Súkromná materská škôlka verzus štátna škôlka

bajuska27
10. apr 2020

Ahojte baby,
čo si myslíte o súkromných školkach? Syn mi pôjde najbližší rok do školky a rozmýšlali sme, že by sme ho dali radšej do súkromnej škôlky ako do štátnej.
Našla som v Bratislave aj take, ktoré majú moderny program zameraný na motessori pedagogiku alebo iné super metódy. :o Cena sa ale často pohybuje v BA od 450-500€. Myslíte že je to ok alebo zbytočne vymýšlam a bolo by lepšie dať syna do štátnej?

mogaa
10. apr 2020

@bajuska27 naša má 2roky a chodí do súkromnej....ale tie deti čo odtiaľ poodchádzali a prešli následne do štátnych - by sa najračej všetky vrátili do tej súkromnej....tam sú teda hlavne deti od 2do 3rokov alebo 3-roční ktorý neodstali miesto v štátnej ale rozdiel je obrovský....V tej súkromnej napriek tomu že je tam gro detí mladších ako v štátnej, robia tam denne s nimi aktivity, denne im robia program a chodia na vychádzky....aspom u nás v štátnych škôlkach s deťmi toľko nepracujú a keď idú von, tak ich nechajú len naháňať sa po dvore škôlok...v tejto súkromnej s nimi chodia denne na prechádzky do parku alebo keď sa predávali kapre, zobrali ich tam a potom si s nimi kaprov vyrábali, keď bol na námestí postavený vianočný strom - išli ho pozrieť , potom si robili stromček v škôlke - každé dieťa s pomocou niečo vešalo na stromček......

kiki68
10. apr 2020

Ucila som v Bratislave v sukromnych a ked mozem porovnat neni sukromna ako sukromna. Na co si treba dat pozor pri obhliadke skolky: vybava skolky, nech predlozia s akymi materialmi ucia ( napr knihy, pracovne listy ci zosity pre predskolakov, interaktivne knihy, flash cards a pod), ake prace visia na stenach, aky ma skolka rezim, ci skolka podava aj pisomne reporty, ma stretnutia s rodicmi, akcie pre deti a rodicov. Tiez ako casto chodia realne von. Bola som v skolke kde iba balamutili ludi a nemali vybavu napr na Montessori aktivity a tiez v skolke kde to bolo do bodky o tom co sa na obhliadke povedalo. Tiez ci umoznuju rodicovi nahliadnut pocas dna kratko do triedy pocas obhliadky. Ako maju zavedenu adaptaciu. A tiez kolko ta sukromna skolka uz funguje. Proste pozor kde investujete. Ak bude niekto slubovat zazraky, ze za mesiac dieta nabehne na komunikaciu v anglictine tak rovno otocka. Realne je taketo nieco po pol roku. Mes sa dostavi uplne prijatie toho jazyka. Statna skolka na nevyhodu v pocte deti a teda nie je cas na ten individualny pristup. Zalezi co od toho ocakavate.

juliet86
10. apr 2020

presne suhlasim s nazorom vyssie. moze byt super statna skolka a zla sukromna skolka. ake vzdelanie maju ucitelky? kolko ich je na dieta. kolko deti v skupine? robia ranny zdravotny filter? je to rodinny dom prerobeny na skolku? maju vlastny dvor? chodievaju do lesa? ja mam vysnivanu skolku ktora stoji 850eur mesacne. uz len ten euro jackpot vyhrat ;)

zooeynka
10. apr 2020

@bajuska27 vzdy, ale uplne vzdy je to len o pani ucitelke. Ak je mila, zlata, napadita tak dieta tam bude rado chodit a nepotrebuju mat ani extra montessori-neviemaku vybavu triedy. Pri puci ucitelke bude nestastne aj v drahej sukromnej.

jaass
10. apr 2020

@bajuska27 štátna škôlka sa nikdy nevyrovná tej súkromnej, je pravda, že zaplatiť treba ale na vlastnom dieťati vidíš rozdiel deň po dni 🙂 pokroky, šikovnosť, vytrvalosť...... Nehovorím, aj detičky v štátnych škôlkach sú šikovné - nechcem sa nikoho dotknúť ale v súkromnej škole sa deťom viac venujú a ako je spomínané vyššie - montessori aktivity, prechádzky. Je to proste iné. A ďalšia vec - teraz už nie sú také učiteľky, aké boli niekedy. Moja známa je učiteľka a teda k deťom má veľmi ďaleko. Potrebujú učiteľky a hotovo. Môj názor. Dúfam, že som sa nikoho nedotkla...............

matapo
10. apr 2020

@bajuska27 ...moje deti obe do statnej, platime 17 eur a je v tom vsetko. Raz do tyzdna divadlo, raz do tyzdna exkurzia alebo beseda s niekym zaujimavym v skolke, prechadzky, zaujimve aktivity, velky dvor plny stromov a detskych prelizok, programi aj s rodicmi, ozaj krasne vystupenia aj s obcerstvenim, decka chodia aj do lesoparku, obed sa im dovezie tam, nemam co vytknut, ucitelky super, priatelske aj k detom aj k rodicom, skolka krasna aj zvnutra, jedna sa o skolku v meste. Takze nie je skolka ako skolka, ja by som za sukromnu nemenila, pre nas by to boli vyhodene peniaze...

pribinak
10. apr 2020

Ja nevidím veľmi zmysel investovať 500e do súkromnej MS, keď je k dispozícii aj štátna MS
Moje dieťa chodilo bežnej sídliskových MS a boli sme spokojní. Mali všetko čo k MS patrí: karneval, kone, besiedky, požiarnikov, deň deti, Halloween, posedenie pri hrdlička, kúzelníkov, .... každý mesiac bolo divadielko, Koniky a nejaká akcia
Popri MS boli krúžky s výcviky: plavecky, korčuliarsky. Krúžkov bolo tiež kopec na vyber: výtvarný, anglina, pohybový, spevácky, ....

Ďalšia vec je, že každá schopná riaditeľka si vyberá učiteľky tak aby mala v MS učiteľku ktorá je zameraná na spev, iná na pohyb, ďalšia na vyrábanie, iná sa špecializuje na predškolákov

Dáš dieťa do súkromnej MS a nesadne mu ucitelka. V ten rok už ťažko nájdeš voľne miesto v statnej MS. Ale ak nesadne ucitelka v štátnej MS vždy ho môžeš zobrať do súkromnej

Môj názor je, že deti v tej MS nepotrebujú mat neviem koľko krúžkov a programov, potrebuju Dagestan, naučiť sanadvazovat priateľstva, učiť sa sebaobsluhe a nepotrebujú mat v pondelok a v stredu anglinu, v utorok balet, v piatok výtvarnú, ....

bubinko1506
10. apr 2020

Nasi chodili do sukromnej, pokrok urobili obrovsky, naucili sa basnicky, pesnicky, stale mali aktivity. Ako 3rocni presli do statnej skolky - nenaucili sa ziadnu novu basnicku, vonku ich nechaju ldn hrat sa a ucitelky sa rozpravaju medzi sebou. My teda zvazujeme navrat do sukromnej, chorobnost je rovnaka, ale programovo bola lepsia sukromna. Mesacne nas statna vychadza spolu za oboch 140e (skolne a strava), sukromna cca. 1000e.

zuzanka.zuzu
10. apr 2020

@juliet86 850 za mesiac? to je v SR?

juliet86
11. apr 2020

@zuzanka.zuzu ano v bratislave. je ich tu viacero v tej cene a zopar este aj drahsich ;)

zuzanka.zuzu
11. apr 2020

@juliet86 deti tam jedia so zlatými lyžičkami? 🙂 daj tip, ak chceš, lebo ja takú nepoznám.

fiafia
11. apr 2020

850€ za skolku? Pre pana 😂 podla mna je vsetko o ludoch. Ked clovek aj tisic zaplati,nikto mi nezaruci ucitelky, ktore tam budu s radostou a elanom. Ja mam malu v statnej skolke a som spokojna. Ucitelky su mile, ochotné ,komuikacia s nimi super. Mala tam je rada a vidno,ze sa vela naucila. Venuju sa im aj aktivit maju dost 👌