Nútia vaše deti v škôlke spať?

taglietta
8. apr 2024

Ahojte,

ako je to vo vašej škôlke? Musia deti na obed ležať na postielkach? Čo ak už dávno doma nespávajú? Musia aj tak ležať?

Sú učiteľky viazané nejakým predpisom/vyhláškou, že musia deti nútiť ležať? V našej škôlke pozorujem viacero detí v predškolskej triede, ktoré s plačom idú do škôlky práve kvôli tomuto.

Viem, že sú škôlky, kde takéto deti sú bokom, potichu sa hraju a nevyrušujú ostatných. Prosím, napíšte mi konkrétne názvy škôlok, aby sme mali čím argumentovať.

Vopred ďakujem.

katarinaforever
8. apr 2024

@taglietta o áno aj u nás, hodinu a pól až dve hodiny musia deti spať / ležať na lôžku / chodíme pre syna na obed len kvôli tomu. Ma 5 rokov

vyrovnanaosoba
8. apr 2024

@taglietta áno, ležia všetky deti a čuduj sa svete, veľa z nich aj zaspí, dobrovoľne. Nepoznám vo svojom okolí škôlku, kde si môžu deti kresliť, alebo čítať, kým ostatné ležia. Tak isto ani nepoznám deti, ktoré nesedia pri stole, keď jedia, lebo ono nemá chuť. Všetci chodia spolu na WC, všetci idú von, všetci jedia a všetci spia. Alebo ležia.

lienka.7
8. apr 2024

@taglietta keď sa ti nepáči, ako je to vo vašej skolke, tak si nájdi takú, kde to teda nemusia.
U nás v skolke predskolaci spať nemusia, keď nechcu, ale väčšina z nich leží a oddychuje.

gleep1
8. apr 2024

Ano, poobedny odpocinok je zapísaný v legislative, maju ho povinny. U nas je možnosť pre predskolakov mat vtedy krúžok, výtvarný, spevácky a podobne, ale nejake papiere musia rodicia kvôli tomu vypisovať a neviem ci ho aj sami nemusia vyzdvihnut a presunut na ten krúžok v tej istej budove a potom poobede prist zas. Taka možnost ze deti idu bokom a potichu sa hraju u nas nie je a ak niekde je, je to proti legislative

januska12323
8. apr 2024

Poobedný oddych je povinný. Po obede ostáva jedna učiteľka a nemôže sa teda rozdvojiť do dvoch miestností. Ale nikto ich nenúti spať, môžu len ležať a počúvať rozprávku.

muchacici
8. apr 2024

U nás tiež, syn má 4 roky, nespí od dvoch, ale ležať musí

kataina
8. apr 2024

moj syn ked prisiel prvý krát do škôlky, nechcel spať. Učitelka mu povedala, že bude sedieť pri stole, ale isť sa pohrať nemôže. Ako tak sedel, sedel, ostatní už spali, sám povedal, že si chce lahnuť. A už nikdy neprotestoval a rad spal.

dzejny656
8. apr 2024

Nie, nenútia, ale škôlka je súkromná.

simsalabim
8. apr 2024

Poobedny odpocinok NIE JE definovany ako spanok a toboz uz nie 1,5 - 2 hodiny na lozku so zatvorenymi ocami. Periodicky sa tu objavuju taketo diskusie... su skolky, ktore su flexibilne a pochopili, ze spanok je tak individualna potreba, ze sa nikomu neda nanutit, ze dieta nemusi lezat so zatvorenymi ocami, ze sa da detom citat, nechat ich listovat si v knizke..... a skolky, ktore nutia lezat so zatvorenymi ocami aj deti, ktore roky poobede nespia. Ja som si presla tymto terorom so starsou dcerou, ktora od 1,5 roka nespavala poobede vobec a v podstate od babatka spavala malo... ak sa dalo, riesili sme to vyzdvihovanim na obed (ale po slankus a chcem vratit, maminka), ak nie, ostavala s placom tam... V predskolskom rocniku sa vzburila asi polovica rodicov proti poobednemu spanku, ale neviedlo to k nicomu. SKolka na spanku proste trvala.... Nakoniec som to riesila papierom od dr., ze ma reflux a minimalne hodinu - hodinu a a pol po jedle nesmie ist do vodorovnej polohy.... a skolka ju po tej hodine a pol prinutila sa prezliect do pyzama a este si ist lahnut 😂
@vyrovnanaosoba naozaj nemozes porovnavat 20minutovy obed s 1,5 hodinovym povinnym lezanim so zatvorenymi ocami. Poobedny odpocinok je definovany v dlzke 30 minut a uz pred rokmi boli publikovane odborne clanky o tom, ako tazko niektore deti nesu nanuteny dlhsi spanok... Spanok je daco, co sa neda vynutit. Mojmu manzelovi staci spat 5 hodin, mne rozhodne nie. Ak by som ho cez vikend nutila ostat lezat v posteli so zatvorenymi ocami, kym ja o 2-3 hodiny nevstanem, asi by ma poslal do p. Spanok je vysoko individualna potreba. Sedenie pri stole, ked vsetci jedia, je zakladna slusnost.

vyrovnanaosoba
8. apr 2024

@simsalabim nepíšem, že musia ležať so zatvorenými očami. Koľkokrát som prišla pre synov do škôlky počas obedneho odpočinku (dohodnuté vopred samozrejme) a deti počúvali rozprávku a nespali. Učiteľka sama povedala, že nie každé dieťa bude spať. Ide o to, po ležať, oddýchnuť si. Niekto po polhodine vstane, sadne, a číta, niektoré spia aj 2 hodiny a malo im je. Musia ich budiť.
Tiež môj syn nebude spať, ani doma nespi. Ale leží a nevyrusuje. Oddychuje. Minule zase že ležali všetci na zemi a pozerali rozprávku. 😀

klementinka58
8. apr 2024

my mame sukromnu skolku a u nas spat nemusia, tie co nechcu spat maju v tom case v inej triede inu cinnost....paradox je, ze vacsina deti spi 🙂

mogaa
8. apr 2024

@taglietta v štátnej škôlke nie je na to potrebný perssonál....poobede je s deťmi len 1 učiteľka a tá nemôže súbežne dávať pozor na deti čo ležia, robiť si prípravy na ďaľší deň a zároveň sa venovať deťom čo sú hore....vo väčšine štánych škôlok deti ležať musia....skôr sú výnimky kde ten personál majú a deti nenútia ležať....

henka123123
8. apr 2024

Ano musi v tichisti lezat preto chodim pre nho o 12tej a asi aj pre druheho tak budem chodievat.nespava tiez od 2 rokov poobede..neviem ako to urobim v 1 cas ba 2 miestach

vyrovnanaosoba
8. apr 2024

@henka123123 nepracujes ani nebudeš?

henka123123
8. apr 2024

@vyrovnanaosoba nepracujem a nebudem ani

vyrovnanaosoba
8. apr 2024

@henka123123 tak potom nemusí ani vôbec chodiť. Iné to mame my, čo si nemôžeme dovoliť zobrať deti domov o 12tej len kvôli spánku.

henka123123
8. apr 2024

@vyrovnanaosoba musi chodit uz bude mat ten mensi 4 roky a starsi ma 6..a musi sa aj ten mensi zaclenit do kolektivu...a hej musi to byy ore pracujuce horsie ale tiez neviem ked ten mensi nebude spavat ako sa rozkrojim ked pre toho starsieho chodim na 2hy koniec mesta

vyrovnanaosoba
8. apr 2024

@henka123123 aspoň bude kondička 😀

taglietta
autor
8. apr 2024

@simsalabim Ďakujem za príspevok. V Štátnom vzdelávacom programe som našla informáciu o min. 30-minutovom odpočinku. Nie je stanovené v akej dĺžke a forme ma byt. Takže 1-5 až 2 hodiny lezania v tichu nemá legislatívnu oporu.

simsalabim
8. apr 2024

@vyrovnanaosoba bud rada, ze u vas v skolke to je tak. V nasej to tak, bohuzial, nebolo. U nas sa lezalo potichu so zatvorenymi ocami, bez knizky ci hracky, ktora by nespaca ako tak zabavila. Ano, najprv sa precitala rozpravka - 10? 15 minut? A potom drezura. Toto sme my realne zazili a viem, ze nie sme jediny. Som rada, ze su skolky, kde pouzivaju zdravy rozum. No nasa to nebola… co bola skoda, lebo inak bola fajn.

taglietta
autor
8. apr 2024

@simsalabim My pri staršom dieťati podobne. 2 hodiny lezania so zavretými očami v tichu.

romikk22
8. apr 2024

No u nás je to tiež problém. Syn proste nechce spávať ani nehybne len taj ležať cez obed v škôlke koli tomu chodí niekedy domov o 12tej . Včera večer sa mi napr pref spaním rozplakal a povedal ze pre neho je to ťažké len tak ležať a čakať. Doslova to tak povedal az mi bolo ľúto lebo ja osobne s nim súhlasím a nepáči sa mi to absolútne. Deti sú rôzne niektoré si radi oddychnu niektoré nie ale nieje dobré ich k tomu nútiť... za mňa je to choré proste ci niekto nesúhlasí je mi to fuk každý môže mať svoj pohľad. . Takže som sa rozhodol la ze proste bude chodiť domov o 12 vždy keď sa dá kým nepôjde do školy resp do prazdnin

liliana8
8. apr 2024

@simsalabim moj syn je rovnaky, co sa spanku tyka. Mozem sa opytat, kolko ma dcera teraz rokov? Ci jej zistili nejaku diagnozu-ADHD a ako zvladla skolu? Dakujem pekne.

simsalabim
8. apr 2024

@liliana8 dcera ma 25, na ZS a SS byvala cista jednotkarka, diagnoza ziadna, VS bez problemov. Ona vsetko dospala cez pubertu. Ako mala proste nemohla spat, lebo by jej daco zaujimave uslo 😅 Denne spanky uz ako novorodenec mala vylucne 30minutove (4x denne) a nebolo tej sily, co by ho predlzila.

liliana8
8. apr 2024

@simsalabim To rada pocujem🙂 Kiezby aj u nas z toho vyrastol🙂

liliana8
8. apr 2024

@simsalabim A v puberte bola narocna? Nas je taky tvrdohlavec, ze niekedy mi napadne, ako to bude.

simsalabim
8. apr 2024

@liliana8 vobec. Puberu presla uplne bez excesov. Ona sa poriadne vyburila do tych 3-4 rokov, bolo to s nou narocne. Potom sa skludnila.

tamvtme
8. apr 2024

Moje dieta nespi doma cca.od 2 rokov....ked mala 3 roky, zacala chodit do sukromnej skolky, tak.deti, co nespali,mohli sa ticho hrat na koberci, ale nasa tam zacala spavat....teraz chodi do statnej, spat nemusi ale musk ticho lezat....ked sa jej pytam, vacsinou povie, ze nespala, len odpocivala...ale nema s tym problem...netusim kolko trva tento odpocinok, ci pol hodinu alebo hodinu ci viac

maryetta
8. apr 2024

Ano lebo ucitelka si chce oddychnut a vypit kavu.
A teraz-je to v ramci psychohygieny. Povinny oddych na lozku.
Aj prave preto deti kym su v skolke aj doma maju tento rezim obedneho spanku zavedeny. Napr prvy syn v skolke nikdy nezaspal. Doma vzdy 🙂
Dcerka ta povacsine aj v skolke zaspala.

liliana8
8. apr 2024

@simsalabim kiezby to aj u nas bolo tak🙏