4-ročný syn nechce kresliť

19. máj 2023

Ahojte,je normalne ze stvorrocny syn kresli iba cmaranice? Motivovat sa ho snazim roznymi sposobmi,nechce. V skolke si skoro kazdy den nakresli nejaky obrazok,ale su to iba cmaranice. Ked nieco vyrabaju,vyrobi to s pomocou samozrejme. Ale napriklad kreslili hrniec s horucou parou,iba s ceruzkou a on jediny to mal oranzovou pastelkou dost pocmarane. Ucitelky mi k tomu vela nepovedali,ci to je ok alebo nie...tak mam trochu obavy. Dakujem za odpovede

anjelicek26
19. máj 2023

Moj do 6rokov nekreslil... mal aj odklad kvoli motorike potom... tam ho uz specialna ucitelka v nultaku "donutila", dodnes neviem ako, ale zacal...

Neviem, ako ho motivovat, ale skuste co sa da...ta motorika pred nastupom do skoly potrebuje trenovat, inak budu nervy pri pisani v skole riadne... u nas dodnes vyzera to pismo strasne. Ano je lavak, ale verim, ze keby kresli od mala, vyzeralo by to inak. Ale syn je na auti spektre a teda on ked je presvedceny, ze nieco nevie, on to robit nebude... tak to bolo pri mnohych, fakt mnohych veciach vratane plavani, bicyklovania atp...

pribinak
19. máj 2023

Nemusí nevyhnutne kreslit, jemná motorika sa dá trénovať aj inak: skladať lego, vyrábať z plastelíny, navliekať korálky, ….
Sú take pracovne listy že deti veľa lepia rôzne nálepky, aj to je motivačne pre mnohe deti
Je dosť mozne že za rok bude už úplne inak nastavený, nie všetky deti radi kreslia

heln
19. máj 2023

ma rad nejaku rozpravku, postavicku? kup mu tematicku omalovanku, ale "pracovnu knihu", kde bude robit rozne ulohy, dokreslovat obrazky...
teraz su v mode take "tablety", ze nieco nakreslis, napises, potom to zmazes, podklad je tmavy, ked "pises", je to farebne, mozno by ho to zaujalo.

shaola
19. máj 2023

najskôr potrénujte hrubú motoriku - veľa pohybu, cviky na spevnenie centra tela a svalov chrbta (nezdá sa to, ale s kreslením to veľmi súvisí).. ako je na tom s pohybovou stránkou? odrážado, bicykel, skákanie, behanie, preliezky?
a samozrejme jemná motorika - drevené stavebnice, lego, kocky, navliekanie, plastelína (tá je super a veľmi silno odporúčam).. a najlepší tréning - pomáhanie v domácnosti (pokojne dať umyť tanier pod dozorom, natrieť si chlebík, pracovať s cestom...
kreslenie a grafomotorika je taká špička ľadovca, ale zohnala by som grafický materiál, ktorý má dobrú stopu, aby nemusel veľmi tlačiť - nejaké voskovky a pod., prstové farby, hrubší štetec, nožnice... a robiť a kresliť s ním. ak nechce kresliť, tak nájsť, čo ho baví, vytlačiť omaľovánky a vyfarbovať. odlepovať a nalepovať nálepky.
to, že ostatní kreslili ceruzkou a tvoj oranžovou znamená, že možno nemal svoj deň a možno má problém s nasledovaním inštrukcie. u menších detí to býva, nerobila by som z toho vedu..

srnka79
19. máj 2023

Pripajam sa, ze nepanikarit, nie kazdeho chlapca to bavi. Moj ma momentalne 7, uz si sam kresli aj vymaluje (ale musi chciet sam, nedonutim), do 5 rokov ho to nebavilo vobec, vymalovavanie poza ciaru narychlo carbanice, aby bola ucitelka akotak spokojna a na kreslenych postavickach som sa neskutocne smiala (nie vysmievala, ale proste to inak neslo😂). Teraz to uz ma aj hlavu aj patu, ale stale ho viac bavi lego a ine. Skusali sme aj rozne zosity, nalepky, v skolke trosku precvicuju, strihame, lepime, pri nicom nevydrzi dlho, ale je to ok a priebezne sa to stale meni a vyvija, zlepsuje. Omalovanky do 4 uplne neznasal. Teraz si vymaluje sam, co sa mu chce, uz vobec nenutim, iba navrhujem, aby sa najust nezatal. Ked sledujem v skolke vystavene obrazky, tak dievcata su na tom logicky o dost lepsie, ved ide aj o sustredenie a ze ich to viac bavi a z chlapcov len vynimocne, vacsina je na zhruba rovnakej urovni, ale viditelne sa to casom zlepsuje. Mozno 1-2 chlapci maju viditelne vytvarne nadanie. Len skusat a chvalit zlepsovanie😉

radkaradix
19. máj 2023

nas ma tiez 4 roky a presne ako vravis, najradsej cmara, ale podla neho su to cesty v meste a niekde to zacarbe viac a to je akoze nas dom a na druhej strane zas zacarbe a to je dedov dom a tak podobne.. pre nas vsetkych cmaranice, pre neho "mapa" :D ked mu poviem, aby nakreslil nieco, co dava zmysel aj nam ostatnym, napriklad auto, vlak, seba, tak nakresli, ale musim nad nim sediet a ukazovat mu, kam ma co nakreslit.. 🙈

mane01
19. máj 2023

Nie kazde dieta chce kreslit… moj syn to neznasal… este aj ked bol skolacik, tak neznasal skolsky klub, lebo tam budu zas nieco vyrabat 😂… a dcera pravy opak… ta kreslila a kresli stale… Ale napadlo mi, ze mal rad napriklad take detske labyrinty alebo take veci… ked chces, aby narabal s ceruzkou…

radkaradix
19. máj 2023

@mane01 presne, labyrinty velmi rad riesi, to si mi pripomenula, ze mu musim dokupit novy zosti, lebo ho uz cely vyplnil..

mane01
19. máj 2023

@radkaradix no tak nech si cvici rucku tym, co ho bavi… kazdy sme iny… 😉