Mám ísť s 3,5 ročnou dcérkou k logopédovi?

vevinaaa
17. nov 2013

Ahojte maminky, nevedela som kam to zaradit, chcem pocut vas nazor, skusenosti. Nasa dcerka bude mat 3,5roka, hovori ale niekedy dost nezrozumitelne a okolie jej malo rozumie. Do reci si este niekedy hodi detske vyrazy a obcas sa stane ze jej sama nerozumiem aj ked sa snazim. Snazim sa ju ucit rozpravat, no nie kazdy den sa da,ucim ju postupne farby, cisla, opravujem jej slovosled pri rozpravani. Ale aj tak sa jej niekedy akoby nechcelo poriadne rozpravat a povie napr.nie vlacik ale vacik, na to sa ju snazim upozornovat aby pekne povedala vlacik s l. Ked sa posnazi ide jej to🙂 Hlavne nevie pouzivat r,l,... ale moj problem je ten ze mi svokra povedala ze mam ist na logopediu ze na svoj vek nezrozumietelne rozprava, ale mne to pride normalne, a myslim si ze do 4.teho rocku zacne krajsie zrozumitelnejsie rozpravat, lebo slovna zasoba s jej postupne zvecsuje, dost sa rozpravame spolu, vysvetlujem jej. Aj ja som mala podobny problem ked som bola mala, ale na logopediu som sla neskor nie v 3.roku. Ako rozpravaju vase deticky,tiez im niekedy okolie nerozumie, nevedia nieco vyslovovat? Mame este 15mesacneeho drobceka a niekedy sa ponom opici.. Ale nemyslim ze to bude tym. A co si myslite o tej logopedii? Dakujem za poradenie a prispevky ako je to u vas doma s deturencami🙂

babul83
11. dec 2013

@vevinaaa ahoj, tak už máme za sebou prvé sedenie u logopedičky. Bola to len taká úvodné sedenie, ešte s ním v podstate nič nerobila, len mu ukazovala obrázky a on odpovedal, že čo na nich vidí, aby vedela ako rozpráva. Na záver mi povedala, že má veľmi zvláštnu reč, takú nezvyčajnú. Krúžkovala tam hádam rad radom všetky písmenká, čo zle hovorí. Povedala, že niekedy rozpráva "akoby si v ústach prehadzoval horúci zemiak", že ten jazyček ho neposlúcha. Budeme chodiť raz mesačne na sedenia. A rázne mi zdôraznila, že ho nemáme upozorňovať, keď niečo zle povie, nemám ho nútiť povedať to správne ani mu dávať opakovať slová, ktoré nevie. Že ona s ním bude pracovať, ukáže mi nabudúce ako s ním budem ja doma cvičiť, ale žiadne napomínanie. Keď mu nebudeme rozumieť môžme sa ho dookola pýtať, čo hovoril, ale nemáme ho nútiť opakovať to správne (ja som to ani nerobila, lebo on sa tak snažil aj sám a nevedel to). Keby ťa ešte niečo zaujímalo pýtaj sa. 🙂

juliakocka
19. dec 2013

ahojte chcem sa tiež spýtať, mám skoro 4 ročné dievčatko, ktoré rozpráva úplne veľa a všetko, ale nevie hovoriť L a ani náhodou R.....už ma to znepokojuje, aj keď ju opravujem písmenko L, tak stále hovorí W... mám sa objednať, alebo aký je postup, treba papierik od obvodného doktora?

zuzkaanicka
19. dec 2013

@juliakocka neviem ako je to na Slovensku, v CR potrebujes papier od pediatra, tipujem, ze toto bude rovnake 😉 ... pismenka L, R spolu uzko suvisia ... starsia dcera bola na tom podobne, k logopedke sme isli v jej piatich rokoch a obe pismenka nastupili velmi rychlo-nutno podotknut, ze sme cvicili naozaj poctivo a tie cvicenia by 4-rocne dieta asi nezvladalo (mozno maju pre mensie deti ine) ... bola som tam s nou 5-krat a to jej stacilo, len teda je pravda, ze hlavna praca je doma 😉 ... mladsia dcera ma 4 roky a tiez nevie L, R a zatial som u logopedky nebola-jednak mam skusenost, ze to v tych 5-tich stacilo a prekonzultovala som to aj s pediatrickou, tiez mi potvrdila, ze sa nemusim ponahlat ... samozrejme, mozes s nou cvicit aj sama-ohybnost jazycka, alebo sa vyber k logopedke uz teraz 😉

juliakocka
20. dec 2013

@zuzkaanicka dakujem za odpoved, tak teda počkáme ešte rok

daducha
20. dec 2013

@juliakocka Ahoj, na L a R je v 4 rokoch velmi skoro 🙂 .Iste su deti ktore to vedia,ale zavisi to od toho,ako zreje artikulacny aparat.R je najtazsia slovenska hlaska a vedome sa natrenovat da skutocne az najskôr od tych 5 tich rokov.Ide tam o niekolko jemnych a presnych pohybov jazyka a na to sa najprv musi jazycek vycvicit.Co sa tyka L - tak tam zatial môzete skusat iba pohyby jazyka - pri otvorenych ustach olizat si hornu peru,horne zubky,striedavo dvihat jazyk k hornym a dolnym zubom.V tomto veku to ale malokto chce opakovat a ak by ste chceli, tak naozaj iba ako hru, napr. pred zrkadlom 😉

jasminet
20. dec 2013

@juliakocka my sme teraz zacali chodit na logopediu (dcera ma 4,5r), objednala som malu kvoli K a G, R tiez nevie, ale to som predbezne neriesila. ani ona po telefone, ze na R ma este cas. ked sme sa k nej dostali (dlhe cakacie doby), tak uz sa k a g naucila sama od seba. ale ostali sme tam chodit kvoli sykavkam. š ž č dž a s z c dz.
vravela, ze tomu by sa tak ci tak pred nastupom do skoly nevyhla a aj tak by sme museli chodit. teraz v klude trenujeme, mame kopec casu, ukazala nam kde ma byt jazyk polozeny pri tych pismenkach. a mame 1,5roka na naucenie. boli sme 2x a dcera sem tam samovolne uz povie tak krasnu sykavku, ze az sa cudujem. takze ja som za to ist sa aspon ukazat a povie vam ci treba alebo nie. 😉
inak, L vie mala povedat od malickeho mala. s tym nikdy problem nemala.

zuzusar
20. dec 2013

Ahoj, poviem to tak ako si myslím ja, čím skôr logopédia, tým lepšie, bez ohladu na svokru, čo človeka dosť vytočí.Logopedička celkovo zhodnotí stav dieťaťa a pomôže po mnohých stránkach, všíma si ako používa dieťa ruky, akú má motoriku, pamäť, sústredenie a slovnú zásobu. Ja som to odkladala a šla som so synom, ked mal 5 rokov, vždy rozprával veľa, rozumela som mu ale bola som si vedomá, že R nevie, po návšteve logopedičky som bola mierne rozčarovaná, pýtala sa, kedy sa narodil,či predčasne, a celkovo urobila správu na dve strany z ktorej bolo jasné, že dieťa zaostáva v jednej stránke a v druhej je nadpriemerné.Povedala mi, že ľavú polovicu mozgu má slabšie vyvinutú a začali sme ju rozvíjať-začali sme kreslením- čomu som sa ja vôbec nevenovala 😠 , pretože nemal záujem...preto to odporúčam a ešte vyšli sme s tým , že nevie č,š,ž,l,r čo som ja vôbec neregistrovala. Po necelom roku vieme krásne rozprávať l,č,š,ž, veľa básničiek, kreslenie a mnoho iných vecí---ako miesenie cesta apod....takže iste sa objednajte,čím skôr, tým pre dieťa lepšie, lebo si neosvojuje zlozvyky pri rozprávaní, nie je to žiadny strašiak...dieťa dostáva u našej logopedičky rôzne odmeny a mne sa zdá že napreduje mílovými krokmi...ešte raz, odporúčam, je to len dobre pre dieťa, ja lutujem, že sme nešli skôr...a myslela som si vždy, že mám geniálne dieťa...

zuzusar
20. dec 2013

@babul83 ahoj, nám naopak kázala logopedička syna v reči opravovať, takže záleží asi od druhu poruchy alebo veku,,, 🙂 , preto je potrebná návšteva logopéda, čo zaberie u jedného, druhému môže uškodiť

snopkulka
20. dec 2013

@vevinaaa mám kamarátku logopedičku, vravela, že k logopedičke kľudne s dieťaťom od 3-rokov, preventívne, logopéd posúdi, či treba chodiť častejšie a dá cvičenia na doma, alebo sa stačí ukázať o pár mesiacov, takže kľudne choď. Jo a odporúčam knižku Hry s rečou (nájdeš v mojom albume Knihy - rodičovstvo), je to logopedická knižka určená pre deti 4-7 ročné, básničky, riekanky, slovné hračky, mám ju doma, pomaly skúšam s našim malým - rozumieme mu len my s manželom, zvyšok sveta nie 😀 😀

babul83
20. dec 2013

@zuzusar aj mojej kamoske kazala opakovat a opravovat. Nam nie. Mozno tym, ze ma len 3apol roka. Ale asi najma preto, aku ma poruchu. Jeho neposlucha jazycek, nema vyznam ho opravovat, ked nevie ako pouzit jazyk. Najprv ho asi musime rozvicit. Ale to nam ukaze az v januari. On totizto viac pismeniek nevie pouzivat a sama logopedicka povedala, ze ma zvlastnu nezvycajnu rec.

njonja
20. dec 2013

Urcite ano. Vraj idealne je ist medti 3-4 rokom zivota. Nas maly tiez chodi a miluje to tam. Krasne sa spolu vzdy hraju, ani nevie, ze je u lekarky.. 😉

magdalenatothova33
28. dec 2013

ahoj,moj syn mal v sept. 4roky,rozprava po svojom,uz aj okolie ho troska viac rozumie,17jan.ideme prvy krat k logopedicke aj v skolke nam odporucali,treba ist cim skor,nic tym nepokazis....logoped to s detmi vie...uvidime ako my dopadneme,drzim palce