Na základe čoho môže žiadať škôlka potvrdenie od lekára?

lenka_21
9. nov 2016

Ahojte, citala som podobne clanky, ale odpoved na otazku som nenasla. Mam 2 deticky (skoro rovnaky vek), chodia do skolky uz 2 rok. Vcera nam ucitelka dala papier, ze od nas pozaduju potvrdenie od lekara, ze syn je neinfekcny a moze chodit do skolky. Pytali sme sa na ako zaklade taketo potvrdenie od nas pozaduje. Povedala nam, ze nejaky rodic pocul nase dieta kaslat a stazoval sa. Z tohto dovodu to od nas pozaduje. Pytali sme sa jej ci ma pocit, ze nase dieta je chore, jednoznacnu odpoved nedala, len nam oznamila, ze ak niekto z rodicov ohlasi, ze sa mu nezda nejake dieta v skole, tak oni maju pravo pozadovat taketo potvrdenie. Opatovne som sa jej pytala ci ma pocit, ze nase dieta je chore - jednoznacnu odpoved som nedostala, len skonstatovala, ze obcas zakasle a obcas mu tecie nostek. Proste k odpovedi ci ona ma pocit, ze je dieta chore sme sa nedostali, len zopakovala, ze ak akykolvek rodic vyslovi podozrenie oni maju pravo od nas ziadat taketo potvrdenie. Pytala som sa je ci ma pocit, ze sme rodicia, kt.davaju do skolky chore dieta - odpoved bola, ze nie a povazuju nas za zodpovednych rodicov v takychto pripadoch (poznaju nas uz 2 roky).
Teraz sa teda snazim zistit na akom zaklade moze skolka pozadovat taketo potvrdenie? Hladam pravidla skolky, ale nikde som ich nenasla. Maju www.stranku, ale tam nic nie je... Viete mi poradit kde by som mohla najst popr.aky byva bezny standard?

Len pre dovysvetlenie - ak je dieta po chorobe nasa pediatricka potvdenie da bezplatne. Pokial ale chcem, aby mi ho potvrdila mimo tohto casu, tak si uctuje 5 eur za potvrdenie. Naposledy ked som ju o to ziadala mi povedala, ze to zaviedla kvoli tomu, lebo tieto ziadosti enormne narastli a pre nu je to admin.narocne to stale potvrdzovat. Samozrejme ak taketo potvrdenie chcem, musim prist s dietatom, cakat na vysetrenie a pod. - takze cely kolobeh. Naposledy ked to od nas ziadali sme povedali OK, doniesli sme a bolo vybavene. Lenze zas odmietam behat kazdy druhy tyzden k lekarovi, lebo niektoremu s rodicov sa nezda moje dieta...

matejko19
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jaroe
9. nov 2016

@belllinka super clanok, a dobre vysvetleny blud o zelenom sopli. Ja ako dieta som mala casto zeleny sopel ale to uz bol skor dovod na oslavu ako na obavy, lebo choroba uz "finishovala". Na zaciatku choroby otravny ciry, neustale tecuci sopel, ani vysmrkanie nepomohlo a ked uz zhnustol a zafarbil sa, vedela som, ze je dobre...Nikdy som preto nechapala, tie reci o zlom zelenom sopli...

0silvia0
9. nov 2016

@jaroe aj môj syn mával stále zelené sople, nič mu nebolo len tie sople... učiteľky ma presviedčali, ako zelené sople znamenajú silný zápal, posielali ma po lekároch to riešiť. Orl lekár mi naordinoval vybrať mu nosné mandle, samozrejme nedala som, syn zo všetkého vyrástol... niekedy sa tak tlačí na pílu, pritom si deti len budujú imunitu...

belllinka
9. nov 2016

@jaroe Presne takú istú skúsenosť mám aj ja so zelenými soplami. Najkôr priesvitné,zapchatý nos a ked už je choroba na ústupe, tak zelené.

raszuz
9. nov 2016

@lenka_21 nam sa to tiez a ucitelka to dovodila tym, ze aby mali papier, keby zase niekto poukazoval na nase dieta ... lebo ich rodicia upozornili ....

katarinamarkova
9. nov 2016

@lenka_21 v tomto prípade by som asi len.....
,, pani učiteľka, viete, ja som teraz pred pár minútami počula tuto v šatni Janka hrozne kašlať a mamička hovorila že asi aj horúčku bude mať a ráno Lenka keď sa prezúvala, tak vyfúkala strašný sopel do vreckovky...a Tomáško na ihrisku, no neviem, tiež je asi dosť chorý, vraj ho nožičky ručičky boleli, bol unavený, bledý miestami taký suchý kašel mal..............
Ak pani učiteľka vám všetky tieto deti rovnako prinesú potvrdenie o zdravotnom stave, len na základe môjho pocitu, tak nemám problém vám doniesť tiež potvrdenie o zdravotnom stave svojho dieťatka - od škôlky samozrejme budem žiadať preplatiť poplatok za jeho vystavenie, ako aj všetky náklady - cestovné k dr., zbytočne čerpaná dovolenka, Očr, ušlý zisk zamestnávateľa, resp. mňa ako podnikateľa........,,

iné je, keď je dieťa očividne ani zdravé ani choré. to sa nereptá a ide sa k dr. hneď.....už len pre svoj rodičovský pocit, že áno, moje dieťa nechytá chronický zápal, či hocčo iné.

potvrdenie o zdravotnom stave má škôlka právo žiadať na základe školského poriadku, ktorý ste povinný dodržiavať a ako školské zariadenie musí rešpektovať hygienické predpisy a nemôže byť tou inštitúciou, čo vedome šíri infekčné ochorenia 🙂

duratlicka
17. sep 2017

S mojim manzelom sa nikdy nevieme dohodnut,ci su nase deti chore alebo nie.On totiz nepovazuje sopel za chorobu.Lenze ja dobre viem,ako to pokracuje.Najprv je to lahky soplik,potom uz vobec nemozu dychat,vyfukat von to poriadne nejde,steka im to do krku a zacnu kaslat a uz je to druhy tyzden,co su doma. Preto su tie mamy v satni take alergicke na kazde zakaslanie a kychnutie.
Na druhej strane je to vzdy imunita cloveka,ktora rozhodne,ci sa nakazi alebo nie. Osoplievaju ma tu uz vyse tyzdna a som fit.
Podla mna je blbost ziadat od rodica,aby islo s konecne zdravym dietatom medzi tie chore po potvrdenie,ze vyzdravelo a o tyzden je doma znova.Ale je to dobry biznis pre farmaceuticky priemysel,ked kazdy sirupcek stoji 5-7€.

nellita
17. sep 2017

Od nas chcem tiez skolka taketo potvrdenie ale az po 5 dnoch ked sme doma ze dieta je uz ok,dokonca skolka je sukromna. Lenze aj od nas pediatet žiada 5 eur ked chcem taketo potvrdenie na vlastnu ziadost. Ja som sa riaditelkou dohodla ze jej donesiem iba moje cestne vyhlasenie ze dieta nie je choré. Potvrdenie od lekara jedine po závažných a infekčných chorobach a nenamietala. Vyskúšaj toto

evittam
17. sep 2017

@duratlicka A kto ti káže ten biznis podporovať? Ved ten sirupcek nekupim a hotovo.😉

lula26
17. sep 2017

Tento problém je začarovaný kruh. Na jednej strane sa rodičia hnevajú, že učiteľkám nezáleží na zdraví detí a berú do škôlky aj so soplíkom (to je jedno akým, ten priesvitný začínajúci je horší) a kašľom. Na druhej strane je zle, keď škôlka sa zastará do zdravotného stavu dieťaťa. Učiteľky sú pod stálym tlakom zo strany rodiča a takéto problémy musia neustále riešiť. Ale učiteľky sú tam na to, aby zabezpečili výchovno-vzdelávací proces. Zdravotný stav dieťaťa je vecou rodičov. Záleží na nich, v akom stave dajú dieťa do MŠ a nakoľko si uvedomujú, že ich "málo" choré dieťa nakazí ďalších päť zdravých! Nehovoriac o tom maličkom dieťatku, ktoré musí byť so zapchatým noštekom a slzavými očkami 8 hodín v kolektíve, cvičiť, sústrediť sa na aktivitu, ísť na pobyt vonku a potom konečne si oddýchnuľ na lehátku, kde nemôže dýchať noštekom. A učiteľka sa bude pomaly báť aj niečo povedať, lebo hneď hľadáme cestičky, ako jej to vrátiť.

miricka77
17. sep 2017

@jaruskatt Presne aj u nas je to takto.Dcery,dvojicky mali nadchu a jedna z toho trochu kaslala,ako jej hlieny zatekali.Su v skolke prvy rok teraz.Ucitelky s tym nemali problem,i ked som sa opakovane pytala,ci ich nechat doma,tak ze nie,nech chodia,vsak ze je to len nadcha.
A inak,ved aj my chodime s nadchou do roboty,nie?

lenka_21
autor
22. sep 2017

@lula26 kedze som zakladatelkou temy, tak si odpoved pisala mne. Mne skor islo o to, aby som vedela na akom zaklade moze skolka odomna pozadovat takyto doklad. To co tu bolo pisane ohladom 5 dni a pod.to ma aj nasa skolka. Nasa pediatricka potvrdenie vzdy da a bezplatne ked je dieta po chorobe. Ak ho neeviduje ako chore, tak potvrdenie je za poplatok.
Naposledy som za nou bola, lebo skolka pozadovala potvrdenie na zaklade niekoho nazoru, ze pocul moje dieta kaslat. Bola som s nim u pediatricky, ta ho prezrela skonstatovala, ze dieta je zdrave a moze chodit do skolky. Taktiez sa vsak "rozculila", ze preco takyto papier chcu, ked dietatu nic nie je a preco to vyzdaju na podnet ineho rodica. Upozornila ma, ze nabuduce budem musiet zaplatit 5 Eur ked takyto doklad budem vyzadovat - dovody som opisala vyssie. Takze som len chcela vediet ci su na to nejake pravidla...

Povazujem sa za dostatocne zodpovedneho rodica a dokazem zhodnotit zdravotny stav mojho dietata.
Prvy rok skolky moje jedno dieta chodilo dokopy do skolky cca mesiac, to druhe 1,5 mesiaca. Zvysok boli doma, lebo boli chori, ale beriem to ako beznu vec, ktora so zaclenovanim do kolektivu patri. Nastastie deti maju byt s kym doma, takze problem nemam...a v tom opisovani stavu s tebou suhlasim a prave preto som ich dost casto nechavala doma. Nech maju svoj klud a pokoj, mozu si oddychnut kedy chcu a maju pri sebe osobu, ktora sa stara len o nich. Co sa tyka mna, neriesim kto ake deti dava do skolky. Je to na zvazenie kazdeho rodica, nie som pediater neodvazim sa hodnotit zadravotny stav ineho dietata.
A ano ucitelkam naozaj nezavidim, ked sme pri nastupe do skolky poculi ake kadejake poziadavky mali niektori rodicia na ucitelky tak sme len oci otvarali... 😲 a pocula som aj zopar ostrych vymen - dokonca som raz jedneho rodica "pacifikovala", lebo sa naozaj nevedel spravat. Ja mam obcas problem poradit si s 3 detmi naraz, takze ten kto zvlada vyssi pocet ako je tento ma moju uctu... 🙂

katrinka8
22. sep 2017

@duratlicka - treba si kúpiť inhalátor, a pri začiatku upchatého nosa či kašľa inhalovať (napr. Vincentku, tá stojí ozaj pár "korún") - vo väčšine prípadov sa tak chorobe predíde. Inhalátor stojí podstatne menej, ako dá človek teda za rok za tie "sirupčeky" a iné lieky.