Nerešpektovanie učiteľky

janinka13
7. sep 2016

Dobrý deň, vopred ďakujem za každú radu. Dcérka - 3roky, nastúpila do škôlky a na tretí deň sa sťažuje učiteľka, dieťa ju ani kolegyňu neposlúcha, je vzdorovité, nechce robiť to, čo jej prikážu, nevedia, ako na ňu, nechce s ostatnými sedieť za stolom. Beriem, viem, že moje dieťa nieje ideálne, ale to nieje ani jedno, viem, že je vzdorovitá, nervná, ak nemá po svojom, hnevá sa. Sme v období vzdoru, všetko je nie, nebudem, nechcem, nepozdravím v poslednej dobe. V lete bola na 2 týždne na príprave do škôlky, prvý deň nesedela za stolom a vrešťala zakaždým, ako nemala podľa seba, druhý deň už sedela a čakala, kým dojedia, aj keď sama nejedla, koncom prvého týždňa už nevrešťala, detičiek bolo sedem v kurze a bola 1 učiteľka a asistentka, ale každý deň mali program, venovali sa im, kreslili, niečo vytvárali.... V bežnej škôlke je 25 detí (max.povolený počet) a 2 učiteľky, podotýkam, dcéra má deti a kolektív rada, neplače, teší sa do škôlky, ide bezproblémovo a bez plaču, lenže sú tu deti mladšie než 3roky, niektoré jačia, prerevú celé 2hodiny, kým pre nich prídu rodičia, takže verím, keď majú takýchto detí viac, že je to na nervy, ale netuším, či deti, ktoré neplačú, a hrajú sa - jasné že celé 2h sa nebudú sami hrať, či aj oni majú dáky program, sa im venujú, alebo sa venujú deťom cez adaptačné, ktoré plačú, lebo nie sú s rodičmi ale v cudzom prostredí. Dosť sa ma to dotklo, keď mi povie pedagóg s dlhoročnou praxou, že nevedia si s ňou rady. A keď bola v malom kolektíve, kde sa im plne venovali, tak si rady s ňou vedeli. AKo viem, je to len tretí deň, ale zamrzelo ma to.

sardinka336
7. sep 2016

@barborkark zvyk sa formuje 21 dni!!! Takze robit niečo 2 dni absolutne nefunguje. ....ty stale svoje spravanie menis...Ani odbornik ti neda radu alá ,,maggi napady,, ze za 2 dni je vysledok mozno ani za mesiac...vychova je tvrda praca, nepolavit ani ked sa zda ze vysledky nevidno. To mas ako s liekmi...aj na pribalových letakoch je často napisane, ze ked sa začnu uzivat tak stav sa prechodne zhorší...ale určite ak to tak citiš tak odbornika vyhladaj.

sardinka336
7. sep 2016

@mamulka211 tesať do kamena tvoje slova 🙂

maciatkolulu
7. sep 2016

@rencacaa tak asi este mal ostat doma, ja som s mojim ostala a aj vela ludi z okolia ostali doma so svojimi trojrocakmi 😉 ked si doma, tak to nevidim nijak tragicky 😉 syn moze takto protestovat, ze ste ho odstrcili a ostali ste si doma s druhym, pri starsich som tiez nechala najstarsu doma s mladsou az kym nenastupili spolu do skolky a bolo super

barborkark
7. sep 2016

@sardinka336 nehovorim ze menim, hovorim ze nieco funguje dva dni a na treti uz nefunguje. Ja vytrvavam nadalej ale vidim ze raz nieco plati a raz nie. Ked som mu dala niekedy na zadok tak zabralo napr ostal polhodinu ako baranok a raz som nakricala a dostal po zadku a este sa na mne strasne smial. Co som mu mala dat facku? Ja nad nim nestojim bezradne, vzdy nejak riesim ked robi zle.
Ale chcela by som povedat ze ani ja som nikdy neverila a nechapala ako mozu byt tak neposlusne a vzdorovite deti, vzdy som to brala ako chybu rodicov ale na vlastnej skusenosti vidim ze to je aj o povahe dietata. V mojom okoli je tolko kludnych deti, ze by som takych mohla mat aj 10. A to sa im mamicky ani nejak extra nevenuju, proste vsetko ide prirodzene, ziadne vrieskanie, sem tam nejaky vzdor ale to uz musi byt.

rencacaa
7. sep 2016

@maciatkolulu asiasi asi... Kebyze nemam mladsiu tak kde ho necham ? To su blbosti teda fakt

hettinka
7. sep 2016

@edn
@maciatkolulu
keby to bol nezvládnuteľný 5-ročný fracek, čo chodí do školky 2 roky a nikto si s ním nevie rady, rodičia nespolupracujú... to je niečo iné
tu je to 3-ročné dievčatko, čo je v školke 3 dni aj s cestami, v adaptačnom procese, testuje asi trošku hranice, ale ešte si len zvyká ... nezdá sa mi fér ho hneď takto odpísať, že je zlé, nevychované, matkou nezvládnuté ...
my sme asi mali šťastie na učiteľky, ktoré ma stále ukludnovali, že už mali všeliaké deti a že to správanie sa poddá, ed tam dieťa nejedlo, nespalo, vrešťalo ... a robili všetko pre to, aby si dieťa nejako zvyklo.

lucinka511
7. sep 2016

@hettinka ale .ale to dieta nik neodpisuje.len bolo povedane jeho matke. nech ho troska skroti a? co je na tom zle.ze sa vyjadri pani ucitelka?to ma ta pani ucitelka cakat polroka? myslim si ze cim skor sa tento problem spomenie.tgm skor sa moze vyriesit a ibe strany budu spokojne...preco 24 deciek to vie pocbopit a 1 nie?? a ked to nevie.matke treba povedat.ze tak sa vec ma.

sardinka336
7. sep 2016

@barborkark vieš ono ťažko sudit ked nevidim dieta, nevidim rodičov - aj otca...proste ťažko, velmi ťažko. Ja mam dceru ako z divých vajec...ma 7 rokov. Odkedy sa začala škola čo je par dni tak furt hulaka, cape tu mladšiu....ako vysvetlujem ale tiez sa mi niekedy kudla v taške otvara. Som si povedala, ze musim si na nu najst viac osobneho času.
Možno to nie je taka katastrofa ako to opisuješ...jasne, tebe sa to vidi tak lebo si v tom denne a obera t ato o energiu, ale ak veci riešiš tak vysledky pridu len mozno to nevidiš. Ach kočky...teraz maju 2 -3 roky...ale oni budu rast....a problémy budu zase ine.

edn
7. sep 2016

@hettinka ano, ale stale si nie sme iste ako to ucitelka mamicke povedala.. ci to myslela v zlom, alebo len ako upozornenie, nech sa trosku doma snazia.. ja som to tak myslela.. ak to bolo tak, ze to bolo v zlom, tak jasne, ze tri dni su malo - to som aj pisala.. ale mozno to bola len informacia, ako sa dieta adaptuje.. toto zase chyba v skolke mne.. ze absolutne netusim aka v skolke je a uvitala by som aj zle veci, aby som vedela, ako sa s nou mam doma o skolke bavit.. takze toto vsetko je iba hypoteticke, lebo nevieme akym sposobom to ucitelka mamicke podala...

maciatkolulu
7. sep 2016

@rencacaa asi asi, ale ty ju mas 😉 takze to nie su az take blbosti. Ale ved to je nakoniec jedno, nie? 😉

hettinka
7. sep 2016

@lucinka511 "co je na tom zle.ze sa vyjadri pani ucitelka?" ... no asi to bolo menej citlivo, keď to mamičku rozrušilo. Mamy sú na deti citlivé a toto je pre všetkých náročné obdobie, takže trošku viac pedagogického taktu by to chcelo ...
Možno to učiteľka skutočne nemyslela zle, možno len bola vynervovaná z 25 zvykajúcich si detí ... ale ak je profesionálka, mala by vedieť, že treba fakt počkať aspoň 2-3 týždne a potom robiť závery. Niektorým deťom ani to nestačí, oja dcéra si zvykala strašne dlho ... dala zabrať všetkým dookola, ale nakoniec sa to utriaslo a chodila do školky rada. Syn zasa bez problémov nastúpil, úplná pohodička a problemy mal neskor.
Každé dieťa iné... Možno tie teraz bezproblémové a dobručké su zatiaľ ustráchané a neprejavujú sa a príde to neskor....

rencacaa
7. sep 2016

@maciatkolulu keby malu nevidela tak to nepovie a je to diskriminujuce...

maciatkolulu
7. sep 2016

@rencacaa jeeejda, teraz co riesis, ved dieta v skolke mas, tak nechapem, ze ti to povedala, mozno tvoje dieta fakt nie je zrele na skolku este a mozno sa fakt citi odstrceny od vas.... A je to diskriminujuce pre matku, ktora mozno nedostala svoje dieta do skolky, pretoze uz nebolo miesto a ona musi do prace napriklad, milujem vyraz diskriminujuce a teda v tvojom pripade to vyznieva fakt smiesne, kedze dieta v skolke mas a ucitelka iba vyslovila teda tu "diskriminujucu " vetu
Mile pani ucitelky, mate MOJ VELKY OBDIV, za to, ze mate trpezlivost nieze s detmi, ale ich premotivovanymi matkami, ktore by si mali radsej platit sukromne skolky a bol by pokoj, ale asi aj nuda, lebo tam by nebolo na koho frflat 😀

charlie1980
7. sep 2016

Ja by som to tym chudinkam ucitelkam ani nevykonala, ze by som im poslala mojho syna 😀 A preto ani nesiel do skolky. Deti a kolektiv na rad, velmi rad, ten by za mna ani slzu nevypustil 😀 Ale viem, ze je vzdorovity, to sa s nim Este chvilu popasujem a poslem ho vtedy, ked budem vidiet, ze by bol schopny ist priblizne rovnakou liniou. Ucitelky tam Fakt nie su od toho, aby zvladli napr.10 takychto deti. To by som volila sukromnu.
A ako sa tu uz spomenulo, mozno si to vzala prilis osobne, mozno to bola len cisto informacia pre teba, podnet k tomu, aby si to nejak riesila s dietatom.

rencacaa
7. sep 2016

@maciatkolulu lebo zhodnotit po troch dnoch to je naozaj objektivne ze.. Ci je alebo nieje pripraveny... A nemyslim mna ale vseobecne by sa na toto nemalo prihliadat ci je mama na md/rd s dalsim alebo nie. A sa ukludni laskavo ja niesom premotivovana..

maciatkolulu
7. sep 2016

@rencacaa laskavo sa ukludnit nemusim, lebo som absolutne kludna, len mi je to smiesne, ucitelka ta upozorni, alebo teda nejaku matku a uz je z toho cirkus
😉 a teda v tvojom pripade uz aj diskriminacia 😀

m.i.r.i
7. sep 2016

@rencacaa prosim ta, v jednej teme sa uz riesi, ze preco dava matka dieta do druziny v skole ked je doma na MD...a nemyslim si ze tam zabera niekomu miesto......alebo preco chodi na obedy ked matka je doma...tiez si nemyslim, ze zje to dieta obed niekomu inemu co by ho mohol mat..kolko sa prihlasi, tolko ich je..a aj to riesia...ja v principe chapem, ze v skolke niet miesta ale nemyslim si, ze mamicky co su na MD by mali byt z toho vylucene...kazde dieta ma mat rovnake prava a rovnake sance...

sardinka336
7. sep 2016

@m.i.r.i suhlas...chapem dajme tomu obdobie prazdnin nakolko je prevadzka obmedzena, ze teda poprosia maminy, ktore si mozu nechat dieta doma aby tak spravili, ale ak si riadne platia školky, druziny tak prečo by tam nemohli byt aj do zaverečnej? Aj tak často byvaju 😀 😀 😀

rencacaa
7. sep 2016

@maciatkolulu ja robim cirkus ? Ved normalne som sa zapojila do diskusie a napisala som ako prebieha adaptacia u mojho syna. A to ze ma nasralo ze po zhliadnuti malej si neodpustila tuto poznamku... Ze mal byt doma do 4... Akoze to toho ucitelky absolutne nic nieje, tak isto platim skolke ako aj ostatni rodicia.

rencacaa
7. sep 2016

@m.i.r.i presne tak. Uplne si to vystihla 👍🏻

anne_mary2
7. sep 2016

@edn suhlasim plne.. Nevidim nic zle na info od ucitelky.. skor ti mozno bolo vzate velmi osobne. Je fajn ze povedali ako to prve dni je ci??? nevidim na tom nic raz zle... Ja osobne som tiez bola zvedava co ako prvy den, co druhy... a vobec, je super vediet spatny vazbu hoc aj prvy den. Druhy. Nikto ju predsa nedehonestuje len jej bolo oznamene ako sa tam v prvych dnoch sprava. Ci mali byt ticho? nechapem..... O to viac ma mamicka sancu s dcerou sa o tom bavit, pomoct jej zvyknut si ked vie co a ako.
Plus ako opisuje ze je taka aj doma.. sorry ked niekto caka ze ho v skolke vychovaju a su tam na to...
Obdivujem vsetky ucitelky co im tam rodicia supnu deti a dufaju ze ich naucia bez plienok, od cumlov a drzat lyzicu :/

papricka33
7. sep 2016

@janinka13 bohuzial, musim s tebou suhlasit. A to som ucila v MS 😖 Na 3 den, ti to moze povedat upratovacka (nic v zlom) a nie pedagog. To je sucast nasej prace. Spoznat deti, diagnostikovat, vyuzit vsetky dostupne metody motivacie a formy edukacie dieta zaujat a hlavne mu pomoct s adaptaciou. ONA je tam pre dieta, nie naopak. Casto som sa hlavne u starsich uciteliek stretla s takym postojom ... ked mam v triede vsetky deti "dobre" je to v poriadku. Ak mi tu chcete dat nejake "problemove" tak to nie. To sa takto robit neda..." Taketo ucitelky tam uz davno nemali byt. A bohuzial, takych je vacsie percento ☹ Ano, tato praca je tazka, zle zaplatena, nevdacna... Ale komu sa nepaci, nema tam co robit. Na to uz ale guraz najde maloktora. Radsej tam budu 30 rokov frflat na system a zaberat miesto tym, ktore o tu pracu naozaj stoja.
Taketo statne skolstvo ako funguje teraz, pojde velmi rychlo ku dnu. Deti su len "material", tvoria sa suboje ucitel=rodic, ucitel= stat... a dieta zatial rastie... ☹

papricka33
7. sep 2016

@anne_mary2 3. den je v adaptacii NIC. Adaptaciu moze ucitelka zacat vyhodnocovat tak po mesiaci.
Ja sa vobec cudujem, ze sa tu na MK od pondelka netoci nic len MS. Treba pockat ludiaaaa. Ved je to este len par dni!!! 🙄

laura1804
7. sep 2016

@sue super vystihnute...ako ucitelka velmi pocitujem, ze dnes maju rodicia svoje deti doma "za malych bohov" , su stredobodom pozornosti, nesamostatne, nezdravo sebavedome, a ked je v triede takych viac...no priala by som kazdemu, nech si to vyskusa...a k autorke...netreba byt sklamana, dietatko sa snad este adaptuje, ak by bol rovnaky problem aj o mesiac, to uz bude treba riesit...zaciatky v skolke su velmi tazke...aj pre deti, aj pre rodicov a kazdy september aj pre ucitelov...

zuzana76
7. sep 2016

@papricka33 ak su vtriede problemove deti, mal by sa navysit pocet uciteliek, pretoze pokial sa ucitelka venuje tomu problémovému alebo viacerym problemovym, tak ostatne deti zatial cakaju a su diskriminovane

nemyslim si, ze tu tak vela ludi caka na pracu ucitela a boli by lepsi ucitelia ako ti sucasni

zuzana76
7. sep 2016

a pravdou je, ze tri dni na adaptaciu je malo, ucitelka vsak moze skonstatovat, ze dieta ma problemy, aby aj rodicia vedeli

anne_mary2
7. sep 2016

@papricka33 dobre tak som pouzila zly pojem , ale proste v duchu..
ide dieta prvy den do skoly.. nie si zvedava neopytas sa ho co ako bolo?? neopytas sa ked ponho dojdes aky bol a tak??? vo je na tom zle ze presli 3 dni boze 🙂) 3
rocne dieta ti nepovie maminka hadzala som sa o zem nejedla som trucujem .. :D. ja na informovani nevidim nic zle... a neriesim ako si to mamicka ponala ci info ci urazka ci co... ide o princip. Akoze date dieta do skoly a nezaujima vas co a ako?? ze ucitelka pouzila slova "neviem ako na nu", tak pouzila. O mesiac mozno budu. Ze takto zhodnotila situaciu, tak je no.. z komara somara toto mi pride...

janinka13
autor
8. sep 2016

@hettinka nenavrhli nič, dnes jej vravím ráno, ako som ju odovzdávala, že som jej dohovárala, ako sa má správať, že má poslúchať, že momentálne má obdobie vzdoru a snaží sa presadiť svoje a to bolo všetko, povedala mi dobre a išla k plačúcim deťom, bolo ich dosť...

lucinka511
8. sep 2016
sardinka336
8. sep 2016

@janinka13 prvý mesiac plače cela školka...neviem čo vas stale na tom udivuje, my dospelý ked ideme do noveho zamestnania prvé dni, tak tiez mame často psychiku nalomenu ako tam bude, ako ma prijme kolektív, aka to bude praca len svoje emocie uz vieme natolko ovladať, že neplačene, ale mnohí sa spotíme, trasieme, sme evidentne nervozny, máme stiahnutý žaludok ....každa zmena je stres! pre malého aj pre velkého. A stresu sa treba naučit odolávat a zvladat ho lebo je sučasťou zivota či sa nám to páči alebo nie. Dokonca existuje aj pozitívny stres...