Aká je materská v prípade otehotnenia počas nezamestnanosti?

lauraa82
3. apr 2012

Ahojte, prosím Vás, vie mi niekto poradiť, ako to je, keď som momentálne nezamestnaná /od 1.apríla 2012/ a v prípade otehotnenia,ako by mi vychádzala materská,budem mať vôbec na ňu nárok, a pod.?Mám v tom veľký zmätok. Do 31.3.2012 som pracovala v kuse od r.2002. Neviem, či sa mám ísť nejako pripoistiť, alebo mám ísť iba na úrad práce...
Veľmi pekne ďakujem za rady.

lucka1987
3. apr 2012

mas odrobenych 270 dni, tym splnas narok na MD ... a pol roka po prepusteni si v ochrannej lehote ... cize ak momentalne otehotnies tak normalne bues dostavat matersku.. mala som to podobne.... zamestnana do 19 marca 2011 . v january 2011 som ostala tehotna . skoncila mi zmluva, no ja som od toho januara bola na pn az do materskej.... takze som mala peniaze stale

gapa
3. apr 2012

ak by si už bola tehotná teraz k 31.3.2012, tak sa na teba vzťahuje ochranná lehota 8mesačná, ako to bolo v prípade lucka1987 (je podstatné, že bola tehotná od 1/2011 a teda bola tehotná v čase ukončenia nem.poistenia 3/2011, čo ale nemusí byť tvoj prípad). Ale ak tehotná nebudeš, tak je ochr. lehota len 7dní a potrebuješ na získanie nároku na materské ešte iné nové nem.poistenie. Záleží či máš monžosť sa aj zamestnať, to by bolo najlepšie, možno by stačil aj krátkodobý prac.pomer v inej firme ako si pracovala doteraz (to platí, ak si mala v r.2011 zo zamestnania dobrý vym.základ a sa nezmenia zákony).

Dobrovolné nem.poistenie je teraz drahé, ak by si z neho chcela získať nárok na materské vyšší ako minimum, tak by si sa musela prihlásiť na balík dobr.poistenie (platí sa cca35% z vym.základu do nástupu na md a materské je 65% z vym.základu a poberá sa obvykle 34týž, tak si prerátaj) do 8tt. a nastúpiť na MD po uplynutí 26týždnov od prihlásenia, no najneskôr 6týž. pred termínom. A aj porodiť by si nemohla skôr ako po uplynutí 26týž. Ak nastúpiš na md skôr, alebo nestihneš nastúpiť na md a porodíš skôr, tak sa ráta materské potom z minima (vz cca 340eur) a nie z toho vym.základu ako platíš.

Ak by sa nezmenil zákon a sa zamestnáš hoci len na 2dni pred nástupom na md (ak prac.pomer netrvá aspon 90dní pred nástupom na md), tak sa bude rátať materskké z vym.základu v minulom kalend. roku ale nie u toho istého zamestnávatela.

ale zákony sa môžu zmeniť.

dni ukončeného zamestnania sa ti prirátajú k novému poisteniu, tj. podmienku aspon 270dní nem.poistenia v období 2roky pred skutočným pôrodom splníš. Ale potrebuješ to nové nem.poistenie alebo byť v ochrannej lehote po ukončení NP.

nárok na minimálnu materskú získaš bez problémov, ak otehotnieš tak, že sa stihneš prihlásiť na doborov.poistenie tak, aby medzera od 1.4.2012 do prihlásenia bola max. 460dní a prihlásiš sa pred nástupom na md, hoci aj den pred. Min. materské je cca 65% z 340eur

rebeka25
16. júl 2012

@gapa dobry den prajem mohla by som aj ja otazocku? Dostala som echo, že vy mi snad budete vedieť pomocť 😉 . Pred materskou dovolenkou som pracovala od r. 2006 len že firma sa počas mojej materskej dostala do konkurzu (su v konkurze od 01/2011) . Ja som zatial žiadne upovedomenie o tom nedostala, vypoved proste nic, takže som este zamestnana. Ale aj sa to tak berie? Budem mat znova narok na matersku dovolenku? Viem že pokial by firma dalej fungovala tak by sa bral moj "predpokladany " prijem, kebyže mi skonči pracovny pomer(ze by bol na dobu určitu) tak na materske narok nemam. Ale čo v tomto pripade? Ako budem alebo nebudem mat narok na materske?

tomba
28. júl 2012

Ahojte, prosím o radu, 2.8.2012 končím prac.pomer, menštruácia mi mešká jeden deň, na teste sú dve čiarky 🙂 . Musím danú skutočnosť niekde oznámiť? zamestnávateľ, sp? teraz hneď na začiatku? aby som mala nárok na materské z ochrannej doby 8 mesiacov? Alebo sa to rieši až pred nástupom na materskú? ďakujem

slavka1981
31. júl 2012

Ahojte aj ja mám jednu otázku. 30.9.2012 mi končí zmluva a chcem dovtedy otehotnieť. Odrobené mám 3 roky, teda podmienku 270 dní splním. Ale ako je to s tou ochrannou lehotou? Týka sa to aj zmlúv na dobu určitú? A ak by som otehotnela až keď budem nezamestnaná počíta sa tých 270 dní koľko dozadu, resp.budem mať vtedy nárok na materskú? Vďaka 😉

bambi29
31. júl 2012

ahojte, pytajte sa tu, je to priamo socialna poistovna. obratom zvyknu odpovedat 🙂 poradna@socpoist.sk

wewe22
31. júl 2012

musis mat za posledne dva roky minimalne 270dni nemocenskeho poistenia ak tuto podmienku splnas je jedno ci si zamestnana alebo nie
ked budes vediet termin porodu resp. nastupu na MD odrataj dva roky a ak nazbieras v tom obdoby 270dni si za vodou ja som to mala presne 270dni k nastupu na MD

marlenkaa
1. aug 2012

ahojte, prosím o radu. Od 1.4.12 som nezamestnaná (predtým som bola zamestananá 10 mesiacov) otehotnela som cca 15.5.12 a platím si dobrovolné pripoistenie- myslím si, že materská mi bude vyplácaná iba z tohto pripoistenia preto by som si aspon približne chcela vyrátať materskú- počítam to správne????
vymeriavací základ x počet mesiacov ktoré som už zaplatila a ešte do materskej zaplatím / 270= vymer. základ na jeden deň - a z toho 65% reálny vymer. základ na jeden deň x počet dní v mesiaci = výška materskej za mesiac.....? č i????
ďakujem

petra1402
27. sep 2012

Ahojte viete mi poradit ? som zamestnana od 1.1.2012 na dobu urcitu do 30.9.2012 .....lenze na matersku nastupujem asi az v polke novembra po ukonceni pracovneho pomeru sa mam ist nahlasit na urad prace aby som bola zaevidovana budem mat narok na matersku aj ked budem mesiac a pol na urade prace pred nastupom?

cukruszuzka
23. okt 2012

Prosím vás pomôžete mi :O)) Ja som si platila dobrovolne poistenie 20.10.2012 mi skončilo,ak by som teraz otehotnela mala by som nárok na matersku alebo už nemám:.Mala som sa ešte pripoistiť?Ako to vlastne je?Ďakujem

jaaty
24. okt 2012

@gapa kamarátka skončila v práci 06/2012 otehotnela 08/2012. Predtým pracovala 5 rokov jednej firme. Z čoho sa jej vypočíta materská, keď je teraz nezamestnaná? Pochopila som to správne, že stačí ak by sa na nejakú dobu (napr. 1 mesiac) zamestnala napr. u kamaráta vo firme? Asi to však treba uročbiť až tesne pred nástupom na MD, aby neprišla o príspevok v nezamestnanosti, však?

mimus33
8. nov 2012

Prosim o radu, platila som si DNP ako to koncilo k 31,1/12 som to dalej nepredlzovala ci aky to bol konecny datum. otehotnela som zaciatkom septembra, medzicasom som nebola zamestnana, DNP som platila cca 3 roky. Budem mat narok na matersku ci nie??

zalka
19. nov 2012

@jaaty
Kamarátka nebude mať nárok na materskú, ale môže mať a má tieto možnosti :
1. prihlásiť sa na DNP balík teraz na 7 dní, z minima, vznikne jej OL a prípadná PN bude platená z minima. Kedže od januára ide výraznejšie hore minimálny VZ ( teraz je 339,89 a od januára bude 393 eur ) tak v januári by som doporučila opätovne sa prihlásiť na balík DNP z minima. A materská bude vo výške 255 eur, a prípadná PN 216 eur.
2. zamestnať sa na minimálne 90 dní, s tým, žeby zamestnanie vzniklo 31.12. 2012 a dala sa vysoká odmena, od januára môže byť mzda aj minimálna. Zamestnanie musí trvať 90 dní najlepšie bez PN, lebo chcú schváliť zákon taký ... potom to zamestnanie môže skončiť a materská bude rátaná z VZ dosiahnutného 31.12.2012 ,
3. ak mala kamarátka vysoký plat v zamestnaní od 1/2012-6/2012 tak sa jej stačí zamestnať na krátko v roku 2013 na pár dní, aspoň 7, vznikne jej OL a materská bude rátaná z VZ dosiahnutného 1/2012-6/2012 ..toto sa oplatí babám čo mali vysoký plat v práci.

@mimus33 pre teba platí to čo som písala vyššie ale len body 1. a 2. Ale ty potrebuješ aj dni poistenia, takže v prípade bodu 1. ak by si sa prihlásila na DNP balík, tak chod na PN a po PN zruš. v januári sa opäť prihlás na balík DNP chod na PN a po PN zruš, leda by si marodila až do nástupu na materskú, ak áno tak balík DNP zruš až po materskej nezabudni.

@cukruszuzka
a si tehotná? a máš aj zamestnanie tak platí pre teba bod 1. , ak máš do nástupu na materskú viac ako 26týždňov tak sa môžeš pripoistiť aj z rozdielu maxima a zamestnania, ale to by si musela deň dva po poistení ísť na PN a byť tam celé tehotenstvo.

Mimochodom baby, ťažko sa odpovedá ak zadáte svoju otázku do témy otázka, kde je možná len jedna jediná odpoveď. Takže Tu už nenapíšete a ani ja nie, nakoľko sme svoje možnosti v tejto téme vyčerpali 😀

marianita17
3. mar 2014

@gapa aj ja by som potrebovala radu. Od roku 2009 pracujem na pracovnú zmluvu na 1/4 úväzok (t.j. na zmluve hrubá mzda cca 90,- €). Otehotnela som v januári 2014. Mám nárok na materskú? Dalo by sa s tým ešte niečo robiť, aby mi nárok vznikol? Veľmi by mi pomohla odpoveď niekoho, kto sa do toho rozumie 🙂 Vopred dakujem!

lussylu
28. apr 2014

mam otazku 31.8.2013 som skoncila pracovny pomer z mojim zamestnavatelom, potom som bola zivnostnicka no od januara 2014 som na urade prace a som aj PN nakolko som na rizikovom tehotenstve, mam narok na matersku nakolko som mala poistenie tych 270 dni odpracovanych v byvalom zamestnani? ako to je teraz ? mala by som k 19.5 uz nastupit na matersku nakolko mam narok pretoze som pn. dakujem za radu

iva123a
23. júl 2014

Otehotnela som ked ma prepustili z prace.teraz som v piatom mesiaci a na urade. Mozem sa dat zamestnat len na tri mesiace aby mi vysla materska?nebude s tym nejaky problem?

autickop907
8. okt 2014

neviete mi povedať či sa do tych odrobenych 270 dní zarátava aj absolvenstká prax na ktorú ma poslali z úradu prace?

dena1973
8. okt 2014

Ak nie si nemocensky poistená v SP, tak sa ti to do počtu 270 dní nemocenského poistenia nezapočítava.

eleonora86
21. okt 2014

Neviete mi nahodou pomoct?Viem ze musim splnat podmienku 270-tich dni nemocenskeho poistenia v poslednych 2 rokoch pred porodom.
Termin porodu mam 6 maja 2015 a do zamestnania som nastupila 15.augusta 2014.Budem splnat tych 270 dni nemocenskeho poistenia?
Pred 15.tym augustom som bola nezamestnana 1 mesiac a pred tym som 1 rok pracovala vo Velkej Britanii.
Pripadne budem potrebovat nejaky doklad (formular) alebo potvrdenie z Britanie aby mi narok na materske vznikol?

lele7
14. dec 2014

@gapa : Ahoj, vedela by si mi, prosím, pomôcť? Pracujem od 1.1.2012. K 31.12.2014 končím PP z organizačných dôvodov. Snažíme sa o bábätko, ale zatiaľ nečakáme a zatiaľ nemám ani nájdenú prácu. Dúfala som, že stihnem otehotnieť ešte v pracovnom pomere, aby sa na mňa vzťahovala ochranná lehota, pretože by mi potom vychádzala aj pekná materská. Bohužiaľ sa ale zatiaľ nepodarilo. Mám popri práci aj živnosť. Myslíš, že sa mi oplatí nechať si živnosť a od januára si platiť dobrovoľne poistenie (aj keď zo živnosti nič moc nezarobím, tak 100 eur mesačne) alebo sa zamestnať v nejakej firme aj keď len za pár korún a ak otehotniem v skúšobnej dobe tak odísť, aby mi materskú vypočítali z predošlého zamestnania? ďakujem!

zuz221
2. jan 2015

Ahojte, poprosim o radu. Bola som zamestnana 3 roky u jedneho zamestnavatela, od 16.2.2015 budem nezamestnana. K februaru 2015 som v 5 tyzdni tehotenstva a v ochrannej dobe. Ako sa mi bude pocitat materska, bude vyssia a pocitana z prijmu zamestnavatela kedze pred nastupom na matersku budem nezamestnana? Je potrebne odpracovat v r. 2015 este nejaku dobu kvoli vyssej materskej alebo si platit nemocenske poistenie? Dakujem za radu.

lenka2908
30. jan 2015

Ahojte,

snáď u Vás nájdem radu.

Mám 23 rokov a kvôli zdravotným problémom mi bolo odporučené čím skôr otehotnieť.
Problém však je, že po skončení školy (6/2014) som evidovaná na ÚP a od 7/2014 pracujem na dohodu (mesačný zárobok cca 110€).
Viete mi povedať, na aký príspevok - materské, rodičovské, prípadne iné mi vzniká nárok? Ak teda vôbec?

Za Vaše odpovede a čas Vám ďakujem.

mitka855
4. feb 2015

ahojte viete mi prosim poradit?Vypoved v praci som dostala k 31.10 2014 a teraz som vo februari 2015 ostala tehotna,mala by som teda aj ja narok na nejaku matersku ?
dakujem pekne

draik
4. feb 2015

@lenka2908
Na sumu vo výške rodičovského príspevku.

@mitka855
Ak ste nezamestnaná, tak nie.

ivanya
10. feb 2015

@zuz221 Akurat teraz som sa na to pytala v socialnej poistovni. Si v ochrannej lehote 8 mesiacov, dovtedy ti musi vzniknut narok na materske. Bude sa vypocitavat z vymeriavacich zakladov za rok 2014, takze bud v klude nemusis, uz nic odpracovat a ani platit nemocenske poistenie.

sya
15. feb 2015

Ktora mamicka mi poradi ak som na materskej od septembra 2014 a firma je v konkurze takze som riesila celu matersku len so spravcom ako je to teraz s platenim poistneho,pocas materskej plati zamestnavatel a ten uz nieje,ja som snima ukoncila v oktobri zmluvu.a este by ma zaujimalo kto mi vystavi zapoctovy list a tieto veci ked firma neexistuje uz.dakujem moc

evittam
15. feb 2015

@sya Poistne pocas MD neplati nikto,pocas RD za teba plati stat. Co sa tyka dokladov ohladne zamestnania,firma musi mat archiv takychto veci 70rokov,pomôct by ti mal spravca.

tinasar
6. mar 2015

Takze ak to chapem spravne zo vsetkeho co tu citam. V case porodu budem nezamestnana 1 a pol roka, teda vyska mojej materskej bude vo vyske rodicovskeho prispevku? Ale ak si doplatim dobrovolne zdravotne poistenie tak mozem mat aj vyssiu matersku? Viete mi nejako poradit, kolko sa mi oplati si doplatit a kolko materskej potom dostanem?
Zamestnana som bola od februara 2013 do februara 2014 (za minimalnu mzdu), teraz som rok na urade prace a nic si dobrovolne neplatim. V septembri mam termin porodu, kolko cca musim doplatit na DZP aby som mala nejaku lepsiu matersku?
Dakujem

alenah31
6. mar 2015

@tinasar už je neskoro, aby si si doplatila dobrovoľne nemocenské poistenie.....musela by si si ho platiť najmenej 270 dní pred dňom pôrodu čo už nestihneš, okrem toho ak si napr. dáš ako strop sumy na DNP 500,-€ to poistné ťa vyjde 175,75€ mesačne a to sa ti neoplatí, ak si určíš vyššiu sumu je to ešte viac. V tvojom prípade budeš hneď poberať RP, nárok na materské nemáš.

sajmonkaf
7. mar 2015

@gapa mohla by si mi prosim poradit? od 16/9/2014 som pn a 24/9/214 ma prepustili zo zamestnania.som stale pn a zistila som ze som tehotna.lekar ma pravdepodobne vypiše na rizikove kvoli veku a nejakým problemom co som mala.lenže moja lekarka mi už chce ukoncit pn-ku.lenže ja ju nechcem prerušit,chcem vlastne zostat pn len s inou diagnozou.musim si jednu pn ukoncit a u gznekologa zacat?zmeni sa mi potom výška davky?alebo sa mi bude vyplacat suma ako doteraz?podla coho sa mi bude vyratavat nova pnka?dakujem