Učebné osnovy v materskej skole

leelu
5. okt 2021

Chcela by som Vas poprosit o radu - mam doma velmi ziveho 2,5 rocneho chlapca, aktivneho, velmi zvedaveho, ktory nechodi do skolky a dam ho najskor v styroch rokoch (doma mam este novorodenca). Kedze ja sama som mimoriadne nekreativna a rada by som do istej miery suplovala skolkarsku vyucbu alebo sa nou aspon z velkej casti inspirovala, chcem sa vas spytat, hlavne ucitelky v materskej skolke, ci by mi neposkytli ucebne osnovy. Na nete viem najst len velmi ramcove, skor charakteru "co sa robi ten konkretny tyzden formou nadpisu" a to je pre mna malo. Mam predstavu podrobnejsieho rozpisu aktivit, mozno na dennej baze. Moja mama bola 40r ucitelka na ZS, takze viem, ze si taketo veci pravidelne chystala, upravovala, modifikovala, takze by take podrobne asi mohlo existovat aj pre matersku skolu. Mne osobne by to velmi pomohlo sa inspirovat. Vopred dakujem.

zabina27
5. okt 2021

skus hladat pracovne zosity pre ms. ja som ich listovala ked to na konci skolskeho roka nosili domov, podla toho by sa podla mna celkom dalo ist. neviem, ci ti niekto posle komplet svoje nejake plany

leelu
autor
5. okt 2021

Jasne, ze som rozmyslala, ze ci niekto takto nezistne poskytne vlastnorucne vypracovane osnovy .. ale tak som si povedala, ze skusim
Manzelova teta ucila 30r v skolke, mala milion podkladov, jej suseda pred 5 rokmi isla studovat pedagogiku, vsetko jej pozicala, ze raz vrati - suseda dostudovala, v skolke ucila rok, vyhlasila, ze to nie je pre nu a vsetky podklady namiesto vratenia zahodila 😒

luccija
5. okt 2021

@leelu úplne Ti stačí, keď si nájdeš na Pintereste aktivity zo škôlky.Aj tak sa deťom venuje doobeda pol hodina, hodina, takže môžeš robiť zvieratká z gaštano, lepiť listy, maľovať listy a odtlačat, a tieto .ale deti robia všetko spoločne aktivity kde učiteľka robí skoro všetko za nich🙂.Ja tie osnovy mám, ale nič extra Ti to nedá..

lucia147852
5. okt 2021

S deťmi treba veľa spievať, tancovať, učiť básnicky, kreslil. Plus na ostatne zručnosti vieš objednať pracovne zošity a ísť podľa nich. Neni to nic náročné. Rôzne kreatívne podklady nájdeš aj na nete. Čo vyrábať, tvoriť.

luccija
5. okt 2021

@leelu napríklad tu máš z webu tie sme mali aj my.
Napríklad téma cesta do škôlky, čo ukrýva škôlka....majú nakresliť cestu, povedať čo vidia po ceste auta, ľudí,slnko.... Akej farby je slnko?..., s čím sa najradšej hrajú v škôlke, povie napríklad s kockami...ukáž postav mi niečo, akej farby je táto kocka?alebo môžete spraviť zo špajdle drevenej napichat listy jesenné, urobiť šarkana z papiera, tieto maličké deti ešte nerobia ťažké veci veď polka z nich nevedia rozprávať🙂)alebo si na ruky dajú farbu so štetcom a spravia odtlačok, slnko učiteľka dokresli oči, ústa...na Pintereste máš najlepšie inšpirácie aj básničky, pesničky...

luccija
5. okt 2021
sofiella
5. okt 2021

@leelu rozumiem, ide ti o to, aby si náhodou niečo nezanedbala a aby sa rozvíjal po každej stránke. Stiahni si ISCED 0, tam sú štandardy, ale oveľa viac odporúčam starý Program výchovy a vzdelávania. Dá sa ešte stiahnuť. Teraz mi to našlo na Google. Tam máš podľa veku každú oblasť rozpísané, čo by malo ovládať. Síce to nie je aktuálne, ale mnoho učiteliek sa o to opiera ešte dodnes. V podstate je to len jednoduchšie a konkrétnejšie rozpísané.
Pripnem foto.

sofiella
5. okt 2021
sofiella
5. okt 2021

@leelu samozrejme je tam jazyková, literárna, matematika, hudobná..... kedy môže.dieta používať nožnice,....
Konkrétne inšpirácie nájdeš tiež na nete. Inspiruj sa na nete, pinterest... alebo si kúp nejakú knihu - nápady na celý rok, tvorivé dielne,.... ďalej tiež odporúčam pracovné listy a pod

sofiella
5. okt 2021

@luccija to je veľmi veľmi smutné, keď u vás robia skoro všetko učiteľky, namiesto deti. Je to obrovská chyba. Skus si o tom niečo prečítať. Deti to veľmi demotivuje do budúcej tvorby, tým ze to učiteľka urobí za dieta , utvrdi ich v tom, že je neschopné. U nás sú všetky práce skutočne detské, aj keď sa to často krát ani nepodobá na to, čo to má byť, ale je to ICH PRACA. Takze ak môžem poradiť, nechajte deti, nech pracujú samé, pomáhate len vo výnimočných prípadoch. Uvidíš tu radosť, ako samé uvidia, ze ich výtvory sú stále krajšie a krajšie. Dieťaťu sa paci aj ta jeho cmaranica, ono v tom vidí tu svoju tvorbu.
A pol hodina za celý deň? Nepracujete s deťmi od rána?
Vyznelo to tak, ze s deťmi aj tak nič nerobíte a nemáte na nich čas 😄
Jasne ze si to tak nemyslela, ale naozaj si to tak napísala

leelu
autor
5. okt 2021

@lucia147852 toto vsetko robime, miluje knihy, pozna kvantum basniciek, recnovaniek, celu abecedu, cisla do 30, farby su samozrejmost plus po anglicky, vsetko to ide spontanne, hrou, ale kresli nerad, na tom pracujeme .. len mne chyba taka nejaka koncepcnost toho doobedia, ked mi mala spi a venujem sa naplno iba jemu a presne ako pisu dievcata nizsie - uz ked nie je v skolke, tak aby som mu to dokazala aspon ciastocne nahradit

leelu
autor
5. okt 2021

Socializacia je samostatna kapitola, moje dieta nema rado deti, len dospelych a velke deti, ktore zas nechcu jeho, lebo je este malicky .. ale je super v tych tabulkach uvedene, co ma v akom veku zvladnut a mnohe veci vie len povrchne, aj tomu sa treba venovat .. proste aby sa rozvijal po kazdej stranke
Velmi velmi pekne vam dakujem za podnetne rady

leelu
autor
5. okt 2021

@sofiella toto je presne to, co hladam, mat o tom aj nieco precitane, preco, kedy a ako, nielen ze zober ceruzku a nakresli ... nevedela som, co mam hladat, velmi si mi pomohla ... dakujem srdecne

leelu
autor
5. okt 2021

@sofiella venovat sa detom nie je len tak .. ked pocuvam od muzovej tety a viem, ako k tomu pristupovala moja mama, aku rozsiahlu pripravu si robili, tak sa sklanam pred kazdou ucitelkou, ktora to robi poctivo v snahe zabezpecit detom vsestranny rozvoj .. nie je skolka ako skolka .. niektore su SKOLKY a niektore, zial, len detske kutiky na vyplnenie predpisaneho casu a doslova "odlozenie" dietata (hovorim z pocutia inych mamiciek, ja osobnu skuzenost nemam)

leelu
autor
5. okt 2021

@luccija vies mi to, prosim, poslat na cely rok? Pre imspiraciu ...

sofiella
5. okt 2021

@leelu to som veeelmi rada 🥰 nemáš zaco

luccija
5. okt 2021

@sofiella u nás boli pravidlá, že malé deti 2-2,5 r vystrihnu obrázky, olepia lepidlom a všetko robili spoločnú prácu na veľké papiere.Kde im dopomohla učiteľka...možno píšeš o starších,
kde samozrejme robili viac samostatne.Rano bola voľná hra, 8-8:20 rozcvička, ranný kruh, desiata a od 9-10 h bola edukacna cast podľa témy týždňa buď hudobná, výtvarná, matematika ..pobyt vonku spoločne hry pohybové, obed, spánok a poobede sme chodili von kde kreslili kriedami, či skákali cez prekážky, ak bolo škaredé počasie zase niečo tvorili v triede....ja som písala na rýchlo pravdaže sa celý deň točil okolo detí.Ale vieš, že boli 2r ktoré nikdy nič nelepilo, nestrihali nožnicami, takže sa muselo pomáhať...a pravdaže 2,5 r dieťa nakreslilo machulu a bolo vychvalene🙂do štátnej školky prídu často 3-3,5 r deti, ktoré su úplne niekde inde ako 2 r drobček, ktorý sa chce prioritne hrať a nie modelovať z plastelíny ovocie.
@leelu máš veľmi šikovného chlapca, keď toľko veci ovláda.Idem Ti ešte niečo pozriet

luccija
5. okt 2021

@leelu páči...

leelu
autor
5. okt 2021

@luccija toto je ake supeeeeeeeeeeeeeer ❤ dakujem ti velmi pekne
Mam predstavu, ze vecer, ked ulozim deti spat, si pripravim podklady na dalsi den, ved to mi vela casu nezaberie a toto, co si mi poslala, je fantasticka inspiracia. Nemusime mat kazdy den nalinajkovany, ved ani v skolke sa isto niekedy detom nechce do spolocnej aktivity a asi sa len pozeraju a sleduju, co ostatne deti robia, tvoria (a mozno sa casom pridaju) a takto budem aj ja mat pocit, ze ten spolocne straveny cas je tak nejak intenzivnejsie a plnohodnotnejsie straveny
Este raz velke DAKUJEM

luccija
5. okt 2021

@leelu to U1 je pre najmenšie deti

deedol
6. okt 2021

@luccija aj ja dakujem za zdroje, je to super. maly teraz nastupil do MS, ale zatial je viac doma ako tam a navyse chory, takze akekolvek napady na aktivity sa zidu. ak budes mat cas, mohla by si prosim pridat aj linky na tieto veci, ci to mas postahovane v PC? by som si to chcela nejako upravit a pripadne vytlacit.