Vedia vaše 5 ročné deti viazať šnúrky?

macusikzv
11. apr 2012

Maminky,vedia vaše 5ročné deti sa zaviazat už šnúrky?Moj mal 5 a snaží sa už,ale nám to nejak nejde... 😒 Aké máte s tým skúsenosti?? 😵

sisaka
18. mar 2014

ja ucim svoje deti veci, ktore potrebuju vediet. Nevidim dovod ucit dieta zaviazat snurky, ked ziadne topanky na snurky nema, okrem korcul a kopaciek a to mu musim aj tak zaviazat ja. Ked raz kupime topanky na snurky naucim ho to (teraz ma len 5 rokov)
Chapem,ze pred 30 rokmi bola tato zrucnost nevyhnutna na to, aby dieta bolo samostatne, v dnesnej dobe to nie je potrebne, kym dieta nezacne nosit topanky na snurky.
A ze je to moja vizitka, ze to dieta nevie? Chvalabohu, este sa ma nikto nepytal, ci to moj syn vie. CO koho do toho? V skole je potrebne, aby sa obliekol a obul sam, co dokaze a tym padom ucitel nema co riesit. jeho zaujimaju ine vykony ako napr. citanie, pisanie, pocitanie a nie to, ci uz synovi niekto ukazal zavazovanie snurok. Dcera sa naucila myslim okolo 7-8 rokov, dovtedy to nepotrebovala, tak ma ani nenapadlo jej to ukazovat.

sweetangel20
18. mar 2014

Nehnevajte sa, ale ja si tiež myslím, že budúci školák by to mal vedieť. Výhovorky typu "máme topánky na suchý zips" sú stále len výhovorkami. Je to aj o jemnej motorike dieťaťa. Patrí to k veciam,ktoré by malo decko v tom veku už zvládnuť...

maca_p
18. mar 2014

nie nevie. mal by, ale nevie. ani ho to neucim. mala by som. musim sa do toho pustit. popravde, ani ma to nenapadlo. ale tie jeho hromotlcke prsty, noooo, nedavam tomu velku sancu 😉 ...

matafen
18. mar 2014

Moja dcera sa naucila viazat snurky ako 4,5-rocna, ked bola na 2 tyzdne u babky na prazdninach 🙂 Bol to pre mna sok, lebo ma ani nenapadlo ju to ucit skor ako v predskolskom veku, myslela som, ze na to urcite este nema vyvinutu jemnu motoriku. Ale svokra - vysluzila ucitelka v skolke ju to vraj naucila na prvy pokus jedno popoludnie 🙂 Neviem, co je na tom pravdy, ani aku metodu pouzila, ale z jej triedy to zatial vie len ona 🙂 Specialne kvoli tomu si vyziadala kupit topanky na snurky (dovtedy sme mali len na lepaky) a robi frajerku v skolke 🙂 A doma zvazuje vsetko, co sa da zviazat 😀

zuzitko74
18. mar 2014

@sweetangel20 A vieš čo všetko by sme aj my dospelí mali vedieť a nevieme? 🙂

sweetangel20
18. mar 2014

@zuzitko74 prepáč, ale takáto odpoveď je z tvojej strany maximálne trápna 😀 tomu sa hovorí alibizmus. Neutocila som na teba ani na nikoho, tak buď taká dobrá a nerob to ani ty. Toto určite nebola reakcia hodná učiteľky.

zuzitko74
18. mar 2014

@sweetangel20 Prečo to vnímaš ako útok?

sisaka
19. mar 2014

Moze mi to niekto z vas, ktory tvrdi, ze to dieta MA VEDIET vysvetlit preco? Dakujem. To vysvetlenie hore vyssie, ze aby si trenovalo jemnu motoriku nie je pre mna dovodom. Motorika sa da trenovat na uplne inych veciach, nie je potrebne koli tomu kupit topanky na snurky, co teda nie je tiez jednoduche take topanky zohnat ....

kikatko
19. mar 2014

waw, toto ma ani nenapadlo... sama nemám jedny topanky so šnurkami a mala to iste. ale aspon budeme mat zabavku na jeden den

sweetangel20
19. mar 2014

Zohnať topánky so šnúrkami je problém??? Kde???? 😀 nevadí....
Každý jeden predškolák to zvládne, len ho to treba naučiť, že áno?
Ešte pripojím link, aby mi tu zas niekto netrepal, že je to hlúposť 🙂 a tiež si treba pozrieť na stránkach MŠ alebo ZŠ, čo sa od budúceho prváka očakáva... zožerte ma teda no 😀😀😀

www.specialnecentrum.sk/index.php/predskolak/40...

zuju2
19. mar 2014

Môj syn bude mať 6 rokov a stále nevie, aj na zápise do ZŠ to chceli a nevedel. Hádam sa naučí.

zuzitko74
19. mar 2014

@sweetangel20 Ešte stále si mi nepovedala, prečo môj príspevok vnímaš ako útok.

A ešte by ma zaujímalo, aká je podľa teba reakcia hodná učiteľky. Taká, že áno, mali by to všetci vedieť a medzi riadkami svieti, že tí ktorí to nevedia sú neschopné deti neschopných rodičov a mám s nimi iba zbytočnú robotu? Alebo by hádam bolo vhodnejšie mať trochu rešpektu k prístupu a výchove rodičov, ktorí to možno nepovažujú až za také dôležité? Akú učiteľku by si si ty priala pre svoje vlastné detičky?

Môj syn si šnúrky viazať vie, dcérku sa to chystám tento rok učiť, najmladšia má čas. Ak však niekto tvrdí, že to nepovažuje za dôležité, plne ho rešpektujem, určite rieši situáciu inak.

BTW keď bola moja mama mladá, tak gazdiné vo veku mojej babky zasa frfľali, že cestoviny z obchodu používajú len lenivé a neschopné ženy, každá poriadna gazdiná si predsa to cesto vie zamiesiť a vyvaľkať a cestoviny si urobiť doma. Preto som písala tú vetu, že my dospelí tiež nevieme všetko...a ani nám nepríde dôležité, aby sme to vedeli, lebo to nepotrebujeme vedieť.

matozazzo
19. mar 2014

Moja vie, ale len slabu maslicku´. Ak ma na niecom zaviazat, ok, inak topanky ma vzdy na suchy zips (lepky), nakolko som v skolke a ked ma ucitelka zaviazat co i len 10 detickam snurky, ktore nech si este nahodou rozviazu, tak radsej svojim stale kupujem len na suchy zips 😀

sisaka
19. mar 2014

@sweetangel20 ja som napr. topanky na snurky v obchode pre tuto vekovu kategoriu nevidela, ale to je Kanada, my sme tu na nic rodicia, ,kedze netlacime na vyrobcov, aby sa vratili k vyrobe takych topanok, aby sme my rodicia mohli tuto nepostradatelnu zrucnost naucit svoje deti uz v utlom veku

sisaka
19. mar 2014

@sweetangel20 chvala panu bohu v nasich skolach staci, ze sa deti vedia same obliect a obut a maju hygienicke navyky ... o snurkach ani slovo

helencek
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bubelko
19. mar 2014

@sisaka ani u nas nie je lahke zohnat topanky so snurkami. su tam sice snurky - ale dekoracia, na vrchu je aj tak suchy zips 😉 takze aj vo sui sme neschopni rodicia. presne - doraz sa kladie na to aby deti vedeli pozdravit, prist same do skoly a skolky, mali hygienicke navyky. snurky nie su v zozname 😉
ozaj a v kanade nedavate pri 18° pancuchy? to vies, aby nahodou neprechladli, ked uz si nevedia tie snurky zaviazat 😝

sweetangel20
19. mar 2014

Vám šibe? ja som napísala, že ste neschopní rodičia? Tu na MK je lepšie sa radšej neozvať a byť ticho. Lebo akonáhle má niekto trošku iný názor ako ostatní, už ho žeriete. A nevravím len o blbých šnúrkach. Každá jedna téma končí hádkou. Aaale robte si čo chcete, mne je to jedno. Pre mňa za mňa, nech sa niektoré veci decká učia aj v 15tich. Veď učiteľka napr aj tie šnúrky zaviaže aj puberťákovi 😀

kikusa2010
19. mar 2014

Kamoskine dvojicky maju 5 rokov a nevedia si viazat snurky.a vedu z toho nerobi. Raz sa to naucia

bubelko
19. mar 2014

@sweetangel20 nie nesibe, a neber vsetko uplne vazne - hlavne ak je nieco pisane s nadsazkou 😉
a co sa tyka neschopnosti rodicov - no ty si napisala, ze topanky na suchy zips su "vyhovorkou", takze to z toho vyznieva, ze rodicia su "neschopni" naucit deti viazat snurky a vyhovaraju sa na topanky 😕
a ak som si to dobre vsimla, ty si sa prva "urazila" na prispevok nad tebou, ze co by sme my rodicia mali vediet a nevieme a zobrala ho ako utok, pricom to utok podla mna vobec nebol. 😉 pekne popoludnie 😉

maca_p
19. mar 2014

podla mna by tie nase decka ozaj mohli vediet viazat snurky este pred nastupom do skoly. ved co je na tom take tazke? ja som to vedela, a aj ostatne. ako nepoveazujem to za nieco co naozaj musi vediet, ale preco by nemalo? podla mna je to celkom handy zrucnost. a zasa ked ja som to vedela, tak to neznamena ze vsetci to MUSIA vediet, ale teda preco nie? ved aj na kimone si musis vediet sam uviazat uzol a tak.... 😉
@bubelko
@sisaka
@sweetangel20

sisaka
19. mar 2014

@maca_p vediet je to dobre hlavne ked si starsi a zacnes nosit topanky na snurky. Naco to niekolko mesiacov nacvicovat so 4 rocnymi, ked to mozem ukazat 7-8 rocnemu a ten to pochopi v priebehu 1minuty. Ved je kadeco dobre vediet, to este neznamena, ze to zacnem drilovat lebo medved. To ze to chcu pred nastupom do skoly len prameni z minulosti, ked boli vsetky topanky na snurky a teda bolo potrebne, aby sa prvak dokazal o seba postarat a nemusela 30 deti zasnurovat jedna pani ucitelka. V dnesnej dobe to odpada, deti si nasuchnu topanky, takze tato zrucnost nie je potrebna az do veku kym dieta nezacne nosit snurovacie topanky. Fakt take tazke pochopit z coho tento narok vychadza?
No presne - kimono si musi vediet zaviazat ten, kto to potrebuje. Naco ucit dieta zavazovat kimono, ak nerobi karate, len preto, ze je to dobre na precvicenie jemnej motoriky?

mamavera
20. mar 2014

@sisaka nemám problém zaviazať šnúrky dvadsiatim deťom - predškolákom, keď idem s nimi v škôlke von. Nemyslím si, že to, že si dieťa nevie zaviazať v piatich rokoch šnúrky na topánkach, je "vizitkou" rodičov, ako tu bolo spomenuté. Dokonca ani nemám pocit že to, že si polovica mojej triedy nevie ešte šnúrky zaviazať, je zlou vizitkou mňa ako učiteľky. Každé dieťa je totiž na inej úrovni, ktorá s vekom môže a nemusí súvisieť. Niektoré deti vedeli viazať šnúrky ešte pred rokom, nájdu sa a také, ktorým to bude robiť značné problémy ešte aj o rok. Niektoré deti sú skrátka zručnejšie, niektoré sebavedomejšie, niektoré výrečnejšie a tak je to v poriadku, je to tak úžasné, lebo inak by sme ich mohli naklonovať. Každou ďalšou vecou ktorú dieťa ovláda, sa stáva sebavedomejším. Ale stresovať ho tým, aby vedelo zaviazať šnúrky, len preto, že má päť rokov.....treba využiť čas, keď dieťa o to prejaví záujem - u chlapcov to väčšinou býva kúpa kopačiek a snaha byť "ako veľký futbalista", pri dievčatách sa dajú využiť karnevalov kostýmy, alebo šaty, ne ktorých šnúrky, alebo mašle sú a treba ich zaviazať. Jemná motorika u detí v súčasnosti na oveľa horšej úrovni, ako pred takými desiatimi, pätnástimi rokmi. Myslím v priemere. Je to spôsobené tým, že deti oveľa menej manipulujú s drobnými hračkami, oveľa menej kreslia, modelujú ako pred rokmi. Nie je ničím výnimočným, keď mi príde do škôlky päťročné dieťa, ktoré ešte nedržalo v ruke farbičky, o nožniciach ani nehovorím....potom by bolo pre tie deti stresujúce snažiť sa, aby o pol roka vedeli zaviazať šnúrky, jednoducho sa to doháňa ťažko. Ale pokiaľ viem, tak v škole prvákov učiteľka ani neoblieka, a ani náhodou im nešnuruje šnúrky, dôvod nie je teda tento aby učiteľka nemusela zaväzovať tridsiatim deťom, ale ten, že dieťa - prvák potrebuje na písanie dostatočne uvolnenú a rozcvičenú ruku - nielen kreslením, ale aj manipuláciou s mozaikami, navliekaním koráliek, skladaním, trhaním papiera.....aj pri viazaní šnúrok si deti motoriku cvičia. Je to teda súčasť jemnej motoriky, nie niečo, čo by malo mamičky stresovať, keď to ich dieťa neovláda.

sisaka
20. mar 2014

@mamavera takze jedinym dovodom, preco na Slovensku baziruju na tom, aby predskolak vedel viazat snurky je ten, ze si na tom cvici motoriku? takze vobec nejde o zvladnutie samoobsluznej cinnosti ...
Zaujimave. Nastastie moje deti nemaju problem ci uz s hrubou, alebo jemnou motorikou takze nemusim umelo vytvarat situacie na jej precvicovanie. Syn (5 rokov) bol vcera dokonca pochvaleny jeho ucitelom (tu uz sa chodi v 5 do skoly a vcera som mala stretnutie s ucitelom, kedze dostavali vysvedcenia), ze na chlapca krasne pise a vsetky pismenka su citatelne. Drzania nozniciek a pracu s noznickami ako aj citatelnost pisma mal ohodnotene na vysvedceni ako dobre rozvinute (v slovencine by to znamenalo 1 a ano tu sa znamkuju u takychto malych deti aj taketo veci, vratane samoobsluznych cinnosti). Takze dobrym ziakom je aj napriek tomu, ze jeho rodicia si nemyslia, ze je potrebne trenovat jemnu motoriku na snurkach od topanok. Ale iny kraj, iny mrav ....

macusikzv
autor
21. mar 2014

@zuju2 to ako nemyslíš vážne?to som ešte o tom nepočula ,na zápise ich zaujíma či dieta vie farby,či vie čo je kruh a podobne...tak to je sila

macusikzv
autor
21. mar 2014

@macusikzv Baby ani som nečakala,že tu bude takáto diskusia....dakujem všetkým.. 🙂 🙂 🙂 🙂 😉
A ešte .....tak malý sa šnurky naučil viazat v auguste pred školou a vraj za hodinku,naučila ho to jeho sesternička....normálne som neverila 🙂 no a veru nie všetci prváci to vedia...myslím,ale že je to velmi dobre 🙂 🙂 🙂 takže ešte raz za vaše skúsenosti.....a tým detičkom čo to ešte nevedia,držím palčeky 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

libela
21. mar 2014

moja dcérka vedela a už aj zabudla. ale to bola zima a čižmičky boli na zips. tak teda dúfam, že to dotiahneme do konca...

bastika
21. mar 2014

Dcéra bude mat v júni 5 rokov a naucila sa viazat cestou z lyzovacky v aute dala som jej topanku aby sa nenudila 😀

mamavera
22. mar 2014

@sisaka ja neviem, kto na Slovensku bazíruje na viazaní šnúrok 🙂 A v podstate mi to je jedno. Každé dieťa je osobnosť, každému ide niečo skôr, niečo neskôr, vedieť bezpodmienečne viazať šnúrky v piatich rokoch mi zaváňa snahou natlačiť deti do nejakých tabuliek. Niektoré päťročné deti v mojej triede plynule čítajú, nie preto, že ich to niekto nadriloval, ale preto, že po tom túžili, stále sa pýtali a vždy sa našiel niekto, kto odpovedal. Neznamená to však, že všetci skončia s červeným diplomom vysokú školu. Dnes je tendencia medzi mamičkami prezentovať sa tým čo moje dieťa vie - v deviatich mesiacoch chodiť, v štyroch rokoch pozná všetky písmená....ja sa na tom len dobre bavím. Roky mojej praxe ukazujú, že najúspešnejšie v ďalšom štúdiu a v živote celkom sú deti, ktoré sú samostatné, ktoré nie sú tlačené do niečoho, ne čo ešte nedozreli a tým pádom frustrované z neúspechov, ale ktorých hlad po vedomostiach a zručnostiach je uspokojený. Určite každá z nás pozná vo svojom okolí človeka, výborného lekára, úspešného podnikateľa, ktorý mal ešte v troch rokoch plienky, alebo slabikoval pri čítaní ešte v tretej triede. Detičky, ktoré mi pred rokmi pricupitali do škôlky sú už dospelí ľudia, tak mám možnosť sledovať ich životnú cestu.

kili
26. aug 2014

mňa tiež často nenapadne, čo by dieťa mohlo v určitom veku už vedieť. ale keď sa dozviem, že iné už zvládajú, tak proste skúsim. ak to nezvládne, OK, skúsim zas neskôr. Nestriela sa z toho v akom veku to dieťa má vedieť, každé je iné. ale myslím, že tvrdiť, "načo to budem dieťa učiť", nie je na mieste. môže sa premeškať senzitívne obdobie a potom sa to bude učiť ťažšie, nebude mať z toho takú radosť, ako keď sa v 4-5r dieťa naučí viazať šnúrky.
ja som začala teraz svojho 7r syna. Keď som to skúšala pred 1,5r, kedy mal 6r, tak nechápal ani ktoré šnúrky má potiahnuť, aby sa rozviazali. Pre predstavu, moje 2,5r divčatko to pochopilo behom chvíľky. Motoricky je na tom zle a potrebuje aj špeciálnu školu. Ale šnúrky som ho naučila viazať priebehu troch dní. ešte síce také volné a potrebuje uisťovať, ale zvládne to!!! a to už je čo povedať. Jeho dvojča nechápe ešte stále ani to rozväzovanie.
Postup ako vysvetlovať som postupne menila podľa toho jak sa to vyvýjalo, čo mu šlo a čo nie... Učím ho štýl, že jednu slučku omotať šnúrkou, tú vložiť medzi prstíky, ktorými drží tú prvú mašličku, a potom pretlačiť. Takto to pochopil už rýchlo.
Takže kľud a ak nemáte čo v tomto počasí cez prázdniny robiť, skúste. dieťaťu tým určite neuškodíte a traumu nespravíte.