Čo musí dieťa vedieť pred nástupom do škôlky?

zdenda86
28. feb 2011

Ahojte. chcela by som poradiť čo všetko vedeli detičky pred nástupom do škôlky. môj by mal isť v septembri a chcem vedieť čo sa dovtedy musí naučiť. nemám nikoho koho by som sa mohla opýtať a poradiť. ďakujem.Zdenka

traktor
28. feb 2011

používať vreckovky, uteráky, detský záchod –nie nočník, mať vypestované správne hygienické návyky a poznať zásady slušného správania, vedieť si stiahnuť nohavice a pod...ak nieco nebude vediet , nic sa nedeje, u nas zo zaciatku pomaha ucitelka.. 😉 ..dieta sa rychlo uci, takym hnacím motorom je aj to, ze su tam aj ine deticky a *ja* predsa nechcem zaostavat... 🙂

dai
28. feb 2011

traktor,
no ja mam pocit ze to co si popisala by mali vediet deti v skolke ( teda ja mam 3-rocne dieta a toto ovladalo uz ako 2-rocne - nemyslim si pritom ze je nejaky nadpriemer )
zdenka v tej teme co ti pink_lady odporucila je urcite toho viac... ja mam taku knizku co by mali deti vediet ( myslim ze zaklad je schopnost koncentracie, jemna motorika, schopnost odlisovat atd. ... samozrejme aj tie veci co spominala traktor - ale to je naozaj to gro...)

traktor
28. feb 2011

@pink_lady @dai ale
@zdenda86 sa pyta co ma vediet dieta pred nastupom do skôlky nie do skoly

habibi78
28. feb 2011

@zdenda86 malo by vediet samo stolovat, pit z pohara, vypytat sa na toaletu, nemat plienku cez obedny spanok, malo by sa same obliect a vyzliect, mat dostatocnu slovnu zasobu, ale v kazdej skolke je to o individualnom pristupe, ved predsa kazde dietatko je v niecom odlisne, oni to vsetko od seba rychlo odkukaju, tahaju sa navzajom k sikovnosti.... 😉

dai
28. feb 2011

traktor,
ospravedlnujem sa 🙂 mas pravdu, zle som citala...

traktor
28. feb 2011

@dai 🙂

catrin1
28. feb 2011

ahojte a je problem ked syn nerozprava,len par slov?

traktor
28. feb 2011

@catrin1 nie je 😉 ..bude v kolektíve, rozrozprava sa ..uvidis 🙂

renab
28. feb 2011

V škôlke, kde chodili moje deťúrence, nemusí vedieť dieťa nič. Dokonca ani sa pýtať. Stačí ho len doniesť. Všetko sa naučí časom a povedala by som, že oveľa rýchlejšie, ako doma. Za dva-tri mesiace si dieťatko rodičia nespoznávajú.

traktor
28. feb 2011

@renab ono zalezi od skôlky...treba sa pytat...je rozdiel, ak je skôlka ako u nas..dedinska,... kde je len jedna trieda...tak tam musia vediet deti chodit uz na zachodik...samozrejme, ze nehoda sa stane...ale musia byt bez plienky..

zdenda86
autor
28. feb 2011

@traktor ďakujem. náš drobec našťastie nenosí plienky už dlhšiu dobu ani cez spánok. ja som chcela vedieť aspoň orientačne aby aspoň trošku dobehol ostatné deti. on je veľmi šikovný, ale na takéto veci je pohodlný. ako ho mám viac motivovať?

zdenda86
autor
28. feb 2011

ešte mám problém ako ho naučiť chodiť kakať na záchode? vyciká sa tam ale to druhé nechce robiť. ako ho motivovať?

traktor
28. feb 2011

@zdenda86 neboj dobehne..su deti ktore neskôr rozpravaju...a prave preto je kolektiv dôlezity..neboj zacne rozpravat...ved si bude chciet nieco pozicat, s niekym sa hrat, tak bude musiet zacat komunikovat 😉 ..a kakanie..to bude to iste..skusajte, ..nie nasilu..vela ho chval, ked sa podarí 😉

zdenda86
autor
28. feb 2011

@traktor ďakujem za rady. ešte do toho mám teraz začať pracovať tak uvidíme ako to pôjde s tatom a akú bude mať trpezlivosť. alebo sa malý naučí aj sám radšej. 🙂

jasminet
1. mar 2011

ja som sa nedavno stretla este s mojou ucitelkou zo skolky (pamatala si ma hned ako ma zbadala, dokonca po mene 😕 😕 😕 ), casom by sme tam mozno malu chceli dat, tak ma zaujimalo co treba a kedy a maju tam dve podmienky - uz nepouzivat plienky a jest aspon lyzicou... nic viac nic menej

danka_ba
1. mar 2011

@zdenda86 to tiež asi závidí od škôlky, treba sa spýtať tam 🙂
tak kde chodíme my sa deti musia vedieť same najesť, byť bez plienky ... aspoň trochu samostatné.
Ale na spanie niektoré deti plienku ešte majú (čo ma dosť prekvapilo)

ivett1
2. mar 2011

tak u nas v MS je to podobne ako uviedla @traktor ...teda, ak hovorime o detickach 3 a viac rokov 🙂 ...plienky pocas popoludnajsieho spanku tolerovali u naozaj malych deticiek (2a pol r.)...

nadhera
4. mar 2011

@ivett1 obe deti nastupili do skolky ked mali 2,5r a cez obedny spanok mohli mat plienocku - ale par dni v skolke stacilo a uz ju nepotrebovali. 😉 Aj ked sem tam daka havaria sa im pritrafila, ale to aj starsim detom. Stale som pribalila podlozku pod plachtu , aby sa nezaspinili zbytocne matrac a ostatne pracka vyperie.

martina1993210
30. máj 2016

Ahojte maminky,tak môj synček bude mat 2 roky a mame problém z odplienkovaním a tak isto ho nemôžem odnaučiť od pitia s fľaše, a ani veľa nerpráva. Keď mu dám pohár tak ho odhodí alebo radšej ani nebude piť. Na budúci rok by som ho rada dala do škôlky ak nám ho vezmú, prosím poraďte ako ho pripraviť. Už som zúfala. V iných veciach je šikovný,ale v tomto nie.

6mia6
30. máj 2016

@martina1993210 rok je este dlhá doba on na to príde. 😉

martina1993210
30. máj 2016

@6mia6 a co ked nepride? :D ja ho to učím a on nic

6mia6
30. máj 2016

@martina1993210 rok je dlha doba pre tak male dieťa

martina1993210
30. máj 2016

@6mia6 diky

monilik
30. máj 2016

@martina1993210 mne zobrali maleho do skolky od septembra. bude mat vtedy dva a pol roka. nerozprava, mame plienky, mame cumel na spanie, ale za pol roka sa vela veci zmeni a hlavne pri takychto malych detoch... ale v nasej skolke s tym nemaju problem, beru aj s plienkami... nejdem nejak stresovat. starsi uz v jeho veku hovoril celymi vetami, bol bez cumla a posluchal na slovo, ale plienok sme sa zbavili az v troch rokoch. kazde dietatko je ine, ale vsetky sa raz naucia co treba. niektore skôr niektore neskor.

martina1993210
31. máj 2016

@monilik ved ja viem že sa naučí a keď bude v kolektíve medzi deťmi tak aj odkuka od druhých co robia,nie? Diky. Môj rozpráva ale nie tak ako by mal aj keď sa snim rozprávam všetko ukazuje,visvetlujem ale on len pozoruje a nic. Možno chce len čas. Uvidim ako to bude neskôr 🙂

monilik
31. máj 2016

@martina1993210 no moj v skolke odkukal len to najhoršie... sparanie v nose, obhryzanie nechtov, vrieskanie a papulovanie a v poslednej dobe oduvanie sa... veselo 😀 😀 😀 som zvedavá co maly, ten je cert uz teraz. rozpráva iba heslovite opakuje si slova ktore pozna, ale uz skusa opakovat aj po nas tak uvidime.

timea7
31. máj 2016

@martina1993210 fľašu zrušíš jednoducho, proste ju vyhodíš a vybavené, je pre bábätká, on už bábätkom nie je, mohol byť bez nej už dávno, ale nevadí, choďte spolu kúpiť pekný hrnček, nech si vyberie sám. Neboj sa, že by nepil úplne, musíš si stáť za svojím a fľašu mu nedať, ak vždy ustúpiš, tak to nepôjde. Odkukať napr, pitie z hrnčeka alebo jedenie lyžicou neodkuká, pretože tam potrebuje určitú zručnosť, ktorú získa jedine tým, že to bude robiť sám. Čo sa týka plienok, ty sama musíš vedieť, ako je na tom, či má vytvorený návyk pravidelne ísť po zobudení, pred spaním, pred odchodom von na nočník, alebo nie. Či si uvedomuje, že mu treba alebo nie. Ak už určitý návyk vytvorený má, keď sa ešte viac oteplí, tak buďte počas dňa bez plienky, budeš síce viac prať, ale nevadí. Motivuj ho niečím, čo má rád, ak sa vypýta, nemusí byť rečou, stačí posunok. Rozprávať v jeho veku nemusí vôbec, podstatné je, že vidíš, že rozumie. Hraj sa s ním, čítaj mu, výborné sú riekanky a rytmické detské piesne. Ak som to dobre pochopila, tak do škôlky pôjde až v septembri 2017, nie o tri mesiace. Pre také malé dieťa je to veľmi dlhá doba, takže sa nestresuj, každé je iné, ale postupne odstráň všetko, čo ti vadí, čím viac tvoje dieťa bude vedieť, tým bude sebavedomejšie.

martina1993210
2. jún 2016

@timea7 ďakujem tak fľašu uz nema ale má pohár so susakom ale musím mu kupit pohat taky prenho a co sa tyka nocnika tak v posledných dňoch ho ani necce vidieť,neviem čo sa stalo. Ani necika ani nemala donho. Lyžicou sa snaží ale polievku vileje a druhe ako tak papa ale je to na dlhw jedenie 🙂

martina1993210
2. jún 2016

@monilik tak to mas pestre :D