Ako prebieha zápis do školy?

mirkava
4. feb 2020

Ahojte mamičky. Od septembra budeme mat doma skolaka. Ako to prebieha na zapise? Co budeme robit?
Dakujem za pekne odpovede 😉🤗

sara07
4. feb 2020

každá škola to ma úplne iné, niekde robia také male testy niekde riešia či vie zaviazat šnurky, niekde či vie počitat do 5 najlepšie sa spytat niekoho v skupine mesta na danu školu
aj ked má odklad napr tak na zapis musiš ist aspon ty

denisa0504
4. feb 2020

@sara07 to naozaj by malo dieťa v tomto veku vedieť zaviazať si šnúrky?? Moja vie síce napočítať do 10 ale šnúrky to vôbec...

veronikaszabova
4. feb 2020

@denisa0504 u nas vobec neskusali, ci si vedia zaviazat snurky 😁 neboj 👍
@mirkava u nas bolo - ci sa vie podpisat, farby, tvary, ci vie nakreslit rovne ciarky, vlnky,... nakreslit postavu... a take veci. Neboj, v skolke to s nimi natrenuju

dskjhfdlkdjhl
4. feb 2020

@denisa0504 niekde to chcu, niekde asi nie, my sme na to boli v skolke upozorneni. Ale teda moje deti toto zvladali v 4 rokoch, takze predskolaka naucis za chvilu.

lenzas
4. feb 2020

@sara07 Aha, ja som si myslela, ze uz 3 rocne deti mali by vediet pocitat do 5. Asi mam chybnu predstavu.

sara07
4. feb 2020

@denisa0504 ano 6 ročné dieta si musi vediet zaviazat šnurky, učitelka ked pôjde na telesnu napr alebo von cez prvoku nebude 22 detom zaväzovat šnurky
riešia to rodičia suchym zipsom
pokial sa dá doučte, ved šnuky si vedeli zaviazat 3 ročné deti ,ne vedeli , museli lebo suchy zips nebol
mala by sa aj vediet podpisat tlačenym meno
niektora škola má testy takéto niektorá nie

sara07
4. feb 2020

@lenzas do 5 má napočitat predškolák
ak to vie skorej pre neho lepšie
3 ročné dieta by malo vediet , hygiena, obliect , vyzliect, najest sa základ
no ked sa pozriem je to rôzne a zase raz sa to naučia netreba hrotit zase, každé dieta je šikovné v niečom inom

dzina007
4. feb 2020

@sara07 predskolak len do 5? nejako malo...

my mame odklad
ked sme boli minuly rok na zapise...

staval vezu z kociek
hral hru kto hodi vacsie cislo
na tablete riesil nejake vkladacky
na papieri mal nakreslit postavu
mal oznacit najvacsi a najmensi obldznik
prekreslit obrazok zlozeny z bodiek
napisat svoje meno
pytali sa aj na pesnicku ci basnicku

carmenuska
4. feb 2020

My skúšame na zápise ,ci zvládne odlúčenie od rodiča,či vie pozdraviť,poďakovať, sebaobsluhu (do toho patria aj šnúrky) .Či pozná nejaké ovocie,zeleninu,ročné obdobia , jemnu a hrubú motoriku (chytiť loptu do dvoch rúk) ,niečo nakreslia (úchop ceruzky) a spýtame sa,čo pozná niektorú číslicu,prípadne písmeno (nech ukážu ktoré z nich) .A keď je čas,dáme napísať vlnky,prípadne rovné čiary . Sleduje sa pozornost dieťaťa,reč atď...

danulicek
4. feb 2020

kazda skola to ma inak, niekde su tie naroky vacsie, niekde mensie. u nas napriklad recitoval basnicku, skusali farby, pismena, pocitanie. aj odlucenie od rodica - prisli sme a hned ho zobrali za ruku a odviedli do triedy (v inej skole v nasom meste boli rodicia pritomni v triede na zapise). myslim, ze nieco s motorikou robili, ale uz si konkretne nepamatam.

lenzas
4. feb 2020

@sara07 U nas je to prave naopak, pocitat mala vie, a co sa tyka samostatnosti teda hygieny, obliekania a podobnych veci, tak to nevie. Dobre vediet, ze aspon v tomto smere nemeskame oproti rovesnikom. Dakujem za vysvetlenie 😘

kristina2412
4. feb 2020

U nás chceli aby zaviazala šnúrky babike , pýtali sa tvary a farby po anglicky,písala svoje krstné meno...

sara07
4. feb 2020

@dzina007 záleží od škôlky niekde učia do 20 a niekde celu abecedu a tie testy su v každej škole iné, každá si ich ich robí sama a podla toho potom robia triedenie žiakov do tried

denisa0504
4. feb 2020

@dskjhfdlkdjhl
@veronikaszabova
@sara07 Musím sa naučiť lepšie čítať :D ja že do škôlky, nie do školy. Tak to má moja 2 a pol ročná čas na tie šnúrky 🙂

sara07
4. feb 2020

@lenzas tak polievku aspon v prvej triede dávaju uč do taniera ale zjedeny tanier by si mal už vediet zaniest k okienku sám
to isté obliect , klasika bunda atd , prezut sa , tie šnurky ked nedate tak suchy zips ale zase pre motoriku je to dobrá vec
a potom ma sa vediet sam prezliect z telesnej a na telesnu
a dievčata by si mali vediet urobit cop pokial nosia rozpustené vlasy , ale tak to maminy riešia v den telesnej urobia cop

sara07
4. feb 2020

@denisa0504 ale tak to hej
to keby nastupovalo do škôlky a vedela šnurky je top stár doslova
do nástupu by malo sa vediet napit, najest samé, vycikat, vykakat sám ist, ten zadok už pomôžu , no a klasika prezliect , obut ale tak to na začiatku sa pomáha všade

lenzas
4. feb 2020

@carmenuska Ale to asi pre nastup do skolky, a nie do skoly. Lebo nasu tak testovala psychologicka a logopedicka, a to 3 roky este nemala.

lenka2710
4. feb 2020

@mirkava u nás skúšajú farby, tvary, počítanie do 6, priestorové videnie, nakresliť postavu, teda ci vie uchopiť ceruzku, či rozumie co od neho chcu, teda napríklad vymaluj červenou dve jablká, ale to som len tak z hlavy 😉 podpísať sa tlačeným písmom, povedať básničku, ale teda nie všetkých, podľa času
A dokonca u nás na skole je to tak, že na prvý stupeň musia byť deti už z domu oblečené do uboru, aby nemuseli čakať kým sa oblečú! Nikomu sa to nepáči, myslím rodičov, lebo chudá dieťa sedí potom v škole v spotených veciach, pripadne keď majú poslednú hodinu, idú v tom spotenom domov a choroba na svete

mirkava
autor
4. feb 2020

Dakukem za odpovede. Čo sa stane ak dieta napriklad nevie zaviazat tie snurky. Mojmu sa do toho jednoducho nechce. Ale inak abecedu poznal v troch rokoch aj po anglicky a pocitat vie hadam do milion aj po anglicky aj zrstavat a nasobit. No tie snurky sa mu nechce ucit.....

patka06
4. feb 2020

@mirkava šnúrky do septembra zvládne ak budete trénovať
Učiteľkám v škole sa nepáči ak to deti nevedia... záležitosť, ktorú by mali zvládnuť predškoláci /naši sa normálne učili v škôlke - mali nejakú básničku a pritom to všetci zvládli/ ...ak má v triede 20 a viac detí nemôže im predsa všetkým viazať šnúrky

lolinko
4. feb 2020

@mirkava
Ahoj môj syn robil testy pri zápise v škole s jednou ucitelkou, ja som pritom nemohla byť.
Potom som sa dozvedela čo od neho chceli. Pýtali sa ho na geometrické tvary, pohyb v priestore (v pravo, v ľavo.,.), počítať do 10, povedať nejakú básničku či pesničku, podľa obrázkov povedať príbeh, a prepísať ľahkú vetu, a samozrejme musel vedieť ako sa volá -kolko má rokov ...

Čo sa tyka šnúrok, sa ich naučil viazať posledný ročník v škôlke, no doteraz sa mu ich nechce viazať a keď aj musí tak mu to dlhoooo trvá, tak keď je možnosť kupujeme radšej boty na suchú zips.

modrykoniicek
4. feb 2020

@mirkava V materskej škôlke som si viazala šnúrky.Deti ktoré idú do školy by to už vedieť mali a mali by vedieť taktiež ísť aj samé na toaletu a mať hygienické návyky.A tiež by bolo dobré ich naučiť nosiť si školskú tašku.Lebo keď všetko za nich budete robiť vy tak si neodnesú ani tácku pri obede.
Mali by vedieť strihať, maľovať tak aby nešli za čiaru.Mali by vedieť povedať svoje meno a priezvisko, vek, ulicu kde bývajú.Základné informácie.
Napísať svoje krstné meno paličkovým písmom.
Zaspievať pesničku alebo zarecitovať básničku.
Farby atď atď...

Každá škola vyžaduje niečo iné 🙂.

Ja som mala na zemi kraťasy a skúšala som to dokým mi to nešlo.Nikto by mi šnúrky nezaviazal.

eriksonka1234
5. feb 2020

@denisa0504 učím v MŠ a deti sa učia viazať šnúrky v predškolskej triede, mnohé vedia už skôr. Sú na to rôzne hry a pomôcky, väčšinou to deti veľmi rýchlo pochopia a zvládnu.

denisa0504
5. feb 2020

@eriksonka1234 môžem takú hlúpu otázku? Keďže si učiteľka budeš lepšie vedieť. Ja som sa naučila viazať šnúrky tak, že si urobím dva oblučiky, z každej šnúrky jeden a tak zaviažem. Priateľ zase jeden oblúčik a ten nejak obmotáva druhou šnúrkou. (Snáď trochu chápeš ako to myslim) Tvrdí, že je lepšie naučiť to dieťa tým jeho spôsobom. Ako to je podľa teba? Čo je lepšie a efektívnejšie?

eriksonka1234
5. feb 2020

@denisa0504 vôbec na tom nezáleží, ako, hlavne je, že si bude vedieť zaviazať, ale skúsenosť mam takú, že lepšie a rýchlejšie deti pochopia, keď sa urobia dva obluciky. Ja to motivuje zajačikom, že urobíme zajkovi dve uši také užšie, uši preložíme cez seba, vznikne mu hlavička a do hlavičky vložíme jedno uško a pretiahneme ho. Keď to zvládnu takto, ukážem aj ten druhy spôsob, ktorý viaže pan manžel, potom si už dieťa samé vyberie, čo mu vyhovuje🤗

mofiku
20. feb 2020

Dobrý večer môžete mi poradiť? Moja dcéra pôjde teraz na zápis do školy. Musia tam byt obaja rodicia? Otec môjho dieťaťa nežije snami je cudzinec dieťa nenavstevuje nemá záujem. Ďakujem za radu

mirkava
autor
20. feb 2020

@mofiku myslim ze staci len jeden rodič

mofiku
20. feb 2020

Ďakujem dúfam ze to tak bude lebo na papieroch na zápis je účasť oboch rodičov nutná. Tak preto sa pýtam.