Keď deti strážia deti

Mám taký problém. Nemám nikoho kto by mi dal pozor na deti /14/12/6/ v čase keď už nie sú v škole, škôlke. Vačšina prác je nad rámec tohto času. Mám starosť stým ako budú deti samé do večera. Možnosť ako opatrovateľka z toho platu.... to môžem ostať s nimi doma ja. Tak otázka " NECHALI BY STE 6 Ročné DIEťA 15 DNí V MESIACI NA 14 A 12 Ročné DIEťA? " Keď sa im niečo stane ja umrem a možno ma aj zavrú. Ako to to pre boha riešite? Ako dokážete ísť do práce a nemať takýto strach? Mnohé deti aj v predškolskom veku vidím vonka samé.

maciatkolulu
1. sep 2015

@mima4 14.rocny clovek je este stale dieta....aj zo zakona.

simonka77
1. sep 2015

@katrin21 nuz ako si ktory rodic vie deti naucit ohladom PC a TV, tak ma. nehovorim o striktnom zakaze. hovorim o vhodnom traveni casu 6rocneho dietata.

prasiatko30
1. sep 2015

@katrin21 ja mam 6r dieta a cez peacovny tyzden nemaju pusteny ani pc ani tv a nic si nenahovaram. Tv sa pusta iba cez vikend niekedy ani to nie a tv robievame poatky film a pizza noci. Cez prazdniny mozno trosku viac ale cez skolaky rok maju co robit aj bez tv a pc. Pripadne sa pc pouziva na ucenie u starsej - ma na stranke vydavatelstva ucebnic - ebooky aby si nemusela nosit ucebnice z/do skoly

horana
1. sep 2015

@pohodickasrandicka Citam len zbezne nemam tolko casu, v povodnom zadani nebolo ze si ty (slobodna matka?) ci aj manzel v robote do 21-22?! Preboha ved to nie je normalne. Moja povodna odpoved bola vzhladom na normalnu pracovnu dobu cca. Ale takto? S tromi detmi ani jeden z rodicov nie je doma pred 21-22? Ved to same o sebe je na socialku, ved to ako sa realizuje vychova? Mozno som nieco prehliadla, ale inak nie je mozne robit aj karieru aj velku rodinu, to nejde dohromady.

lucinocka
1. sep 2015

@pohodickasrandicka ja by som skontaktovala nejaku maminu co je doma a chcela by si privyrobit poobede, ved takych velykch konov netreba strazit, taze by sa ani neunavila velmi, len aby mali dohlad

timea7
1. sep 2015

@cecil36 ja by som takú prácu tiež nezobrala, len ide o to, či má možnosť sa zamestnať inde, v niektorých regiónoch sa majú problém zamestnať bezdetné ženy....to tu nevyriešime. Aby 14 a 12 ročné decká akokoľvek zodpovedné strážili šesťročné, to som a budem vždy proti tomu. Raz za čas áno, nech sa učia zodpovednosti, nie pravidelne.

vejula
1. sep 2015

@cecil36 a tebe príde v pohode ak ma 14 ročné dieťa za celý den program, že škola a hned po škole do večera starostlivosť o surodenca? Tebe príde v pohode, že 14 ročné dieťa nemá absolutne žiaden čas sám pre seba a svoje aktivity?

vejula
1. sep 2015

@mima4 určitá participacia? ale ano určita participacia určite ano. Ale nedať mladému človeku absolutne čas samému na seba? Toje podla teba určita participacia? Pol dna v škole a pol dna sa starať o surodenca? To je určita participacia. Poviem ti poznam par prípadov, ktoré rodičia držali tak na krátko, že len školaa povinnosti a vieš ako to dopalo? Chlapoec sa nenaučil narábať so svojou slobodu, ked mal, v 19 šiel na školu mimo domu, vuááááá slobodááááá. TAK SA spustil, že školu nedokončil, na alkohol sa dal, momentálne fiči na pervitine.

katrin21
1. sep 2015

@simonka77
@prasiatko30 moja dcera do 9r nevedela, co je pocitac, ale potom uz samozrejme ho mala spristupneny a dnesne deti tiez, malokto ma take pravidlo, ako vy, ze cez tyzden vobec. U nas bolo pravidlo, ze hodinu denne max. ale to vydrzi len to urciteho veku.. potom uz aj tak mobil, wifi a pod... a rozne chaty, decka si pisu a moze rodic robit co chce, jedine , ze by zabavil mobil aj PC....
Kazdopadne neprekrucajte , co pisem... nehovorim, ze ma dieta byt cely den na PC, ale ze je to moznost , ako mozu mat jeho surodenci cas na ucenie, ked sa uz inak neda...

cecil36
1. sep 2015

@timea7 ale ak je mamina sama,ako vyriesis situaciu? Opatrovanie si dovolit nemoze a uprimne, ak by som bola nejaka cudzia mamina zo skolky, ktora by mala inej mamine varovat denne dieta od co ja viem 16 do 20 za symbolicku sumu alebo zadara, urcite by som s tym nesuhlasila.Osobne nepoznam nikoho z mojho okolia, kto by to robila za "pan boh zaplat". Takze mamina ma len dve moznosti nenastupit resp.ak ma robotu odist z nej (v pripade hladovej doliny jo sakra odvaha) alebo jej musia starsie deti pomoct. Nenapada mi ine riesenie v krizovych situaciach. Samozrejme, ak su babky, tetky a co ja viem kto ochotne nech...ale taku moznost pisala, ze nema.

lucinocka
1. sep 2015

@cecil36 a s otcom je co? Pisalo sa tu nieco o nom? Ked sa nehrnie do vychovy nech cvakne aspon poobednu opatrovatelku nie?

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ukulela
1. sep 2015

@pohodickasrandicka skoda, ze si prestala reagovat ... vidim, ze LC - uvazujes len o praci na smeny. nie je moznost roboty s normalnym pracovnym casom?
financne asi vychadzate z manzelovho prijmu, ked si doteraz v robote byt nemusela, takze to tlaci hlavne teba - aby si vypadla z mamickovskeho stereotypu ... na zaciatok skus pohladat aj nieco na skrateny uvazok, hocco, len nech ti to vyhovuje casovo. keby to bol jeden vece do tyzdna, co su deti same, bolo by to OK. ale vpodstate kazdy druhy, to je vela :(

sissy27
1. sep 2015

@fidka79 budem sa opakovať - zodpovednosť na dve tri hodinky, určité povinnosti aj okolo domácnosti, samozrejme, to áno... ale nie prevziať kompletne zodpovednosť za mladších súrodencov a domácnosť 8 hodín denne, resp. v noci dva týždne v mesiaci... to mi nehovor, že toto si robila vo svojom veku alebo že to takto nechávaš na svoje deti... to si jednoducho nikto nemôže dovoliť, ak sa niečo stane, tak ako rodič ideš pred súd...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
peneloppe
1. sep 2015

@fidka79

Nechapem co tu tocis o sexovani 14 rocnych deti. Nepoplietla si si temu?
Aj ked je matka slobodna matka alebo rozvedena, to je jedno, stale je to vela na take deti aby prebrali rodicovsku zodpovednost za ich mladsieho surodenca. Aj ked sucitia s vlastnou matkou a chapu situaciu je to na nich skratka privela a je to nefer voci nim.

ukulela
1. sep 2015

presne ako pise @sissy27 - kazdu druhu noc same doma - to je prilis. ak by sa detom daco stalo, rodic ide pred sud :(
ono maly ma 6, doteraz robotu nehladala/nepotrebovala ani peniaze, takze to nie je existencna zalezitost, ze by bez jej prijmu nemali co jest. tiez spomina len robotu na smeny. pri troch detoch a nemoznosti, aby ich postrazil niekto iny treba hladat akukolvek robotu, co vyhovujecasovo. aj upratovacku na polovicny uvazok ...ale nechavat deti doma same kazdu druhu noc, to je vela a prilis riskantne.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sissy27
1. sep 2015

@fidka79 no fyzicky sama, manžel pracuje v zahraničí, takže druhý príjem tam je... hľadala by som inú prácu, resp. sa snažila dohodnúť na vhodnejšom pracovnom čase... lebo zase ak by to bolo len o 12 a 14 ročnom, to by sa ešte ako tak dalo... ale s tým 6 ročným je ozaj viac starostí, jednoducho ho nemôžu doslova vychovávať starší neplnoletí súrodenci... a teda aj tí starší - citlivý vek, idú do puberty, tam teda tiež je lepšie byť v strehu a kontrolovať, než nechávať bez dozoru, ťažko povedať, ako zareagujú... proste ak by sa jednalo o výnimočnú situáciu raz za čas, ale naozaj nie aby 12 / 14 ročné deti suplovali rodiča... lebo toto fakt nie je o tom, že zabaviť, postrážiť nachvílu, tu je to komplet starostlivosť, úlohy svoje aj s mladším, krúžky svoje aj s mladším, dohliadnuť na večeru, hygienu, uložiť spať, poupratovať doma... za toho pol dňa, čo budú sami, sa môže všeličo stať, úraz, prepuknutie choroby, kadečo v dome... nedajbože nejaký kriminálnik zistí, že tie decká sú pravidelne samé doma...

peneloppe
1. sep 2015

@fidka79

Rec nie je o pobaveni surodenca na par hodin. Treba sa o nho starat, dam mu najest, ulozit ho spat atd. To je velky rozdiel.
Ale nebudem sa s tebou hadat, myslim ze je to jasne o co tu ide a matka sa nakoniec aj tak rozhodne sama.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mima4
1. sep 2015

@fidka79
zakladatelka nie je sama, ale jej manzel sa skor siel kurvit do zahranicia...kedze ona musi nastupit do prace... Ak zena musi pracovat pri chlapovi co odosiel od rodiny von robit... tak hanba chlapovi

ukulela
1. sep 2015

@fidka79 16r uz hej, ale 14 este nie. vymyslim si - kocka si bude chciet ozehlit tricko na druhy den do skoly, necha zapnutu zehlicku - a ruser je na svete ... segra ma syna, do 13tich zlaticko milovane, jednotkar poslusny, na strednej mu hormon tak udrel do hlavy, ze v zufalstve uz zvazovala ustav. stalo sa, ze mal vybrat mladsiu sestru zo skolky a zabudol sa s kamosmi a s cucom :(
ine by bolo, keby robila a zrazu jej vypadla opatrovatelka/opustil ju manzel atd - to by m,usela riesit za horuca nejako. ale teraz nerobi, z rodicaku je stale 3 roky doma - peniaze zjavne maju. manzel zaraba ... nepisala, aku pracu hlada, ale teda ak chce ist do prace len kvoli tomu, aby nebola uz tak dlhodoma, tak ozaj aj ten poluvazok niekde upratovat kancle by bol OK.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sissy27
1. sep 2015

@fidka79 nie ja, ale zakladateľkin manžel pracuje v zahraničí a teda majú aj druhý príjem 🙂 akurát teda chodí domov len jeden víkend v mesiaci ...
pozri, ja veľmi dobre viem čo je to byť s dieťaťom sama a pracovať na smeny, žila som tak... je pravda, že len s 1 dieťaťom a nie s 3, dalo to zabrať... ale práve preto som zmenila prácu (úplne iná sféra než čo som vyštudovala a v čom som mala prax, takže jednoduché to nebolo ani trochu), pretože to jednoducho ďalej nešlo...
@mima4 to si trošku prehnala, nemyslíš? ako môžeš povedať, že sa išiel kurviť do zahraničia? 😕 máš predstavu, koľko rodín tak v dnešnej dobe funguje? čo ty vieš, aké majú výdavky, čo splácajú... a nakoniec - ona nemá nárok na rodičák, na podporu, na nič, prečo by mala sedieť doma a len čakať, kým nabehnú peniažky od muža?

bubelko
1. sep 2015

@peneloppe tak toto zvlada moj 8r - dat 5.5r najest - jogurt s müssli a cornflakes. a naliat vodu do pohara, vie ho aj osprchovat aj ulozit do postele, ak treba. nerobi to, ale zvlada to. vie, ze ked sa nieco stane mne, musi zavolat zachranku - cislo vie spamäti., lebo aj to sa moze stat, ze sa dospelemu nieco stane a deti budu same...
takze toto by som ako problem nevidela, nie, ked sa jedna o 14 a 12r dieta.
to, ze to ma byt 2 tyzdne v mesiaci, moze byt problem, ale aj to sa da vyriesit. prestriedat deti s opatrovatelkou, aby to nebolo ani financne narocne a ani nezatazovalo nadmerne surodencov.

mima4
1. sep 2015

@sissy27 ked muz vidi rodinu raz za mesiac, mal by sa tak postarat, aby ona nemusela ist robit..
nemyslis si, ze je to brutalne odist od rodiny, nevychovavat vlastne deti a este aj nahovno zarobit??? Potom sa moze rovno vratit na slovensko a robit za 600 v hrubom a ma to jedno..ked nevie zarobit tak aby jeho zena mohla byt naplno s detmi doma. On totiz aj vdaka nej je tam, kde je, prave preto by mal ju a deti tak financne zabezpecovat aby nemusela ona ani uvazovat o praci..

timea7
1. sep 2015

@cecil36 žije vo vzduchoprázdne? Hádam má nejaké kamarátky, známych, tety, babky....nemusí im zrovna platiť peniazmi, ja som chodievala kedysi strážiť deti susedke, peniaze by mi bolo hlúpe od nej brať, ale sem-tam mi niečo ušila. Sú vitálne dôchodkyne, ktoré sa doma nudia - moja teta, tiež chodí strážiť deti - za veľmi symbolickú sumu. Situácia to nie je ľahká, ale keď sa niečo stane, potom sa nájde milión riešení. Roky robím v škôlke, nie je žiadnou raritou, že si maminy, ktoré sa poznajú zo škôlky, postráža deti, aj keď to využívajú väčšinou keď chcú ísť do divadla, na ples a pod. Veď stačí postrážiť to najmenšie, tie dve staršie už by mali byť samostatné. A tiež si myslím, že muži chodia za prácou preto, aby rodinu zabezpečili, čiže ak nie sú doma a má to žena ťažšie, aby si mohla zaplatiť pomoc, ale to si už musia vyriešiť oni.