Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
  Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.
  janinah
  Správa bola zmenená    2. máj 2021    

  Píšem to položartom,lebo predsa len žijem v realite,nie na MK a nejde o život...ale taká petícia pre adminov za zrušenie možnosti pridávať diskusné príspevky anonymne by nebola od veci,čo myslíte? boli by ste za takú rušiacu petíciu alebo proti?😉

  Kto máte migrenu môžete mi napísať ako sa to začalo? Dcéra dospelá mi popisuje bolesť akoby tlak za jedným okom a potom ju začne bolieť hlava,lepšie sa jej potom existuje,ak privrie oči.Samozrejme ju dám vyšetriť,len ma zaujíma ten začiatok migrenoznych stavov ako sa vie prejaviť.Ďakujem.

  janinah
  Správa bola zmenená    5. mar 2021    

  #covid
  na základe mojich vedomostí a skúseností by som chcela napísať praktické rady ako postupovať ,ak máte covid pacienta doma a stav sa nezlepšuje.
  1.po potvdrení pozitivity kontaktovať obv. lekára s popisom stavu a poradiť sa o liečbe,lebo treba brať do úvahy vek,doterajšie choroby a aktuálny stav
  2.obv. lekára kontaktovať hoc aj každý deň,ak treba
  3.ak sa stav zhoršuje,horúčky vysiľujú organizmus,človek ťažko dýcha /pozor,toto si ani nemusíte ako laici všimnúť hneď/,ak hnačkuje,vracia,nedokáže prijímať potravu,vtedy je čas na vyšetrenie covid zdravotníkom /nezáleží koko dní choroba trvá,reagujte rýchlo,nečakajte
  4..môžete mať doma oximeter,ale ak už,tak nie dáky pochybný za 5 eur,čo ukazuje nepresne,hodnota 90 a viac je stále ešte "dobre"
  5,zámerne nepíšem o liekoch pri covide,treba sa riadiť tým,čo je známe /vitamíny,antitussikum,antipyretíká/ a tým,čo naordinuje váš lekár
  6.môžete volať na covid amb. a môžete tam následne pacienta dopraviť buď sami svojim autom alebo volať RZP s covid posádkou,info o covid amb. nájdete na stránke vašej nemocnice,fungujú nonstop
  7.dopredu si prichystajte tašku s potrebami pre chorého,dobre je pridať navlhčené obrúsky velke balenie,nezabudnite jeho mobil a nabíjačku
  8.napíšte na papier lieky,ktoré chorý bežne pravidelne užíva a tiež /oddelene/ lieky,ktoré užíva teraz aktuálne pri covide,lieky s ním do nemocnice netreba dávať,ak to nie je niečo špeciálne napr. inzulín
  9.ešte pred príchodom rzp alebo odchodom z domu autom človeka povzbuďte,pohlaďte,že ho máte radi,nech zabojuje ,že ho potom doma čakáte vyliečeného
  10.ak bude prijatý na odd.,tak mu volajte ,povzbudzujte,volajte /popoludní/ s izbovým lekárom ohladne stavu,veci sa dajú doniesť tiež,väčšinou ich presonál preberie niekde na recepcii vo vchode budovy
  11.ak je váš príbuzný veriaci,zariaďte telefonicky ,aby k lôžku prišiel kňaz,pre tých ludí je to obrovská pomoc sa porozprávať či dostať pomazanie chorých
  12.ak sa napriek všetkej snahe vyliečenie nepodarí,tak ohľadom poslednej rozlúčky si zisťujte aktuálne informácie na reg. úrade ver. zdravotníctva a kompetentných miestach,nie len od známych,ich info nemusí byť pravdivé,dokonca nám dala neúmyselne nesprávne info aj pohrebná služba.
  Záver...robte,čo viete,čo sa dá,netreba zbytočne vyčkávať,že možno sa to zlepší,držte sa rád lekárov ,nie internetových "odborníkov"...lebo v prípade nie dobrého konca budete mať "dobrý pocit",že ste konali ,pomáhali a váš príbuzný cítil vašu lásku,pomoc a podporu.

  Zhrozené príspevky od rána tu čítam,že prepánakráľa,nekúpim už farbu na vlasy,nedokúpim papier na pečenie,baliaci papier,posledný 10ty darček pre dieťa nemám ešte,pre toaleťák beží na druhý koniec mesta/asi nemá ani servítky,ani hyg. vreckovky ani noviny/.....ozaj sa bez toho nedá prežiť? x -krát mi niečo v posledných dňoch chyblo,opýtala som sa sama seba,či to mať musím a odpoved bola v 99% ,že nemusím to mať,nahradím iným alebo nemám a bodka.Ozaj nám nedochádza čo sa deje ? ako si neviditeľný nepriateľ veselo zabíja? kým každý nezačne sám sa chrániť a tým aj okolie ,sedieť doma,riešiť a kupovať len veci k prežitiu najlepšie jedným veľkým nákupom tak dovtedy nemáme šancu koronu poraziť.Nijaký obchod,nijaký kostol,nijaká lyžovačka a nijaké návštevy celej rodiny...a čo,že to povolili? Stačilo jedno zásadné nariadenie- používajte zdravý rozum a dáme to.Zahoďte svoje sebectvo,"slobodu" ,ufrflanosť,neopatrnosť,rozmaznanosť a dáme to.Testujte sa a očkujte a dáme to.Inak nemáme šancu a mne je smutno z toho ako veľa ľuďom toto nedochádza.

  #svadba
  Ako sa rieši na svadbe sedenie detí? Budeme mať 10 detí vo veku 2-6 rokov,počíta sa pre ne miesto normálne pri rodičoch a miesto -stolička aj pre 2r.alebo čo by ste poradili? Všetkých hostí 120.

  Situácia v nemocniciach je veľmi vážna,pozitívni pacienti vo vážnom stave pribúdajú veľmi rýchlo.Pribúdajú aj pozitívne testovaní zdravotníci,ktorí idú do karantény,na ich miesto nastupujú ďalší,veľakrát z iných oddelení,idú do "cudzieho" prostredia,nepoznajú detailne prácu ani systém,musia sa rýchlo prispôsobiť a makať.Robia čo je v ich silách,ale žijú v neustálom strese.Prosím,pomôžte nám kto ako vie a môže.Pomôžte nám modlitbou,podporujte svojich zdravotníkov vo vašej rodine,prejavte pochopenie,umožnite im oddych,a kto nevie/nemôže/nechce urobiť celkom nič,tak prosím aspoň neútočte na soc. sieťach.Toto nikomu nepomôže a nik nevie,či sa v tej nemocnici neocitne aj sám. Nepotrebujeme potlesk,potrebujeme slušnosť,zodpovednosť a ohľaduplnosť .Dodržiavajme všetci R-O-R,už vieme,že to pomáha.Veľa zdravia všetkým.

  janinah
  Správa bola zmenená    17. okt 2020    

  #pandemia
  Pandémia koronavírusu je vlastne uzdravovanie.Keď to povedal B.Filan v rádiu,tak som myslela,že tára.Ale on to vysvetlil a malo to logiku.Mali sme tu aj máme pandémiu peňazí,pandémiu ničenia planéty kvôli zisku,pandémiu plastových obalov,pandémiu lietadiel a ich následkov na atmosféru,pandému nedostatku času na svojich blízkych.....a to zlé,čo prišlo na ľudstvo ho v mnohých smeroch začína uzdravovať.Človek sa zastavil,planéta sa čistí,ľudia spolu častejšie trávia čas a prehodnocujú svoje priority,svoje doterajšie správanie aj svoje životné ciele.Zaujímavý názor a ostáva len dúfať,že sa ľudstvo trochu spamätá a nevráti sa zas všetko "do starých koľají".

  Obraciam sa na vás všetkých, bratia a sestry, vo všetkých sférach života, na vás, kresťanské rodiny, na vás, chorí a starí, a na vás, mladí ľudia: s dôverou znovu vezmite do rúk ruženec. Objavte ho vo svetle Písma, v súlade s liturgiou a v kontexte vášho každodenného života.

  sv. Ján Pavol II.

  ak si myslím,že mám koronu.....

  janinah
  Správa bola zmenená    7. sep 2020    

  MUDr.Viliam Dobiáš záchranár,špecialista na urgentnú medicínu...
  Proti blbosti treba bojovať. Aj Einstein povedal, že vesmír a ľudská hlúposť sú nekonečné. To sú také pseudovedecké teórie rôznych mudrlantov, ktorí si neuvedomujú, že tá maska vírus naozaj zachytí. Teoreticky by sa medzi tie vlákna prešmykol, ale tým, že sú hrubé a oproti vírusu veľké, pritiahnu ho tou príťažlivou silou, čiže cez ne neprejde. Ochranné prostriedky neškodia a nie sú agresívne.

  #zeleny_caj
  Potrebujem kúpiť ozaj kvalitný zelený čaj,aký a kde?Ďakujem.

  Keď na svojom mobilnom telefóne (pokým ho ešte máte) vyťukáte (hviezdička,mriežka, 06,mriežka)

  *#06#

  na displeji sa zobrazí výrobné číslo vášho aparátu (IMEI) - pätnásťmiestne.

  Niekam si ho poznačte a zapamätajte. V prípade straty alebo odcudzenia telefónu nahláste toto číslo vášmu operátorovi. Ten dokáže váš prístroj zablokovať a aj po výmene SIM karty bude telefón nepoužitežný.

  Pravdepodobne už svoj telefon zrejme
  neuvidíte, ale ktokoľvek ho medzitým nadobudol, nemôže ho použiť, ani poctivo predať.

  Ak sa to naučíme robiť všetci, nebude nikto mať dôvod telefóny kradnúť.

  Podľa IMEI môže polícia nájsť nového používateľa a telefón zhabať a vrátiť pôvodnému majiteľovi.

  #rodina
  Veľa som mala včera roboty,okrem bežnej variť,prať....aj uhorky zavárať,výživu trojakú vyrábať...taký deň,že nevieš,čo skôr....a tak som s tým v polovici sekla,zbalila polievku,ovocie a deti a šli sme k našim,len tak,neplánovane.Majú cez 80-siat.Došli sme,obaja v posteliach,jeden ubolenejší ako druhý,aj počasie im dodalo.Akosi sa vymotkali na terasu s nami kávu vypiť a otec začal spomínať...na svoju skvelú svokru,ktorá na ich svadbe doma robenej svine opila,aby nekvičali...na tetku susedu,ktorá na počkanie pesničky skladala a hned spievala...ako susedom dom horel a dedina pomáhala,dom zachránila,kým domáci v lese huby zbierali...nasmiali sme sa ako už dávno nie,zať z veľkomesta z ameriky sa len čudoval čo tu tu vieme zažiť,naši pookriali a aj zabudli na bolesti aspon na chvíľku...síce som potom do polnoci v kuchyni trčala,ale stálo to za to,ísť,potešiť starkých,seba odreagovať....a prečo toto píšem? ...choďte domov,kým máte kam a ku komu,aj keď máte veľa roboty a tisíc iných miest,kam sa dá ísť na výlety.

  Toto poznáte? Správna odpoveď-názov- za 10 srdiečok😉Vypestovala som to zo semienka za 2,5 roka a myslím,že som asi prvá na Sk,komu sa toto podarilo.

  (2 fotky)

  #druha_vlna
  Epidemiológovia Bražinová a Pavelka upozorňujú, že takzvané reprodukčné číslo, ktoré hovorí o rýchlosti šírenia infekcie, dosiahlo hodnotu 3,39 a „zrýchľujeme nekontrolovaným spôsobom“. Len na pripomenutie: ak je toto číslo väčšie ako 1, vírus sa v populácii šíri, menšie ako 1, šírenie sa zastavuje.

  „Reprodukčné číslo 3,39 je doposiaľ najvyššie od začiatku sledovania priebehu pandémie na Slovensku,“ píše Bražinová s Pavelkom.

  Nevidíme do hlavy Igora Matoviča a jeho tímu, ale pravdepodobne si po vecnej kritike pre porušovanie práv pri karanténe povedali, že nechávajú veci voľný priebeh. Možno uverili, že sme hnusobu naozaj porazili a nič už nehrozí. Lenže to nie je pravda.

  Ak sú otvorené hranice, logicky je nutné testovať omnoho viac ako v čase, keď je krajina uzatvorená a funguje systém karantény, inak sa nákazu nedá mať pod kontrolou. Posledných desať dní, od otvorenia hraničných priechodov a zrušenia karantény, Matovičova vláda túto kontrolu stratila. Nepochopiteľne málo testov to podčiarkuje.

  Aký je plán. Otázka preto nie je, či príde druhá vlna, tá ak ešte nezačala (podľa Bražinovej a Pavelku sa už rozbehla), máme ju tu čochvíľa. Je preto potrebné pýtať sa premiéra, aký má krajina plán.

  Kto vôbec povie, že už je tu druhá vlna? Bude boj s koronou vyzerať ako pri prvej vlne, všetko sa opäť zo dňa na deň zavrie? Je to vôbec možné pri tom katastrofálnom stave ekonomiky, o ktorom vravia všetci, ktorí tomu rozumejú? Ak nie, čo sa bude diať deň po dni, kto o tom bude rozhodovať, je vôbec taký plán na stole? Sme zdravotnícky pripravení na nápor, ktorý môže byť pri súčasnom voľnom režime ďaleko väčší ako na začiatku roka?

  Nevieme odpoveď na žiadnu z týchto otázok, a to nie sú všetky.

  Vybraté z komentára Filipa Odradoviča Denník N a mne nedá nedodať- krásnu zahraničnú dovolenku všetkým....stihnite ju čím skôr,dlho toto voľno na hraniciach už zrejme trvať nebude....bárs by som sa mýlila,ale....☹

  #druha_vlna
  špičkový slovenský infektológ Vladimír Krčméry. „Nechcem nikoho strašiť, ale nedalo sa to už dlhšie zvládnuť. Otváranie hraníc je podľa mňa prirýchle, tlaky sú aj zvnútra, občania chcú cestovať a ostatné krajiny, ktoré majú horšie scenáre, sa chcú otvárať krajinám, ktoré majú dobré scenáre. To je celkom logické, ale toto sa už zvládnuť nedá,“ myslí si profesor Krčméry.
  Prosím nekomentovať,lebo sa tu začnete hádať,len napíšte miesto svojej dovolenky,dík.Moja rodina SK jednoznačne,momentálne vyhráva liptov.

  #liptov
  Leje nonstop...ale bozsky klud

  (2 fotky)

  #modlitba
  V sobotu 30. mája o 17.30 bude vo Vatikáne mariánska modlitba za účasti Svätého Otca Františka. Ako je zvykom v závere mesiaca máj, modlitba ruženca sa bude konať pred Lurdskou jaskynkou vo Vatikánskych záhradách a bude prebiehať v spojení s najväčšími mariánskymi svätyňami piatich kontinentov. V priamom prenose vatikánskych médií ju prinesie aj slovenské katolícka televízia LUX.

  viac na:
  https://www.vaticannews.va/sk/vatikan/news/2020...

  #prikryvka
  Prosím info v akom type obchodu a pod akým nazvom mám hľadať prikrývku.Manžel kúpil malý traktor a treba ho niečim prikrývať,ked prší,niečím,čo neodfúkne a čo vydrží a nepotrhá sa tak ľahko.Ďakujem.

  prof.Krčméry o dovolenke v zahraničí....
  "- Prvé dva mesiace, teda jún a júl, by som bol určite na Slovensku. Koncom augusta, prípadne začiatkom septembra možno už bude bezpečná dovolenka v Chorvátsku, Čiernej Hore, Albánsku, Bulharsku, Rumunsku."
  Kto okrem mojej rodiny ostáva doma? Ak nie,čo vás ženie k moru za relat. vysokú cenu /nemyslím eurá/ a s obmedzeniami? Syn je alergik,more mu pomáha,ale jedno /dúfam jedno /leto doma vydržíme,podporíme slov. ubytovávateľov a neriskujeme chorobu.

  #dom
  prosím,aký odborník a kde ho hľadať mi posúdi stav 60 ročného domu príp. aj vyčísli kolko by stála rekonštrukcia a čo presne treba robiť? Potrebujem hlavne posúdiť statiku a vlhkosť múrov.Ďakujem.

  100 rokov od narodenia
  spomíname❤🙏

  #koncesionarske_poplatky
  Má ich platiť pracujúci dôchodca v dome,kde je nahlásený sám a je tam len cez víkendy? Inak platí plnú sumu v byte,kde býva s rodinou.Ak nie,ako to potom vybaviť?Ďakujem.

  Najpravdivejšia a najrozumnejšia včerajšia veta epidemiologičky ,ktorú by mali uverejňovať všade a dookola ....bolo to v zmysle,že Chorvátsko má dobré čísla,ale v lete sa v Chorvátsku stretne celá Europa,a preto dovolenkujme doma.

  #sporenie
  Kde by ste si otvorili účet bežný príp. aj sporiaci,ak by ste boli
  1. 25r. pracujúci človek,úspory má doma "v ponožke",chce časom riešiť bývanie,rodinu....
  2. 15.r teeneger,ktorému mamka ide založiť účet,aby už mal kartu a dáka suma sa mu sporila na štúdium
  bola som požiadaná o radu a veru neviem,tak s a spýtam v tomto múdrejších,ďakujem

  Môj 14r. pubertiak....Mamíííí,zajtra kúpim mleté mäso,ryžu máme a uvarím jedlo....Ty sa teraz radšej uč,nech to vysvečko dáko vyzerá.....ale ,mamííí,čo z toho,že budem mať jednotky a zomriem od hladu,variť sa mi treba učiť nie geografiu.....
  Tak moja budúca nevesta sa bude mať super....😉

  Je ešte na SK taká nemožná mater ako ja,ktorá dnes poslala dieťa do školy?😲 Až pred školskou bránou mu došlo,že asi dáky problém,že tam ide sám.....má 14násť,tak mu volám,či to už akože všetko na mamkinej hlave,či nevie,kedy má ísť do školy.....Ja ti predsa dôverujem,mamka☹.....ach,jaj,toto si dlho neodpustím😂😀

  #rodina
  Deti patria všetkým. Len nie vám, ó, rodičia 21. storočia! Patria dojke, vychovávateľke, internátu, ak ste bohatí. Patria kamarátom, ulici, školám, ak ste chudobní. Ale nie vám. Vy, matky, ich porodíte, a to je všetko. Vy, otcovia, robíte to isté. Ale dieťa nie je len telo. Má aj myseľ, srdce a ducha. Verte, že nikto nemá väčšiu povinnosť a právo formovať ich myseľ, srdce a ducha, ako ich otec a matka.
  Rodina jestvuje a musí jestvovať. Ani teória, ani pokrok nemajú moc zničiť túto pravdu bez toho, žeby nespôsobili skazu.
  Z rozbitej inštitúcie rodiny môžu vzísť len budúci muži a budúce ženy stále väčšmi mravne skazení, takí, čo sa stanú príčinou stále väčších pohrôm.

  Svätý Štefan
  Meno Štefan znamená koruna. Štefan bol prvým Ježišovým učeníkom , ktorý podstúpil za neho mučenícku smrť. Bol diakonom prvej Cirkvi, bol ustanovený, aby sa staral o vdovy a o chudobných. O jeho živote sa v krátkosti píše v Skutkoch apoštolov. Štefan neohrozene vyznával svoju vieru, hovoril vo veľkej múdrosti a mnohí sa na jeho kázanie obrátili. Nepriateľom Cirkvi sa to však nepáčilo. Pri jeho múdrosti však strácali argumenty, a tak našli mužov, ktorí krivo svedčili, že hovoril proti Bohu. Štefan však neohrozene stál pred svojimi nepriateľmi. Biblia hovorí, že jeho tvár bola ako tvár anjela. Hovoril o Ježišovi ako o prisľúbenom Mesiášovi. Vyčítal svojim nepriateľom, že mu neuverili. Vtedy ich pochytil veľký hnev a začali kričať. Štefan sa však uprene díval do neba a povedal: „Vidím nebo otvorené a Ježiša stáť po pravici Boha“.

  Vtedy si nepriatelia zapchávali uši, schytili ho, vyviedli von z Jeruzalema a tam ho kameňovali až na smrť. Kým ho kameňovali, on sa modlil: „Pane Ježišu, nezapočítaj im tento hriech.“ Po týchto slovách zomrel. Pri jeho smrti bol prítomný aj Šavol, budúci veľký apoštol Pavol.