Je vhodná a povinná predškolská dochádzka?

calixia
26. aug 2013

Milé maminky,
nakoľko mám doma 5 ročného synčeka, ktorý by mal už o pár dní nastúpiť do predškolského zariadenia, zaujímal by ma názor (hlavne) tých mamičiek, ktoré dieťa do predškolského zariadenia nedávali, ako to vyzeralo s adaptáciou ich detičiek v škole 😎

katecameron
26. aug 2013

dopadlo to velmi zle uz nikdy by som taku chybu neurobila predskolska dochadza je povinna ale myslím ze neexistuje postih keby nechodil do skolky

xlucia
26. aug 2013

@katecameron nie je povinna

luciahromadkova
26. aug 2013

Predprimarne vzdelavanie v MS nie je povinne, ja odporucam, aby dieta rok pred vstupom do ZS do MS chodilo.

Mam skusenosti najma so sestrou, ktora do ZS nechodila a mala adaptacne problemy najma v socializacii s detmi, kedze bola zyvknuta uz na dospelych, a na starsich. Skratka nevedela s detmi komunikovat a to sme bezne chodili na ihrisko, ale aj tam sa hrala so starsimi detmi... Je dolezite, aby dieta chapalo aj ten iny system doma a v skole uz pred vstupom do ZS.

A len malicku poznamku predskolske zariadenia- nazov uz nie, materska skola je skolou tak ako ZS /zmenou legislativy/, nic v zlom.

barla5
26. aug 2013

ja len toľko - na prváckom rodičku nám učiteľka povedala, že je vidno, ktoré deti nechodili do škôlky. Takže určite odporúčam minimálne ten jeden rok

0604katka
26. aug 2013

Ja som tiez za predsa len dieta tam sa priuci zacleny do kolektivu.ucitelky ich uz pripravuju do skoly.jednoznacne za.

piskotka81
27. aug 2013

Z mojej skusenosti ako rodic,ale hlavne ako z praxe,kedze som ucitelkou v materskej skole viem,ze navstevovat skolku je pre dieta to najlepsie co moze pomoct dietatu nielen po vedomostnej ale hlavne socialnej stranke.Deti potrebuju deti.Moje dve deti nastupovali do skolky naraz vo veku 4 a 2a3 mesiace a musim povedat,ze mladsia si zvykla rychlejsie.Ale je to aj o povahe dietata.drzim palce,nech sa malemu v skolke paci. 🙂

calixia
autor
27. aug 2013

@katecameron
Čo dopadlo veľmi zle ?

calixia
autor
27. aug 2013

@barla5
Mohla by si byť prosím Ťa konkrétnejšia, že v čom to bolo vidno ? Zaujímalo by ma, či sa to týkalo vedomostí, správania alebo niečoho iného.
Ďakujem

calixia
autor
27. aug 2013

@luciahromadkova
Ďakujem Lucka za odpoveď a za názor. Prajem všetko dobré 😉

calixia
autor
27. aug 2013

Ak sa nájdu maminky, ktoré deti dávali rovno do školy, budem rada ak sa mi ozvete. Váš názor by bol pre mňa a možno aj pre iné nerozhodné maminky určite zaujímavý 😀

flow333
27. aug 2013

Ahojte... mam dcerku, bude mat v oktobri 5rokov...zatial do skolky nechodi... este ani tento rok nebude... dam ju do skolky az buduci rok... absolvuje predskolsku pripravu.... s detmi problem nema,dovolim si tvrdit, ze je po rozumovej stranke daleko pred rovesnikmi ktori chodia do skolky... vsetko je o pristupe... mamka je ucitelka v skolke, teraz uz na dochodku ale kazdy den sa s nou uci... do skolky bude o rok chodit iba doobedu... kvoli vzdelavaniu...a rezimu.... neuznavam mamicky a to sa nechcem nikoho dotknut ktore su doma, nerobia a deti su v skolke do zaverecnej... aj preto malu nenosim... som doma... tak sa jej venujeme

barla5
27. aug 2013

@calixia nehovorila nejaké konkrétnosti, to si už potom súkromne vybavovala s tými rodičmi, ale napr. že tie deti horšie držia ceruzku, nie sú také disciplinované a zvyknuté na väčší kolektív, už sa nepamätám. Ale mali sme jedno dievčatko, ktoré plakávalo každé ráno, tiež nechodilo do škôlky a nebolo naučené chodiť niekam každý den

calixia
autor
27. aug 2013

@barla5
Aha, ďakujem za odpoveď. Tiež si myslím, že by malému mohol chýbať pred nástupom do školy, ten pravidelný návyk na každodenné vstávanie a chystanie sa do školy. A rovnako aj vzťahy s deťmi, síce na ihrisku má kopec kamarátov, ale v škôlke to je asi iné... uvidíme, drž nám palečky 🙂

barla5
27. aug 2013

@calixia jasné, držím 🙂

calixia
autor
27. aug 2013

@flow333
Presne ako píšeš, zdieľam Tvoj názor a teší ma, že sa malej venuješ a nedávaš ju do škôlky, pokiaľ to nie je nutné, máš môj obdiv 😉

flow333
27. aug 2013

@calixia vela zalezi aj na tebe ako ho pripravis a vedies... co mu o skolke povies, ja napr malej hovorim kazdy den,.ked sa oblieka ponahlaj sa ako keby si bola v skolke, ked obedujeme sutazime, kto pekne vsetko zje moze odpratat stol.... atd....

cawes
27. aug 2013

@flow333 ja s tvojim nazorom vobec nesuhlasim. Dieta ma chodit do skolky mo by byt z detmu a malo by mat rezim. Aj ked pisrs ze s mu venujete tak nikdy sa mu nebudes venovat tolko ako v skolke resp nie takym sposobom. Ked si dpma tsk ides napr navarit oprat pozehlut do obchodu atd. V skolke dieza rano pride maju rozcvicku hraju sa ucia sa. Dieta musi ist jrst ked idu vsetci musi spat ked vsetci atd. Jednoducho ja to vidim ako velke plus.

mirkave
27. aug 2013

Posledny rok v skolke je vacsinou venovany priprave na nastup do skoly.a nezanedbatelny je aj detsky kolektiv,v ktorom sa dieta pravidelne nachadza.dcera sa do skolky tesila a vzdy bola vytesena,ked sa naucila nieco nove.neviem,ci by som to ja s nou doma zvladla na takej urovni.......

zitaje
27. aug 2013

@barla5
@calixia
hm, zrovna drzanie ceruzky podla mna so skolkarskou dochadzkou suvisi minimalne, to je vec jemnej motoriky, ktora sa da cvicit rovnako aj doma, ale proste su deti, co nerady kreslia.
A moja starsia dcera chodila do skolky od necelych 3 rokov a este aj v 1.rocniku plakavala, ona bola ten typ, komu by bolo maximalne vyhovovalo chodit rok-dva na doobeda do skolky a hotovo.
Podla mna je to velmi individualne - aj co sa tyka dietata, ale samozrejme aj matky. Ked je 5-rocne dieta doma a cele dni kuka telku, tak je isto lepsie, ked chodi do skolky. Ale ked ma zmysluplne aktivity, aj vlastne (vymysli si, ma svoje zaujmy), aj organizovane, vyvija sa a rastie, tak si myslim, ze ozaj staci akurat ten posledny rok v skolke, aj to len doobeda.

zitaje
27. aug 2013

@cawes a preco je lepsie robit vsetko vtedy, ked ostatni? Inak aj my napr. jedavame vsetci spolu...
A preco je zle naucit sa co najviac o chode domacnosti? Moja 5-rocna dcera minimalne od 4 rokov bezne osupe mrkvu k obedu, aj so zemiakmi pomaha, len to nestiha tak rychlo, ako potrebujem, spolu pecieme, od malicka spolu perieme a vesiame, vie zapnut pracku, vsetko vie, kde co mame.
Moj 3-rocny vidiecky synovec pozna bylinky a ratliny v zahrade, pozna ovocne stromy aj ked su bez ovocia 😀, vtaky, kadeco, co ani ja nepoznam.
Co take sa deti naucia v skolke od 3 do 5 rokov, co sa nemozu naucit doma???

flow333
27. aug 2013

@calixia dakujem ze so mnou suhlasis... si jedna z mala.... vacsina ma presviedca ze kolektiv je potrebny ale Ako dieta ucitelky viem a videla som od malicka ze skolka je super ked natrafis na super ucitelku... my mame posledny rok rezim... cca okolo pol 8 vstava, hygiena, ranajky... 45minut pracovne zosity, alebo malovanie, modelovanie, kreslenie, hudobna, teraz v lete cvicenie na dvore, knizky atd.. .bez problemov vydrzi 45 minut.... desiata, prechadzka,obed....

flow333
27. aug 2013

@cawes... mam vystudovanu pedagogiku a dovolim si tvrdit ze sa jej venujem na urovni skolky aj ja, aj mamka

louvre
27. aug 2013

Toto je strasne individualne. Ty najlepsie poznas seba aj dieta. Ak si myslis ze tvoje dieta je ten typ co bez problemov zvladne cokolvek a ak si si ista ze mu dokazes dat to iste a lepsie ako dostane v skolke a hlavne ak mas na to moznosti, tak si ho kludne mozes pripravit do skoly aj sama. Je uplne jedno co ti kto napise. Lebo zaruku ako to dapane nedostanes. Moje prve dieta chodilo od 4 rokov do skolky aj tak mi plakavala az po tretiu triedu ZS a to kazde rano ☹ Druhe dieta nechodilo velmi do skolky lebo malo zdravotne problemy aj na predlzenej RD som s nim bola a problem so skolou nemal ziaden. Vela zalezi od povahy dietata.
@flow333
@cawes Uplne chapem obe. Kazda mate svoju pravdu, pretoze to tak citite. A tak to ma byt. Kazda si najlepsie poznate svoje dieta a svoje moznosti. Tu nejde o pretlacanie sa kto je lepsia matka.

moonglow
27. aug 2013

@flow333 to znie, akoby mamicky, ktore daju dietatko do skolky, sa mu automaticky prestali venovat 😲 ... vsak den nema len tych 8 hodin, kedy je dieta v skolke ... moj syn chodi do skolky od 3 rokov a pred tym chodil rok do jasli ... dali sme ho tam preto, lebo vobec nemal kontakt s detmi, nevedel s nimi komunikovat, ani sa k nim nepriblizil (napr. na ihrisku) a malo to na neho velmi dobry vplyv... bol jedinym dietatom v nasej rodine siroko daleko, okrem toho tu v tom case neboli takmer ziadne moznosti, kam s takym drobcom ist do detskej spolocnosti... ked nastupoval do jasli, mal ovela viac znalosti ako o rok starsi jaslickari ... tym chcem povedat, ze je to velmi inteligenty chlapec a ze sme sa mu vela venovali ... a venovat sme sa mu neprestali ani ked chodil do jasli ci do skolky ... doteraz si kazdy den citame, kazdy den ideme spolu von a velmi casto spolu tvorime... kazdy vikend mame nejaku detsku aktivitu, vylet, poznavanie...

cas straveny s dietatom je pre mna velmi dolezity... napriek tomu ho neoberiem o moznost socializacie, nadviazania novych vztahov, kontaktov a ziskavania spolocenskych navykov medzi detmi ... deti potrebuju byt s detmi, bez ohladu na to, kolko sa im rodicia venuju

a dalsia vec je, ze to, ze je dieta doma s matkou automaticky neznamena, ze sa mu ta matka riadne venuje ... poznam take, co doobedu varia a upratuju, poobede zehlia a pozeraju serialy ...

moonglow
27. aug 2013

a este k otazke ... predskolska dochadzka je vhodná a podla mna velmi ziaduca... teoreticka priprava to nespravi, dieta by si malo skusit, ako to chodi "vo svete" skor ako v skole ... prva trieda je tak ci tak pre dieta velkou zmenou... je fajn, ked si to v sklke trochu natrenuje 🙂

flow333
27. aug 2013

@moonglow vidis... to je presne opak nasej... chodi na AJ... nema problem s detmi ani so socializaciou v kolektive... len tym ze som doma, ju do skolky nenosim... je to o dietati...a v rodine je deti plno... nie je izolovana.

flow333
27. aug 2013

@moonglow a moja odpoved na otazku bola ze rok pred skolou bude chodit do skolky.... do obedu...

moonglow
27. aug 2013

@flow333 ano, mas pravdu, je to o dietati...

moonglow
27. aug 2013

@flow333 viem ... ten prispevok uz nebol pre teba

meloa
27. aug 2013

@zitaje napríklad socializácii, komunikovať a presadiť sa medzi deťmi, nájsť si samo kamarátov, ...skrátka vedieť fungovať bez pomocnej barličky ( tým mám na mysli nás rodičov 😉 inde ako doma, alebo v známom prostredí....teda okrem iného 😉

Moja malá chodila od 2 rokov do jasličiek ( žiaľ, nemala som inú možnosť), a potom do škôlky a neľutujem!!!! Mali sme ALE veľké šťastie na pani učiteľky v jasličkách, ako aj v škôlke - chodila tam rada, bola spokojná a šťastná 😉

Pokiaľ by som bola doma, zrejme by aj tak chodila do škôlky, aby bola hlavne medzi rovesníkmi, aby im vedela porozumieť, a malej som sa venovala, a i naďalej venujem 😉
...ale je to aj o tom dieťati - my sme nemali absolútne žiadny adaptačný problém, dokonca ani v jasliach 😉