Kedy je výhodnejšie nastúpiť na materskú?

hrosikjanka
3. nov 2015

Chcem sa opýtať kedy by mi bola výhodnejšie nastúpiť na materskú.Som tehotná a dcéra mi dovŕši tri roky 14. decembra a do práce by som mala nastúpiť od 15. decembra. Mám u zamestnávateľa ešte tri dni dovolenky, ktoré si vyčerpám čiže skutočný nástup by bol 18. decembra. Lekár ma do práce ale nepustí nakoľko mám zdravotná problémy čiže by som bola už pn. Musím nastúpiť aspoň na jeden deň do práce aby za mňa zamestnávateľ začal platiť nemocenské alebo stačia tie tri dni dovolenky? A po ďalšie kedy mi vyjde vyššia materská ak by som nastúpila 6 týždňov pred pôrodom čo vychádza 9. januára alebo na rizikovú materskú ktorá by začala 26. decembra. Pri prvej by sa mal brať do úvahy rok 2015 tam som bola celý rok na RD akurát ten posledný mesiac by som mala tri dni dovolenku a 14 dni PN. V roku 2014 som bola celý rok na materskej u zamestnávateľa, u ktorého si budem materskú uplatnovať pretože som aj pracovala ale nemám u toho druhého 270 dní. Ďakujem

evittam
3. nov 2015

@hrosikjanka Tvoja MD sa bude počítať z pravdepodobného príjmu, ktorý ti napíše zamestnávateľ-mzdárka na doklad pre SP. 😉

gapa
3. nov 2015

@hrosikjanka ak sú ozaj všetky údaje tak ako píšeš, že nemáš viac dni dovolenky a v období
1.1.2015-14.12.2015(pondelok) budeš na rodič.dovolenke
15.12.-17.12.2015 (ut. až štvr) budeš čerpať riadnu dovolenku
18.-31.12.2015 budeš PN vlastne až do 8.1.2016
9.1.2016 bude nástup na md 6týž. pred termínom, ktorý máš 20.2.2016
tak sa ti matesrké vyráta z tých 3dní tj.15-17.12.2015 čo v prípade, že ti mzdárka vyráta pravdepodonú mzdu z toho istého základu, z akého by uviedla pre sociálnu poistovnu, tak je to výhodnejšie nastúpiť v r.2016 na MD
Ak by bol nástup v r.2015, tak sa vyráta z pravdepodobného vym.základu, ktorý by si dosiahla za mestiac január 2016, ktorý sa vydelí číslom 3
Ak v r.2015, tak hrubá mzda za tie 3dni sa vydelí číslom 3 a kedže tam nemáš ani den víkendu, tak to bude viac. (za predpokladu, že pravdepodobný vym.základ za január nebude vyšší odosť, napr. kvôli vyplácaným prémiám a podobne)

dena1973
3. nov 2015

@hrosikjanka Ak nastupis na materske az v januari 2016 a v r. 2015 budes mat dovolenku, tak sa bude pocitat z prijmu, ktory budes mat za dovolenku. Ak v r. 2015 dovolenka nebude, ale iba RP + PN, tak to bude z pravdepodobneho prijmu.
Ak by si nastupila na materske v r. 2015, tak sa bude pocitat z pravdepodobneho prijmu, ktory urci zamestnavatel.

hrosikjanka
autor
3. nov 2015

@evittam
@gapa
@dena1973 dakujem za odpovede. v januari prijem nebude vyssi nakolko u nas su premie v decembri.len skoda ze nemam viac dovolenky

gapa
3. nov 2015

@hrosikjanka to nevadí, pre nárok na materské to máš lepšie s pn akoby si čerpala len dovolenku (aspon niečo 🙂). Len nebezpečná je kombinácia, ak by si čerpala Rd, potom hned pn bez čerpania dovoenky a až v r.2016 išla na MD. To by bolo matesrké z minima, lebo by si v rozhodujúcom období -2015 nemala vym.základ a to nie z dôvodu, že si čerpala LEN!!! rodič.dovolenku (príp. materskú) ale z dôvodu, že si čerpala RD a okrem toho aj PN. A to by vadilo.

hrosikjanka
autor
3. nov 2015

@gapa dakujem za vysvetlenie velmi mi to pomohlo. dovolenku chcem docerpat len s toho dovodu ako pises aby som nesla hned na pn