Slovná zásoba po rodičovskej

8. jún 2022

Zaujima ma, preco maju zeny pocit, ze po rodicovskej maju zlu slovnu zasobu, nevedia sa vyjadrovat atd.? Nerozumiem tomu. Malej citam aj 5 krat denne knihy, co urcite iba pomaha slovnej zasobe. Rozpravame sa, vsetko okomentujem. Okrem toho s manzelom rozpravam denne, tiez s rodinou kazdy den volam. S kamoskami sa stretavam. Vobec nemam pocit, ze sa nieco zmenilo k horsiemu. Praveze mam pocit, ze rozpravam viac, ako ked sme dieta nemali. Lebo teraz este aj take blbosti komentujem ako nikdy predtym.

anjelicek26
8. jún 2022

Myslim, ze ten odborny pracovny slovnik bezne doma nepouzivas 😂 aspon ja teda vo firme mam vela specifickych slov v niektorych jazykoch som po materskej dost musela rozmyslat, ze co a ako 😂

mima1
8. jún 2022

Ja som to videla na vsetkych kolegyniach co sa vratili po materskej rodicovskej do prace. Chvilu im trvalo kym sa vratili nazad 😂. A obavam sa ze tak ako sme sa vzdy smiali na tom teraz budem asi rovnako 😂. Proste tych xx rokov si predsa len v spomalenom mode urcite nefungujes ako v praci ked ta tlaci cas,stres a hlavne pouzivas ine slova si myslim. Predsa citas rozpravky a bavis sa s dietatom inak sko bezne s dospelakmi.

ukulela
8. jún 2022

Peoblem je vypadnutie z pracovnwho cyklu. Darmo poznam 30 synonym pre skriatka, ked nepouzivam aktivne cudzi jazuk, ci odborny slovnik... mne pomohlo, ze som pri druhom dietati bola prakticky celu rodicovsku v kontakte s pracou. Rozdiel oproti prvemu navratu do prace, a to som bola uplne mimo rok a pol len

hruska91
8. jún 2022

Neide o rýchlosť jazyka ci stres toho je aj doma dosť. Určite ide aj o odbornosť- ja som vyštudovala fyziku a pracovala na fakulte. Doma ten istý slovnik pochopiteľne nevyužívam, môžem deťom citat o vesmíre ale ten jazyk a úroveň sú iné ako potrebujete využívať v práci medzi kolegami.

karhu
8. jún 2022

komentovanie blbosti a citanie tap tap tapusky nie je znakom bohatej slovnej zasoby

zuzinka888
8. jún 2022

Rozpravas vela ale skoro stale to iste. Ide skor o slova kt mimo materskej nepouzivas - prebalime, nakrmime, okupeme, vyslinkame,hami hajaj . .a milion inych slovicok ci zdrobnenin- jablčko ručičku....kedy taketo sliva pouzivas v pracovnej komunikacii alebo s dospelymi. Aj ked sa stretnu mamicky tak dokazeme cele hodiny rozpravat kolkokrat kakame papame spinkame.... POMÒC aj mne sa to stalo.🙈🤣🤣

autor
8. jún 2022

@karhu Ja som nepisala, ze mam bohatu slovnu zasobu. Pisala som, ze nerozumiem, ze preco zeny maju po rodicovskej pocit, ze sa nevedia vyjadrovat. Ak si ty citala iba tap tap tapusky, to je tvoja vec. Ja citam normalne rozpravky, ktore citaju aj detom ktore chodia do skoly. Okrem toho rozpravam s muzom, rodinou, kamaratkami, preto nemam pocit, ze rozpravam horsie. Pracu si budem po rodicovskej hladat inu, tak je uplne jedno, ze zabudnem niektore odborne slova z prace.

gabika128
8. jún 2022

Autorka, neviem aké staré máš dieťa, ale ja si teraz po 3 rokoch doma uvedomujem výpadky vo vyjadrovaní. Možno pred rokom som si to ešte neuvedomovala. Normálne sa stretávam s kamarátkami a rodinou, čítam atď ale jednoducho Ten život a komunikácia s 3 ročnym dieťaťom je iná ako pracovná komunikácia. 🤷‍♀️

ajka0207
8. jún 2022

Ono záleží akú prácu si robila predtým. Väčšinou majú problém ľudia vyjadrovať sa "dospelo" čiže opisovať pracovné problémy, prezentovať pred kolegami, vysvetľovať odborné veci a podobne. Druhá vec, ktorú cítim ja že pri troch deťoch mám problém udržať myšlienku dosť dlho, proste vysvetľujem a za minútu zabudnem čo som chcela vlastne vysvetliť :D

marianarem
8. jún 2022

Ved nemusi to tak byt u kazdeho. Zavisi od typu dietata, od aktivit, ktore sa s nim robia, od toho, ako rozprava a comu rozumie. Niektore deti napriklad citanie rozpravok nebavi (ani mojho), niektore radsej lietaju po vonku, su primarne pohybove, treba na ne hovorit jednoduchsie. Niektore zeny maju manzelov dlho v robote, na tyzdnovkach, su izolovane alebo len s inymi mamickami a detmi. Ja napriklad problem so slovnou zasobou a vyjadrovanim nemam, jednak vela hovorim s manzelom a tiez maleho bavia basnicky, rymovacky, vkuse nieco take vymyslam. Aj cudzie jazyky ho zaujimaju. Ale mne zase zdegradovala pamat, to je uplna katastrofa. Pripisujem to tomu, ze sa pri dietati deje vela a rychlo, nestiham ukladat.

smilingwoman
8. jún 2022

Tap tap tapusky myslela @karhu len ako príklad. Ja som na materskej krátko, tiez sa samozrejme rozprávam s dieťaťom, manželom, kamarátkami, volám s rodinou atď, ale všimla som si, ze môj slovník je zjednodušený, nepoužívam napr rôzne synonymá a pod. A pokiaľ chcem niečo pochváliť ako prvé mi vždy napadne 'super' 😂 a to nehovorím o tom, že takmer vôbec nepoužívam anglický jazyk, čo som pred materskou pouzivala v práci takmer celý deň. Proste rozumiem tomu, ze ženy majú s tým po RD problém. Nejde o kvantitu rozpravania. Ale tak je 'super' 😂 ak ty ten problém nemáš 🙂

autor
8. jún 2022

@smilingwoman Zatial ten problem nemam 😀. Uvidim co o rok. Ale u mna je to zatial lepsie, lebo ja som bola tichsi clovek. A teraz rozpravam od rana do vecera. Este aj v obchode vsetko komentujem (teraz ideme zobrat jogurty, tu zoberieme tatovi chipsy a pod.). Predtym, ked som nieco opisovala, tak som sa na jednu vetu zmohla. A teraz ma uplne bavi nieco opisovat vela vetami. Mala ma naucila byt komunikativnejsou.

nikdenikto
8. jún 2022

Presne, myslí sa skôr slovná zásoba ako používanie synonym, odborných slov, cudzieho jazyka. Ja som bola s prvým synom doma ani nie 2 roky a keď som prišla do práce, pomaly som nevedela PC zapnúť, doma stále na mobile 😂 ale tak vráti sa to všetko do teba za krátku dobu

Teraz som na druhej MD, bábo ešte v bruchu ale plánujem čítať veľa dieťaťu ale aj ja svoju obľúbenú literatúru, venovať sa nemčine a tak si ju obnoviť, občas sa pohrať v Excel 😊 ešte by som si chcela urobiť pomaturitne externé štúdium pedagogické aj keď neviem či sa budem tomu venovať, škola ostane

h2
8. jún 2022

Píšeš o ženách, ktoré sa po rodičovskej vrátili do práce. To ty nie si. Možno keď budeš, pochopíš.

ivka225
8. jún 2022

Je vela moznosti, ako si zena na MD vie udrzat slovnu zasobu na urovni. Jeden tip: ked vam vecer dieta zaspi, pustite si do sluchadiel podcast Pravidelna davka. Velmi odporucam kvoli forme aj obsahu.

gabika128
8. jún 2022

@ivka225 ja počúvam veľa takýchto podcastov, ale je rozdiel hovoriť a komunikovať a iba počúvať 😀

mandzula
8. jún 2022

Ja som takyto problem nemala. Odbornu terminologiu, ktoru som pred RD pouzivala v praci, som, pochopitelne, pri dcere nevyuzivala, no z hlavy som ju nevyhodila, takze sa po nastupe do prace okamzite "objavila". Ale som celkovo urecneny clovek, takze som vela komunikovala aj cez RD, a to nielen o veciach suvisiacich s dietatom, cize som z bezneho zivota az tak nevypadla.

kubkovamama
8. jún 2022

Pretože ak si 2-3roky doma prirodzene nepoužívas slovnú zásobu typu podávame intravenózne..atď 😂 Keď som sa vrátila po druhej materskej do práce,mala som problém komunikovať pracovne a nehovoriť pacientom "ako sme papali" 🤦😂To,že veľa čítaš a opisujes nahlas ako dávaš chipsy do nákupného košíka je úplne super ...udrž si to.

jane1987
8. jún 2022

Pockaj, tvoja komunikacia doma s dietatom a v praci je to iste? 😆😆😆 Lebo tu je podla mna kamen urazu, neviem si predstavit, ze sa v ordinacii s dospelym clovekom rozpravam ako s mojim synom 😅😅😅 to len taky postreh na margo toho. A teda odborne vyrazy ujdu z hlavy uplne pocas tejto "dovolenky"

marzuz89
8. jún 2022

Tiez sa vzdy nad tym zamyslim, ked to tu niekde vidim napisane. Rozmyslam, ze tie zeny asi potom nemaju okolo seba ziadnych dospelych ludi. Ci sa naozaj rozpravaju len s detmi a ked sa naskytne dospely, tak zase sa rozpravaju len o detoch? Neviem, budem moct povedat, az ked nastupim do prace, ale zatial nemam pocit, ze sa neviem vyjadrit. Ani po 3,5r doma. Ale vsimam si, ze casto sa maminky este aj s 2,5r+ detmi rozpravaju v zmysle - pod ham, pozor pá, mas bebenko, aha ide brm brm.. Tak sa asi nie je co cudovat, neviem.

zorkahorka
8. jún 2022

Som doma šiesty rok a dnes som si nevedela spomenut, ako sa vola ta zelenina,co sa podoba na mozog 🤣 vysoky level, co? 🤣 Druhy syn ma 1,5 roka, cely den je tap-tap, mnau, havo, nono... s rodinou sa stretavam, ale uz sme prebrali asi vsetko, co sa na svete da 😀, takze az tak veeeela nepokecame. citat knihy nestiham, max tak recepty na obed 😀 cez den som zvycajne sama, muz chodi domov neskoro, potom ma pracu vonku. a ano, aspon s kamoskou pokecam. Tukanim cez mobil 😀

lenka_vi1
16. nov 2023

Ja prídam len môj pohľad. Naozaj keď som po rodičovskej šla do práce pripadala som si ako spdnuta z inej planéty. Kolegovia používali také slová ktoré mne ani mysľou neprebehli a naozaj to chcelo cas aby som navrhla na ten istý kolobeh.