Štvorročný synček je v škôlke nervózny

mimifi
11. aug 2014

viem že tu boli takéto diskusie 100 krát ale aj tak by som od vás potrebovala radu ak máte skúsenosť.
Môj synček chodí do škôlky už 2 rok a stále je to zlé, je tam veľmi nervózny, nechce veľmi spolupracovať a rešpektovať učiteľky. Nie stále to tak je, ale viacej ako tých dobrých dní. Prvý rok sme chodili s plačom a to ozaj celý rok. Hrýzol druhé detičky keď nastal nejaký problém a deti si to zapamätali a hovorili mu, že je zlý a že ho nechcú. Teraz všetko dobre do škôlky sa teší, všetko je však OK dovtedy kým sa neotvoria dvere na triede potom sa zasekne chytí ma za nohu a STOP, ja tam nechcem isť ja idem s tebou. Keď som sa ho pýtala prečo povedal, lebo mi hovoria že som zlý. Potom nakoľko je nervózny všetky konflikty rieši rázne. Aj len obyčajné postrčenie nechtiac od druhých detičiek skončí capnutím jeho rúčkou a to ozaj kdekoľvek mu príde. Poobede mi nechce chodiť domov ale učiteľky stále vravia, dnes sme mali ťažký deň. Síce o škôlke rozpráva ale aj tak mi to príde také že tam nechce isť, keď stretneme deti z jeho triedy mimo škôlky tak sa ich hambí a nechce ani pozdraviť, alebo hneď reaguje ty nie si môj kamarát. Ja som z toho už dosť nervózna. Lebo nejde asi o adaptáciu ako viacerí hovoria. Riešili sme to u psychológa a tá nám povedala, že je všetko v poriadku lebo videl ju 1krát a bol ako anielik,

maaaria3
11. aug 2014

Len tak v rýchlosti... začiatok tam asi nemal najlepší a pamatá si najma to zlé... adaptoval sa už, ale po svojom... nepomohlo by napríklad zmeniť skolku? nové deti, začať odznova... bez predsudkov... a on je už dosť veĺký, mohli by ste ho motivovať k novým a lepším sociálnym interakciám, s tým, že si bude isto pamatať, ako to bolo v starej školke...

ja_nka
11. aug 2014

Syn ti vlastne povedal preco tam nechce chodit - "lebo mi hovoria, ze som zly"... Skus sa porozpravat s ucitelkami, povedz im, co ta trapi a co trapi aj maleho. Zjavne bola chyba niekde na zaciatku, ked mu ucitelky, pripadne deticky pri nejakych problemoch hovorili, ze je zly... Mozno by pomohlo ho v skolke viac chvalit, aj za male veci (ako si sa dnes pekne hral, pekne poskladal hracky a pod.), aby pocitil aj to, ze robi nieco dobre. a postupne odstranovat aj jeho prejavy - hryzenie, strkanie a pod.)

pribinak
11. aug 2014

Co tak pozvať nejake deti z MS sa k Vám hrať, urobiť im nejake spoločne zážitky, opekacku, možno deti zmenia názor a stanu sa lepšími kamošmi
Ale treba s ním pracovať, aby nebol taky háklivy a vedel trochu odpustiť, ked ho napr niekto nechtiac drgne, alebo buchne

siska53
11. aug 2014

@mimifi a ako reaguju ucitelky? Pomahali mu v adaptacii?
Mam pocit,ze nie...

teraz uz je zaskatulkovany ako zly a podla toho sa i sprava...:((
Tam by bola nutna bud spoluoraca psycholog - ucitelky -rodicia alebo zmena skolky,kde by siel medzi nove deti a kde by ucitelky boli oboznamene s jeho spravanim a s tym,ano maju reagovat a vclenit ho do kolektivu. Ale aj tu by bolo dobre mat navod od psychologa..
To si myslim...

A este by ma zaujimalo,ako sa sprava na ihrisku? Ci inde,kde su aj ine deti? Nie tie,co s nim chodia do skolky..

luciferkax
11. aug 2014

Poznáme - z vlastnej skúsenosti... veľmi pomohol RAZNY rozhovor s učitelkou, že si neželám, aby moje dieťa bolo označované ako ZLE... aby ho zapájala viac do kolektívu (ked sa chcel hrať sám, nechala ho tam celý den....)... neustále som drobcovi opakovala, že ked sa bude biť, nik sa s nim hrať nebude.. no najvoac mu asi pomohlo, že sme sa dlhšie začali hrávať na ihrisku, na ulici, kde bývajú jeho spolužiaci, napr. dala som mu aj cukríky, nech ponúkne kamošov... priniesol si svoju peknú loptu... a deti začal i mať záujem sa hrať s ním.. bola to fuška ako hrom ale videla som, že v škôle sa trápi....a po dva a pol roku si myslím, že KONECNE zapadol :P

mimasimi
11. aug 2014

asi by som rozmýšľala nad zmenou škôlky, či aj inde bude tak reagovať ... 😒

horana
11. aug 2014

Urcite rozhovor s ucitelkou, kde skusis vycitit ci by bola potencionalna snaha ich samych v pomoci mu prekonat horsi zaciatocny dojem, praca pre nich naviac. Kazdy by mal dostat sancu sa rehabilotovat, oni su tie ktore mozu vela urobit ked ho s novym obrazom budu brat smerom ku kolektivu, lebo deti ich pocuvnu, to ako ho budu brat ucitelky, vacsinovo prejmu aj deti. Ked toto chapat nebudu, ani k tomu mat sklony v praxi realizovat, bude lepsie na - predpokladam 2 roky co mu este zostavaju - zmenit skolku.
Podla toho co pises uz hodne vyspel a chyba mu len moznost zacat niekde s cistym stitom, bez toho aby ho prenasledovali tiene minulosti.
Toto su vazne veci, ktore mu mozu posramotit sebadoveru na zbytok zivota. Vacsine uciteliek je to zial uplne jedno.

mimifi
autor
11. aug 2014

no po roku sme prišli do nového kolektívu a taktiež sme dostali druhé učiteľky a aj tak sa jeho správanie nejako nezmenilo a tieto mi vychádzajú v ústrety a dosť celko situáciu som mnou konzultujú tak neviem či je teda problém v tom alebo ozaj si to on tak zaškatuľkoval, lebo keď som s ním ja na detskom ihrisku tak sa stane tiež že sa deti za niečo naťahujú a poškriepia sa ale keďže zakročím, tak sa ospravedlní a ideme ďalej.Dokonca aj v školke povie ked ho učiteľka upozorní aby sa ospravedlnil tak povie že prepáč a už to viacej nespravím a aj tak

mimifi
autor
11. aug 2014

@luciferkax no tak asi budeme natom podobne, v škôlke však máme ten problém že si aj nosí hračky a vravím mu aby sa pekne hral aj s kamarátmi a spomeniem meno obľúbeného kamaráta a aj tak nič hračku si skryje do vrecka aby mu je nikto neukradol tak povie a pritom doma hovorí že sa budú spolu hrať.

mimifi
autor
11. aug 2014

@siska53 no tam nemáme nejaké problémy len také bežné a dokonca aj chlapček od susedov je u nás alebo mi uňho skoro stále, keď sa vidia cez plot tak hneď sa pýtajú jeden za druhým. Stalo sa tiež že sa pobili o nejaké hračky najmä o to čo mal nové ten druhý ale podali si rúčku ospravedlnili sa a hrali sme sa ďalej

vefi89
11. aug 2014

@mimifi každé dieťa má inú hlavu, nedá sa to globalizovať.. ja som mala prvý polrok tiež problémy(do škôlky chodí rok a pol) , ale našťastie pominuli a teraz sa do škôlky tak teší, domov nechce chodiť, všetci sú mu kamaráti... ale obrovská vďaka patrí pani učiteľkám, všetko sme diskutovali, radlili sme sa, čo na neho zaberá, čo mám ja doma skúšať, odporúčali mi literatúru... pol roka nám trvalo, kým sa začlenil riadne do kolektívu.. a teraz je to naozaj super. ale zas veľké šťastie pre mňa aj pre chlapca, že jedna pani učiteľka si ho tak obľúbila, že sa mu venuje viac, ako ostatným deťom, je jej miláčik.. 😉 ale to by som ešte dodala, že vždy, keď som po neho prišla, sme mali minimálne 15 minútový rozhovor, aby sme sa dohodli, ako to ideme na neho skúsiť "tentokrát" ... 😉

siska53
11. aug 2014

@mimifi tak potom tak,ako ti aj mnohe pisali..pohovor s ucitelkami,nech zmenia pristup alebo zmena skolky...
Zial,taha sa s nim ta adaptacia,ktoru ucitelky zjavne zle zvladli...:(
Ale to je moj nazor...
Uplne ta chapem,mam 4r.,len ten sa nedostal do skolky zatial vobec...a netusim,ked s akonecne dostane,ako bude reagovat.
Ja som kvoli srdcu mohla ist az do skoly,bola som utiahnuta,nik mi nepomohol,skor naopak-hlavne prvacka ucitelka,boze,doteraz ked si na nu spomeniem...tahalo sa to so mnou az po vysku...az tam som sa lahsie zaclenila do kolektivu.

mimifi
autor
11. aug 2014

tak začne teda ráznejšie konzultovať situácie, ktoré vzniknú s učiteľkami, zatiaľ vám ďakujem všetkým pomohli ste mi veľmi dám vám iste info ako sme to zvládli, obávala som sa že mám ja zlý prístup a neraz som večer preplakala, že prečo tak vyskúšam toto a ak nie tak budem uvažovať nad zmenou škôlky ale neviem či budeme mať túto môžnosť

luciferkax
11. aug 2014

@mimifi môj hračky tiež dlho nepožičiaval.. skôr zabrali úplatky vo forme sladkostí :P ale terza sa už hrajú aj bez toho, aby niečo priniesol :D len to bola ťqažká cesta.. tak ti želám veľa síl 🙂

mimifi
autor
12. aug 2014

@luciferkax ďakujem veľmi pekne veru je to strašne ťažké obdobie