V škôlke nezvládajú môjho skoro 5-ročného syna

18. jan 2024

Ahojte, nemyslela som ze sem budem raz písať, no prosím o pomoc. Mam skoro 5 ročného syna a polroka chodí do škôlky. Učiteľky mi po polroku povedali ze syn je nezvladnutelny, ze stále beha, kričí, predbieha sa v rade a nepočúva. Zostala som veľmi sklamaná. Pojašený je aj doma pri hre so súrodencami. Lenže keď sme niekde pri iných deťoch alebo na návšteve tak je ukážkový. Poslušný, nerobí neporiadok, nekrici, nebeha, hra sa s deťmi. Ako mu dohovoriť alebo co urobiť aby sa v škôlke pekne správal? V škôlke ho posadia na stoličku a vylúčia z hry keď nepočúva. Ale to však nestačí, všade chce byť prvý, stále chce byt v "hlavnej roli". Doma to je tiež tak, keď varím už stojí pri hrncoch a asistuje úplne so všetkým. Taktiez pri upratovaní vidí smeti a uteká po vysávač. Nerozmaznavame ho ze by sme mu kupovali nesmie aké somariny. Darček dostáva len na vianoce a na narodeniny. Zaspáva sam bez akéhokoľvek problému, vlastne je už veľmi samostatný, dokonca dokáže prebaliť aj bábätko úplne sám. Lenže čo robiť aby bol v škôlke poslušný? :/

luccija
18. jan 2024

@dennissa16 už som odišla príliš som vrtala do veci, ktoré sa mi v škôlke nepáčili🙂

beatrice3
18. jan 2024

@luccija presne toto som chcela napisat, skvela odpoved. Ja mam dojem, ze teraz tie ucitelky chcu deti, ktore maju byt ticho, nonstop sediet na stolicke bez pohybu, nic nevyzadovat, nic sa nepytat a byt cely den ticho. Aby mali asi svaty pokoj. Podla popisu autorky je to zlaty chlapec. Ziadne, ze neposlusne dieta. Tak krasne by sa s nim dalo pracovat, keby trosku chceli. Ako si pisala take “dospelacke” ulohy mu zadat. Smutne, ze taketo dieta nazvu neposlusne. Trosku je vyrecnejsie a aktivnejsie a uz ho akoze nezvladaju.

1gramofon
18. jan 2024

@kacena4 takže ak nie je dieťa ticho, ale je akčnejsie a zvedavejsie, tak bud je problém rodič alebo ma dieťa adhd? Úžasné

dennissa16
18. jan 2024

@luccija nieeee 🫣😭
Tak to je škoda.
Ale chápem…..keď si sa nevedela s niektorými “problémami” v našom školstve stotožnit,že si radsej odisla ako ísť proti sebe a svojmu presvedčeniu

kacena4
18. jan 2024

@1gramofon 🤦🤦

luciad7
18. jan 2024

Aj syn mal v skolke takého spolužiaka. Stále chcel byť prvý, iba on bude dávať papiere, iba on vie najlepsie... Ale čo ostatné deti? Aj môj chcel rozdávať papiere, alebo iné dieta a on im ich stále vytrhol. Moje dieťa nešťastné, nechcelo chodiť do škôlky a to nie len. Už keď sa začali viacerí rodicia sťažovať, začali to aj riešiť učiteľky, že sa musí naučiť počkať, aj iné deti si chcú vyskúšať.

simca06022011
18. jan 2024

ja podla popisu, nevidim, ze by robil nieco extra zle.. normlane dieta, aktivne, neposedne. Najradsej by niektore boli, keby len sedeli ako 5 penazi na zadku, usmievali sa, a robili presne co sa kaze :D Predbiehanie a robenie zle, by som riesila iba ked sa tak stane a aj doma, ze proste musi pockat, teraz to niekto iny robi.. rovnako v skolke.

portret7
18. jan 2024

Podla popisu by som hodila rec s ucitelkou - nie trest, ale dat mu “funkciu”…napr. Ked uz ma nieco hotove, nech pomoze inemu… alebo nech pomoze ucitelke s niecim…ak ho davaju sediet, tak zabiju v nom dravost… moze byt, ze tymi trestami tu dravost a zo zufalstva aj agresivitu stupnuju. Skuseny pedagog by mal vyskusat najskor zmenit “taktiku”. Spytala by som sa, co nanho okrem trestu vyskusali.

maminkadeticiek
20. jan 2024

Moj sa snazi posluchat ked mu dam doma za zle spravanie v skolke trest.Ma zakaz na telku,sladke.Dala som mu zakaz na niekolko dni a zabralo.Musi pocitit doaledky svojho spracania na niecom na com mu zalezi.Len dohovarat nestaci.

danielahamar
20. jan 2024

@negymama tento prístup by bol super, ale nemyslím, že v klasickej škôlke reálny, ale tak možno motyka vystreli

lsebinka
20. jan 2024

@redana Dobry den, zaujalo ma co pisete.
prosim ake pravidla doma dodrziavate, ako vystrkuje rozky v skole malý ? Tiez mame uzasneho syna mudreho ukecaneho, ktoreho je trosku vela niekedy, a ma velmi dospelacky prejav a spravanie niekedy, aj reci a vnimanie.... september nastupuje do skoly a bojim sa aby neposobil na niektore ucitelky drzo a arogantne.... Tak si rada vypocujem skusenost inej maminky 😊 dakujem Lenka

katarinamiskovova
20. jan 2024

Ja by som to nebrala tragicky... skor si myslim ze je to o tom ze ma 5 a je ak som spravne pochopila 1. Rok v kolektive... proste neni zvyknuty na fungovanie medzi takym mnozstvom deti a chce vyniknut ... ja mam podobneho syna aj dceru... prvyvrok v skolke bol kus morda a tiez mame doma pravidla a podobne...len pani ucitelky mi nikdy nepovedali ze to nezvladaju... a doma sa o tom.vzdy rozpravame

catrina_s
20. jan 2024

Aj môj bol v tomto veku presne taký akčný. V škôlke proste stredobod, všade ho bolo vela, cela škôlka vedela kto je. Pritom nebol zlý, nerobil nikomu zle len proste bol hlasný, dominantný, stredovom pozornosti. Učiteľky presne vedeli ako na neho a ako ho skrotiť. Proste mu dali na starosti pre neho dôležité úlohy. Tým padol bol on spokojný a učiteľky tiez. Teraz je prvák v škole a učiteľka mi na rodičovskom povedala, že je to direktor, ktorý postaví do pozoru celú triedu. Trieda ho počúva, on ich riadi, napomína, usmerňuje a pritom vie, kde sú hranice. Čo môže a čo nie. Učiteľka mi povedala, že je to malý dospelak, ktoré vie a koľko čo môže. Takže stačí len tou správnou cestou na také dieťa a bude to super 🙂

jakubrianka
20. jan 2024

Tragické na dnešných škôlkach je, že keby nemal chlapec už 5 rokov, tak by ho s úplne čistým svedomím vyhodili, ako čítam iné diskusie. Pritom majú roky praxe, vzdelanie, možno všakovaké kurzy a nevedia pracovať aj s náročnejšími deťmi. Oni by mali ponúknuť riešenia rodičom a nie len sucho zhodnotiť a skonštatovať nedá sa, je iný. Ako má potom človek vzhliadať k takým učiteľkám? Za mňa je učiteľ časť tímu dieťa- rodič - učiteľ. Očakávam odborný prístup, komunikáciu a námety k zlepšeniam, nie rodič pomôž si ako vieš sám.

euka210
20. jan 2024

Precitala som a ked je inde ok, tak sa ho len pytat na dovody...preco beha, preco neposlucha...v com konkretne od uciteliek, preco sa predbehuje...a vysvetlovat a vysvetlovat a hladat pricinu a riesenie jeho spravania...
Poznam takeho aktivneho chlapca, co aj v skole sa stazovali, ze vykrikuje, neposlucha...ale on bol vsade taky, aj doma, u babky, u nas ako synov kamos...lietat, skakat, spievat, neobsedel...az vekom sa to zlepsilo ked trochu dozrel, uz ma 9r a je ooovela kludnejsj.
Ale Tvoj sa inak sprava v skolke, tak by som hladala v com to je.

monikq
20. jan 2024

Mozno tvoj syn nema na to kapacitu zaradiť sa do priemeru triedy. Iste, je problém ked "vyrušuje" ostatných, ale asi za yo nemoze. Co tak navštíviť cppap? Zdiagnostikuju, zhodnotia, daju navod ako s nim pracovat aby boli vsetci spokojni.

tiika
20. jan 2024

Deti v skolke su ovela viac pasívne, takmer všetko dostanú, nemusia vyvíjať snahu a iniciatívu, je o nich postarané. To synčekovi zrejme kvôli povahe nevyhovuje.
No nechcem ani nejako znevažovať prácu učiteliek. Systém je tak blbo nastavený, nemajú vela času a priestoru sa venovať náročnejším deťom, no určite by sa dalo, ak by naozaj chceli. Ak nedodržuje iste pravidla, je to fakt problém pri toľkých deťoch.

Určite sa ho nesnaž nijako zmeniť. Zamerala by som sa len 1-2 najhlavnejšie veci, na ktorých chcem popracovať - napr. predbiehanie sa a kricanie. A potom az tie ďalšie.
Akože áno, chápeš, že sa mu nechce čakať, je to niekedy ťažké, ale tak to skratka je. Ukazovať mu, kde všade sa čaká (i ty sama musis) (pri pokladni, na zastávke, toaletach, pošte..), čo sa stane, keď to niekto nedodrží, potom ho skús niekedy predbehnúť, nech zisti sam, aké to je na jeho vlastnej koži (taká vlastná skúsenosť ozaj obcas pomôže viac než 50x vysvetliť). To iste s kričaním. Postupne pochopi, len to nejde zo dňa na deň.

taga
20. jan 2024

Och toto su take dristy sorry!
V jednej vete napises,ze babo ma rok a ze ty (dospela zena!) Uz mas problem ho prebalit, ale tvoj 5 rocny si ide po plienku a maju pri tom zabavu???
Akoze neverim ti ani pismenko, uz vobec ze nechas 5 rocne dieta prebalovat pokakane rocne babo, ktore ti pri tom udajne beha!

andreatytler
21. jan 2024

Podla mna nezapada, lebo nastupil do skolky ovela neskor. Ostatne deti si uz od 3 rokov trenuju fungovanie v kolektive, cakanie v rade, pocuvanie pokynov. On iba pol roka. Do toho silna osobnost a tak to ma tazke.
To behanie, kricanie a pocuvanie by som neriesila. To by mali vediet zvladnut ucitelky. Podla mna je to volanie o pozornost. Nebavi ho byt sucast kolektivu a hrat hru v kruhu. Nie kazdeho to musi bavit. Chce robit veci podla seba a chce byt stredobod pozornosti a tak protestuje krikom a behanim a uspesne sa mu tak dari strhavat na seba pozornost.
Ale to predbiehanie sa v rade je zla vec. Vie cakat v rade bez predbiehania ked ste mimo skolku? Nemyslim v obchode, lebo tam vie ze je to pravidlo sa nepredbiehat, ale ked je u vas zopar deti a ides im dat nanuky. Dokaze byt posledny? Ak ano, tak preco ma dojem ze v skolke nemusi? Ak ani doma nedokaze byt posledny pri rozdavani nanukov, zacala by som to intenzivne trenovat.

thoughtfulweirdo
21. jan 2024

@taga Prosím ťa, moja dcéra mala 3 roky, keď sa narodil mladší a to, čo milovala najviac, bolo môcť ho ako pár mesačného prebaliť alebo obliecť/vyzliecť gate a ponožky 😄 Teraz majú 5 a 2 a plienky už meniť netreba, ale stále ho rada kŕmi aj pomáha prezliekať alebo "umývať" zuby a neuveríš, ale jej pri všetkom drží ako hluchý dvere. Pre zbožňovanú sestru aj do kapesnika fúka ako o život 😁 takže pre mňa na tom nie je ozaj nič divné, lebo áno, aj v roku s ňou spolupracoval na úplne inej úrovni ako s rodičmi, lebo to je diametrálne iný vzťah. Z ruky by jej zobal, spolupracovať pri výmene plienky je ozaj najmenej 😄

brendaa
21. jan 2024

Nastavit pravidla aj doma, nemá ich.

nyusika
21. jan 2024

Mne sa snáď sníva - že odmena za poslušnosť ? Motivovať ho, aby poslúchal ?
To kde žijete, ženy ?
Z toho, či čítam, nemám pocit, že by šlo o problémové dieťa.
Proste sa len učiteľkám asi nechce riešiť niečo, čo im zaberie pár minút námahy navyše.
Otrasný prístup

brendaa
21. jan 2024

@nyusika ja áno je sebec, všetko ako on chce... tolerancia žiadna... napriek údajnej inteligencii tam niečo zjavne chýba... Motivovať aby "poslúchal" s tým sa ja nestotožňujem.
Ostatné deti v škôlke ho "musia" trpieť... lebo ma takú povahu.. ahá tá tolerancia.....
Nastavenie pravidiel a zrkadlo...

mooonika1975
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dennissa16
21. jan 2024

@mooonika1975 zle si ma označila

nyusika
21. jan 2024

@brendaa nepoznáte ho a už ho škatuľkujete.
Ja som čítala všetko - reagujem iba na to, čo tu bolo napísané a nepíšem žiadne moje domnienky - je proste len viac priebojný a rád pomáha.
V tomto malom veku ešte nevie presne odhadnúť hranice.
Nie je agresívny, zákerný...je len aktívnejší.
A to ma byt považované za plus, nie za niečo, čo treba trestať. Čiže stačí úplne málo. Dať mu nejakú jednoduchú úlohu.

A nie - nepíšte, že čo ak tam bude ďalších dvadsať rovnakých - nikdy nebude, to všetky viete.

Ale chcieť, aby boli všetky deti/ľudia podľa jednej šablóny je hlúpe.

mooonika1975
21. jan 2024

@beatrice3 no to je ale totálna blbosť, ak ja učím detičky , a dookola mi beha nejaké dieťa, tak nenaučim nic nikoho. Iba budú všetci predráždeni z toho, že im tam on pobehuje. Predsa ak sa povie ide sa sadnúť na zem a spravíme si divadielko, tak dieťa čo lieta okolo asi logicky ruší každého. Nie nie, učiteľka je na vine. Chce mat poslusne deti . 😤😤😤

mooonika1975
21. jan 2024

@dennissa16 prepáč

igiana
21. jan 2024

Podla mna je to aktivne temperamentne dieta, ktore ma vela energie, a kedze system v skolkach je aky je, plno pasivnych aktivit (umyt, jest, umyt, obliect ist vonku na väzensky pochod - tak volam prechadzku vo dvojiciach slimacim tempom), zase vyzliect, umyt, jest, spať a tak dokola, tak sa ani nedivim). Potreboval by vo volnom case mat prilezitost behat, hrat pohybove hry, atd

mooonika1975
21. jan 2024

och a nedržíte ho doma nakrátko? Keď ešte aj bábätko prezlieka? Vtedy tie detičky sú take divsie v škôlke. Mali sme dieťa čo išlo rozbiť triedu , prišla mama, a už išiel doslova ako baránok.