Prečo nie sú predmety a učebné osnovy rovnaké na všetkých základných školách?

Zodpovedané
7. mar 2023

Dobrý deň,

moja dcérka je šiestačka a chodí do školy u nás v dedine. Mám kamarátku, ktorá má tiež dcéru šiestačku. Tá chodí do školy do mesta. Už minulý školský rok som si všimla, že to dievča nemalo niektoré predmety ako má dcéra. Tento rok to isté.

U nás napríklad je už povinný aj druhý cudzí jazyk. Dcéra mojej kamarátky druhý jazyk nemá.

Nemali by byť predmety a učebné osnovy rovnaké pre všetky deti na základných školách?

Ako sa to potom hodnotí pri výbere na strednú školu?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem, aké predmety majú rozdielne, ale spomenuli ste napríklad druhý cudzí jazyk. Ten je povinný od 7. ročníka. Vyučovať sa môže začať samozrejme aj skôr. Aj na prvom stupni sa s tým stretávame. Anglický jazyk je povinný od 3. ročníka ZŠ.

V praxi je bežné, že sa vyučuje už od prvej triedy. Ide o zoznamovanie sa s jazykom. Všetko záleží na preferenciách školy, vybavenosti a počte učiteľov, ktorí jazyk učia.

To, že sa Vaša dcéra učí druhý cudzí jazyk o rok skôr, berte ako skvelú príležitosť. Dnes sa človek bez vedomosti cudzieho jazyka vo svete nezaobíde.

Pýtate sa, či by nemali byť predmety a učebné osnovy rovnaké na všetkých školách. Základné jednoznačne áno. Máme štátny vzdelávací program a vzdelávacie štandardy, ktoré jasne vymedzujú vedomosti a zručnosti, ktoré má žiak nadobudnúť.

Žijeme v dobe, kedy si človek má možnosť vybrať. Aj škola má možnosť výberu toho, čo ponúkne svojim žiakom. Jedna je zameraná na jazyky, iná na technické vyučovanie, ďalšia je športová...

Základ, ktorý je potrebný na strednú školu musí splniť základná škola.

Samozrejme, ak dieťa chodí do športovej triedy na ZŠ, kde má pridané hodiny telesnej výchovy a zvolí si jazykovú strednú školu, alebo technickú, možno bude musieť zamakať aj doma a doučiť sa niečo viac.

Ešte raz však opakujem - základné učivo je všade rovnaké. Je na učiteľoch a škole, či k základu pridajú aj niečo viac.

Prajem pekný deň.
Mgr. Natália Rajnohová
Učiteľka pre primárne vzdelávanie