Oneskorený vývoj reči - špeciálna škôlka alebo bežná

zube
11. apr 2015

Môj syn bude mať v septembri tri roky, má oneskorený vývin reči, v podstate nehovorí vôbec, cca pred tromi mesiacmi sme našli logopedičku v BA, ktorá nás vzala, stretnutia s ňou sú však veľmi zriedkavé, prakticky ideme teraz na druhé, súkromné centrá majú čakacie doby tri mesiace, ale ani z jedného sa nám stále neozvali, a mňa synčekov stav frustruje.
Náhodou som sa dozvedela, že neďaleko nášho domu je špeciálna ZŠ/MŠ Hrdličkova, ktorá otvára triedu pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou od troch rokov, bola som sa tam pozrieť, urobili na mňa dobrý dojem, ak by mal niekto záujem, v piatok 17.4. budú mať deň otvorených dverí. Moja otázka - je lepšie dať nehovoriace dieťa bez iného narušnia do zariadenia, kde bude s deťmi, ktoré sú oneskorené v reči alebo do normálnej škôlky?
A druhá vec: keďže nemáme šťastie na odborníkov, zdá sa, že sú všetci veľmi zaneprázdnení, snažím sa aspoň laicky svojmu synovi pomôcť. Rada by som s vami zdieľala nápady, ako napomáhať rozvoju reči detí s problémom ako má môj syn. Mám k dispozícii Knihu o detskej reči v PDF formáte, keby mal niekto záujem. Za tipy, rady ďakujem! Ak náhodou v BA existuje miesto, kde sa mamičky s takýmito deťmi stretávajú, rada sa pridám.

zube
autor
15. mar 2016

@kacena4 Nádhera! Hneď mi je lepšie🙂

kacena4
15. mar 2016

@zube nam pomahaju hry "mudra sova" od alexandra je ich vela http://www.rozumnehracky.sk/index.php/naucne-hr...
alebo spolocenske hry tohto typu tiez ich je niekolko tusim do 10roznych ks zvierata, potraviny, les,....
http://www.corbitoys.sk/spolocenske-hry/hra-pot...

maminazba
15. mar 2016

@zube tak teraz si trafila klinec po hlavicke!!!! Ja uz zacinam byt asertivna asi, alebo co.. Uz to ani moc neriesim.. Ale staci ze mame horsi den alebo sa blizi menzes a viem sa dobre vyrevat! :P Aaach jo... Robime co mozeme, ale su veci ktore sa proste nedaju ovplyvnit z vecera do rana... Kazdy dostane nejake karty, my toto.. A v konecnom dosledku to faktj nie je ziadna tragedia.. Tie deti su totiz naozaj vynimocne a raz mozno este vsetkym vytru zrak ;)

susminka
15. mar 2016

@maminazba máš pravdu, je to tak, príp.niekto povie - nerieš..

maminazba
15. mar 2016

@kacena4 to je uplna bomba!!! 😵 😵 😵

susminka
15. mar 2016

@kacena4 waw, to je dobra stranka, normalne by som si aj ja vybrala...

zube
autor
15. mar 2016

@maminazba presne tak! Radšej toto ako iné. Občas sa posťažujem, ale v základe som vďačná a to moje dieťa by som nemenila za nič na svete🙂

kacena4
15. mar 2016

@zube @maminazba @susminka nebojte sa baby ja mam 4 deti tazko chore (niektore ZTP) za posledne 4 mesiace 4 hospitalizacie 1x kyslik u dietata - takze fakt vazne stavy, cakaju nas vazne operacie, ale hovorim si chodime, vidime, pocuje, dokazu sa mi deti najest, obliect to je podstatne, to ze tazsie rozprava je to najlahsie ochorenie ake mame takze hlavu hore a teste sa zo svojich ratolesti a uzivajte si detstvo s nimi 😉 😉 😵 😵

maminazba
15. mar 2016

@kacena4 to ma velmi mrzi.. 😔 😔 😔 nech sa to uz len a len zlepsuje, u vsetkych deticiek!

zube
autor
15. mar 2016

@kacena4 Ďakujem, preštudujem. Ja mám veľa pomôcok z
http://www.insgraf.sk/728-montessori-pomocky?ut...

Dajú sa tam nájsť naozaj dobré veci.

zube
autor
15. mar 2016

@kacena4 Držím palce, nech je to stále lepšie!

susminka
15. mar 2016

@kacena4 maximálny súhlas. Držte sa, veľa zdravíčka a lásky.

kacena4
15. mar 2016

@zube montessori je uzasne ja tak fungujem uz od prveho dietata co je asi 14 rokov a vtedy sa este moc nepredavali origos hracky tak sme si ich vyrabali sami je to lacnejsie ako kupovat napr. farby sa ucime na klukniach ked mi ich podava pri vesani pradla stipcujeme na kos ci na pradlo a pod. po pravde nemam tusim ani jednu orgos montessori 😀

lavender84
15. mar 2016

@zube dakujeme pekne, presne viem ake to je ked si niekto myslel,ze maly nehovori,lebo sa mu nevenujem, ze v 6mes nevie sam sediet ani hlavu poriadne rovno,pevne drzat lebo s nim necvicim, v obchode uteka, skryva sa lebo je rozmaznany... Keby vedeli,ze cele dni som len vysvetlovala, ukazovala, slovo mama, tata, buva... hlaskovala do omdletia a stale som mala pocit,ze ma nepocuva, ze to je vsetko malo a asi by som to mala robit inac... No neustale kazdemu vysvetlovat co a ako ma uz unavovalo... Tak sme len pendlovali logoped, neurolog, klinicky psycholog, dalsi logoped... Ale naozaj vsetko usilie sa postupne pomalicky zacalo zurocovat, naozaj oneskorene t.j. v dvoch rokoch max 3slova... Potom rozne poprehadzovane slabiky on vedel co chce vyjadrit no akoby si to slovo nevedel spravne poskladat bola som stastna aj ked rodina s nim stale nevedela komunikovat furt len co hovori? Sak mamina rozumiet musi nie 😊? Ale zeny naozaj nevzdavajte to len sa s nimi rozpravajte,vysvetlujte... Nezda sa ,ale im sa to naozaj niekde v hlavicke uklada a ked pride ich chvila najdu si to 👍 velmi drzim palce
Este dodam,ze nase usilie v podstate ocenili az v MS/ZS s NKS bolo ich v triede 9deti 1asistent 1logoped a hned na zaciatku mi povedali sice hovori malicko,ale rozumie, pozna, je sikovny... No revala som jak mala lebo v predch skolke len nechcel pracovat, nechcel kreslit, na prechadzke sa vytrhol a utekal..... No treba vyskusat vsetko, dieta samo da najavo co mu vyhovuje a pomaha 😀

lavender84
15. mar 2016

@kacena4 ✊👍💜

zube
autor
15. mar 2016

@kacena4 my máme tiež všetko vyrobené doma, ale napríklad kartičky na rozvoj slovnej zásoby som kupovala a bola to dobrá investícia, lebo sú pekné a používame ich opakovane, vždy iným spôsobom. Rozširovali sme nimi slovnú zásobu slovesá, prídavné mená, tvorenie viet a teraz aj obsahovú stránku reči. Sú super🙂

zube
autor
15. mar 2016

@kacena4 mám od nich zvukové pexeso, výborná vec, ale zistila som, že sa dá vyrobiť aj doma, z kindervajec. Nenapadlo ma to.

maminazba
15. mar 2016

@zube zvukove pexeso? to je co? 🙂

zube
autor
15. mar 2016

@maminazba
Môj malý si nepamätá slovo, ktoré počul pred krátkou chvíľou. Musí ho počuť mnoho krát, aby si ho zapamätal a vedel používať. Takéto pexeso, kedy si musí zapamätať jednoduchý zvuk pomáha precvičovať krátkodobú pamäť a uvedomovať si zvuky.

Toto je ono:

http://www.insgraf.sk/home/3975-zvukov-pam.html

maminazba
15. mar 2016

@zube wau to vyzera super! no ja som uplne mimo zda sa, netusila som o takejto stranke a pomockach! DAKUJEM! 😕

kacena4
15. mar 2016

@zube len skoda ze ta mudra sova je uz pre starsie deti - tie slova a slabiky v cestine to mi dost vadi

bocianka123
15. mar 2016

@kacena4 ozaj Kati a malá sa Ti vie už bicyklovať? ja toho môjho nemôžem naučiť.. akoby nechápal , čo má robiť s nohami...A pritom starší syn už v jeho veku lieral ako šarkan na biku bez pomocných...
A ešte - S. bol teraz vo febr. znova v Dialogu, ale predčasne ukončil, bo ochorel, čo nebol viac ako rok chorý.. tak akurát teraz.. ale neva.. aspoň 3 týždne tam chodil... a aj logopedička v Mš mi dnes povedala, že sa posunul... že mu dá už úlohy aj na doma... tak uvidíme... a presne ako píšeš, ja si to koľkokrát poviem... hlavne,ž e sa hýbe, je ako-tak samostatný a reč .. to príde.. hoci je to beh na dlhé trate, ale aj to sa spraví...

kacena4
15. mar 2016

@bocianka123 nie nevie - neriesim. prave pred 2 tyzdnami sme kupili kolobezku a ideme sa na nej ucit striedat nohy ale taku s veeelkymi kolieskami lebo male jej zapadavali do dier a bola stale nna zemi (aj s velkymi je) ale uz zacina chapat to odrazanie 😀 takze aspon jednu nohu uz chape potom prejdeme na triedanie oboch noh nesil to ma cas. ja chcem prave zajtra pozajtra volat do dialogu pisnes mi do ip nejaky kontkat?? musim tam s krpatou. prave mi prisla sprava od janosikovej dik

bocianka123
15. mar 2016

@kacena4 ok píšem IP ...

ddvvoojjiicckkyy
8. apr 2016

@zube Dobrý deň, chcela by som Vas poprosiť či by ste mi mohli pomôcť a zaslať mi knižku o detskej reči ktorú spominate. Veľmi by mi to pomohlo. Ďakujem. S pozdravom. radka.lennerova@gmail.com

zuzzka1
8. apr 2016

Radka, dá sa bežne stiahnuť, napr. http://ulozto.sk/xScsAE6/kniha-o-detskej-reci-rar

ddvvoojjiicckkyy
8. apr 2016

@zuzzka1 veľká vďaka za pomoc n😊😊😊

zuzzka1
8. apr 2016

@ddvvoojjiicckkyy niet začo, nech pomoze

ddvvoojjiicckkyy
9. apr 2016

@zuzzka1 prosím Vás, neviete o nejakej špeciálnej škôlke kde by sa venovali problematike vývinu reči, hyperaktivita a pod? Oblasť Modra, Pezinok, možno Trnava ? Alebo sú takéto škôlky len v BA? V Dialógu nám povedali že najskôr o trištvrte roka...😖 ďakujem za pomoc.

saurian
9. apr 2016

@ddvvoojjiicckkyy v Pezinku v spojenej skole http://www.szspk.sk/ maju dve logo skolkarske triedy a jednu auti triedu. a myslim ze je tam lahsie sa dostat ako do nejakej v BA. ak ta nieco zaujima, pytaj sa.