Odklad predškoláčky, lebo zle rozpráva a nevie sa sústrediť

nadka85
2. apr 2019

Ahojte potrebujem poradit. Moja dcéra mala v oktobri 2018 6rokov, takze teraz je predškoláčka a v skolke nam navrhli dať jej odklad.Bola som snou aj u psychologicky aj ta navrhla odklad.Je to kvoli tomu ze zle rozprava, nevie sa dlho sustredit a pomalsie jej to pali. Psychologicka nam povedala ze to vyzera na poruchu pozornosti alebo na Adhd takze nam odporucila ist na neurologicke vysetrenie..Co si myslite ak by mala tu poruchu pozornosti pomoze jej ten rok navyse v skolke?? Som zufala lebo ak by zostala v skolke tak do prvej triedy pôjde skoro ako 8ročná..

jamimka
2. apr 2019

Neviem, co za psychologické vysetrenie ste absolvovali, ale myslim, ze keby mala poruchu pozornosti a diagnózu adhd, tak ti to uz povedia ucitelky v škôlke a tak isto prides na to aj ty doma. V kazdom pripade, nie je hanba dat odklad, za rok sa moze vsetko zmenit.

lubik87
2. apr 2019

@nadka85 a nevieš jej vybaviť asistenta do školy ? Máš pocit že už je zrelá? Že sa už hrá na školu . Dávaj jej úlohy týždeň ako v škole keď príde zo škôlky ..nejaké obkreslovanie spájanie bodiek veci pri ktorých sa treba sústrediť nie vymalovavanie uvidíš sama..je to na tebe....

tapala
2. apr 2019

hmm to su diagnozy, na ktore by si podla mna prisla aj sama. odklad rozhodne ako hanbu neber a radsej jej teda dopraj este ten rok cas

evkamotka
2. apr 2019

Co tak radsej 0ty rocnik? Nech nie je7r stale u skolkarov? Ten bol vytvoreny pre deti, ktore potrebuju este nejaku oblast dohnat

lubik87
2. apr 2019

@evkamotka ale.tych veľa nemáš....

carmenuska
2. apr 2019

Pozri,nepozeraj na vek,ale co ti radia odbornici a ako to ty citis ako matka.Rok urobi velmi vela s dietatom,som spec.pedagog,viem o com hovorim.Nemas co stratit.Na ucitelky v skolke by som sa nespoliehala a ani moc do uvahy nebrala ich, nazor.Teda aspon podla toho,co vidim u dcery v skolke.Chlspec odstrihne druhem z, prsta naschval a ked prid rodcia ,este ho pochvalia,vsak dobry bol.Na zapis ist mozes a uvidis,co, ti na nu aj tam povedia.Ucitelky zotoho skoly maju voac skusenosti ako skolkarske.Ak aj, oni odporucoa,daj odklad.A fakt neries vek.Radsej takmer 8 rocna prvacka a v pohode ,ako nedozrete a vystresovane 7 rocne a trpia vsetci (rodicia,dieta,ucitel).

nadka85
autor
2. apr 2019

@lubik87 praveze mne uz pride ze by mohla ist do skoly, len ona je taka ze raz v pohode vydrzi dlho sa sustredit a zas niekedy snou nepohnem...Niekedy ma take dni ze vobec nepocuva nereaguje na svet okolo seba inokedy som prekvapena ako je ide vsetko..

zanta3
2. apr 2019

@nadka85 O takych poruchach by sa podla mna uz vedelo presnejsie,vysetrenie podstupte a nestresuj daj jej normalne odklad.

ukulela
2. apr 2019

@nadka85 skus sa poinformovat po inych moznostiach, ako dalsi rok v skolke - to si myslim, ze ju iba zbrzdi. bude tam s ovela mladsimi detmi. skuste absolvovat dalsie testy, hladaj nulte rosniky, pripadne ak vyjde nejaka diagnoza, tak asistenta. alebo specialnu skolu s triedou pre deti s poruchou sustredenia a tak ... lebo aj ja so myslim, ze ked bude 8 rocna prvacka, bude jednak velky rozdiel medzi nou a zvyskom triedy a ak ma zas v skolke buduci rok absolvovat zasa len to, co tento, nikam ju to neposunie ...

nadka85
autor
2. apr 2019

@tapala ja ten odklad ja by som bola aj za, lenze ona chodi do obecnej skolky kde teraz su 7 a potom tam snou zostanu iba 3male deti..Keby aspoň v skolach existovali tie nulte rocniky aspoň tu niesu..

lubik87
2. apr 2019

@nadka85 môj syn napríklad mal vo februári 6 vie už čítať a písať nejaké tie mesiace....ale čo sa pozornosti týka tak je to ako.pises aj ty... emocionálne a sociálne vyzretý je má.este zopár medzier ktoré vyplname úlohami doma každým.dnom.vidiet pokroky...od psych. Cezlogo. Má doporucenie do školy . Včera sme boli vybaviť asistenta učiteľa ktorý mu pomôže keď bude treba....neviem.si predstaviť nechať ho ešte rok v škôlke ...a teší sa veľmi...

nadka85
autor
2. apr 2019

@lubik87 a kde sa da vybavit specialny pedagog?Lebo tam kde ide do skoly tam neni nic take.U nas je najhorsia rec hlavne kvoli tomu jej chcu dat odklad.

carmenuska
2. apr 2019

Zeny si myslite ,ze take dieta dostane asistenta?Ti su na ine diagnozy.To je v inej kompetencii,nie to take jednoduche,ako si predstavujete.Ky sme spec.skola ,kazde dieta by ho potrebovalo a odklepli nam 4!!!A asistent v zakladke je na ine tazs dg,je to omnoho komplikovanejsie.A ano,pomoze dietatu,.Ale myslite,ze ked bude pri takom sediet,,ze dieta sa bude sustredit raz tak,ked ma urcite svoje mantinely?

lubik87
2. apr 2019

@nadka85 a v akom.stadiu má.rec ? Nezrozumiteľna alebo nemá slovnú zásobu ? Chodí na logopediu? Vybavuje centrum predagogickeho poradenstva v prípade adhd možno centrum špeciálneho pedagogického poradenstva u nás je rez v poriadku

eliska13
2. apr 2019

@nadka85 a chodila k logopedicke?veď to ešte v skolke sa sleduje.urcite by som ju ešte nedala bolo by to trápenie pre všetkých.Dotetaz si nič žiadna učiteľka nevšimla?možno by som ju pre pokoj dala otestovať ešte inde.
Ten rok sa medzi nimi stratí čoho sa bojis?aj tak jeden je viac vyspelý, druhý nevie to...dnes pomaly málokto ide do školy v 6 r

joja101
2. apr 2019

tak pokial by jej to malo pomoct aby jej to v skole potom islo o nieco lepsie tak co uz potom na veku zalezi tak jednoducho bude mat skoro 8 rokov ked pojde do skolky, teraz uz odklad nie je zaidna katastrofa

lubik87
2. apr 2019

@carmenuska asistenta dostanú deti s adhd , poruchou pozornosti plus.mentalne ťažšie diagnozi bežné integrované do skoly....a áno nieje to.az take.zlozite vybaviť..a pozor nieje to asistent pre dieťa ale učiteľa .. osobného asistenta majú deti v špeciálnych školách skôr .

eliska13
2. apr 2019

@lubik87 u nás bol asistenta problém vybaviť pre chlapca s DMO , ale je vypiplany od rodičov...možno v mestách sú na tom lepšie, ale nie každý tam žije.

lubik87
2. apr 2019

@eliska13 a išiel do.normalnej školy ? Lebo v špeciálnych školách sú asistenti málokedy kedze.je tam málinko deti v triedach

lubik87
2. apr 2019

@eliska13 syn bude.mat asistenta učiteľa v dedinskej škole

eliska13
2. apr 2019

@lubik87 práveže do normálnej, lebo je veľmi na tom dobre len by potreboval pomoc.tak to máš fajn možno sa niečo zmenilo on potreboval pred 3 r v 4 ročníku asi už bolo naňho učivo ťažšie, všetkého veľa....

lubik87
2. apr 2019

@eliska13 ahaa no mozno preto že tak neskoro išla žiadosť uprednostňujú sa prváčikovia...syn bude mať do 4 ročníka potom ide na vyšetrenie opäť

titla
2. apr 2019

@nadka85 S nultým ročníkom sa ani nenamáhajte. Nultý ročník je pre deti, ktoré ešte nedosiahli školskú spôsobilosť a pochádzajú zo sociálne zvýhodneného prostredia - čo predpokladám nie je Váš prípad. Navyše nultý ročník sa otvára pre minimálne 8 žiakov.
S asistentmi to tiež nie je také jednoduché, ako si to väčšina ľudí predstavuje. Peniaze na plat asistenta učiteľa sú prideľované priamo z ministerstva, kde sú všetky žiadosti individuálne posudzované a zďaleka nevyhovejú všetkým žiadostiam. Asistenta pre dieťa si môžu pozháňať aj rodičia sami, ak škola nedostane na neho peniaze, ale to potom už ide z iných zdrojov a musia si to všetko vybaviť rodičia sami.

felycity
2. apr 2019

Poradila by som sa ešte raz s psychologičkou + aj špeciálnym pedagógom v CPPP, opísala situáciu v škôlke, opýtala by som sa učiteliek ako dieťa reaguje v škôlke, ešte je skoro diagnostikovať add, ale ak sú tam náznaky treba sa poradiť. U nás v škole funguje, že deti s Add majú asistenta / je to vychovávateľka , ktorá asistuje dieťaťu, t.j. venuje sa mu osobitne, tieto deti majú pomalšie tempo = nestíhajú písať a ísť tempom triedy, logopedické ťažkosti ...môžu mať za následok zlé čítanie a hlavne písanie, keďže dieťa si to inak vyslovuje ( potom treba vybaviť v CPPP vyžiadať papiere na integráciu). každopádne je to ťažké rozhodnutie vzhľadom na situáciu vekovú v škôlke.... na strane druhej ide o to, aby dieťa sa veľmi netrápilo a nebolo veľmi frustrované v škole, ked sa mu nebude dariť. toto je téma na rozobratie s psychologičkou a špeciálnou pedagogičkou.

lubik87
2. apr 2019

@nadka85 až by si sa rozhodla pre asistenta tak konaj ale veľmi rýchlo lebo žiadosti na ministerstvo treba poslať myslím do 20.4 .a tiež cppp a cšpp sú naozaj vyťažený v tomto období...

katieg85
2. apr 2019

@nadka85 skus jej povedat celu abecedu nech opakuje za tebou pismena. lebo inac by mala problem z citanim.urcite ste mali chodit uz skor k logopedovi.moj mal 17,7.6 rokov a septembri nastupil do skoly.do vianoc som to lutovala.on sa na hodinach bavil,dakedy cely den nic nepisal,podla toho jak sa mu chcelo.diktaty nestihal vobec.mal same 5-ky.bol vo vsetkom pomali.trebalo za nic cakat.od januara sa to zacalo zlepsovat.a teraz ne po mesiaci ale tyzden po tyzdnu ma vyborne pokroky.takze dieta sa rychlo meni.takze by som chodila k logopedovi ,mozno by sa to do leta zmenilo.odklad mozes dat i september,oktober.

nadka85
autor
2. apr 2019

@lubik87 chodi od 4rokov logopedicke, vobec jej nebolo rozumiet, ale uz spravila velke pokroky akurat nevie r...ona uz vie vsetky pismena aj ked cvicime tak pekne hovori ale jak zacne komunikovat s niekym tak jak keby nedavala pozor a hovori ako sa jej chce..napr. nepovie Miško ale Mičko alebo miesto L hovori v......nedava si vobec pozor aj ked ju stale upozornujem..

carmenuska
2. apr 2019

@lubik87 robim v skolstve,tak viem co je osobny asistent a asistent ucitela ,aj ako a komu sa zadeluju.Aj poznam vazne stavy deti,ktore ich nemaju.a som zamestnana na specialnej zs ,nie je pravda ze tam mame osobnych asistentov.Nemame ani jedneho !!!Je s tym problem,,dieta musim umyt,nakrmit,prebalit...davaju nam len asistentov ucitela a robia vlastne oboje.

lubik87
2. apr 2019

@nadka85 syn má.spoluziaka.v škôlke čo rackuje a rozpráva strašne rýchlo.ked sa uvedomí spomalí ale ináč ide.ako píla..znie to ako mixér jeho reč absolútne mu nerozumiet..a do skoly ide teraz...

lubik87
2. apr 2019

@carmenuska a ako sa komu rozdeľujú podľa čoho to je ? Ako že jednému adhd schvália adruhemu dmo nie ? Nedeli sa to na ministerstve ? Ja som nepísala či vieš čo to je ale že dostane asistenta učiteľa nie osobného...a keď dieťa čo pli nkuje dalo žiadosť o osobného asistenta bola.mu zamietnutá ? Pretože s tým.so.sa.est nestretla a to.mam.hod