Strach 5 ročného syna z vystúpenia pred rodičmi

drobnytrupik
19. dec 2016

Ahojte mamičky, potrebovala by som poradiť, možno sa nájde nejaká mamička, ktorá mala a vyriešila problém , ktorý mám aj ja.
Môj 5 ročný syn navštevuje materskú školu, do škôlky chodil aj chodí rád, len jediný problém má s vystúpením programu pri akejkoľvek príležitosti. Minulého roku mali vystúpenie pre mamičky. Všetko vedel, všetky básničky, pesničky mi doma spieval, kľudne mohol aj sám predviesť celý program. Nastalo vystúpenie, detičky predstúpili pred mamičky a tu nastal zlom. niektoré mamičky sa začali smiať z ich farebného oblečenia ( dali im ho pani učiteľky), rozplakal sa ( mal pocit, že sa vysmievajú) a už nepovedal ani slovko. Preplakal celé vystúpenie. A od toho momentu má doslova strach chodiť do škôlky, keď vie, že budú nacvičovať program, a v deň, keď vystupujú je to najhoršie. Od polovice októbra, keď začali nacvičovať program na Vianoce, začal byť nervózny, odmietal chodiť do škôlky, stále spomínal, že sa blíži hrozný deň. začal mykať očami, šúchať si ich a klipkať. pripisovala som to suchému vzduchu v škôlke vo vykurovacom období, ale čítala som na nete, že to môže byť z úzkosti a strachu z vnútra malého človiečika. Dnes mali vystúpenie pre mamky a ockov k Vianociam. do škôlky šiel síce v pohode ( neviem čo prežíval vo vnútri) ale keď došlo k vystúpeniu, tak najprv plakal, pani učiteľky mu pov. že nemusí nič robiť, len nech neplače, len nech sa pozerá. Tak celé vystúpenie stál, obzeral sa po ľuďoch, ale nepovedal nič. až ku konci vystúpenia povedal jednu básničku, ale so sklonenou hlavou aj to spoločne so všetkými deťmi. stále stál v úzadí. Neviem ako to mám s ním prekonať, dohováram mu, že sa nemusí ničoho báť, že je šikovný, že všetko vie, ale nič nezaberá. Od septembra ide do školy, ale bojím sa , že pri zápise nepovie pani učiteľke ani slovo. a že navrhnú mu odklad. Je fakt šikovný, rýchlo sa učí, len ten strach z množstva ľudí ho brzdí.Prosím o radu ako to prekonal niekto pri svojom dieťati. ďakujem

jumama
20. dec 2016

A este ma napadlo - nasej som poradila kamoskin cvik na tremu - vajicko z tajci. Lebo vo chvili ked mala tremu, nic lepsie ma nenapadlo 🙂 Spomenula som si, ako mi kamoska rozpravala, ked mala mat prezentaciu pred sefmi a vyssimi sefmi a citila sa malinka ako myska. Tak si zacvicila a ukludnila sa. Pre deti to mozete pripodobnit k postavicke z Kung fu panda - ked si ten učiteľ "ši-fu" chcel navodiť vnutorny klud, ak by si na to spomenuli z rozpravky 🙂 Napr. na tomto videu ten cvik vajicko je tak prvych 20 sekund:

https://www.youtube.com/watch?v=eaIPXs11xIM

Postavi sa rozkrocmo, mierne uvolni kolena, zhlboka sa nadychne, pri vydychu rukami akoby do oblucka po povrchu velkeho vajicka sla. A to moze zopakovat 5-7-10 krat, kolko je mu prijemne a mal by sa ukludnit. Je to vlastne len nacvik hlbokeho dychania, skuldnenia. Aby mu srdiecko od strachu necvalalo ako kon. A ak je pre vas tajci od veci, tak skuste si vymysliet nejaky vlastny cvik na hlboke dychanie a vzdy chlapcekovi pripomente len ten cvik, nacvicujte ho, aj ked nema prave stres. Alebo ak je vam to blizsie, dajte mu nejakeho plysacika ako talizman a vysvetlite, ze niektori ludia si nosia taketo vecicky pre stastie. Ze nech posadi plysacika niekam na bok a ten bude pozerat a davat na neho pozor. Proste nejaku barlicku podla toho, co je vam a chlapcekovi najblizsie. Proste dat mu pocit, ze je uplne normalne mat tremu, a ponuknut mu riesenia, nech si vyberie co by mu pomohlo, hladat spolu s nim.

drobnytrupik
autor
20. dec 2016

Ďakujem všetkým za reakcie, fakt ste ma potešili, a zobrala som si z toho veľa. Veľmi som bola smutná, že práve on, ktorý je zhovorčivý, nemá problém sa komukoľvek na ulici prihovoriť, má problém vystúpiť a ukázať čo vie. Dnes som si všimla, že už aj očkami prestal mykať. Takže to mykanie a šúchanie očí mal asi z úzkosti z toho, že vedel, že sa blíži vystúpenie. Tak snáď ho to prejde, vyrastie z toho.

danette
10. nov 2017

@drobnytrupik Dobrý večer, hľadala som podobnú diskusiu a našla som túto. Dcérka má tiež 5 rokov a nemá síce problém s vystupovaním, ale nedávno ma učiteľka upozornila že má problém s prezentáciou, keď sa jej niečo pýtajú v škôlke nechce odpovedať, napriek tomu že odpoveď určite vie. Chcem sa spýtať ako je to po roku u vás, či sa to zlepšilo?

drobnytrupik
autor
13. nov 2017

Ahoj, ďakujem za reakciu, no s vystúpením sa to nezlepšila. Stále má strach z vystupovania pred dospelými ( hlavne pred väčším počtom rodičov), ale čo som bola prekvapená ( podotýkam milo), nemal problém ísť do školy. Dostal sa k pani učiteľke, ktorá ho mala na zápise a túto pani učiteľku chcel, takže so zaradením do prváckej triedy nemal problém. ja som pani učiteľku hneď v prvý deň upozornila, že môže nastať situácia, že nebude chcieť odpovedať, ale práve naopak. Hneď v prvý vyučovací deň nemal problém odpovedať a všetko funguje dobre. A ak by nastal problém s vystupovaním znova, nebudem už asi taká sklamaná ako predtým, hlavne že nemá problém odpovedať v škole, a to že nepovie jednu básničku sa svet nezrúti, život ide ďalej, a možno snáď neskôr bude z neho rečník, či dokonca politik🙂