Nástup 7,5 ročného do školy

daniellie
14. nov 2017

Ahojte, absolvovali sme test skolskej zrelosti a vysiel nam nie moc dobry vysledok s odporucenim odkladu skoly o rok. Moc ma to trapi, lebo januari 2017 bude mat dcera 6rokov, takze podla odporucania by mala ist do skoly az ako 7,5rocna. Teda od najmladsieho spoluziaka bude o 1,5r starsia, ved to je na hlavu...
Podotykam, ze nie su s nou ziadne problemy, je velmi vnimava, snazi sa, ale podla pedagogicky je pomala, neista a nekresli pekne.

Viete o podobnom pripade, ked bol odklad taky, ze dieta islo do skoly v starsom veku?

beky1813
14. nov 2017

Je este skoro do zapisu, podla mna staci ten test zopakovat v maji, juni, normalne ist na zapis a uvidis, deti sa dost menia

lillystranska
14. nov 2017

@daniellie nasmu susedovi vratili po mesiaci syna zo SKOLY do skolky ze vraj este nie je vhodny

dai
14. nov 2017

@daniellie ahoj...
ci vieme o podobnom pripade🙂 no, uprimne, v triede mojej dcery je aj dievcatko o 3 roky starsie ako moja mala, vacsina je najmenej o rok od nej starsia ( bud zle roky padali alebo rodicia odkladali ) - vlastne v 6tich rokoch u nej nenastupila ani stvrtka triedy 😉
v kazdom pripade suhlasim s prispevkom vyssie - deti sa ten rok pred nastupom do skoly nenormalne menia - moj maly je letne dieta, k tomu chlapec a predcasniatko - vela sme riesili ci odklad alebo nie - keby ho dam testovat v tomto case tak som na milion percent presvedcena ze by odporucanie nedostal - ucitelia v skolke mi ukazovali ako nenormalne sa jeho jemna motorika vyvinula od septembra kedy nastupoval do aprila kedy som ho ja dalavala testovat - on mi v septembri pomaly este hlavonozce kreslil a v aprili uplne jemna kresba, pekne v ramci linky etc. ... detto socialne kompetencie, rec...
skus dat tenstovat neskor - u nas bolo odporucanie uciteliek pre mna dolezite plus teda este sukromny posudok som si dala vypracovat kedze som si sama nebola ista - hlavne teda mi islo o to neublizit mojmu synovi - on do skoly chcel ist, to bola pre mna asi hlavna informacia🙂

dai
14. nov 2017

@lillystranska toto by sa podla mna robit nemalo ... ved ucitelka mohla riesit s rodicmi , mohla sa sama viac snazit... vacsina deti co aj nie su pripravene v priebehu prveho roka dobehnu vsetko a v druhom su uz v pohode☹

meluela
14. nov 2017

@daniellie neviem odkial si, ale tu u nas v ba je teraz velmi vela odkladov, takze velka cast triedy budu odlozene deti. moj pojde tiez ako 7.5 rocny, on este do skoly nechcel an my sme ho este nechceli davat, takze si to konecne ako tak uziva v skolke, lebo musel byt dlho doma 🙂
okrem toho si fakt myslim ze je este skoro o tom rozhodnut, do aprila je este vela casu ... a chodte sa poradit s viacerymi odbornikmi ..

pribinak
14. nov 2017

ako uz bolo spomenute treba zopakovat test napr v maji ci v juni. je november, to je pol roka, za pol roka sa pri takychto detoch este vela meni, deti napreduju a vselico sa este doucia.
urcite chod k inej psychologicke, aby si mala aj iny nazor.

siska53
14. nov 2017

@daniellie ano, nas syn i jeho sesteenica (dnes uz dospela baba).

Ci akceptujes odklad,je len na tebe. Mozes ju dat do skoly,aj ked v testoch nevysla najlepsie.

jasminet
14. nov 2017

@daniellie opytaj sa priamo ucitelky v skolke ako vnima tvoju dceru - je s nou 8 hodin denne, vidi ju v kolektive. pani psychologicka je tam 2 hodiny a su to pre nu cudzie deti, ktore nepozna. ma svoje tabulky a tie bohuzial nepustia 😀
mala som nieco podobne, odporucanie, ze na zapis ano (vsak to je povinne), ale do skoly skor nie, hlavne ju chce este vidiet u seba... no tudle nudle, ucitelka sa len smiala... nastupila, mala cerstvych 6r. a uplne ine dieta nez bola v skolke, ucenie ju bavi, ide jej to, zatial bez problemov je v tretom rocniku.

katharinka1
14. nov 2017

@daniellie mojej dcere pri teste skolskej zrelosti tiez NEBOLO odporucene, aby nastupila do skoly, nakolko vraj nedobre rozoznava lavu a pravu stranu a ze je velmi pomala. Dceru som do skoly napriek tomu dala hned ( mala 6r a 1mesiac ). Prospech fantasticky, v piatom rocniku sa dostala na 8rocny gympel - jeden z najlepsich v Bratislave. Na tvojom mieste by som si na jar dala dieta otestovat u inej psychologicky a podla toho sa rozhodla. Drzim palec !

cruz741
14. nov 2017

U nas sa robia testy v aprili,tesne pred zápisom do školy..November je si myslím dosť skorý termín..Dieťa vie za pár mesiacov urobiť poriadny skok..Alebo si daj testy spraviť sama súkromne,pred zápisom..Nie som psychológ,ale v tých testoch kladú podľa mňa prehnaný dôraz na kreslenie...Syn do 4 rokov,nechytil farbičky,v testoch.mu vyșla katastrofálne postava..Teraz chodí na výtvarnú a kreslí ako oči..Dieťa je individualita a tak to treba aj brať...

siska53
14. nov 2017

@daniellie a mladsia kebyze nie je chora,robila by testy,tak by tiez vysla na odklad.
Nas bol chory tiez,testovali ho v marci preto,no ja si myslim,ze tie testy by sa mali vzdy opakovat este tak v maji najskor, aj marec je skory tieto oktobtove testy by mali len naznacit,na com pracovat este s dietatkom.

izabela333
14. nov 2017

@lillystranska nemyslím si, že toto je pravda. Ešte som nikdy nepočula, že by sa dieťa vrátilo zo školy do škôlky, pokiaľ nejde o nejaký duševný problém.

lillystranska
14. nov 2017

@izabela333 ja som tomu tiež neverila ale naozaj sa to stalo vrátili ho zo školy rok ešte musel do škôlky a až teraz nastúpil ale ja som aj jeho otcovi vravela že malý podľa mňa vyvinovo není ok ale mal spomalené reakcie robil veci čo nebolo normálne teraz je to už ok

phulakova
14. nov 2017

@daniellie podľa čoho vyšli potom také výsledky? ale nemusíte sa vôbec báť..ako u maličkých detí, aj u väčších sa niektoré veci "dobehnú" za pár týždňov alebo mesiacov. uvidíte sama. a to, že niekto niečo napísal..to je odporúčanie, nie príkaz alebo zákon, ktorý musíte dodržať. a vy uvidíte najlepšie (ako rodič), ako sa vie sústrediť, čo vie alebo nevie robiť atď. a prváčikovia sa všetci musia naučiť sústrediť. iné je to doma a iné v škole, kde nie sú rodičia, kde sa robia iné aktivity ako robili doma. dieťa napr. vydrží doma sa hrať aj niekoľko desiatok minút, kreslí si, strihá...a príde do školy a nič. alebo aj naopak. zvládne to ;)

jasminet
14. nov 2017

@izabela333 u dcery v skolke ked bola predskolacka sa vratil chlapec tiez po mesiaci naspat zo skoly...

siska53
14. nov 2017

@izabela333
Aj nam vraveli v skolke,ze musia cca ten mesiac cakat,lebo sa stava,ze dieta vratia spat do skolky..
To,ze ty si to nepocula neznamena,ze sa to nemoze stat.

uglybetty1234
14. nov 2017

Ahoj, moj maly mal tiez odporucany odklad od psychologiciek na zaklade posudzovania skolskej zrelosti v marci, vzhladom na nespravne sklonovanie, zamienanie padov, rodov atd... este ho odporucali zobrat zo svojej bilingvalnej triedy v skolke a preradit do inej.
Rozpravala som sa s jeho ucitelkou v skolke a vravela ze je pripraveny na skolu.
Velmi som vahala, sama som si nebola ista. Na zapise ucitelka povedala nech ho dam do skoly, ze si nemysli ze by na to nemal, vsak keby mu to neslo atd tak sa vrati do skolky.
Do skoly som ho dala, skolu miluje, ucenie mu ide. Nebanujem. po zapise a aj cele leto som mu davala nejake ulohy, pracovne zosity ( bavime sa o par cviceniach na den, alebo dva riadky paliciek atd). Ulohy som mu davala uz cca rok a pol pred nastupom do skoly, aby chapal a vytvoril si navyk, ze urobime ulohy a ide sa hrat. Mozno aj toto nam pomohlo.

dai
14. nov 2017

@lillystranska hm.. vidis, a takto isto mohol prezit ten prvy rok. Ja neviem, ja stale vnimam prvy rocnik ako taky preklenovaci medzi skolkou a skolou - vacsina deti ak im je umoznene tak si cestu najdu ako zvladnut tu skolu - ved prvy rocnik sa maju naucit len citat a pisat, plus myslim cisla a operacie s nimi do 20 - to realne keby si matka s dietatom sadla tak da za 2 mesiace... cely zvysny cas je nato aby sa rozvijali socialne kompetencie a grafomotorika dietata...
si pamatam ze moja dcera cely prvy rocnik okrem ucenia kde nebol ziaden problem bola inak skolkarka - mojkacia, pritulna, prostoreka skolkarka... a zrazu v druhom uz bola skolacka...

lucik194
14. nov 2017

v novembri je strasne skoro na testovanie.... v nasej skolke napr. testovanie posunuli na marec.... kvoli tomu ze zapis byva pocas aprila/maja a plus september este daleko
o odkladoch sa vela hovori, realne je odlozenych okolo 10% deti....
starsia dcera nakoniec nema v triede ani jedno dieta s odkladom a pokial viem ani v druhej triede nie je ziadne dieta s odkladom....
my sme davali starsiu na testy tiez ale z druheho dovodu je septembrova - ci ju dat skor alebo nie.... na tvojom mieste by som si dohodla este teraz termin na marec u niekoho aj u niekoho ineho... ale aj tak rozhodnutie bude na tebe....

sojaso
14. nov 2017

@daniellie ahoj, mám skúsenosť, že psychologička chlapčeka neodporúčala presne pre tieto príčiny, tiež bol januárový, ale napriek tomu do školy nastúpil a v škole sa mu veľmi darí, píše pekne, zaujíma sa o učivo a krásne číta, niekedy nie je dobré spoliehať sa len na testy, tie výsledok môžu skresliť, sú to len nejaké tabuľky a každé dieťa je iné, bolo by fajn pozhovárať sa s pani učiteľkou, ako vníma vašu dcérku ona, či vidí nejaký problém, jej rukami isto prešlo toľko žiakov, že to vie tiež odborne posúdiť a pracuje s vašim dieťaťom každý deň, nielen počas nejakého testovania . Tiež je ešte dosť dlhá doba do septembra, dieťa v tomto veku veľmi rýchlo napreduje, mnohokrát prídu deti na zápis a nevedia nakresliť poriadne postavu a v septembri je to už ďaleko oveľa lepšie, ak tam nie je nejaké mentálne zaostávanie, tak by som ešte odklad určite zvážila, ak máte vnímavú dcérku, aj odklad môže niekedy dieťaťu poškodiť, hlavne keď si uvedomuje, že už by do školy malo nastúpiť spolu so svojimi rovesníkmi, nebolo by možno na škodu, ak máte nejakú známu pani učiteľku 1.stupna ZŠ, aby si niekedy pred zápisom do školy, na vašu dcérku tak nezáväzné našla čas, tiež by vám mohla dať nejakú spätnú väzbu, ako vaše dieťa vidí ona, vie to tiež určite reálne posúdiť, či vašej dcérke by odklad pomohol alebo nie ;)

babyliss
14. nov 2017

Nám v škôlke povedali učiteľky aby sme to testovanie nebrali príliš vážne, pretože podľa psychologiciek by väčšia polovica detí do školy nešla.

daniellie
autor
14. nov 2017

@beky1813 tiez si myslim, ze do dalsieho septembra este kopa casu, takze robim si nadeje, ze to dobehneme.
@dai 3 roky mi pride strasne velky rozdiel medzi detickami. Ale ked clovek nevie, co by bolo lepsie pre to dieta, nechat ho ist s rovesnikmi, alebo nechat ho este rok v skolke..., len ked to dieta pocita s tym, ze pojde do skoly s nejakym timom kamosov, tak ako mu vysvetlit, ze bohuzial, ty nie si dostatocne pripraveny a nemozes este ist. Je otazne, ci neodpiseme to dieta nadobro prave tym odkladom, lebo sa stotozni s tym, ze podava nizsi vykon a podla toho modelu bude fungovat aj v buducnosti. Neviem, tazka dilema...
Inac dobry napad s tym druhym pohladom, uz som aj nasla kontakt na inu psychologicku, nech posudi aj dalsia osoba, ako to vidi. Este zvazujem aj to nezavazne checknutie ucitelkou, co si poradila @sojaso, lebo zhodou okolnosti mame taku znamu. 🙂

daniellie
autor
14. nov 2017

@meluela ale ked pomyslim na to, ze ja som isla do skoly ani nie ako 6 rocna, lebo 6r som dovrsila az septembri a to chuda moje ma ist skoro o dva roky neskor...

Este tak pre zaujimavost, ja som isla do skoly ako 5 rocna, lebo ucitelkam sa nezdalo, ze este rok mam sediet v skolke, tak ma poslali na checknutie do pedagogicko-psych.centra a dostala som odporucanie, ze ano, mam ist ako 5 rocna. 6 som dovrsila kratko po nastupe, v priebehu septembra.

daniellie
autor
14. nov 2017

@siska53 a neboli z toho nejake sikany medzi detickami, ze su starsie a pod.?
Nechcem aby povazovali dcerku za nejaku pomalu a neschopnu...

daniellie
autor
14. nov 2017

@jasminet idem za ucitelkou, preberieme to do detailov. Uz neviem kolko dni kvoli tomu nespim poriadne...

rucka77
14. nov 2017

Tak je to iba odporúčanie takže vy sa tým nemusíte striktne riadiť, ak sa ti zdá, že malá by to zvládla tak ju môžete skúsiť dať do školy. Oni si ešte aj tak pri zápise budú overovať či je na to pripravená. Ak ju zoberú a potom by sa ukázali nejaké problémy tak sa dá neskôr vybaviť, že by sa vrátila naspäť do škôlky

ivuska027
14. nov 2017

@daniellie pozri, dieta musi ist na zapis v roku ked dovrsi 6, cize ty na zapis musis ist tak ci tak. Do leta sa zmeni vela veci. Preto sa aj zapisy presuvali z januara - februara na april - maj, lebo tam vela spravi par mesiacov. Zapises a uvidis, zopakujes test a je. Na 6odklad mas cas. Neries este tak skoro, do zapisu je viac ako pol roka, to je strasne dlha doba u 6 rocnych deti.
Inak kamoska dala junove hned v septembri do skoly a dala ho nakoniec zopakovat prvy rocnik. Bez problemov. Na jej vlastnu ziadost. Dieta v dalsom prvom rocniku napredovalo perfektne, teraz je druhacik a je to najstastnejsie dieta na svete. Ak sa tam ma dieta trapit a vy rodicia s nim, tak to nestoji za to. Nic jej o rok neujde. Teraz je trend davat odklad. A v skole bude viac deti, co im "zle" vychadzaju roky.

daniellie
autor
14. nov 2017

@katharinka1 dakujem 🙂
@cruz741 dame si spravit testy aj u inej psychologicky, rok spravi naozaj vela.

Nevidim to zle, lebo vsetky logicke a matematicke ulohy jej idu velmi dobre. Vlani dostala na vianoce tie tematicke harky Educo na rozvoj a vsetky jej isli bez problemov. Pekne pocita, akurat to blbe kreslenie robi problem.
Ale ja tiez nekreslim bohvieako, mozno na urovni skolaka 1.stupna 😅, napriek tomu mam ukoncenu VS, pracujem s cislami, takze tak...

deti95060810
14. nov 2017

veľa detí nastupuje do školy vo veku 7 rokov...Taký je trend.... Aj s mojimi deťmi chodili také detičky. Rodičia ich nechali naschvál v MŠ a potom v ZŠ boli od deti staršie aj o viac ako rok a boli jednoducho šikovnejšie. Ten rozdiel ešte vidieť medzi deťmi. Najmä v prvej triede....
Inak dieťa musí nastúpiť najneskoršie do ZŠ v 8 rokoch....Takže aj keď bude mať aj 7.5 to je ešte OK... Ak by bolo nie vhodné nastúpiť do bežnej ZŠ tak potom také detičky chodia do špec. ZŠ....aj to sú školy aj tam chodia detičky....😉

m_
14. nov 2017

@daniellie nepozeraj na vek ani vysku ci dlzku vlasov🙂 to je uuuuuuplne nepodstatne. pozeraj na to ci je dite zrele ist do skoly. lebo zrelost na skolu neni o veku vyske... ale o psychickom a fyzickom vyvoji ktory ma kazde dieta iny.
je naozaj velmi velmi dolezite ci je dite zrele. lebo nezrelost sa s nim bude tahat celu skolsku dochadzku... to nedobehne do toho nedorastie to ho nedoucite... zo svojej praxe viem ze nezrele dieta v skole je asi najhorsia porucha ucenia... takze ja plne chapem ak vratia dieta spat do skolky alebo ho na konci prveho rocnika nechaju zopakovat rocnik... lebo to robia v zaujme dietata povacsine aby minimalizovali dopady nespravneho zaskolenia...
ale ako vravia maminy do septembra casu dost. sla by som ns tvojom mieste za psychologickou ktora testy robila a popytala sa co konkretne neslo a zapracovsla by som na tom.