Z čoho sa vypočíta materská dávka, keď si po 6-mesačnej dobe od skončenia pracovného pomeru nájdem nové zamestnanie?

Zodpovedané
9. nov 2023

Dobrý deň,

pracovný pomer mi skončil 30.6.2023, kde som pracovala posledných 9 rokov a posledných 10 mesiacov som bola na PN. Momentálne som evidovaná na úrade práce.

Ak si po 6-mesačnej dobe od skončenia pracovného pomeru nájdem nové zamestnanie, z čoho sa bude počítať materské v prípade otehotnenia po 31.12.?

Mám nárok na materské, ak si prácu po 1.1. nenájdem a otehotniem po tomto termíne?

Bolo by vhodné dobrovoľne sa pripoistiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

bude záležať ako dlho Vám bude trvať nové nemocenské poistenie. Ak nad 90 dní, tak potom sa bude materské počítať z tohto nového zamestnania.

Ak neotehotniete do pol roka od ukončenia praocvného pomeru, nestihnete ochrannú lehotu, a ani sa nezamestnáte, je vhodné sa dobrovoľne poistiť.

S prianím pekného dňa,
Lenka