Ako odplienkovať 3,5 ročné dieťa?

rumkolka
16. jún 2013

Ahojte maminy,mate niektora skusenost s odplienkovanim starsieho dietata? Nechcem tu rozpisovat uplne podrobnosti ale kvoli zdrav.stavu sme odplienkovanie odsunuli,no teraz ked uz je najvyssi cas tak syn nespolupracuje t.z. ze sa odmieta plienky vzdat.Neviem ho nahovorit na slipky,nic nepomaha.Ak plienku nedam tak strasne place,prosi ma aby som mu ju dala a ak nedam je velmi nervozny a cikanie zadrziava az do poobedneho spanku kedy mu plienku dam a az potom sa vycika a tak isto je to poobede.Pri takychto pokusoch mi uz aj prestal pit,len aby mu netrebalo cikat.Pediatricka ktora ho pozna od narodenia radi nechat mu plienku az kym sa sam nerozhodne sa jej zbavit a varovala ma aby som to nerobila nasilu,okolie na mna tlaci a nechape ma.A ja si neviem poradit ☹ Od oktobra maly nastupuje do skolky a ak bude mat plienku tak mi ho jasne ze nevezmu.
Syn je velmi citlivy,lahko sa rozrusi...celkovo rozhovory na temu cikanie a plienky ho znepokojuju.

prasiatko30
16. jún 2013

@rumkolka do skolky uz musi ist odplienkovany alebo by sa dala vydebatovat s ucitelkou v skolke spolupraca na danu temu??

prasiatko30
16. jún 2013

@rumkolka ono najlepsie by bolo kebyze mate vo vasom okoli nejaku spriaznenu dusu - rozumej kamarata, ktory ma viac menej tolko rokov ako tvoj syn a je uz odplienkovany a proste na urcite obdobie s nim travit viacej casu - pozvite ho ku vam domov aby sa kamarati hrali a aby tvoj syn videl ze jeho kamarat sa pyta na zachod a chodi cikat sam bez plienky. skus pred nim povedat ze janko XY uz chodi krasne na zachod a cikat ako velky chlapec ale zase nie nejako ho tym ubijat skor by som sa pytala ci chce ist na zachod, postavila serblik v kupelke a ked ides ty alebo muz na zachod tak hanba nehanba dvere otvorene a ak si bude chciet ist sadnut aj obleceny na serblik nech si sadni - myslim si ze v tomto veku je to len tym aby si u neho vyvolala zvedavost a mozno tym ze uvidi ze vacsina deti v jeho veku uz chodia na serblik tak mozno trosku sa aj zahanbi abude chciet opakovat po kamaratoch.

rumkolka
autor
16. jún 2013

@prasiatko30 na zachod chodi so mnou od malinkata kedze je na mna naviazany.A ma v blizkosti dvoch rovnako starych kamosov,casto mu vravim ze uz nemaju plienku lebo su skolkari,videl ako cikaju do nocnika a aj ked su vonku tak kamosi ocikavaju stromy...no jeho to vzdy privedie do velkych rozpakov,hanbi sa a odmieta sa o tom rozpravat.Vidim ze ho tato tema velmi znepokojuje a trapi ho to,ja sa ho snazim podporovat a netlacit velmi ale ten tlak z okolia je zial velky.V skolke som toto este neriesila,stale cakam ci sa cez leto nieco nezmeni.

zuzana76
16. jún 2013

@rumkolka navstiv psychologicku, znamej pomohla s odplienokovanim tiez vyse 3-rocneho dietata. tvoj syn ma zjavne nejaky blok, podla situacii co popisujes

prasiatko30
16. jún 2013

@rumkolka tak sa potom skus porozpravat bud s pediatrickou alebo s psychologickou ono pomalicky by uz mal zacat chodit aj na ten serblik skus mu nedat tie plienky ani na siestu teda a pomaly sa uvidi skus spakovat vsetky plienky a povedat ze sa stratili a uz nie su - ono problem je v tom ze ak je az prilis citlivy tak neviem - musis to skusat viacerymi sposobmi ono tazko je radit lebo ak je fakt velmi citlivy tak by si mu skor uskodila ako pomohla

sissy27
16. jún 2013

@rumkolka určite by som neriešila okolie, prikláňam sa k názoru pediatričky, že nenútiť, nerobiť to nasilu, sama ho poznáš najlepšie a ak má mať z toho stres, nedajbože zdravotné problémy (zlý pitný režim, zadržiavanie cikania...), tak kto ich bude riešiť? ty so synom alebo okolie? do životopisu si aj tak nebude udávať kedy prestal s plienkami, tak o čo ide? je pravda, že väčšina 3,5ročných detí sa pýta na cikanie, ale čo sme na pretekoch? ja by som mu ju nechala, kto ho má podporiť a povzbudiť, zastať sa ho, ak nie vlastná mama? ja osobne si myslím, že to príde u vás zo dňa na deň, v škôlke sa skús dohodnúť, aby to aspoň prvý mesiac vydržali, aj to možno pomôže, že odpozoruje na deťoch a tak ako mu je teraz blbé ísť cikať, tak potom mu bude blbé behať s plienkou...
ešte ma napadlo, že možno mu je to blbé "na verejnosti", skúste mu dopriať trošku súkromia v tejto veci, nie cikať na stromy, kde ho každý môže vidieť, ale nech sa skúsi pekne sám zavrieť v kúpelni s nočníkom a dopraj mu čas, nemusí byť do 5min vybavený...
nevylúčila by som ani psychologičku, ako tu bolo spomenuté, ale určite by som neriešila okolie, nech si babky tetky susedky riešia vlastný močový mechúr 😠

rumkolka
autor
16. jún 2013

@sissy27 ono je to strasne tazke...ja sa ho stale zastavam,podporujem ho ale napr. vcera sme mali velku navstevu a jedine co vsetci riesili boli jeho plienky ☹ V takej situacii je tazke to ustat,lebo som zial sama proti vsetkym.Skor situaciu pochopia znamy a susedia ako vlastna rodina...zial.Asi skusim psychologicku,myslim ze cely problem je v jeho hlavicke.

@prasiatko30 on je by som povedala az precitlively a zaroven veeelmi tvrdohlavy a v niektorych situaciach je to "vrazedna" kombinacia.Dokonca som mu povedala ze ak dame prec plienky tak si moze nieco vybrat v hrackarstve,no on vraj radsej nic nechce.

prasiatko30
16. jún 2013

@rumkolka uff komplikovane len trpezlivost.

bianka1
16. jún 2013

@rumkolka môj malý mal tiež velmi dlho plinky -mal už skoro 4 roky keď sám prišiel nato že bez plienky to bude lepšie 😉 hlavne tému odplienkovanie neriešte pred ním to nám psychologička zakázala ono každé dieťa je iné dcerka nemala plienky od 2 rokoch a synátor....viem je to ťažké u nás pomohlo že som mu kupila slipy kde boli postavičky z jeho oblubenej rozpravky ale aj tie najprv odmietal tak som mu tie rozpravky častejšie púšťala a potom konečne ich vyskúšal a ako hovoril, ,,predsa ich nemôžem ocikať,, 🙂 🙂 od tej doby sme bez plinky chodili sme ku psychologičke vela nám poradila ako na neho lebo tiež má zdravotné problémy...držím palce

rumkolka
autor
16. jún 2013

@bianka1 vdaka za radu...ano viem ze je to chyba riesit to pred nim a zial to robime kedze mi do toho vsetci kecaju.... 😒 asi sa naozaj poradim so psychologickou,minimalne preto aby som rodine mala cim zavriet usta 😝

bianka1
16. jún 2013

@rumkolka ja viem každý je velmi múdry ,každý radí lebo ich dieťaťku sa to podarilo ovela skôr 😒 no ale nech sa vžiju trošku ako sa cíti vtedy tvoj synček.. ja som kvôli tomu ani nechodila na detské ihriská lebo každý malého podpichoval s tými rečičkami že aký je už velký na plienky atď... vždy som ho lutovala a vidíš sám nám ukázal aj ked trošku neskôr že je ,,velký..chlap a plienku už nepotrebuje..inak keď má už viac ako 3 roky máš nárok na plienkovné nie je to velká suma ale poteší,.

maminka11
16. jún 2013

@rumkolka skus si dohodnut so synom pravidla, aj ked viem, ze to bude tazke:
- pravidla 1 - 2, ktore sa nebudu tykat plienky, ale napr. niecoho, pri com ako si pisala ze je tvrdohlavy
- pracujte na nich tyzden, dva a pridaj nove pravidla a snad po mesiaci nastup na pravidla tykajuce sa plienky
- pocikat zo zabavy slipky - nevadi, stanovit pravidlo po case, ze tieto nove (zaberaju napr. bob stavitel..., auta...) uz nepocikame, ale obcikame tento a tento strom vonku
- do materskej skoly neviem ci uspejes s plienkou a ked aj nahodou ano, tak moze mat maly traumu z toho, ze sa mu budu deti vysmievat a efekt nie je zaruceny
- postupne trpezlivo a s nadhladom, ale 3,5 rocne dieta to zvladne
- po kazdom uspechu, i malickom ho pochval, prípadne odmen (aj ked je to navykove- odmena)
drzim palce, z rodiny si nic nerob, dieta potrebuje oporu a istotu v maminke 🙂

atrami
16. jún 2013

@rumkolka my sme mali tento problém u prostredného syna, mal vyše 3. rokov. Postupovali sme tak, že sme ho nechali bez plienok celý deň. Samozrejme nehody boli pravidelne. Vynechávali sme zo začiatku dlhšie cesty, prípadne sme sa ho pýtali pred nástupom do auta, či chce cikať, na parkovisku....dávali sme mu troška menej piť.Chodil s nami na wc, aby vedel čo treba robiť. V noci mal zo začiatku plienky mal, potom sme ho dávali pred spaním cikať, často aj v noci sme ho nosili, potom ráno hneď ako vstal. U najmladšieho bol problém zasa nočník. To by som ho musela k nemu prilepiť 😀 Nebol na ňom vôbec, išiel rovno na wc. Možno aj toto je cesta pre vás.

rumkolka
autor
16. jún 2013

@atrami len on bez tej plienky vobec nechce byt...unho neexistuje ze si napr.pobeha s holou prdelkou ☹ Akonahle dam dole plienku tak strasne place,prosi ma nech mu ju vratim....Pit praveze musi velmi vela kvoli zdr.stavu.Na nocnik sa neposadi ani nasilu a to iste zachod,cikanie vonku...vsetko radikalne odmieta.Dcera mu ukazovala ako cika do vane ( akoze aby mal z toho srandu ) ale ani o tom nechce ani pocut.

rumkolka
autor
16. jún 2013

@bianka1 no ja mam uz stres z rodinnych oslav a navstev,vzdy sa to toci len okolo plienky 😠 ....a to moj maly je dost vysoky takze vyzera starsie.

usiko
16. jún 2013

@rumkolka pocuvaj, citam, ze nechce byt bez plienky...3 a pol roka je rozumny vek, ked mu povies a ukazes ze plienky sa minuli a nemate peniazky na nove?

monika15
16. jún 2013

mi sme mali podobny problem :(((
a moja krstna dcera mala narodky tak som mu hovorila 2 tyzdne kazdy den 100x ze je uz big boy a ze odnesieme plienky malej ako daracek.... a ze ked sa nauci pekne cikat a poo do zachoda tak bude big boy... som nakpila slipy s roznymi rozpravkami.... ze no ktore chces vyber big boy... a v kuse mliet dookola..... bol plac urcite ale chvalabohu sa toho chytil.....
nocnik ani nikde nebolo a ani nechcel.... sme kupili dosku na velky zachod....a take vonave vreckovky na zadok....
drzim palce.....
@rumkolka

atrami
16. jún 2013

@rumkolka vaňa nieje dobrý nápad, vzniká toho zlozvyk, ktorého sa ťažko zbavuje. Vyskúšaj odmenu. Ja som potom kupovala malé balenie plienok, najlacnejšie, ktoré tak dobre nesali moč, a cítil mokro a začalo mu to vadiť. Piť samozrejme musí, len pred dlhšou cestou sme to to troška obmedzili. Skús ho dať niekam na prázdniny, možno iný človek to dokáže. Mne pomohla svokra, malému odmietla dať plienky, lebo ona také veci doma nemá a ono to zabralo, vrátil sa už od nej bez plienky aj na noc.

rumkolka
autor
16. jún 2013

@usiko len keby to take jednoduche bolo...uz som mu aj to povedala,vrieskal cely den a cely den necikal ☹ nakoniec som to nevydrzala lebo vecer uz bol na konci s nervami,uplne zufaly ☹ Presne pred tymto ma vystrihala nasa dr. ze nasilu nie lebo vraj sa moze zablokovat...myslela som ci niekto neporadi nejaku fintu ako ho prelstit...

usiko
16. jún 2013

@rumkolka hm..no, podla mna potom este musis pockat a pride na to sam..este by som vyskusala...ide leto tak vymysliet nieco,co by mu urobilo plienky nepohodlnymi.....ale neviemco.....nieco do nich dat? neviem co..nieco, coby mu neublizilo,len by boli nepohodlne.....co najviac sa kontaktovat s detmijeho veku aby videl ze cikaju a kkaju same...vodit ho so sebou na zachod....na moju malu /nie v tomto,ale v kadecom inom/ zabera, ze ked mi povie ze daco nechce robit, tak jej poviem,v poroadku, nemusis, urobim to ja....aj ty mozes ze kupila si mu krasne obrazkove sedatko na zachod, alebo krasny nocnik,..ponukni mu ho, nech sa ide vytoto...ak nechce, tak povedz ze no tak dobre,tak ty sa vycikas na jeho krasnom sedatku...ci?

usiko
16. jún 2013

@rumkolka tiez by som pockala , ale ked vas tlaci cas..

rumkolka
autor
16. jún 2013

@atrami uz dlhsie mu davam najlacnejsie z Lidla,no nebadam ziadnu negativnu reakciu z jeho strany 😉 No k svokre ho nedam,mam na to svoje dovody 😀 a moja mama nieje asi na to dostatocne tvrda.Je pravda ze vo mne ma stale take utocisko,ze vie ze som na jeho strane...je uz dost velky a tym aj mudry a vie to odhadnut.Este by bola moznost nechat ho s manzelom,ale priznam sa ze na to nejako nemam "gule"...mozno to znie divne ja viem ale stale si vravim ze to chcem zvladnut ja sama a bez nervov,proste v klude.

atrami
16. jún 2013

@rumkolka možno spolupráca s manželom je dobrá cesta, nech si to ,,povedia" ako chlapi. V školke tolerovali plienky aspoň na spanie. Ja som tiež vždy ustúpila. Pri najstaršom synovi, to išlo akosi samo a v 2. rokoch bol bez plienky. Pri prostrednom mi pomohla svokra. A najmladší mi jasne vysvetlil, že on nočník nepotrebuje a je veľký chlap a bude cikať na záchode. Čo dieťa, to iný postup.

rumkolka
autor
16. jún 2013

@atrami len zial manzel nanho tiez velmi tlaci...pri kazdom prebalovani a maly je ten typ co sa pri natlaku zatne.Ale mozno sa mi podari manzelovi nejako prehovorit do duse a dohodnut sa na postupe...len je to zial tazke,lebo chlapska logika je niekedy uplne mimo reality 😉

piacere
16. jún 2013

@rumkolka Len ti chcem napísať, že ako keby som čítala o našom probléme... aj keď teda môj synátor bude mať na budúci týždeň "ešte len" tri roky.... Neviem ti vôbec poradiť, pretože váš problém (vrátane odmietania nočníka, WC, dať plienku dole, nátlaku okolia a manželovho pripomínania synovi plienku pri každom prebaľovaní... atď.) je ako kópia toho nášho.... no za dva týždne k nám príde na dva mesiace moja mama, ktorá je učiteľka v MŠ a odplienkovala už nie je dno dieťa.... tak ak sa nám to v lete podarí a prídeme na nejaký trik, ozvem sa 😉
Ozaj... tiež sme takto dopadli (plienka v troch rokoch) kvôli zdravotným problémom... "vďaka" ktorým sa odplienkovanie odďaľuje a odďaľuje.... 😔 a do toho všetkého som momentálne na rizikovom tehotenstve (nesmiem chodiť), takže opäť odplienkovanie neprichádza do úvahy, keďže si nemôžem dovoliť lietať za synom s nočníkom, kým je muž v robote.... začarovaný kruh ☹ Nás aspoň netlačí škôlka, keď malý ešte (aj kvôli plienke) ostáva so mnou doma ďalší rok....

jana121212
16. jún 2013

@rumkolka skus sa dohodnut s muzom, ze date synovi 2 tyzdne pokoj, ze mu nebudete nic o plienkach hovorit. tiez si myslim ze 3,5 roka je dost na plienku, ale zaroven tym, ze mu to vkuse niekto opakuje, tak ho to len stresuje. a on nema problem s tym, ze by nevedel kedy mu treba cikat, to dobre vie. je mozne, ze ako si synovi nedela na cely den plienku, tak sa boji, ze sa to zopakuje, preto ju vyzaduje aby ju mal stale na sebe, lebo ma istotu ze mu ju nevezmes. a v lete to ako planujete riesit co sa tyka kupania? na kupanie bude mat plavky alebo plienku? tu by mozno suhlasil ze nebude mat plienku. a skusala si nieco take, ze by si mu dala plienku do ruky, ze paci, tu mas plienku a ked ti bude treba cikat, tak ti ju obleciem? mal by istotu, ze mu ju nevezmes ale zaroven ju nemal na sebe? a potom postupne by sa jej zbavoval uplne. lebo kym tu plienku musi mat vkuse na sebe, tak je to nemozne

katkanova
16. jún 2013

@rumkolka a skusili ste si dat take obdobie ze vobec to neriesit? mozno sa naozaj len zatal lebo ma toho plne zuby ... prosto sa o tom striktne prestat bavit, vsetkym v rodine slusne povedat ze sa o tom s nimi bavit nebudes, manzel nech sa do toho tiez nemiesa a mozno ked mu date pokoj par mesiacov zisti ze samemu mu to vadi a nema sa proti comu burit - do oktobra su to este 4 mesiace, mozno keby na 2-3 ste ho jednoducho nechali tak ... a v skolke si uz teraz zisti co oni na to - v 3.5 r to uz jednoznacne nie je o maminej lenivosti ze ma plienku ale prejav nejakeho problemu takze tak by sa k tomu mali aj postavit a skor to tolerovat ...

rumkolka
autor
16. jún 2013

@jana121212 no ano,zrejme je to dosledok toho ze som mu ju nedala a mal z toho taky stres ze uz radsej bez nej nechce byt...uz som mu aj to vravela ze ak bude chciet cikat tak mu dam tu plienku-vysledok bol ten ze mu trebalo cikat kazdych 5 minut,proste cvrkol tam a o 5 minut zasa a takto stale dookola.....Kupat sa nechodime,on kvoli pokozke nemoze,ak sa obcas na dvore kupka v bazeniku tak naholo a len chvilu-asi tak ako vo vani a to vydrzi a potom pyta nazad plienku.

rumkolka
autor
16. jún 2013

@katkanova to mi radila aj nasa dr.,dali sme mu uplne pokoj od konca minuleho roka az do aprila...no nezmenilo sa nic.V aprili sme boli u mojej sestry ktoru ma maly velmi rad,ona ma 2 synov...dufala som ze sa tam lady pohnu,ze sa trocha osmely s bratrancami a aj sestra mu chcela dat darcek ked jej tam necha vsetky plienky ale vsetko odmietol.
V skolke som este nemala sancu nieco zistit lebo maly nastupuje do uplne novej a este sa len bude zariadovat,takze som este s ucitelkami nemala tu cest.Dufam ze ale budu ustretove,no zaroven sa bojim...

karkulk1979
16. jún 2013

Ja z vlastnej skúsenosti viem aké to je keď všetci riešia len plienku malého pred 2 rokmi som si prešla tiež s tým.Na každej návšteve len všetci riešili malého plienku mal skoro 3 roky a mňa to trápilo. Najhorší bol svokor a švagriná, stále sa z malého smiali aj pred ním a ja som tým trpela, zakaždým aj manžel musel zasahovať nech sa nestarajú. Potom som bola aj ja nervózna a na malého nahnevaná, že nespolupracuje. ☹
Prečítala som veľa článkov a rád, motivovala som malého,prehovárala a pdobne nič nefungovalo malý nespolupracoval. ☹
Po oslave jeho 3 narodenín ktoré zas skončili len pretriasaním jeho plienok amanželovho hnevu na svokra, som si povedala dosť.
Malému som povedala že je koniec návštevam u nás doma, chodeniu na ihrisko a podobne pokiaľ bude mať plienky. Nič viac som nepovedala, neprehovárala som ho na nočník alebo aby nemal plienku, jednoducho som to ignorovala však raz sa dočkáme a predstav si po cca 2 týždňoch prišiel malý sám od seba že chce vyskúšať slipky a tak bol koniec plienkám. 🙂
Takže hlavne netlačiť netlačiť netlačiť!!!!!
A i keď je to ťažké poslať všetkých do čerta!!!!!!