Problémy s výchovou 3,5 ročného syna

barbora59
5. mar 2015

Ahojte prosim vas poradte mi. Som uplne zrutena , vyplakana a neviem co mam robit.Maly ma 3 a pol. Dnes som prenho prisla do skolky ( sukromna)ktoru navstevuje 3 mesiace. Isla som na kobercek. Vasho syna nezvladame, ucitelka odmieta u nas pracovat ak tu bude on, je zly , nepocuva, bije deti, robi problemy a vsetko sa cely den toci okolo neho. Neuvazovali ste o specialnej skolke? Co mam robit? Je to snim peklo , presne viem co tam snim maju. Vychovavam ho sama od narodenia.Bud tyz ideme k psychologovi. Navstevuje dialog centrum koli reci- tam boli vstupne testy , aj psychologicke ale nepovedali nic. Len ze oneskoreny vyvin reci ale nema ziadne postihnutie , vsetko rozumie v hlave to ma ok.. Ale viete.. ja si 3 krat rozmyslim ci snim idem do nakupaku, do potravin , hocikam.. lebo vzdy som tak vynervovana, utecie, nepocka, je netrpezlivy, vsetko chce, nevnima ked mu poviem pockaj, je neskutocne otravny ked nieco chce dokaze otravovat ze sa idem zblaznit. . Ked mu nieco vezmem , uvediem priklad tento keksik polozime sem a ked spapame obed tak si dame odmenu. Chyti rapel, zazenie sa, kusne ma ...Co mu je???Poviem mu 15 krat chod do kupelne a vyzlec sa ideme sa sprchovat. odpoved jeho je nie. Ked po pol hodine zvriesknem a uz mu dam na rit tak sa vyzlecie za 2 sekundy.Prosim o rady! Dakujem

jamelia
5. mar 2015

No, tazko radit, tiez sa zamyslam nad vlastnou vychovou. Zacala som citat knihu Respektovat a byt respektovany, da sa stiahnut na nete. Nepaci sa mi, ze na deti kricim, ale niekedy uz tiez fakt nemam nervy, ked sa o kazdu sprostost biju 🙂 mladsi syn tiez teraz vzdoruje, tak je to sama radost 🙂 knihu som este nedocitala celu, ale skusam postupne zavadzat na deti tam vysvetlene principy a musim povedat, ze to celkom funguje. Hlavne pri stvorrocnej dcere. Tak skuste kuknut. Inak neviem poradit.

horana
5. mar 2015

Rodicia mierne problemovych deti davaju casto dieta do sukromynch skolok, mysliac si ze tam sa im budu viac venovat - chyba lavky, v najprostej vacsine pripadov chcu mat sukromne skolky pokoj! Zhrabnut prachy za co najmenej namahy a pretoze deti je dost, nemusia o ne bojovat, jedno hore dole, tak tie co nefunguju ako hodinky velmi rychlo vysupuju. Nebudu riesit ziadne vychovne problemy.
Ked syn funguje na direktivnom principe, teda zhuknes a posluchne, v statnej by ho viac postavili do late. Tiez sila kolektivu a davova psychoza velkej skupiny by mu mozno paradoxne boli v duhu.

janinah
5. mar 2015

3,5r. by som nehovorila choď do kúpelne,ale vezmem ho za ruku a ideme do kúpelne spolu,ty sa zobliekaj a ja ti niečo porozprávam a začnem o niečom,čo ho zaujme / u nás fungoval chlapček v jeho veku,ktorý vždy niečo vyytvoril a deti okolo sa smiali a jasné,že ten môj to potom nerobil/ ani nevedel ako sme sa osprchovali a ešte pritom aj nasmiali..buď menej prikazovačná a rozkazovačná,treba ho viac motivovať napr. urob niečo a máš rozprávku v tv,neurob a nazlosti ma a máš po rozprávke..a aj to dodrž potom...a nezabudaj ho pochváliť ak sa mu niečo čo len trochu podarí

sardinka333
5. mar 2015

No, nie že by som bola nejaká odborníčka. Pracujem ako vychovávateľka. Z toho čo si napísala mi vychádza jedna z možných príčin - si nedôsledná a tvoj syn si s tebou robí čo chce. Samozrejme za predpokladu, že je fyzicky a mentálne v poriadku. Chápem, že si na neho sama. To je velmi zťažená výchova, nemáš oddych, pomoc, nevidí inu autoritu a ty mu radšej ustupiš aby si mala pokoj a klud. Ak tieto maniere nestopneš budeš mať velké problémy v bežnej ZŠ. To ti hovorím z praxe, s takýmito deckami sa ,,necrcáme,,. na prvom stupni cca do toho 3 ročníka ešte máme na nich páky. Skus byť láskavá ale dôsledná. Začiatky budu veeelmi ťažké, lebo to može byť horšie. Ak niečo povieš tak trvaj na tom aby to syn urobil, z revom, vreskom ale laskavo a pevným hlasom trvaj na tom pokial to neurobí. Možno sa bude hadzať o zem aj pol hodinu, nevadí ty musíš byť vytrvalá dlhšie. Určite sa nenechaj kusať a biť! Toto okamžite zastav! Teraz ťa kusne a v 15 tich ťa pošle do péčka. Ak to pojde urobiť nedovol mu to a chyť mu ruku. Myslím, že u vás to zašlo príliš daleko a preto navšteva psychologičky pomože. Uvidíš na čom si, či syn nahodou nemá poruchu pozornosti, hyperaktiviu - to ti už povie psychologička. Odporúčam ti knihu, http://www.martinus.sk/?uItem=100561 od Kevina Lemana ,,jak vychovat deti a nezblaznit se,,. Mne pomohla. Ale stavia práve na dôslednosti.

barbora59
autor
5. mar 2015

@horana do statnej ho nevzali , mal 3 roky v sept. a nebrali ani 4 rocne. len predskolakov( dedina) .Je v sukromnej vo vedlajsej dedine ale je ich tam 20 ako v statnej

barbora59
autor
5. mar 2015

@sardinka333 suhlasim s kazdym slovom co si napisala. dakujem ti.mas pravdu vo vsetkom

barbora59
autor
5. mar 2015

@janinah dakujem

sunshineka
5. mar 2015

@barbora59 na neurologickom vysetreni si s nim nebola?

barbora59
autor
5. mar 2015

@sunshineka teraz nie len ked sa narodil vtedy bolo vsetko ok

timea7
5. mar 2015

@barbora59 som učiteľkou v škôlke a poradím ti len to, čo poradila sardinka333 - dôslednosť, dôslednosť a ešte raz dôslednosť, pevné mantinely a more lásky.

hradnapani
5. mar 2015

@barbora59 myslim ze svoju rolu zohrava aj to, ze nevie este poriadne hovorit. Uvidis, ze ked zacne, tak sa vam aspon ciastocne ulavi. On tu svoju frustraciu nevie pomenovat slovne, tak to robi rucne-strucne (najma v tom kolektive). Ale inak suhlas s vyssie pisanym, pevne hranice su zaklad.
A len taky maly postreh z nasho zivota: ked sa dieta nezacne chystat ani na 15 pokus, tak sa o tych 15 pokusov ani nesnazim, Proste po tretom raze konam a hotovo. Pripadne, ak protestuje, ze nejde, tak mu poviem "ok, ako chces, nechod, sed tu" a vtedy si to zazracne rozmysli a ide okamzite.

barbora59
autor
5. mar 2015

@timea7 Dakujem ti

barbora59
autor
5. mar 2015

@timea7 Dnes vecer som ho dala spat o 9. Vybiehal z izby , skakal na posteli a vykrikoval ze nechcem spat. Ok povedal nech idem knemu, objal ma hladkala som ho , zasa vyskocil ze ide cikat, dobre chod a sup naspat. Nakoniec vletel do obyvacky a sadol pred tv ze on nejde spat. uz bolo po 22 a ja som narobila taky krik a dostal na rit ze zaspal za 2 sekundy. Ale muselo to byt ? Urobila som zle ze dostal na zadok? Dakujem

janinah
5. mar 2015

@barbora59 vycikať,napiť vodičky,sprcha,pyžamo,zuby a ideme spať..kludne zaľahni s ním,potrebuje ťa....v celom byte zhasnúť ,pomodliť a spíte,žiadne odbiehanie,jednoducho ho nepustíš dolu z postele..dá sa to,len musíš byť dôsledná

sardinka333
5. mar 2015

@barbora59 ked prišiel do izby sadol pred tv tak to si mala ,,zrušiť,,. (čo si predpokladám urobila) chytiť za ručku a odviesť do postele. Bez kriku a capnutia. Ty nepotrebuješ kričať ani capať...ty to potrebuješ urobiť (odviezť do postele, uložiť, povedať pokyn) a TRVAŤ NA TOM a neustupiť. Kludne aj s kludom angličana, dokážeš to, lebo z toho čo píšeš máš doma dieťa bez hraníc, mantinelov a ty si jeho otrok a handra. Sorry že ti to píšem. Sama vidíš že to takto nejde dalej a šiješ si na seba len budu. Mojho muža kolegyna ma podobneho syna - posluchnuť ani za svet tu vlastnu mater. Že on nejde spať (boli sme na navšteve) pri mame si mohol dovoliť všetky tie ,,exempore,, mama nešťastná že teda decko spať nebude a oni idu domov, mama nahnevaná, frustrovaná ešte sa aj s chlapom pohadala. Hovorím jej, že ja ho uspím ale nepojdeš ty do izby, ona že dobre, zobrala som knižku, dala do postele a čítala rozprávku hocijaku a ten furt chcel utekať z postele že za mamou. Tak aj som ho chytila a uložila, hovorím maminka teraz oddychuje tiež a čitame rozpravku a on zase ku dverám a ja zase zobrala, uložila bez jediného slova. Zrazu ležal a do 5 minut spal. Proste pochopil, že sa ide spať tak sa ide spať a žiadne že nie. Na niektoré deti to funguje - a kedze ty hovoríš že ,,ked už sa naštveš,, tak to ide tak to bude aj tvoj prípad. Tvoj malý je ešte formovatelný, ale ten čas sa krati. Dokažeš to!!!

bonaqa2013
5. mar 2015

Podobný prípad je moja dcéra, pri žiadnom inom dieťati neboli také problémy ako pri nej. Sťažovali sa učiteľky v škôlke, sťažuje sa aj učiteĺka v škole. v podstate stále na tom istom. Nechce poslúchať. chce si robiť stále čo chce ona, resp. nič. ja na ňu pokričím, aj pozadku dám, ale dokedy to bude platiť neviem. Možno ešte zopár rokov. A potom....

gabriela69111984
5. mar 2015

@barbora59
mas doma normalne zdrave dieta, ktore si zacina uvedomovat samo seba a silu svojho nazoru, je len na tebe, ci budes tak skakat, ako tvoj syn piska, alebo mu urcis hranice ze odtial potial moze a potom uz nie, a na margo uciteliek, ved oni maju pedagogicke vzdelanie, maju byt vedení a studovaní na to, aby zvladali dieta s akoukolvek povahou, podla mna ho nevedia primerane zamestnat. tot moj nazor, nedaj sa, v skolke zastrasit.

jeennyv
5. mar 2015

zo skusenosti okruhu nasej rodiny ti poviem, ze sukromna skolka je fajn, pokym do nej tlacis peniaze a tvoje dieta je relativne bezproblemove ....ak chces, aby mal tvoj maly, aky taky zaklad fungovania v kolektive dala by som h,o ak to bude mozne do klasickej nie sukromnej skolky, tam sa s detmi tak "nebabru" a na rezim si myslim azvykne aj tvoj maly...tam su skor zvyknute deticky, ktore napr nechcu chodit do skoly alebo su aktivnejsie atd...

sardinka333
5. mar 2015

@gabriela69111984 podla mojho nazoru sa v sukromnej skolke skor ,,strka,, detičkám do zadku lebo rodičia platia. Nehovorím že je to tento prípad. To že maju ped. vzdelanie....ale akeho smeru? Tieto sukromne neviem či vyzaduju predprimarnu pedagogiku alebo strednu ped. skolu v odbore. Ja by som ako pedagog najprv konzultovala s maminou - rodičom, takto to robíme u nás v škole, a ešte sa mi nestalo že by sme s rodičom nenašli sposob prijatelný pre všetkých ako to budeme riešiť. Samozrejme najdu sa všelijakí rodičia ale väčšina su ustretoví. Určite nie prvé riešenie - vyhadzov. Takže tam velmi skusení a kvalifikovaní asi personál nebude, ale samozrejme nepoznáme ich verziu.
@bonaqa2013 potom príde do puberty a zaplačeš! Budeš pre nu bankomat na peniaze, a bude si robiť čo chce, s kým chce. Ked nemá mantinely teraz tak ich nebude mať ani potom, ved už teraz nefunguje capnutie ani krik, prečo by mal fungovať ked aj tak dovolíš aby si robila čo chce. Alebo sa stane zázrak...a začneš sa správať ako matka zodpovedná za správanie svojho dieťaťa.

pribinak
5. mar 2015

Možno by si mala riešiť psychológa aj ty sama pre seba. Ako zvládnuť syna inak ako krikom a naučiť sa nejaku techniku ako "predýchať" vytočenie s nerozčulit sa!
Mam velmi živé dieťa, temperamentne a aj kvalitne rozmaznané, ale pochopila som (vďaka kolegyni psychologicke), ze krik nemá žiadne hranice a kričala som neustále a vela a este viac a este viac a moj potomok kaslal na mna este viac a viac
Teraz počítam do troch ( aj 2 a pól a 2 a trištvrte) a ked do 3 neposlúchne, nasleduje trest. Dokiaľ počítam, snažím sa tiez ovládať
Držím palce

barbora59
autor
5. mar 2015

@pribinak Dakujem uz som objednana🙂👍Vycitky mam kazdy vecer u nas nieje dna aby nebol krik - bohuzial dostane ma do takeho nepricetna ze...

maaaria3
5. mar 2015

No, sama na výchovu, klobúk dole... presne, dieta treba motivovat, aj ked je to o hubu niekedy.... my sa aj s vodou rozprávame, a robíme druhý hlas... čistá motivácia, inak nepohne sa... všetko musí byt hra a rozprávka pomaly... inak jasný vzdor, máloktoré dieta je v tomto veku uvedomelé... štátna školka jednoznačne... my sme skúsili aj súkromne a malý si myslel, že takto to funguje vo svete, no život je trošku inde ako sa podkladať dietatu... skor či neskor príde realita... skúš štátnu, tam budú musiet pracovat s ním... súkromné skloky sú tak trochu mimo real a život... a náročné dieta má smolu

pribinak
5. mar 2015

@barbora59 ale určite fo dobrá mama, ked si to takto v hlave riešiš, lebo inak by do rozmýšľala v štýle, ze ucitelka je neschopná, riaditeľka nemá syna rada, ostatne deti ho provokujú s bijú, ..... len on chudáčik trpí

A ako ti tu uz niekto písal, ked sa rozrozprava, zlepší sa aj správanie, lebo bude mat jednoduchšie komunikovať a aj interakcia s ostatnými bude viac ľahšia a bude mat menej konfliktov

charlie1980
5. mar 2015

Neviem ako sa da dieta citujem : "nepustit dolu z postele" ? Ako sa to robi...? To by som naozaj rada vedela.
Neviem, ako ine mamicky...No ja z vlastnej skusenosti viem, ze dieta sa automaticky v pritomnosti matky sprava inak ako v pritomnosti inej osoby. A teda porovnanie, ze dieta spalo do 5.minut v pritomnosti @sardinka333 tiez povazujem za uplne normalne, pre dieta zaujimave, pretoze ho uspaval niekto iny a na druhej strane pre dieta nudne, pretoze uz nemalo na blizku osobu /matku/, kedy sa citi vo svojom teritoriu.
Preco asi moj syn, ked ho neuspavam ja alebo nie som na blizku, sam odpochoduje do spalne s flaskou v ruke, s dudlom v puse a ked som pri nom, vymysla, ze to ani mozne nie je...? Lozi, prelieza, schadza z postele, chce sa hladkat, drzi mi ruku tak silno, ze od neho neviem odist...? A to ma len 1,5r. Robi to instiktivne, vyzaduje si pozornost, lasku, blizkost.......od mamy 🙂

sardinka333
6. mar 2015

@charlie1980 ten malý ktorého popisujem robil také cirkusy, že to normálne iste nebolo a nudne tiež nie. Otázka znie prečo sa dieťa správa inak v prítomnosti matky a inak v prítomnosti iného dospelého? Často krát nemá problém posluchnuť práve toho iného dospelého ako vlastnu matku? Čo má ten druhý čo matka nemá?
To že dieťa lozí a prechádza, behá robí preto lebo to chce robiť, može to robiť a jeho potreba je uspokojená takže prečo by to nerobilo?Ved je to príjemné. Ak to rodičom vyhovuje tak v tom nevidím problém. Zároven nevidím problém ak su rodičia takí, že uložia do postielky, pohladkaju, prečítaju rozprávku a šmitec - nedovolia behať, vychádzať z izby a podobné chuťovky. To v praxi znamená, že ak dieťa vyjde z postielky a príde do obývačky tak ho nenechám sedieť o 22:00 pri CSI MIAMI lebo dieťatko ,,chce,, ale ho chytím za ručku a odvediem do postielky. Ked to takto urobím niekolko krát tak sa mu to stane zvykom a s velkou pravdepodobnostou viac nevylezie z postele. Nevidím na tom tiež nič zlé. Každému ako vyhovuje, ale verím, že ženy ktoré celý den služia domacnosti a deťom na materskej si azda zaslužia uložiť deti do postele bez scén a problémov aby si aj ony oddýchli. Ved na druhý den ich čaká znova kolotoč povinností a starostlivosti o dieťa. Potom sa nečudujem, že su ženy nervozne, podráždené ked maju minimum na vlastnu regeneráciu.

timea7
6. mar 2015

@barbora59 nemáš to ľahké, keď si na všetko sama, preto volíš metódu, ktorá síce vyzerá, že ňou rýchlejšie dosiahneš cieľ - zaspí do 2 sekúnd. Ale je to veľmi klamlivé a sama vidíš, že to nevedie k ničomu. Zajtra ťa s najväčšou pravdepodobnosťou čaká to isté, pozajtra tiež. Okrem toho mu ukazuješ že je normálne riešiť niečo fyzickou silou a krikom, čo je zlé, lebo to potom aj on uplatňuje pri kontakte s inými deťmi v škôlke,lebo to považuje za normálne. Ja ťa chápem, večer o deviatej chceš, aby už konečne zaspal a mala si aj ty kľud, trochu času na seba, na oddych. Ale takto ten kľud síce dosiahneš, ale je to naozaj kľud? Máš v sebe pochybnosti, cítiš, že nerobíš správne, trápi ťa, že sú s ním v škôlke problémy, vlastne ten kľud nemáš po celý deň, v podvedomí to stále máš a trápi ťa to. Je jednoduchšie, aj keď sa to nezdá,obrniť sa trpezlivosťou na nejaký čas, opakovať si v duchu donekonečna - nesmiem vybuchnúť, kričať a udrieť ho za nijakú cenu . Skús od zajtra - začína víkend, nebudeš mať toho toľko, ako cez pracovný týždeň.
Tvoje dieťa potrebuje pevný režim, časovo rovnaký, alebo len nepatrne časovo posunutý, či je pracovný deň, alebo nie. Takže aj zajtra pôjde spať v rovnaký čas. Musíš u neho vytvoriť návyk, určitý rituál pred spaním , aby mu bolo jasné, že môže skúšať koľko chce, ale sú tu pevné pravidlá, z ktorých nepopustíš. Napr. po večeri Večerníček, potom osprchovať, vyčistiť zuby, WC a do postele. Ty s ním, zoberiete si knižku a budeš mu čítať rozprávku. Má problémy s rečou, veľmi mu to prospeje, aj sa ukľudní. Možno zaspí už počas nej, zo začiatku bude určite vystrájať, v žiadnom prípade mu to nedovolíš. Žiadne skákanie po posteli, bez kriku s kľudným hlasom ho chyť, pritúľ si ho pevne k sebe a šepkaj mu, že čítať budeš len vtedy, keď bude pri tebe ticho ležať. Priprav sa na to, že to bude skúšať znova a znova, ale ty musíš zostať kľudná, za každú cenu. Viem, že je to ťažké, ale dá sa to naučiť. Keby vydržal do konca rozprávky a chcel ísť znovu na WC, choď s ním, žiadne do obývačky, vezmi ho za ruku a ide sa do spálne. Zožeň si relaxačnú hudbu na CD pre deti a môžeš ju úplne potichu v spálni pustiť. Hladkaj ho, škrabkaj, čo má rád, aby cítil, že ho miluješ, aj keď vymýšľa, ale neustúp. Iný spôsob ako pevné hranice a milý, láskavý prístup nepoznám. Deti sú veľmi vytrvalé, nečakaj, že o týždeň bude všetko vyriešené, ale určite sa tvoje dieťa skľudní len tým, že ty budeš kľudná a nebudeš kričať.S tou psychologičkou to je výborný nápad, pomôže ti zvládať situácie, s ktorými si nevieš rady. Obmedz postupne sladkosti na absolútne minimum, sladké nápoje úplne, TV, PC nech má zapnutý minimálnu dobu. Hrajte sa spolu, skladajte, kreslite, lepte, strihajte, modelujte . tieto činnosti deti tiež skľudňujú. Neboj sa, mala som takých čertíkov viac krát v triede, treba im len určiť hranice a prejaviť lásku. Sorry za román....

timea7
6. mar 2015

@barbora59 ešte by som sa chcela pozastaviť nad tým, ako túto situáciu riešia v škôlke. Materská škola v ktorej ´dieťa označia, že je zlé a učiteľka tam odmieta pracovať, keď bude takéto dieťa v jej triede potvrdzuje svoju neprofesionalitu. Je jedno, či je to škôlka súkromná alebo nie, v súkromnej by mal byť menší počet detí, ale zrejme to tak nie je. Dieťa nie je ZLÉ, ono sa len správa inak, ako očakávame a treba nájsť príčinu, prečo to tak je a nie ho onálepkovať, že je zlé 😝 😝 😝 😝 .

timea7
6. mar 2015

@charlie1980 ako sa to robí nepustiť dieťa z postele som už napísala v príspevku vyššie. Prečo si deti k matke dovolia viac ako k iným? Je to najbližšia osoba, no nejde všetky deti, iba tie, ktorým to matky umožnia. Je to perfektne vidieť, keď chodia rodičia poobede po deti, niektoré sú ako vymenené, až ich nespoznávam, niektoré sa správajú tak isto v prítomnosti matky, ako bez nej. Ide o to, kto má ako nadstavené hranice. Skúšajú totiž všetky deti, niektoré viac a vytrvalejšie, iné menej, ale všetky. A majú senzory, ktorými vycítia, ku komu si čo môžu dovoliť, inak sa správajú k matke, vycítia, že otec je mäkší, tak to skúšajú dlhšie a vytrvalejšie, s babkou si môžu úplne robiť, čo chcú, tak prečo to nevyužiť? Je to len a len na nás dospelých, čo tým urobíme.
@horana nesúhlasím celkom s tvojím názorom na súkromné škôlky, nie všade je to tak, je súkromná škôlka vynikajúca, kde sú zamestnané len kvalifikované učiteľky, ktoré museli prejsť prísnym výberovým konaním a sú súkromné škôlky, kde zamestnajú hocikoho, bez vzdelania a skúseností, hlavne, že rodičia cvakajú. A sú ešte detské opatrovateľské centrá, často sa hrdiace názvom školička a pod., ktoré ani nie sú zaradené do siete škôl. Škôlka od škôlky sa veľmi líšia, aj štátna od štátnej, aj súkromná od súkromnej. Škoda, že nie sú prísnejšie kontrolované zo strany štátu a tie najlepšie nezískajú navyše niečo, čo ich posúva na absolútnu špičku, možno aj v spojení s vyššou dotáciou, aby aj učiteľky, ktoré tam pracujú a neustále sa vzdelávajú, boli ocenené. Sú učiteľky, ktoré sú chodiacou učebnicou, kreatívne, od ktorých som sa veľa naučila a sú bohužiaľ učiteľky, ktorým by som nezverila ani bicykel.
No už to tu píšem v troch dejstvách 😀 zaspala som večer pri telke a teraz tu straším. 😀

vavrenka
6. mar 2015

@barbora59 super napad, ze ides za psychologom 😉, na to, aby dieta bolo v pohode, musi byt v pohode najprv rodic. zrejme is potrebujes mentalne oddychnut, je to narocne dennodenne zit v napati, co mi moje dieta dnes vrobi? aku scenu? ako to dopadne? a potom su tu pochybnosti p tom, ci som dobra matka, pocity zlyhania.. dobry detsky psycholog je nad zlato.
v tomto veku deitatka by mal pracovat hlavne s rodicom/matkou, poradit ti, podporit ta v tvojich silnych rodicovsych strankach a postupne ti pomoct vtvart pre maleho hranice. toto je velmi dolezite, co ti napisem- nechi od maleho, aby zacal byt posludny vo vsetkych obalstiach naraz. je to prilis velky talk na dieta a s vysokoupravdepodobnostou by v kratkom case brutalne vycbochla mohlo by to velm narusit vas vztah. tipujem, ze uz bzetak teraz ho mate napaty.. vyber si jednu oblast - jednu vec, ktora sa ti zda byt najneprijatelnejsia pre teba a tam zacni. ostane zatial nechaj tak. ale v tej jednej oblasti, ako ti kocky pisali, neustup. bud dosledna. a zaroven a to je este tazsie, tu by si velmi potrebovala oporu - psychologa, pokus sa pochopit svojho sny. kusol ta. nastval sa, lebo is mu nieco zakazala. v tebe to vzbudilo kadejake pocity.. hm... ale kuslo ta 3,5 rocne dieta, cize nie rovnocenny partner. ale niekto, kto je omnoho mensi a slabsi nez si ty, zavisly na tvojej priazni. prejavil tak bezmocnost.. niekedy pomaha, ked dietatku pomozes verbalizvoat to,c o preziva..napr. hnevas sa teraz na mamu, ze som ti zakazala..? - obaja potrebujete vela lasky. skus denne s nim stravit 30 min cas tak, aby to bavilo obodvoch, aj teba. aj jeho. das mu tym velmi vela.
a posledne - ak ma oneskroeny vyvin reci tak je pravdepodobne, ze jeho vybuchy zlosti ciastocne suvisia ja s tym. zhorsena schopnsot slovne vyjadrit svoje priane, zhorsena schopnost zadefinovat si v sebe, co ma stve, co prezivam (primerane jeho veku,s maozrejme), oneskorene reakcie na urcite zrakove podnety a ich spraovanie.. a koepc dalsieho.. to moze svysovat haldinu stresu v malom, halvne ak rozumie, ale nevie co s tym dalej.. no, velmi drzim palce, najdi si neikoho, kto ta vypocuje, podpori a pomoze ti budovat vztah so synom a zaroven aj byt doslednou 😉, ak si z bratislavy a chces, mozem ti dat nejake tipy , napis mi IP

barbora59
autor
6. mar 2015

@timea7 dakujem za roman pomoze mi , som rada lebo baby vsetky co ste mi napisali ste velmi mile dakujem. k ucitelke co to vcera povedala ze odmieta ucitet ked tam bude on... vcera skoncila. nie len koli tomu ale bola v zacviku koli odchodu jednej p. ucitelky , proste sa neosvedcila.Vecer som este pol hodinu s riaditelkou telefonovala, povedala ze vyhadzou je len v krajnom pripade... povedala mi viecmenej to iste co vy baby tu v diskusii.Tablet som vcera odlozila, proste vecer je na nom nacapeny,nema mieru a nechce skoncit ked mu poviem. Stymi sladkostami mas pravdu.. To sa nezda, to si vypyta , hento dostane, a nakoniec za den aj 3 -4 veci.So skolkou som inak spokojna naozaj ju nemam v plane menit , maju program kazdy den mi ukaze co robili , chodia do divadla , teraz som podpisala plavecky.. Ucitelka mi vcera povedala ze ho mam vela zapajat aj do domacich prac... ze utieram prach , pod aj ty utret... Priznam sa uprimne.. On aj chce napr podavat ked vykladam umyvacku a tak.. v kuchyni veci.. velakrat ho odstrcim ze nechaj tak nech to mam rychlejsie ,nech sa nemotame