Synček v škôlke nerozpráva

5. okt 2022

Synček mal v máji 3 roky,od septembra chodí do škôlky.Zaciatky boli ťažké,veľa plakal za mnou,ťažko si zvykal na škôlku.Cely september chodil len do 12tej.Od októbra je na celý deň.Odkedy zavŕšil 3 roky začal po nás všetko opakovať,tvorí 2-3 slovné vety.Vie odpovedať na otázky,dá sa s ním už ako tak porozprávať sa.No učiteľka hovorí že v škôlke sa skoro vôbec nerozpráva.Ze poslúcha,spraví čo chcú od neho,pekné sa hra.No je tichý hambi sa a nerozpráva.Mali ste podobne že deti nechceli rozprávať sa v škôlke?Ako mu pomôcť aby sa nehambil a rozhovoril sa aj v škôlke?A ešte niečo čo ma zarazilo,učiteľka hovorila že keď idú deti na wc,môj tam stojí a čaká kedy mu učiteľka vybere pipika až potom sa vycika.Doma chodí cikať ešte na nočník a to sám stiahne si tepláky aj slipy,to isté aj natiahne hore.Ucila som ho aj na záchod cikať postojacky,no máme vysoko záchod a nedociahne.

viestta
5. okt 2022

Domov kúpiť stupienok, bude vedieť písať aj sam na záchode.
S rozprávaním ťažko radiť, niektoré deti sa v škôlke rozrozpravaju, niektoré nie. Keď sa objednáte na logopédia nič sa nestane.

autor
5. okt 2022

@viestta Máme stupienok,no boji sa na to postaviť.Sme zahlaseny aj na logopediu,čakáme do poradovníka.

viestta
5. okt 2022

Tak riešte ten stupienok aby sa nebál.

zuzanaete
5. okt 2022

Nasmu sa doma usta nezatvorili. Rozpraval na svoj vek super. Isiel do skolky, ked mal 3 roky. Po 2 mesiacoch v skolke mi ucitelka povedala, ze povedal prve slovo. Niektore deti su hned kamosi so vsetkymi, niektore deti potrebuju viacej casu. Este stale si zvyka na nove prostredie. Chce to cas.

lubkavargova1
5. okt 2022

Tak toto by som rozhodne neriesila tragicky. Boze co chceme od 3 rocneho dietata? Aby viedol monology ako nejaky politik? No tak je tichsi. Ja som mala v triede dievcatko co ani neceklo, vsetko rozumelo, len neceklo. Kazdy skušal vsetko mozno, chudak dievca tahali od neurologa az po psychologicku...dobre, ze nezrobili debila z toho dietata, autistu a neviem co...musi prist zlomovy moment, dozriet a rozhovori sa...nasa sa rozhovorila ked prisla nova asistentka do triedy a aj teta upratovacka. Proste jej padla do oka, sadla si ku nej a pusa sa malej nezatvorila a my vsetci "hlavy studovane" sme spadli na rit....a to wecko? By ste sa cudovali, ze predskolaci sa nevedia vycikat, a to, ze utriet zadok, ani to nevedia...takze ten tvoj je nahodou velmi dobre. trosku potrenujete a bude to fajn, drzim palce :D

veronika3110
5. okt 2022

Je to úplne normálny prípad výberového mutizmu a dieťa z toho vyrastie, osmeli sa…
deti zvyknú vymýšľať aj s cikanim v škôlke, že sa boja, že im netreba a pod…
A mimochodom logopedička v troch rokoch naco? V takom veku sa všetko rozvíja, niektorí odporúčajú logopedov až v predškolskom veku.. každé dieťa ma svoje tempo.. hlavne tieto malinké.. dokonca aj chyby vo výslovnosti ktoré robia sa v tomto veku berú za normálne p

autor
5. okt 2022

@lubkavargova1 Ako neberiem to tragicky len je to divné že doma rozpráva všetko normálne v rámci veku a v škôlke nič.To cikanie keď som videla že doma nechce na záchod,ja že v škôlke to odpozera od ostatných detí a nič.

autor
5. okt 2022

@veronika3110 Pokiaľ sa dostane malý na rad bude mať aj 5 rokov,u nás je dlhá čakacia doba.

katka0123
5. okt 2022

Mala som rovnaku obavu. Dcera bola v skolke pol roka ticho. Neskoro zacala rozpravat, na verejnosti mlcala. Logopedia velmi pomohla, skor nam ako rodicom, ako s dietatom rozpravat. Jednoduche vety, cupnut si, pozerat do oci, na usta, zopakovat vetu spravne (ano, prosi si Jogurt. Nech sa paci) a pod. Ukazalo sa, ze svoj hendikep skryvala za mlcanie. Velmi dobre si to uvedomovala a nechcela sa zahanbit. Dnes je uz sikovna skolacka, ani neviem, ze sa ma nieco ucit. Bystre dieta. Nezufaj, ale logopediu odporucam. Vela stastia!

mogaa
5. okt 2022

A načo s ním chceš ísť na logopédiu keď doma rozpráva? Logopedička mu s hanblivosťou nepomôže...v škôlke ho nechaj na celý deň a o mesiac dva sa pred deťmi rozrozpráva, nájde si kamarátov....

autor
5. okt 2022

@mogaa Od októbra už je na celý deň.Na logopediu lebo zle vyslovuje niektoré písmená tým pádom aj slová.

mogaa
5. okt 2022

to je ešte skoro...aj na rozrozprávanie a myslím že aj na niektoré písmená...ono naozaj tie správne písmenká nabiehajú skôr vekom ako cvičením....trojročné deti sa ešte nezvyknú opravovať ak niečo povedia zle - teda čo sa týka výslovnosti....

slavkadi
5. okt 2022

Rozrozprava sa, aj môj syn v škôlke nerozprával, učiteľky si dva roky mysleli že nevie, a pritom doma začal ako dvojročný celé vety, ústa sa mu nezastavili. A keď som sa ho pýtala, prečo v škôlke nehovorí, povedal že načo?! Bol skôr samotár, nemal v rodine rovesníkov, tak s deťmi sa v škôlke nechcel baviť. A k tomu wc, kúpte stupienok, ja som jeden aj do škôlky zaniesla, aby moje dieťa dociahlo 😁

simona20201309
5. okt 2022

No vôbec by som nezlahcovala situáciu. Ak sa to nebude zlepšovať, určite riešiť. Obvodný lekár vás nasmeruje, najskôr logoped. ( @mogaa logoped nerieši len vývin reči, ale kopu iných rečových vád, medzi ne patrí aj selektívny mutizmus)
Práve v tomto veku 2-4r sa to začína, ide o ťažkú úzkostnu poruchu, ktorú je nutné riešiť. Čím dlhšie sa táto diagnóza nebude riešiť, tým dlhšie sa bude dieta z toho dostávať.
Rodicia zvyknú reagovať presne takto - vyrastie z toho. Vyrásť vyrastie, ale ta trauma ho bude sprevádzať celý život. Určite to rieš! Zaujímala by ma úprimná skúsenosť mamičke, ktoré to neriešili, ako potom dieta zvladalo prestup do ZŠ, ako zvladalo strsove situácie ako odpovedať pred celou triedou a pod... pretože aj keď sa dieťa rozhovori, napriek tomu ma veľmi veľké problémy fungovať v spoločnosti.
Je to problém, ktorý sa dá úplne vyriešiť, len to netreba nechať tak.

simona20201309
5. okt 2022

Pogoogli si niečo o selektivnom mutizme. Mozno to nebude vas prípad, ale radšej byť informovaný, ako to zanedbať.

nikpa
5. okt 2022

Syn nastúpil do škôlky klasicky v septembri. V polke novembra sa ma učiteľka opýtala či on vie vôbec rozprávať. Najprv som nechápala čo tým myslí, nakoniec som sa dozvedela, že ona od neho ešte nepočula ani jedno slovo. Neverila som, že mi to hovorí po viac ako 2 mesiacoch v škôlke. Syn síce začal celkovo rozprávať až neskôr ale v čase keď nastupoval do škôlky už s nami doma normálne komunikoval, používať suvetie, vedel si vypýtať čo chce, porozprávať čo robil vonku, u babky... Doma sme sa ho potom pýtali, prečo v škôlke nerozpráva, nevedel nam na to nič povedať. Snažili sme sa mu dohovárat, neviem či to pomohlo alebo ten čas ale potom sa asi do mesiaca rozhovoril. Ale tiež len tak obmedzene a najprv len s deťmi, s učiteľkami až neskôr. Takže on mal asi volaky blok, musel si tam zvyknúť.

floren
5. okt 2022

Môj tiež nič nepovie ucitelkam, dnes skoro odpadli,keď pekne povedal krokodíl

bubik6x
6. okt 2022

Moja dcéra má 6 rokov, doma sa jej ústa nezatvoria ale keď ma rozprávať s niekým iným tak to je problém, v škole keď nastúpila si mysleli že im nerozumie tak nás poslali na logopediu, chodili sme tam dva roky ( v škole je od 4 keďže žijeme v zahraničí - Holandsko) testy mala lepšie spravené ako holandania a keď sa jej opýtam že prečo nechce rozprávať tak mi povie že naco ju tá osoba nijako nezaujíma alebo že toho človeka nepozná dobre na to aby s ním hovorila, a vieš čo nezmenilo sa to, je proste taká hanblivá a ja som si na to zvykla, niekedy má lepší deň a prihovorí sa hocikomu a niekedy má horší a nechce rozprávať ani s babkou, čo už narobím je taká aká je, a poviem ti že nie je sama taká hanblivka v triede

katka0123
6. okt 2022

Moja to mala podobne. Logopedia pomohla. Vraj niektore deti zamerne mlcia na verejnosti. Su natolko bystre, ze svoju slabinu skryvaju. Doma rozpravaju, lebo najblizsim plne doveruju. Takze to moze byt aj prejavom vysokeho intelektu. Odborne to najlepaie posudi logoped, psycholog. Vela stastia!

pallacinka29
6. okt 2022

@katka0123 ja teda neviem, co vsetko sa v dnesnej dobe “zvali” na vysoky intelekt… 🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️

katka0123
6. okt 2022

@pallacinka29 to "zvalenie" nasleduje po serii sedeni, spoluprace dietata s logopedom, testovania jeho zrucnosti, mentalnej urovne, psychotestov....nepotrebujem sa chvalit ako to dcere pali. Iba poukazujem na fakt, ze ku podivu, u NIEKTORYCH deti, je mlcanie v malom veku prejavom inteligencie. Zamerne neukazuju svoju slabinu. Su vsak velmi vnimave. Preto autorka nemusi vesat hlavu, ale navstivit odbornikov, ak ma pocit, ze dieta potrebuje pomoc. Drzim jej palce 🙂

petulda333
7. okt 2022

Moj sa s nikym nebavil. V 3t sa zacal ozyvat k detom. Proste je taky. Aj by chcel ale nevie sa k tomu dotlacit. Teraz zacal chodit do prveho rocnika,bude mat 7r a s nikym sa nebavi. Odpovie potichu,ukaze ale neozve sa. Napr prve dnj boli horuce,ked sme prisli po neho,tak flasu mal prazdnu. Vravim mu,ved popros ucitelku alebo vychovavatelku nech otvoria. No on nie,radsej bude smadny,nez by sa nal ozvat. K logopedicke chodil ale ta sa zamerala na vyslovnost,ta neupravi tu hanblivost