnetom, vkladaním hrncov alebo misiek do seba, hľadaním pokrievok príslušnej veľkosti, miešaním fazule (suchej) nasypanej do veľkej misy varechou. Piesok naozaj teraz v byte presýpať nemôže 😀 to už ani ja nie som taký blázon, ale môže presýpať 3-4kg ryže v detskej vaničke, ktorú už určite na kúpanie nepotrebuješ. Nie je problém potom povysávať, malému daj malú lopatku a metličku, nech si po sebe pozametá. . Ak začne ryžu rozhadzovať, odniesť. Tvoj manžel si musí uvedomiť, že ty si s dieťaťom väčšinu týždňa, tak aj on by mal rešpektovať pravidlá, ktoré stanovíš. Najlepšie by bolo, keby ste ich vytvárali spolu. A babičky treba natvrdo upozorniť, že uznávate určité pravidlá a boli by ste radi, keby ich rešpektovali tiež, lebo by ste museli obmedziť styk s nimi. Treba im to povedať slušne, ale s tým, že to myslíte vážne. Veľmi múdro píšeš, že vzťah s dieťaťom sa dá budovať na kompromise, dieťa nie je cvičená opica, je partner, aj keď má 20 mesiacov, nie je hlúpe, je len malé.

mycats
4. jan 2012

@mamavera - hlavne si myslim, ze ludia ktori mu radia, maju take 15r a starsie deti a mne je uuuuplne jedno co bolo alebo nebolo pred 20 a viac rokmi a uuplne ma rozculuje ako vychovavali deti nase babky, ked s ich metodami nesuhlasim!! dieta na flaske a v ohradke!! ja nepovazujem za vychovu!!!
ja si myslim, ze nasi znami mali deti velmi mladi!!! vsetci mali deti uz v 20tke a preto mali iny nazor na vychovu. boli mladi a ovplyvneni svojimi rodicmi a pravdepodobne dodrziavali mudre rady niekoho starsieho.
napr. moja matka je zastanca vychovy, ze bitka a zakaz su hlavne pravidla.
babkam to povedat nemozem :((( pretoze by sa to otocilo proti mne a nechcem prezit vsetky tie intrigy, ktore by z toho vznikli.
jedine ako presvedcit ho sama mi nezostava. len musim najst spravnu cestu.
uz som si presla presviedcanim ohladne kocika, tak mi je to jasne, ze to nebude jednoduche, ked kocik z 1976, ktory mala jeho matka je ten naj, naj na svete a vyrastli v nom tri deti!!!
ja som vzdy bola presvedcena, ze kazdy rodic chce dat svojmu dietatu to naj, to co on nemohol mat, aby bolo stastne!! a nechapem nazor ludi a aj mojho manzela, ze on nemal to a ani hento a prezil!!
😝 😝 co k tomu dodat!! skocme do jaskyne a podme chytat mamuty!!

mycats
4. jan 2012

@muriel293 niet nad takeho kamarata. mojho syna takto vrelo zaucil syn mojej sestry 😖 😖
ako prvy mu ukazal, ze ked niekto nerobi to co on chce, tak ho proste sotim alebo poriadne udriem!!
jedine ako zakazat tohto kamarata a vlastnou prevychovou sa to asi nevyriesi.
no ked zacne chodit do skolky tak prinesie take "lepsejsie" slova ako je debil 😝 😝
sestra ma 4rocneho a teda niekedy nam stoji dych ako on vie "krasne p....."
mam priatelku, ktora mala uuuuzasne dievcatko, uplne zlatucke a poslusne, no cukricek.
od kedy chodi do skolky, tak sa jej hazde o zem, pluje, nadava, bije ich a ma podobne maniere 😝 😝
takze skolka deti nauci to co by clovek ani necakal 😖

jabadaba
4. jan 2012

facky???? 😠 fu, no esteze pises ze nie po tvari, uz citam....dieta je v obdobi vzdoru, to chce trpezlivost. Je to uplne normalne.

muriel293
4. jan 2012

@mycats no bože,tak to si ma teda "potešila" ! tej škôlky sa tiež obávam....uvidíme čo donesie...ja som bola dosť nešťastná keď mal aj také obdobie že sa s rovesníkmi stále len o niečo škriepil a stretnutie vždy skončila plačom a ešte aj násilím-natrhal trávu a hodil do tváre alebo chcel kamene hádzať...ale to už našťastie nerobí...myslím ale ako som pozorovala okolie že to robia všetky deti a tie ktoré nie tak isto budú...ale je niekedy ťažké to zvládať a vychovávať..človek niekedy nevie ako sa zachovať aby to bolo správne... 😔

mycats
4. jan 2012

@mamavera nejake knihy isto skusim, pomoze to hlavne mne lepsie chapat co a ako a kedy 🙂 aby ma neporazilo z tych jeho vymyslov.
taku chybu, ze raz dovoli a potom nie obcas urobim aj sama. niekedy to proste nejde, aby prave vtedy robil nejaku hru, ktora robi "neporiadok" ked cakame navstevu a pod. takze mu to co moze proste nedovolim a pod.
alebo ked som unavena alebo ma boli hlava, tak sa mi nie vzdy chce hrat bunker alebo nahanacka 🙂
uz som si hovorila, ze robim chaos, ale aspon sa to tomu malemu snazim vysvetlit, ze si to dame neskor. len on to nechape 😀 😀 😀 ze preco ostatni nechapu, ze ked mam male dieta, tak nie vzdy musi byt dom v 100% stave bez capiek, hraciek, rozliatej vody a vystahovanej kuchyne v obyvacke 😀 😀

mamavera
4. jan 2012

@mycats no ak má tvoj manžel názor že nemal to ani hento a prežil, zober mu počítač, veď ani môj dedko ho nemal a prežil...
a mycats POZOÓÓR!!!! nedráždi hada bosou nohou!!!! citujem, škôlka deti naučí to, čo by človek nečakal - som učiteľka 😀 😀 žartujem, je nám predsa obom jasné, že nadáva, pľuť deti neučí škôlka, naučia sa to samé od iných detí, ktoré nemôžu za to, akých majú rodičov 😝 A keby náhodou nie, ešte je tu šanca, že sa to naučia vonku, na ihriskách a keby všetko zlyhalo, tak základná škola to istí.
Dobrá ale naozaj dobrá škôlka tvoje dieťa naučí, že sa iným nerobí to, čo nechcem, aby oni robili mne, úcte, tolerancii a hlavne dodržiavaniu pravidiel 😎 s tým nie sú nejaké zvláštne problémy, až kým po deti neprídu rodičia 😀 😀 Nepíšem to preto, aby som si rypla zase ja, tiež som mama, tiež sa mi dieťa tresklo o zem, ale iba raz, nebolo obecenstva, nebolo prečo robiť druhý krát predstavenie. Našťastie, partner mal rovnaké názory na výchovu detí ako ja a keď náhodou prišiel za mnou s iným názorom, odchádzal s tým mojím 😉 😉
A ešte niečo, písali ste tu viaceré, že dieťa odpozeralo také správanie od iného dieťaťa, preto je také. S tým si dovolím nesúhlasiť. Odpozerať odpozeralo, samozrejme, že aj vyskúšalo, ako to funguje, ale ostatné je už na dospelých. Keby to bolo tak, ako píšete, tak by mi celá trieda pľula, nadávala a hádzala sa o zem, veď kde má dieťa toľko možností odpozerať takéto správanie ako v škôlke? Chce to veľa rozprávania, vysvetľovania, zase je to o pevne stanovených hraniciach a o tom, že dieťa môže robiť čokoľvek, ale za svoje konanie je aj zodpovedné. A nezabúdajte na najúčinnejší výchovný nástroj - pochvalu, každé dieťa je za čo pochváliť.

mycats
4. jan 2012

@muriel293 ono presne ako pises, tie deticky prechadzaju nejakym obdobim a proste objavia najnovsi typ riesenia problemu a idu na to 🙂 ja som tiez niekedy na prasky, ze maly je na ihrisku ako cert. a niektore mamicky su tiez "ako male deti" a ich nazory nebudem komentovat. napr. na jedno ihrisko ani nechodim, lebo tam chodi taka mala krasna kucerava certica 🙂 a bije vsetky deti. bola som sa teda stazovat jej tatinkovi, ze si nezelam, aby mi bila syna, ktory je od nej o 1/2 mensi, mal vtedy len rok. a on mi na to povie, ze su to deti!! s usmevom na tvari!! ona mojmu synovi plieskala hlavu o stenu a to je podla neho ok, ved sa hraju 😝
ani ju len nevyhrasil a kludne si debatil dalej. takze aj deti su take ako im ich rodicia dovolia!!

mycats
4. jan 2012

@mamavera ja som mu vzala vsetky jeho adidasky!!! ze v 76tom to nebolo!! sa rehotal. a vsetky tie znackove blbosti co ma doma, nech vie ako bolo v 76tom supeeer!! a aj auto som mu mala vziat, ved jeho rodicia nemali!!
tak ja som to myslela tak, ze jedno dieta od druheho, nie ze ich to tam ucia ucitalky 🙂 len som to dala pod jedno slovo, ze ich to nauci skolka. a presne to, ze by sa to isto niekde naucili 😀 😀

moj maly sa uz raz prestal hadzat o zem, asi mesiac to nerobil. ale potom mi ho strazila sestra, potom bol u babky a domov prislo "besne dieta" clovek si to uvedomil az s odstupom, ze vlastne sme tam kde sme boli a este v horsom! manzelova sestranica sa uuuzasne smeje a zabava ked moj maly zuri a vyvadza a ked jej poviem, ze ho v tom podporuje ked sa smeje, tak som zla a ona mu to nekazala a ja ked si neviem vychovat decko, tak nemam hadzat vinu na nu. asi tak to u nas funguje