Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.

  #krakov letisko a parkovanie
  prosím napíšte mi kde presne môžeme nechať auto 10 dní,aby sme sa z parkoviska vedeli ľahko príp. aj peši dostať na letisko? Našla som Balice,ale je tam viac možností...Ďakujem za info.

  #brno
  Kto ste teraz v Brne a okolí odporúčam oslavy 95 výr. otvorenie BVV tento víkend,kopa aktivít a je čo pozerať pre deti aj dospelých...
  https://www.kudyznudy.cz/akce/oslava-95-let-brn...

  Nehovoril veľa.ale čo povedal bolo múdre a trefné.Mala som šťastie zažiť ho na koncerte po nežnej revolúcii.

  Ktorá značka babetkovskeho oblečenia sa považuje za dobru resp.dobra kvalita+dobrá cena? Nechcem vnučke kúpiť šmejdy,ale zas cibulkova nie som...dakujem.

  janinah
  Správa bola zmenená    5. apr 2023    

  Čo už len môže vyrásť z dievčatka.ktore v 8mich rokoch prečítalo Harryho Pottera .na každý svoj sviatok si želalo knižku a teraz ako dospelé má synčeka a ten je obklopený viac knižkami ako hračkami? Áno....jedine prekladateľ tlmočnik.Takze ďalší preklad mojej dcéry je v obchodoch a vyzerá zaujímavo.

  Ono to nevidno,vsak obyčajná deka,ale robené s láskou pre vnúčika.Nič svetoborné,ale teším sa ,že som to stihla.

  (2 fotky)

  Práve mi došiel domov majster Slovenska v ultimate frisbee...tiež som ešte donedávna netušila co to je😀 takže tímový šport s lietajucim diskom.

  Keď v januári zbieraš úrodu....

  (2 fotky)

  Na Slovensku je epidémia chrípky – kedy ísť k lekárovi, ako deťom znížiť teplotu a ako sa pred nákazou chrániť? (Otázky a odpovede)
  Veronika FolentováVERONIKA FOLENTOVÁ


  Na celom Slovensku je chrípková epidémia. Ľudia čakajú v radoch pred lekárňami a čakárne ambulancií sú plné chorých pacientov.

  Pripravili sme odpovede na časté otázky ohľadne postupu pri liečbe. Vychádzame z odporúčaní ministerstva zdravotníctva, Úradu verejného zdravotníctva či lekára bratislavskej župy.

  Prečo je epidémia chrípky?

  Počas sviatkov bolo na pohotovostiach aj urgentných príjmoch veľa ľudí práve s chrípkou či inými respiračnými ochoreniami. „Vysoké teploty a respiračné ťažkosti dokonca v týchto dňoch patria k najčastejším príčinám zásahov záchranárov,“ tvrdí ministerstvo zdravotníctva.

  Úrad verejného zdravotníctva vyhlásil celoslovenskú epidémiu chrípky ešte pred Vianocami. Hygienici očakávajú, že sa počas sviatkov počet chorých zníži, ale po návrate do práce a do školy príde druhý vrchol epidémie.

  „Silnejšia aktivita chrípky je napríklad aj dôsledkom toho, že ľudia sú náchylnejší k respiračným ochoreniam. Je to aj z dôvodu relatívne nízkeho výskytu chrípky a jej podobných ochorení v uplynulých dvoch rokoch,“ tvrdí ministerstvo. Práve preto je veľký nápor v ambulanciách či na pohotovostiach. Umocňuje to aj sviatočné obdobie, keď majú niektoré ambulancie dovolenku.

  Aké sú príznaky chrípky?

  Deti a dospelí majú podobné príznaky. Ide najmä o bolesti kĺbov a svalov, výraznú únavu, nechutenstvo, bolesti hlavy, triašku, kašeľ, bolesti hrdla, nádchu alebo upchatý nos – nie sú prvým príznakom, zvyčajne nastúpia až po objavení sa kašľa – pri prechladnutí je to spravidla naopak. U detí sa navyše chrípka prejavuje aj hnačkami, vracaním či bolesťami brucha.

  Ako sa mám chrániť, aby som neochorel?

  Ak ste sa nedali očkovať proti chrípke, urobte to. Úrad verejného zdravotníctva tiež radí, že ľudia môžu zvyšovať svoju obranyschopnosť zvýšeným príjmom vitamínov A, C, E a väčšiny vitamínov zo skupiny B, vitamínu D na podporu obranyschopnosti tela.

  „Získate ich aj konzumáciou dostatočného množstva čerstvej zeleniny, ovocia, strukovín a celozrnných obilnín,“ tvrdia hygienici. Najvhodnejšie je podľa nich vyberať si druhy bohaté najmä na vitamín C – papriku, chren, citrusové ovocie, kivi, zelené vňate, kel, kapustu. „Dbajte na každodenný pobyt na čerstvom vzduchu, pomôže tiež dostatok spánku, aktívny životný štýl a otužovanie. Obliekajte sa primerane počasiu,“ radia.

  Ak ste v kolektívoch, často a nárazovo vetrajte – niekoľkokrát počas dňa otvorte dokorán okná. Hygienici odporúčajú obmedziť podávanie rúk, objímanie pri pozdrave, nedotýkajte sa tváre a očí neumytými rukami, nezdieľajte osobné predmety s inými ľuďmi. „Dodržiavajte respiračnú etiketu – kýchajte a kašlite do vreckovky – nie do dlane, použité vreckovky vyhoďte do uzatvárateľných nádob na odpad a následne si umyte ruky vodou a mydlom alebo si ich dezinfikujte.“

  Treba nosiť respirátor, aby som sa nenakazil?

  Hygienici odporúčajú, chrániť sa respirátorom v preplnenej hromadnej doprave, v preplnených uličkách obchodov či na hromadných podujatiach. „Rovnako je to vhodné v situáciách, keď ste obklopení cudzími ľuďmi a nedokážete si od nich udržať bezpečný odstup alebo ak neviete vyhodnotiť ich zdravotný stav,“ tvrdia. Ale respirátor by ste mali nosiť aj vtedy, ak začínate pociťovať príznaky ochorenia alebo ste sa do kolektívu vrátili tesne „po chorobe“.

  Jedným z príznakov je horúčka – kedy ju u dospelého treba znižovať?

  Horúčku znižujeme, ak presiahne 38,5 stupňa Celzia alebo ak má pacient výrazné bolesti či nepohodlie. Horúčka nad 40 stupňov Celzia predstavuje vysokú záťaž pre organizmus.

  Ako znižovať horúčku u dospelého?

  Sú viaceré možnosti, ako liekmi horúčku znižovať.

  Lieky s obsahom paracetamolu treba užívať každých 4 až 6 hodín 500 mg, maximálne 4 000 mg denne. Tieto lieky zmierňujú aj bolesť, ale nie sú vhodné pre pacientov s poškodenou pečeňou a alkoholikov.

  Lieky s obsahom ibuprofénu sa majú užívať každých 6 až 8 hodín 400 mg, maximálne 1200 mg denne. Majú aj protizápalový účinok, sú však nevhodné pre tehotné ženy, pri dehydratácii, u pacientov s poškodenými obličkami alebo ochorením tráviaceho systému.

  Lieky s obsahom kyseliny acetylsalycilovej sa majú užívať každých 4 až 6 hodín 500 až tisíc mg, maximálne 4000 mg denne. Majú aj protizápalový účinok. Sú nevhodné pre pacientov s poruchami tráviaceho systému, obličiek, so zlyhávajúcim srdcom a pre astmatikov a tehotné ženy. „Ak vám teplota neklesne ani po štyroch hodinách od podania lieku, nezvyšujte dávku. Užite liek s iným liečivom,“ radí ministerstvo.

  Pri užívaní liekov si treba dať pozor, aby ste nekombinovali lieky a neprekračovali maximálnu dennú dávku. Neskracujte intervaly, keď máte lieky užiť, a dodržuje odporúčanú dĺžku užívania.

  Kedy mám ísť k lekárovi?

  K lekárovi netreba ísť s chrípkou vždy. Najmä v období epidémie môžu byť čakárne preplnené chorými ľuďmi, preto je pri slabších príznakoch lepšie oddychovať doma. Ale ak sa príznaky zhoršia, treba lekára vyhľadať.

  Ide najmä o prípady:

  ak pociťujete problémy s dýchaním či nedostatkom vzduchu;
  ak cítite tlak na hrudníku alebo bruchu, ak máte kŕče a záchvaty;
  ak nemočíte;
  ak pociťujete silnú bolesť svalov;
  ak máte horúčku alebo kašeľ, ktoré sa nezlepšujú, ale sa opätovne vrátili alebo zhoršili;
  ak ste veľmi slabí.
  Lekára navštívte aj vtedy, ak sa ani po troch dňoch váš stav nezlepší. Lekára by tiež mali navštíviť pacienti s horúčkou nad 38,5 stupňa Celzia, ktorí majú poruchy imunity alebo viac ako 65 rokov, rovnako tehotné ženy alebo pacienti, ktorí trpia poruchami srdca, ciev alebo pľúc. Platí to aj pre pacientov s epilepsiou alebo demenciou.

  Kedy treba ísť na pohotovosť?

  Ministerstvo opisuje príznaky, kedy už treba ísť na pohotovosť, teda stav je taký, že netreba liečbu odkladať, kým bude v ambulancii všeobecný lekár. Ide o tieto prípady:

  horúčka nad 40 stupňov Celzia,
  stuhnutá šija – neschopnosť predkloniť hlavu,
  ťažkosti s dýchaním, modré pery,
  akútna bolesť brucha alebo úporná bolesť hlavy,
  výsev, krvácania v koži,
  halucinácie, zmätenosť, otupenosť, kŕče,
  silné vracanie, hnačka, krv v stolici.
  Deti a chrípka
  Kedy treba s deťmi ísť k lekárovi?

  Ak sa prejavia príznaky chrípky u dieťaťa, treba si všímať, v akom stave dieťa je, netreba ísť hneď k lekárovi. „Nie každá teplota či kašeľ musia hneď vidieť doktora. Väčšina respiračných ochorení je zvládnuteľná rodičmi v domácom prostredí s voľnopredajnými liečivami bez potreby návštevy lekára,“ upozorňuje bratislavská župa.

  Lekár kraja Tomáš Szalay tvrdí, že drvivá väčšina respiračných ochorení je vírusového pôvodu, teda nevyžadujú antibiotiká – v prípade pochybností si môžete urobiť domáci CRP test. „Nebojte sa použiť lieky na teplotu a na bolesť. Sú bezpečné. Dodržte dávkovanie podľa návodu, neraz sú deti z opatrnosti poddávkované a lieky nedosiahnu potrebný účinok,“ dodáva.

  Ak sa však zdravotný stav dieťaťa napriek symptomatickej liečbe zhoršuje, treba kontaktovať lekára.

  Pri akých príznakoch treba s dieťaťom navštíviť lekára:

  problémy s dýchaním alebo veľmi rýchle dýchanie,
  modranie pier alebo líc,
  silná bolesť svalov – dieťa odmieta chodiť,
  vťahovanie medzirebrových priestorov pri každom nádychu,
  bolesť na hrudníku,
  dehydratácia – prejaví sa suchosťou úst, dieťa plače bez sĺz, nemočí viac ako 8 hodín,
  záchvaty podobné epilepsii,
  dieťa sa zdá byť „mimo“, nereaguje,
  pri akejkoľvek horúčke, ak má dieťatko menej ako 4 mesiace,
  ak kašle dieťatko mladšie ako 4 mesiace,
  ak dôjde k zhoršeniu jeho chronickej choroby,
  ak má dieťa vrodené chyby (najmä srdca, pľúc či ciev),
  pri horúčke nad 40 stupňov Celzia.
  Aká teplota je nebezpečná?

  Teplotu treba u detí znižovať, ak je vyššia ako 38 stupňov alebo ak je dieťa plačlivé a ubolené, vtedy môžu rodičia znižovať aj nižšiu teplotu. Záleží však aj na tom, kde teplotu meriate. Ak ju meriate v konečníku, je o 0,5 stupňa Celzia vyššia ako teplota meraná v podpazuší alebo v uchu.

  Zdroj – MZ SR
  Aké lieky dať dieťaťu pri horúčke?

  Ak má dieťa horúčku, Szalay odporúča zábaly a antipyretiká (ide o lieky ako Coldrex, Ataralgin, Ibuprofen či Nurofen, Panadol a Paralen).

  Lieky s obsahom paracetamolu sú vhodné pre všetky vekové kategórie detí. Ministerstvo zdravotníctva odporúča, že sa majú podávať podľa hmotnosti dieťaťa a každé 4 až 6 hodín. Maximálne však päťkrát denne. Sú nevhodné pre deti s chorobami pečene alebo jej poškodením. Pomáhajú pri bolesti.

  Ak si vyberiete lieky s obsahom ibuprofénu, sú vhodné pre deti od 3 mesiacov alebo s váhou vyššou ako 7 kilogramov. Podávajú sa tiež podľa hmotnosti každých 6 až 8 hodín, maximálne však 4-krát denne. Nie sú vhodné, ak dieťa málo pije, má problémy s obličkami, vracalo alebo má hnačku, počas ich používania je nutný zvýšený príjem tekutín. Pomáhajú pri bolesti a zápale. Ak má dieťa napriek liekom teplotu vyššiu ako 39 stupňov Celzia, skúste aj obklady alebo zábaly.

  Zdroj – MZ SR
  Čo robiť pri horúčke?

  Netreba zabúdať, že dieťaťu treba dopĺňať energiu, napríklad sladkým čajom, ovocnými šťavami či polievkou. Dieťa musí prijímať dostatok tekutín, hoci aj slamkou, čajovou alebo polievkovou lyžicou. „Ak dieťa odmieta prijímať tekutiny, musí ich dostať vo forme infúzií. Zapisujte si, koľko tekutiny dieťa prijalo,“ radí ministerstvo.

  Dieťa by malo ležať v miestnosti, kde je ideálne 20 stupňov Celzia, často ju vetrajte. „Oblečte dieťaťu ľahké a priedušné oblečenie, zakryte ho tenkou prikrývkou. Zabezpečte dieťaťu pokoj na lôžku,“ radí ministerstvo.

  Teplotu by ste dieťaťu mali merať pravidelne stále na rovnakom mieste a rovnakým teplomerom.

  Kedy pre horúčku treba kontaktovať lekára?

  Ak horúčku neviete znížiť pod 39 stupňov Celzia alebo má dieťa horúčku dlhšie ako tri dni, alebo má dieťa iný závažný príznak, napríklad ťažko dýcha alebo má záchvatovitý kašeľ, treba kontaktovať lekára.

  Kedy treba volať záchranku?

  Ísť na pohotovosť alebo volať záchranku treba až vtedy, ak je dieťa vo vážnom stave. Ministerstvo ho opisuje tak, že dieťa má ťažkosti s dýchaním, modré pery. Vtedy treba hneď volať na číslo 155. Rovnako ak má prvýkrát kŕče z horúčky, takzvané febrilné kŕče. Ďalšie príznaky, kedy by ste mali ísť na pohotovosť, sú stuhnutá šija, napríklad dieťa nevie predkloniť hlavu, alebo má drobné, bodkovité krvácania v koži (takzvané petéchie) či nízky príjem tekutín, keď napríklad dieťa odmieta piť.

  Zdroj – MZ SR

  Zdroj – MZ SR
  Ako dlho budem čakať na urgentnom príjme?

  Urgentný príjem je miesto, kde sa starajú o život ohrozujúce stavy. Keď prídete na urgentný príjem, prejdete takzvaným triedením, kde určia, v akom závažnom stave ste vy alebo vaše dieťa. Ak ste prišli a váš stav nie je život ohrozujúci, môžu vás poslať na pohotovosť alebo môžete na urgentnom príjme čakať dlho, pokojne aj niekoľko hodín. Preto je lepšie nejsť na urgentný príjem, ak nie ste v život ohrozujúcom stave.

  Lekárne sú zatvorené, kde si mám vybrať lieky?

  Mnohé lekárne sú medzi sviatkami zatvorené. Otvorené sú často lekárne v obchodných centrách, skúste lieky vybrať tam. Na stránkach žúp nájdete zoznam pohotovostných lekární aj s ich otváracími hodinami.

  (4 fotky)

  Svätý Štefan
  Meno Štefan znamená koruna. Štefan bol prvým Ježišovým učeníkom , ktorý podstúpil za neho mučenícku smrť. Bol diakonom prvej Cirkvi, bol ustanovený, aby sa staral o vdovy a o chudobných. O jeho živote sa v krátkosti píše v Skutkoch apoštolov. Štefan neohrozene vyznával svoju vieru, hovoril vo veľkej múdrosti a mnohí sa na jeho kázanie obrátili. Nepriateľom Cirkvi sa to však nepáčilo. Pri jeho múdrosti však strácali argumenty, a tak našli mužov, ktorí krivo svedčili, že hovoril proti Bohu. Štefan však neohrozene stál pred svojimi nepriateľmi. Biblia hovorí, že jeho tvár bola ako tvár anjela. Hovoril o Ježišovi ako o prisľúbenom Mesiášovi. Vyčítal svojim nepriateľom, že mu neuverili. Vtedy ich pochytil veľký hnev a začali kričať. Štefan sa však uprene díval do neba a povedal: „Vidím nebo otvorené a Ježiša stáť po pravici Boha“.

  Vtedy si nepriatelia zapchávali uši, schytili ho, vyviedli von z Jeruzalema a tam ho kameňovali až na smrť. Kým ho kameňovali, on sa modlil: „Pane Ježišu, nezapočítaj im tento hriech.“ Po týchto slovách zomrel. Pri jeho smrti bol prítomný aj Šavol, budúci veľký apoštol Pavol.

  Nikdy si nezvyknem na Vianoce bez Teba. Krásny sviatok Narodenia Ježiška v Nebi Ti želám,drahý ocko. ❤

  Výzva pediatrov
  Pediatri vo výzve upozorňujú, že chorobnosť detí dosiahla nebývalé rozmery a nápor na detských lekárov, ktorých je dlhodobo málo, je bezprecedentný. Rodičom ponúkli päť zásad, ako postupovať pri ochorení.

  *V časoch vysokej chorobnosti sa vyhýbajte hromadným akciám, kde sa sústredí veľa detí a dospelých.
  *Pri príznakoch ochorenia poskytnite deťom pokoj a pokojový režim v domácom prostredí, zmierňujte príznaky prechladnutia, chrípky alebo iných akútnych ochorení dýchacích ciest alebo tráviaceho traktu. Priebeh ochorení je zdĺhavejší a pri chrípkach aj búrlivejší, ako sme boli zvyknutí v posledných rokoch.
  *Pediatra kontaktujte, keď máte vážne obavy o dieťa pre zhoršujúci sa zdravotný stav, pri miernejších príznakoch, ak sa nezlepšujú po 7 až 10 dňoch.
  *Dôsledne doliečte dieťa, nezaraďujte ho do školy alebo na krúžky a šport, ak má stále príznaky, je dôležité poskytnúť organizmu dieťaťa čas na rekonvalescenciu (zotavenie).
  *Je dôležité zvažovať, kedy vyhľadať pediatra, aby bola zabezpečená dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre všetky deti, ktoré to nevyhnutne potrebujú.

  janinah
  Správa bola zmenená    16. dec 2022    

  #vyzva
  Často sa tu na stene pýtate na zdravotné problémy.Máme skupinu Zdravotníci,kde sa môžete poradiť aj dočítať niečo o vašom probléme,lebo kadečo sa tam už riešilo.Popravde napr. mne sa už nechce tu po x-tý raz písať čo všetko treba robiť pri zlatej žile,pri zápale dutín,pri jačmeni. na oku....
  ALE potrebujeme tam pomoc.Viem,že tu chodí dosť zdravotníkov,ale tam ich máme málo a ešte menej aktívnych.Toto je výzva a prosba,aby ste sa pridali a pomohli pýtajúcim sa,vieme ako je to s dostupnosťou lekárskeho vyš.hlavne v akútnych prípadoch.Aj malá odborná rada pomôže.Samozrejme radíme tam zadarmo a na úkor svojho času,tiež sa nevyhnete IP otázkam.Budete mať z toho len dobrý pocit,že niekomu pomôžete.Ďakujem.

  Celé leto v robote a dovolenka v októbri...ale dočkali sme sa😃👍

  Viete prečo sedembolestná Panna Mária?
  Úcta k bolestiam Panny Márie korení v stredoveku, hoci už od najstarších čias uctievali kresťania Bolestnú Matku pod krížom svojho Syna. Ako liturgický sviatok je zaznamenaný od 15. storočia. Prvá zmienka o spomienke Bolestnej Božej Matky pochádza z roku 1412 na cirkevnom sneme v Kolíne nad Rýnom. V roku 1722 ju pápež Benedikt XIII. vyhlásil za celocirkevnú.
  Sedem bolestí Panny Márie:
  1. Simeonovo proroctvo, ktorý predpovedal osud jej Syna
  2. Útek Svätej rodiny do Egypta
  3. Strata dvanásťročného Ježiša v chráme
  4. Stretnutie Matky so Synom na krížovej ceste
  5. Ukrižovanie Ježiša Krista
  6. Prebodnutie boku Ježiša kopijou (alebo sňatie s kríža)
  7. Pochovanie Ježiša do hrobu.
  Nepoškvrnená Panna a Matka prežíva utrpenie svojho čistého a nevinného Syna, ktorý sa pre nás stáva Obetou milou Bohu, aby nás vykúpil.
  Kto si chce o tom prečítať viac
  https://saletinirozkvet.webnode.sk/rok-sedembol...

  Keď máš záhradu.vnučikov a trochu času...

  O ktorej maju prísť vaši 17 r. synovia večer domov
  1.ak maju nasledujúci deň vyučovanie
  2.ak majú nasledujúci deň voľno
  Ďakujem.
  Náš to včera prepískol,tak idem určiť prísne pravidlá....

  Hrad v meste #malbork v severnom Poľsku.,najväčší gotický hrad a najväčšia tehlová stavba na svete.Odporucam navstivit,ak budete mat príležitosť.

  (11 fotiek)

  Urobte si pekný deň,je to len na vás. Ten môj dnešok vyzerá byť fajn.😀

  (3 fotky)

  Prosím poraďte túru resp.prechadzku v prírode kam sa dá ísť s kočíkom s 8 mes.dietatkom...vychodne slovensko.vysoke Tatry...ďakujem

  Pozývam do súkromnej skupiny Zrelé ženy 50+
  https://www.modrykonik.sk/group/12594/
  kde si budeme písať o všetkom,čo sa týka nášho veku /zdravie,stravovanie,kozmetika,rodina,vnúčatká,dôchodok..../ Skupina je súkromná,bude povolená aj kúpa a predaj napr. kozmetika,oblečenie,ale nie je to priorita skupiny.Treba požiadať o vstup do skupiny.

  Recept na domácu griotku,ktorá by chutila ako tá z obchodu poprosím.Googlim,ale dosť sa líšia ingredienciami aj množstvom,Ďakujem.

  Keď si sesternice posúvajú detské vecičky a majú zmysel pre humor.Pre Richarda levie srdce a Santiaga nie síce z Compostely.ale z Brna.😀

  Od čoho môžu byť tieto štípance? Foto je stav asi 5 dní po postipani a aj si to trochu skrabal.lebo svrbelo.foto v komentároch.dakujem.

  Dovolenka v máji a potom v septembri.cele leto v práci okrem sem-tam možno dvakrát1-2 dní ako predĺžený víkend.Da sa to či nem dobrý nápad?Vaše skúsenosti ? Ďakujem.

  Flóra Olomouc dnes

  (8 fotiek)

  z FB
  TRAMPOLÍNY Z POHLEDU TRAUMATOLOGA
  Včerejší služba na naši Klinice dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN v Motole byla jako vždy výživná. Kromě desítek jiných úrazů mě nejvíce zaměstnali 3 pacienti, kteří si přivodili úrazy na trampolíně. Nešlo o banální úrazy, ale o zlomenou stehenní kost, zlomenou holenní kost a sériovou zlomeninu hrudních obratlů.
  Páteř si zlomil 12ti letý kluk, který při pokusu o třetí salto dopadl v ohnutí dopředu (v hyperflexi) a způsobil si kompresivní zlomeninu několika hrudních obratlů, přičemž 5. hrudní obratel se snížil až o 1/3 své výšky. Je hospitalizován, čeká ho dovyšetření MRI a pokud bude mít štěstí, tak se vyhne operaci, ale i přesto bude muset ležet několik týdnů a mít klidový režim několik měsíců.
  Ale ještě více mě ale znepokojili zlomeniny u dalších dvou pacientů, kteří neměli ani 3 roky. První si způsobil zlomeninu holenní kosti těsně pod kolenem (typická trampolinová zlomenina), která ale nebyla dislokovaná, proto jsme mohli naložit vysokou sádrovou fixaci na celou dolní končetinu a propustit pacienta domů. Sádru bude mít na 1-2 měsíce a následně se bude opět učit chodit. Poslední pacient si zlomil stehenní kost v její horní části . Tato zlomenina již je dislokovaná a vyžaduje hospitalizaci a léčbu v řadu měsíců. V prvním kroku se zkouší konzervativní léčba složená z vertikální náplasťové trakce (obrázek uprostřed), kdy jsou nohy vytažené ke stropu a s následným naložením sádrové spiky, což je sádra obalující celou dolní končetinu, část druhé dolní končetiny, pánev a břicho (obrázek vpravo). Pokud by to nestačilo, tak by i v tomto věku byla nutná operace. Léčba ve všech případech v řadu měsíců.
  Nepíšu to sem proto, abych plošně zakazoval sportovní aktivity dětem. Já sport podporuji, ale je nutné vědět v jakém věku, je který sport pro děti vhodný. Trampolíny jsou nestabilní podložky, na kterých je mnohem obtížnější udržet rovnováhu, než na pevné podlaze. Zároveň umožňuji mnohem větší výskoky, s následnými dopady které jsou mnohem obtížněji koordinované, přičemž váha dopadajícího těla se s výškou výskoku mnohonásobně zvětšuje.
  DOPORUČENÉ RADY:
  1. Na trampolínu nejdříve v 6-8. roku. To je věk, kdy již dítě má většinou dostatečnou posturální kontrolu nad svým tělem. Teprve až dítě umí stát na pevné podložce na jedné noze, běhat, skákat, chodit střídavě do schodů i ze schodů, balancovat a hopsat může přistoupit k trampolínám.
  2. Stejně tak i koordinace pohybů trupu, horních a dolních končetin při skákaní a běhání musí být dokonalá na pevné podložce a až pak je možné je zatěžovat nestabilním povrchem. Pohybovou inteligenci má samozřejmě každé dítě jinou. Některé děti se velmi rychle učí různým sportů, ale taky pádům. Pokud je dítě méně sportovně nadané, mělo by o to více využívat všestranné tréningy (prvky z atletiky, gymnastiky, ale také i z parkouru či juda) pod vedením trenérů, aby vědělo jak správně skákat a taky padat bez zranění.
  3. Neskákat najednou s jinými dětmi a už vůbec ne různě velkými dětmi či dospělými. Výrazně se tím mění vlastnost trampolíny a hrozí i riziko úrazu pádem jednoho člověka na druhého.
  4. Trampolína není teta na hlídání, dozor dospělého je u malých dětí nezbytný. Nepřenášejte zodpovědnost na starší děti. Berte jí stejně vážně jako bazény.
  5. Jídlo, pití, žvýkačky, lízátka a ani bonbony na trampolínu nepatří.
  6. Nastavit časový limit dle síly a vytrvalosti dítěte, jinak se zvyšuje riziko úrazů z nepozornosti a únavy.
  7. Nedělat salta, ani jiné přemety bez správné techniky v žádném věku. Chce-li dítě vědět provádět gymnastické kousky, tak mu zaplaťte hodinu s trenérem gymnastiky nebo parkouru. Obecně každé první skákání na trampolíně by mělo být pod vedením trenéra. Je to stejné jako byste pustili dítě lézt na stěnu bez edukace člověkem, který ho naučí technice lezení a jištění.
  Nejsem ortoped, který dětem zakazuje všechny sporty kromě šachu. Ať se radují z pohybu při hraní basketbalu, plavání a lyžování. Ale zrovna u trampolín je riziko úrazu mnohem větší než u jiných sportů, pokud na nich skáčou děti s nedostatečnou schopností udržet rovnováhu, s nedostatečnou koordinaci pohybu, malou sílou, nebo bez správné techniky skoků a dopadů. Myslete na zdraví svých dětí a berte trampolíny vážně, protože závažných úrazů z trampolín je celá řada a můžou skončit ještě hůř, než "jenom" zlomenými nohami nebo páteři.

  Dnes v piatok 25. marca 2022 pri kajúcej pobožnosti od 17:00 h pápež František v zjednotení s biskupmi, kňazmi a veriacimi zverí a zasvätí celé ľudstvo, osobitným spôsobom Rusko a Ukrajinu Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie (predpokladaný čas zasvätenia o 18.30 h).

  Bude to odpoveď na prosbu ukrajinských biskupov, a aktualizácia zasvätenia, o ktoré žiadala Panna Mária pri zjaveniach vo Fatime.

  Pozývame Vás, pripojte sa aj Vy k tejto modlitbe zasvätenia.
  Mária, Matka naša, zasväcujeme seba
  i všetkých členov našich rodín Tvojmu Nepoškvrnenému Srdcu v živote i v smrti, aby nás chránilo od každej záhuby duše i tela. Vieme, Matka, že tí, ktorých ochraňuješ, sú v bezpečí, a preto sa odovzdávame Tvojmu Srdcu s úplnou dôverou pre čas i pre večnosť. Amen.

  Žije niekto vo Francúzsku? Ideálne v Grenoble....