Príspevok na súkromnú škôlku - dieťa mladšie ako 3 roky

jack1
9. júl 2015

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, ako je to s príspevkom na súkromnú škôlku, pre dieťa mladšie ako 3 roky. Dcérka bude mať 2,5 roka, 3 roky až koncom januára. Zo štátnej škôlky sme dostali zamietavé stanovisko a ani výhľad, že by nám ju vzali do inej, keďže v septembri nebude mať 3 roky, zatiaľ nemáme. Boli sme sa informovať v súkromnej, ktoré je síce super, ale finančne by nás veľmi zaťažila. Chcela by som ale, aby dcérka nastúpila aspoň na pár dní. Ako je to prosím Vás s príspevkom na súkromnú škôlku/starostlivosť? Je potrebné, aby bola matka zamestnaná, keď oň žiada? (ja som živnostník ☹. Vezmú mi automaticky rodičovský príspevok, keď pôjdem do práce? Aký je potom postup pri vybavovaní? Ďakujem veľmi pekne za rady a Vaše skúsenosti. Katka

meluela
9. júl 2015

@jack1 bud si nechas nadalej rodicovsky (nevadi ze pracujes), alebo si namiesto toho vybavis ten prispevok a budes ma cca. o 30e viac ... viem ze musi byt zena zamestn. alebo studovat, so zivnostou neviem ako to je ... je to ale otrava, lebo treba kazdy mesiac dokladovat platby aj dochadzku uradu

pe
9. júl 2015

@jack1 ja poberam prispevok na jasle, lebo je vo vyske max. 230,- eur - mne to vyslo v tej vyske, kedze za jasle platim viac, takze sa mi to oplati viac ako rodicovsky prispevok...
inak je jedno, o ake opatrovatelske zariadenie ide, ale matka musi preukazat, ze zaraba a dlasie skutocnosti - pozeram, ze si z BA - ja som zavolala a telefonicky som sa informovala na UPSVaR a bola som milo prekvapena ochotou poradit a vysvetlit... to vybavovanie je trochu zlozitejsie, aj mnozstvo dokladov, ale vzdy mi poradili a stoji to za to...
toto som nasla na ich stranke:
Príspevok sa poskytuje rodičovi za podmienky, že vykonáva zárobkovú činnosť a z tejto činnosti je povinne verejne dôchodkovo poistený.
Príspevok sa poskytuje v sume preukázaných výdavkov poskytovateľovi, najviac však do sumy 230 Eur mesačne.
Poskytovateľom starostlivosti o dieťa môže byť aj jeden z rodičov dieťaťa alebo iná fyzická osoba, ktorá neposkytuje starostlivosť na základe živnosti (napr. starý rodič dieťaťa), a v takomto prípade sa príspevok sa poskytuje v sume 41,10 Eur.
Takze mne to vychadza, ze aj tebe ako SZCO by mali prispievat, pokial budes dochodkovo poistena...

jack1
autor
10. júl 2015

Dakujem velmi pekne za rady!

majusqa77
10. júl 2015

@jack1 Na účely zákona o príspevku sa za zárobkovú činnosť považuje činnosť osoby, ktorá
a) je z tejto činnosti povinne dôchodkovo poistená ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba podľa zákona o sociálnom poistení, --- takze podla mna na príspevok mas narok