5 ročné dieťa nevie kresliť

amanra
7. máj 2014

Ahojte maminy, moj 5 rocny syn podla mna vobec nevie kreslit. Jeho prace su porovnatelne s 3 rocnymi detmi. V skolke sa mu preto spoluziaci uz aj vysmievaju. On sa aj snazi nieco nakreslit, ale zvacsa sa to ani moc nepodoba, na to co to ma byt. Inac je tak normalne sikovny, aj jemna motorika je podla mna v poriadku, bez problemov sklada aj tie najmensie dieliky z lega a pod. Bavi ho kreslit pomocou sablony, ale ak ma nakreslit nieco odruky, nejde to. Minule sa na neho stazovala ucitelka o skolky, ze mali ulohu nakreslit nejaku postavu z oblubenej knizky. Moj syn zacal cosi kreslit, najprv povedal, ze je to teta a nakoniec z toho bola husenica. To je pre neho uplne typicke, ze cmara a nakoniec povie, ze je to nieco na co sa to najviac podoba. Da sa ho kreslenie nejako naucit? Doma trenujeme kreslit tvary, ale nemam s tym moc uspech. Dakujem za kazdu radu.

dahra
7. máj 2014

Moj takmer 4-ročný nechce ani ceruzu v ruke držať, takže jeho kresba je jedna čiara, kým nezahodí pastelku. Do škôlky nechodí, takže od septembra si počkáme na to "peklo". Tak ale ja som tiez ku kresleniu nemala vztah, pamatám si na výtvarnej ako piatacka - ked na konci hodiny sme mali odniest výkresy učiteľke na oznámkovanie, ja som vyuzila príležitosť a supla ho do tašky. Všetci ako blbí bežali odniesť svoje výtvory, ja sebakriticky som sa na to ani sama nevedela dívať. Učiteľka nikdy odo mna nepýtala, podla mna, ani netusila, že neodovzdám a ani to nekontrolovala. Moja segra dostala v prvej triede štvorku za auto, co nakreslila - bol to dom s komínom na kolieskach. Takže v rodine kresliace gény nemáme ... neviem či sa dá naučiť, sama skúšam - no ale zato 60 ks puzzle skladá sám, miluje lego, rozpráva non-stop, veľa vecí vie, čo som ja v jeho veku ani nevedela.

kali23
7. máj 2014

...máš doma Picassa... jeho diela tiez nie kazdy rozlusti 😀 😀 😀
urcite existuju vytvarne kurzy... ja mam sice len 20m syna a nasla som aj pre tak male deticky 😉 ja rada malujem, ako citim... uz som dostala od muza aj kurz u akad.maliara (no neni casu teraz)... takze verim, ze kreslit sa da naucit v kazdom veku ;)

bronia13
7. máj 2014

vidis mozno s neho bude Picasso 😉 moj maly je taky isty a vobec sa nad tym netrapim a v skolke mu nik nic nevravi ani sa nesmeju, mozno bude vynikan v niecom innom - napriklam nas drobec bude podla mna velmi atleticky - ten ked zacne bezat tak ja za nim nestiham tak vidis vinika v tomto a nie v kresleni....

livka299
7. máj 2014

Pozri môj syn mal tiež 5 rokov a učiteľky v školke sa mi sťažovali že nechce kresliť stále keď išli kresliť on sa išiel hrať....tak som mu nakázala že musí si kresliť. V 6. rokov v prípravke sa mu tiež veľmi nechcelo, ale teraz je prvák a veľmi rád kreslí, Lebo teraz radšej kreslí ako sa učí 😀 😀 😀

amanra
autor
7. máj 2014

jasne, ze nie kazdy ma na kreslenie geny, ale u nas v rodine vedia kreslit vsetci a muz sa tym dokonca aj zivi :-/ chcela by som synovi nejako pomoct, je nestastny, ze sa mu pre to vysmievaju a v skolke kreslia takmer kazdy den a potom tie obrazky vesaju nad skrinky no a tie jeho kresby su fakt strasne 😀

mamami3
7. máj 2014

Mam4,5 rocneho syna a tiez nerad kresli. Ked uz ho konecne namotivujem a nieco nakresli, takje to na zaplakanie, tazko clovek uhadne co to je... len musim povedat, ze ja som rpvnako vzdy neznasala kreslenue a doteraz kreslit ozaj neviem. Mm ale kresli zase nadherne, preto sa snazim aby spolu hlavne kreslili, no nepomaha to. Tiez zatialdo skolky nechodi, snad od septembra... uz teraz mam z toho strach

amanra
autor
7. máj 2014

toto je macka, myslite ze na 5 rokov je to normalna kresba?

tanitta
7. máj 2014

@amanra podla toho ako kresli aj moje dieta je to velmi pekna macka na 5r dieta 😉 ved ma vsetko co ma mat dokonca aj chlpy 😀 .... u nas podobne

darty13
7. máj 2014

@amanra vôbec sa s tým netráp. Akurát z tvojho syna nebude žiadny maliar, ale možno športovec. Môj syn kreslí síce pekne ( zdedil to po dedovi) ale za to je športové drevo.... a ja tiež neviem kresliť, vždy som trpela na v škole na vytvarnej 🙂

cairka
7. máj 2014

@amanra , mačka má všetko, čo má mať a to je dôležité 😉 moja 4apol ročná by takúto nezvládla. Je pravda, že moja dnes už 8 ročná v 5 kreslila onakvejšie kresby, ale nie je každý na kreslenie šikovný...

vladka306
7. máj 2014

Moja bude mať 7 a nenakreslí to takto vôbec.Už sa teším čo bude v škole nakoľko od septembra nastupuje.Keby mi nepovedala čo je na obrázku tak ani neviem.
@amanra

gretkab
7. máj 2014

Ja mam doma 2 deti - mladsia sa s ceruzkou podla mna narodila (kazdy den aj 10 papierov priniesla zo skolky). Starsi po 3 rokoch v skolke doniesol prvy papier, ze "kolobeh vody v prirode" (tak ale zas si hovorim, ze je mudry 😉). On o 2 roky starsi od dcery odjakziva kreslil a este stale kresli omnoho horsie ako ona - ale ked vidim na nastenke v skolke kresbicky, tak vacsina chlapcov kresli horsie. No a moje starsie dieta je so svojimi vytvormi absolutne spokojne a cuduje sa, ze co mne sa na tom nezda 😉. A vrchol vsetkeho bol tento rok (zacal chodit do skoly), ze jeho triedna - vytvarnicka - ho ukecala, aby siel na vytvarny kruzok (takmer cela trieda chodi) - takze moje dieta, co 5 rokov v skolke ignorovalo kreslenie, chodi na vytvarny kruzok a velmi sa mu tam paci (kreslit nevie stale - aj ked je to omnoho lepsie ako kedysi - ale je tam velmi spokojny).

renaatka
7. máj 2014

Kocky ospravedlnujem sa ze vam takto leziem do debaty.. len na zlepsenie nalady vam poviem ze ja mam 26 a krajsiu macku by som nedala.. 😉

kali23
7. máj 2014

@renaatka prave som sla napisat, ze moj mm by tiez krajsiu nenakreslil ;)

podla mna nie je problem v kresleni, ale v ucitelke :D resp. v "pohlade/výklade" jeho kresieb 😉

pred casom tu bola tema, kde bola mamicka nestastna, ze jej syn je divný, lebo ho nebaví futbal, ale ze kresli a zbiera kamienky,kvety atdatd.. jej kamosky ho dokonca oznacili za homosexuala! a ona bola naklonena skor tym kamoskam, nez synovi, aspon tak to vtedy vyznievalo... kvoli kamoskam sa zacala na syna pozerat inak ... a chcela aby hral futbal ako vsetci ostatní... 😠 podla mna, problem to nie je dovtedy, kym to "problemom" neoznaci niekto iný... 😅

hameeda
7. máj 2014

@amanra : no moj ma tiez 5 rokov a nakresil by asi nieco podobne ak nie horsie ak by mal kreslit macku, dnes kreslili v skolke rodinu, tak to bol otras ze ako to tam nakreslil, skoda ze som to nesfotila 😀, on proste kreslenie nema ras, minule mali kreslit domcek a on zafarbil cely vykres jednou farbou (kreslili s vodovymi) a ucitelka na nho ze co to ako ma byt, a on jej povedal ze jeho domcek sa schoval, a hotovo, tak ostatne deti mali na vystavke domceky a nas syn cely hnedy papier 😀 , ja to neriesim lebo zasa napriklad ak stavia z lega tak to postavi take super veci ze ani ja by som take nepostavila a farebne perfektne doladene, a napriklad strasne vela si pamata, a z viac ako pred dvoch rokov, normalne ma casto zaskoci ze ako si moze taku vec este pamatat,,,a na druhej strane mam dceru ktora ked bola vo veku od roka do sest rokov velmi krasne kreslila, a omalovanky a vystrihovacky a take veci to bola jej laska, no po nastupe do skoly to bol des, dnes je piatacka a doteraz skriabe ako kocur s labkou, mam problem po nej precitat, a vobec nevedela sa naucit robit vlnovky a ciarky, a pritom kreslila fakt ukazkovo

anatalia77
7. máj 2014

@amanra videla som obrazy,kde bolo nieco nedefinovatelne,machula..ciarka..a drazili to ako nieco co ked ti nevisi v jedalni,tak nie si in..
Nepodcenujte svoje deti.
Mozno vas raz povozia vo svojom bavoraku a ich kuchar vam navari nieco fajne... 😉

renaatka
7. máj 2014

@kali23 tak toto je smutne.. aj ja mam plany ze syna dam hned ako budem moct na KravMagu a pod ale ked bude radsej napr tancovat tak kludne a nech je stastny a spokojny a potom budem aj ja.. no a na take "kamosky"ako mala ta mamicka by som sa akurat tak vys ala..

marcela_mate
7. máj 2014

@amanra urcite sa tym netrap, ked je inak sikovny, je to urcite v poriadku, najde sa v niecom inom. Ja sa pamatam, ze nasmu synovcovi pomohli take tie obrazky, kde sa spajali bodky alebo cisla. Aby si si to vedela lepsie predstavit, dam link: http://www.dobrenapady.info/photogallery.php?al...
Takto mu mozes bodkami nieco naznacit a nech spaja a vyfarbuje. Drzim palce 🙂

kali23
7. máj 2014

@hameeda klobúk dolu pred jeho fantaziou! ;)

cerez
7. máj 2014

@amanra Ani môj synovec nevedel. Sestra sa rozhodla v predškolskej dať na výtvarný krúžok a urobila dobre. Zlepšila sa jeho motorika a jeho obrázky z roka na rok vyzerali krajšie. Môžem ťa ubezpečiť, že jeho obrázky v tom čase boli rengenové postavičky, tak ako kreslia trojročné deti. A teraz keby si videla jeho kresby, tak by si nikdy nepovedala, že ešte tri roky dozadu to kreslila jedna a tá istá osoba.

darzneba
7. máj 2014

@amanra aj moj tak kresly, teraz ma 7 a tiez je to vselijake, ale je genius, predbehne aj ucitelky niekedy s pamatou. Netreba porovnavat, kazdy je dobry v niecom inom

wenka25
7. máj 2014

toto je pes,kreslila som ho ja a dokonca podla predlohy.mam 27 😒 takze asi tak

darzneba
7. máj 2014

@amanra jezis, akoby to kreslil moj, presne takto cmaravo kresly vsetko, jo oc mudry, ponahla sa aby dokazal svoju genialitu a potom takto rychlo cmara, rychlo rata, vsetko robi rychlo. Myslim , ze prave preto su tie kresby take

nagulinka
7. máj 2014

Ahoj, ja som špeciálny pedagóg, ak by si chcela môžem ti dať pár rád do IP 🙂

gab22
9. máj 2014

@nagulinka - ahoj zaujal ma tvoj komentar, mam podobny problem s 5rocnym chlapcekom, nechce kreslit, akurat slniecko vie, ak by si bola ochotna poprosila by som ho tvoje rady.Dakujem

evina313
11. máj 2014

nagulinka nemohla by si hodiť rady na MK pre všetky maminky? 😉 asi nás tu je viac s rovnako šikovnými detičkami 😀

seahorse27
11. máj 2014

Podla mna je ta macka v pohode, akurat jej chyba jedna noha :D Inak ma vsetko, co ma mat. Trosku bude asi problem s koordinaciou oko-ruka, ale chce to len cvik. Nie je to ziadna katastrofa. Prinajhorsom bude mat v skole menej uhladne pismo. Existuju specialne cvicenia pre nacvik vizuo-motoriky. Treba sa informovat u specialneho pedagoga 🙂 A este jedna rada - chvalit, chvalit, chalit kazdy jeden vytvor. Hlavne si musi vybudovat pozitivny vztah ku kresleniu 🙂

anatalia77
11. máj 2014

@seahorse27 no vidis a ja som si to ani nevsimla..podla mna bola pekna 🙂

seahorse27
11. máj 2014

@anatalia77 Ved mne sa tiez paci 🙂

kacena4
11. máj 2014

nahod si do googlu vyvynova kresba dietata a vyhodi ti plno infosiek o kresbe a veku dietata napr. http://babetko.rodinka.sk/babetka/vyvin-a-sprav... sa docitas ze tvoje dieta kresli presne na svoj vek, primerano dost detailov ako ma mat macka.
je perfektna, akurat ta 4 noha co jej chyba. daj mu nakreslit cloveka a podla toho zistis na akej urovni je. ci kresli len palicky, ci nakresli uz aj prsty, aj na nohach napr., ci nakresli bruchu, oci usi nos.... proste toto je hodnoverna info o dietati a jeho veku. a podla fotky je ok. 😉 😉 😉