5 letá dcera není schopna říct jméno, adresu, věk

lv
29. nov 2012

ženy nemáte některá radu, jak na 5-letou holčičku, své jméno-adresu-věk říkala dřív jak naučenou básničku, snad od 2let, jako každé děcko, najednou když s ní komunikujeme dospěleji, není schopná to říct - řekne křestní jméno /u toho se kroutí, hopká, šišle, kňourá..je vidět, že je jíí to nepříjemné a odvádí pozornost/, když se zeptáme jak se jmenuje dál, příjmení, řekni to celé - jen kouká..a kde bydlíš je "v růžovém domečku", na ulici neodpoví, když už jí napovíme neví číslo a plete si ho s věkem, prý je jí 11 😨 ...v klidu opravím, vysvětlím a zeptám se za hodinu a zas ☹ na preventivní prohlídce u pediatra to z ní páčili snad 10min a nevypáčili.

xlucia
29. nov 2012

@lv v jej veku to este nemusi vediet. inak ja som sa o tom minule bavila s kamoskou. ja zastavam nazor, ze dieta min. do veku kym nie je skolopovinne, nema vediet adresu, a pokial je mozne nehovorit priezvisko. hlavne nie cudzim. vysvetlim.
ak sa nahodou dieta strati, aj ked tieto udaje vie, je v takom soku, ze ich nepovie. ale ak ich vie, vytara ich kde komu. ja som stala minule s detmi na zastavke, a mojmu mladsiemu sa pacilo jedno dievcatko. isiel k nej a povedal. ahoj. ja som filipko ..... (priezvisko hovori nezrozumitelne) a ty sa ako volas?
a mala mu na to, ze Ja som silvinka mala, byvam na xxxx ulici, mam 4 roky, a my doma mame........, a mama robi .......
proste za 5 sekund prezradila doma aj "polohu a obsah" trezora. jej mama z nej bola na nervy. a toto sa mi stalo uz niekolko krat. moj starsi uz tiez trepne co nema, ale tak iste veci radsej neviem, aspon ich nepovie....

maznacik007
29. nov 2012

@lv nemoze to byt prejav ziarlivosti alebo reakcia na to ze sa jej narodil surodenec.. najma ak to predtym vedela... deti sa casto zvyknu opicit po mladsich a myslia si ze tak ziskaju vacsiu pozornost... skus sa s nou o tomto porozpravat...

u nas v skolke sa to uz ucili moj ma 4,5 roka a normalne maju uz vediet presne adresu aj cislo domu ... nas teda to cislo nie vzdy vie ale inak povie... je to dobre aj ked sa dieta strati alebo tak je dobre ak vie povedat.... prip. su take naramky kde sa da napisat meno a tak..

mne sa celkom osvedcilo moj vie povedat aj cudzim meno a priezvisko uplne v pohode... ale to zavisi aj od dietata

povuma
29. nov 2012

@lv mna to nikdy ani nenapadlo od detí v tomto veku vyžadovat, a ked sa jej to pýtaš po hodine, no to by otrávilo aj mna...vobec sa tým nezaoberaj, ona vie ako sa volá, len ked ty jej to stále prízvukuješ, tak je tým otrávená ...ved ju skúšaš ako v škole...to dieta to cíti....podla mna stačí, ked to bude vediet v škole v prvej triede... 😵

renab
29. nov 2012

@lv nevidím dôvod prečo by malo päťročné dieťa "odverklíkovať na požiadanie" čokoľvek, nie len adresu a tak. asi je jej to nepríjemné. však už nemá dva roky a má na to svoj názor. a možno sa len hanbí pred cudzími ľuďmi. dôležité je, že vieš, že to vie a nemusí to rozprávať na počkanie.
môj syn nikdy dobrovoľne nepovedal ani ako sa volá a nie to ešte nejakú básničku a pod. aj keď majú v škole večierok, zásadne nevystupuje, lebo "je to trápne" - to je jeho vysvetlenie. ja to neriešim.

sympa1
29. nov 2012

@lv dcery sme to tiez ucili od 3 rokov..ale trvalo to aj rok kym sa to vobec naucili...ale myslim si ze by sa to nemalo tak dokladne este vyzadovat od malych deti aby doktor pačil z nej kde byva..proste male deti sa hanbia...s tym nic nenarobis...ked pojde do skoly bude to uz ine 🙂 teraz si s tym vobec nelam hlavu

berenika39
29. nov 2012

taky si myslím, že není problém v malé, ale ve vás🙂 (v dobrém🙂 ). nech jí. přeci není nikde napsané, že kdykoliv ty si vzpomeneš, ona to musí odříkat. velmi pravděpodobně jen trucuje, u jiných lidí se stydí...běžná věc🙂. upřímně - od pediatra bych nečekala, že bude "páčit" z dítěte cokoliv - v ordinaci prcek není v klidu, nemůže přeci plnit povely jak na běžícím pásu. ach jo, dětský lékař si myslím že by měl podle jiných indicíí poznat, jak na tom dítě je ...stačí zavést normální hovor, ne páčit☹. škoda, kdyby toho nebylo, možná bys to ty ted ani neřešila🙂.
já bych to nechala měsíc úplně plavat, zapomeň na to, pak to třeba zkusit během nějaké hry, jakože "kde zvířátka bydlí, a kde bydlí Anička?", ale nic víc. Jen jí to tím můžeš znechutit, nemluvím o tom, že pak může podobně negativně reagovat na další tvoje zkoušení, co už umí. Držím palce, klid, není to problém.
Malinké děti se tohle naučí jako básničku, aniž by rozuměly obsahu, je to roztomilé, ale nepotřebné. Větší, v pěti letech určitě, už rozumí, co říká. A může stávkovat🙂. Nechala bych to bez "zkoušení".

renkol
29. nov 2012

Tak náš malý to sice ví, ale taky to neřekne cizím lidem. Když se ho na to někdo zná koho on nezná, tak řekne že se to cizím lidem neříká . A u doktorky na 3 leté prohlídce řekl, že jí to neřekne, protože by nás pak šla vykrást. 😀 😀

lv
autor
29. nov 2012

@sympa1 určitě se i stydí, to je jasně vidět, děkuji
@renab @povuma zkoušíme to jen tak z legrace, formou hry, třeba tatínek dělá policajta a co mu poví, když se ztratí - cizímu člověku by to neřekla vůbec...nechci ji zkoušet, drilovat, nutit - učení a zkoušení si užije dost ve škole, naštěstí půjde až jí bude skoro 7...jak píšeš renab - vystupování ve školce na nějaké besídce - umí tak polovinu věcí co ostatní děti, protože když oni nacvičují třeba taneček, ona kouká z okna..že ji to nebaví 😉
@maznacik007 projev žárlivosti to být může, já jsem se připravovala na žárlení a ono nepřišlo, nebo jen minimální..naštěstí mimino chodí brzy spát a my každý večer spolu tvoříme, stříháme, malujeme, prostě hodinka jen pro ni s mámou
😵 😵 😵 každopádně všem děkuji a dám jí pokoj, načas

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
miskax2
29. nov 2012

@lv mozno sa len hanbi 😉 😉 😉 😉 teraz vie uz o mnoho viac informacii ako ked mala dva roky mozno si to nevie tak rychlo zatriedit ze je napriklad zamyslena a tak.....

yesno22
29. nov 2012

@lv neber to vôbec tragicky...je presne v tom veku, kedy sa začína hanbiť...nemyslím, že je to žiarlivosťou...môj syn je na tom rovnako už skoro rok /má 5,5/...strašne sa začal hanbiť, hoci normálne je to malý šašo teraz sedí slušne pri mne a je ticho /kým sa po čase neosmelý/ ...takže ja by som jej s tým na čas dala úplný pokoj...ono to príde samo... 🙂

cerez
29. nov 2012

Ja si myslím, že to vie, len nechce povedať. Neboj sa, ešte toľko vecí poprezrádza, že sa budeš chytať za hlavu. 🙂

lv
autor
29. nov 2012

@cerez jooo, lezou z ní někdy perly
@yesno22 jéé, kdyby tak seděla někde slušně vedle mě, to by byl zázrak! 😀 ona organizuje všechny děti, třeba v čekárně u doktora jim všem říká, co mají dělat, s čím si hrát, na písku je též velitelka ...a moc se diví, že ji všichni neposlouchají
@miskax2 to je možná pravda, že už toho víc moc, moc informací a neumí to pořádně zpracovat..erorr.. 😉

simonk_a101
29. nov 2012

@lv to znie ako mentalna zaostalost.....

simonk_a101
29. nov 2012

@xlucia myslim ze dieta uz v 4 rokoch ma vediet aj priezvisko aj adresu... a v 5 rokoch uz by maloi byt natolko chytre ze to nema rozpravat kade tade ....

bubelko
29. nov 2012

@lv suhlasim s @berenika39 . lukas vie aj ako sa vola, kde byva aj kolko ma rokov a tiez to vie uz dlho. ale ked sa ho to clovek opyta dnes, tak sa okuna, robi opicky a vymysla si, skratka sa hanbi. pediatra ani len nenapadlo sa ho to pytat. 🙂
a co sa veku tyka - tak uz mal aj "miliontisic", "stotisic" a neviem aka cislovka rokov. tak som sa ho na to prestala pytat a v poho. ked chce povie, ked nechce, je ticho 😉

camelinka
29. nov 2012

@simonk_a101 mentalni zaostalost? na to jste prisla jak proboha? Spis se holka stydi a schvalne se sprajcne, kdyz to z ni paci, ja bych z toho byla teda tez zpruzena i bez zaostalosti 😝

simonk_a101
29. nov 2012

@camelinka hanbi sa a tak radsej tresne blbost??? nestretla som normalne decko ktore v 5rokoch nevie povedat kolko mu je.... je to zaostalost alebo ina mentalna vada

simonk_a101
29. nov 2012

ked povie stoticis alewbo milion ako pise bubelko tak je jasne ze si robi z dospelych prdel... ale ak hada a povie cislo domu je jasne ze tam nieco nie je ok

kitinka76
29. nov 2012

@simonk_a101 takže když to ve dvou letech uměla, ale v pěti nechce říct, tak je mentálně zaostalá??? To jsi mě pobavila!!! 😀 😀 😀 😀
@lv neboj, je to jenom taková ta první puberta 😉 Kiti na pětleté prohlídce řekla doktorovi, že nepozná žádné barvy a když chtěl aby si zakryla jedno oko a "četla" mu obrázky jestli dobře vidí, tak se otočila zády. Nenutil ji a za půl roku mu to řekla dobrovolně 😉

berenika39
29. nov 2012

@simonk_a101 děláš si asi legraci? nemístnou. děti, které se stydí, a to si myslím, že je jich spousta, reagují všelijak, jen proto, že si nejsoou jisté - tím druhým človekem, samy sebou, prostředím, udělají ledacos, jen aby tu nejistotu ze sebe dostaly, takže to navenek někdy vypadá , že je dítě janek🙂. mám asi taky zaostalého jedince, ví to, ale málokdy by řekl způsobně všechno. spíš se mi schová za záda, vykukuje a řekne, že nebude mluvit ...na otázku proč? odpoví: protože nechci. a je to. začínám mít pochybnosti 😀

@bubelko vždyť jo, máma pozná, kdy její dítě reaguje přiměřeně.

něco jiného je, pokud děti nerozumí, mají poruchu porozumění, ale o tom, myslím, tady nepdalo ani slovo, naopak🙂

renkol
29. nov 2012

náš syn to ví, ale když se mu nechce tak prostě začne vykládat blbosti a nebo řekne na takový věci se mě už nikdy neptej, nepovím.
takže prostě malé se nechce a s tím člověk nic neudělá ani kdyby se stavěl na hlavu.

camelinka
29. nov 2012

@simonk_a101 a vy jste to studovala?

simonk_a101
29. nov 2012

@kitinka76 neverim ze v 2 rokoch vedela.... to by zas bolo prilis genialne dieta.... v 2 rokoch zacina rozpravat prve slova a nie uz priezvisko a adresu... je rado ak povie aspon jednoduchu vetu a nie to ,,adresu" ...

majatob
29. nov 2012

podle me se jenom stydi, neresila bych to a zkusila zase za cas 🙂 z vlastni zkusenosti vim, ze cim vic na ne s necim tlacim, tim min jsou ochotni spolupracovat 😝 jen bych sem tam nadhodila v jake situaci to rict muze (pokud by se ztratila, u lekare apod.) a v jake ne (nas slysi na to, ze cizi clovek muze byt zlodej a proto se s nim nesmi bavit, boji se o hracky, takze s cizima opravdu nemluvi, pokud se s nima nebavim ja 😀)

@simonk_a101 kazde dite je jine, sama mam doma dve deti, ktery ve dvou letech opravdu teprve zacinaji mluvit a jedno, ktery ve dvou letech mluvilo plynule ve vetach a slovni zasobu melo, ze by se za to lecktery starsi nemuselo stydet. 😅

pralinkaaa
29. nov 2012

@simonk_a101 moja dcéra to vedela určite,už v roku a pol rozpráva "trojsúvetia" a hotové príhody...🙂 melie v jednom kuse

monyccka
29. nov 2012

@simonk_a101 😀 😀 😀 taketo koniny ja velmi lubim.. podla troch viet skonstatovat o cudzom dietati, ze je zaostale alebo inak mentalne chore 😀 😀 😀 nasa dvojrocna rozpravala kompletne zrozumitelne, aj cudzi ludia vedeli co hovori, od roka a pol pozna vsetky farby (aj odtiene), napocita do 10, vie svoje, moje aj manzelove meno a priesvizsko, adresu, vek (svoj aj nas), pozna mena a priezviska starych rodicov aj dalsich pribuznych a nie je genialna. Som psychologicka, takze v tom mam naozaj jasno. Teraz ma tri a obcas si v ramci srandy z nas robi taku prdel, ze az - nazve sa inym menom, povie, ze nevie, ci je chlapcek alebo dievcatko, cudziemu cloveku sa predstavi inym menom (a len ja a manzel viem, ze si robi prdel..podla pohladu, nijako inak to na sebe neda znat). To, co popisuje @lv je uuuuplne v poriadku - vobec to nemusi riesit. Dievcatko je proste na verklikovanie momentalne nastavene negativne. Nechce sa jej o tom hovorit, rozmyslat, mozno je pripada trapne, ze na to ma odpovedat, mozno sa v skolke s niekym chytila na tom, kto ma kolko rokov, tak to uz odmieta hovorit. Voooobec nic sa nedeje. Ked bude nastupovat do skoly a nebude vediet povedat priezvisko, bude to problem, ale kedze ma este skoro dva roky..co riesit? Casu dost.. Len nech sivymysla, uz nikdy na to nebude mat tolko casu a priestoru ako teraz. ;)

berenika39
29. nov 2012

@simonk_a101 když ono to nejde nalinkovat, kdy které dítě co říká a neříká..josu určitě tabulky, obecná rozmezí, do kdy do kdy by dítě mělo zvládnout to a to, ale otázka zněla, co s pětiletým dítětem, jestli ho učit odříkat adresu, když nechce. nic víc, nic míň. o žádném dítěti nejde na dálku v int.diskusi, jestli je "až moc geniální", nebo zaostalé. by se to mohlo i někoho dotknout 😨

simonk_a101
29. nov 2012

5 leta dcera neni schopna rict meno, adresu vek..... ved matka uz sama v nazve napisala ,,nie je schopna" .... dieta netrpi mutizmom, len ,,nie je schopna" si zapamatat zakladne informacie o sebe samej.... zrazu zabudla? ja som len uprimna a obejktivna. Ak ju to prejde a o pol roka ju osvieti a zacne zrazu robit zazraky bude to super. Ale pokial ide o to ako matka pisala ,,nie je schopna" znamena, ze asi to bude nejaka porucha, ...zaostalost v najlepsiom pripade. Ak nei, chvalabohu 🙂 ja len usudzujem zo slov mamicky....

simonk_a101
29. nov 2012

@monyccka a ja zas milujem ak mamicka zacne trvdit ze jej rok a pol stare dieta uz vedela hlavne mesta vstekych statov pomaly.....
ano vymyslat to beriem... detska kreativita je velmi dolezita, len neviem ci ma toto nieco spolocne s kreativitou. Zas ja mozem tvrdit ze je prilis pochabe trvdit na zaklade tych ,,troch" slov ze si len robi srandu a trucuje...
mam osobnu skusenost kde si o dietati mysleli ze len si robi srandu, on vsetko vie, vsetko bola sranda no vsetko ukaze zakladna skola, potom sa rodicia spamataju ake maju tie deti ,,vtipne" ...