Kedy nastúpiť na materskú?

4. okt 2022

Ahojte, ako ste riešili nástup na materskú? Dal vám lekár automaticky nástup 6 týždňov pred pôrodom alebo ste s ním nejako dohodli? Na materskú by som mala nastúpiť v prvej polovici decembra, no potrebujem si ešte v práci dočerpať dovolenku (8 dní). Pôvodne bola dohoda s nadriadenou, že si ju vyčerpám priebežne a na materskú nastúpim 6 týždňov pred pôrodom. Problém je, že si nemám kedy vziať dovolenku. Ak som u lekára, mám klasickú priepustku a na iné nie je čas. Mám prácu, kde je jeseň dosť hektické obdobie, nehovoriac o tom, že nechcem tu nechať nedokončené veci, záleží mi, aby som z práce odišla korektne, nakoľko aj moja nadriadená ma neraz podržala a zároveň mám v práci dobré podmienky. Chcem sa preto s nimi v októbri dohodnúť, kedy by som nastúpila na dovolenku a kedy na materskú, rada by som to urobila reťazovito, aby som počas dovo nemusela za seba riešiť náhradu, potom sa vrátim na 2-3-4 dni a potom odídem na materskú. Mám to riešiť s lekárom už na najbližšej poradni, hoci som stále "len" v 6. mesiaci?

hederamonstera
4. okt 2022

Mozes nastupit 6 tyzdnov alebo 8 tyzdnov pred terminom porodu, nijak inak. Ani 7 tyzdnov, ani 40 dni pred tp

autor
4. okt 2022

@hederamonstera aha ok, nevedela som, že to musí sedieť presne 6 alebo 8 týždňov.. myslela som, že kedykoľvek v rozpätí 6-8 týždňov môžem odísť

vkatush
4. okt 2022

Ja som sa minule na poradni opýtala sestričky, kedy mi vychádza nástup na materskú, povedala mi presne dátum. Ten som oznámila už aj v práci. Takže na tvojom mieste sa tiež spýtam a dovolenku si vyčerpem akurát ten týždeň a pol pred ňou, ako ti vychádza nástup, aby si šla reťazovo a nemusela už ísť do práce.

melanta
4. okt 2022

@hederamonstera Ja si myslím, že môže ísť aj neskôr. Nárok vznika najneskôr 6 týždňov pred termínom pôrodu, ale nemyslím si, že sa to musí dodržať. Akurát sa ukráti o materské, lebo na neho je nárok určitý počet týždňov od vzniku nároku. A ak odíde neskôr ako vznikol nárok, tak za to obdobie o príspevok príde.
Autorka, urob to ako píše @vkatush oznám už teraz termín odchodu na materskú s tým, že predtým chceš čerpať dovolenku.

autor
4. okt 2022

@vkatush tak som s tým aj počítala, že 11. decembra pôjdem na materskú a od 1.12. si budem čerpať dovolenku.. lenže ja mám pôrod termínu vypočítaný vo 8tt, to mi lekár zapísal aj do knižky.. no na veľkých ultrazvukoch sa to už dvakrát menilo a druhý doktor povedal, že to vychádza aj o 5 dní skôr.. čiže neviem, čím sa teraz riadiť.. a tiež som si myslela, že to prispôsobím ukončeniu svojich projektov a že by som teda mohla ísť na materskú pár dní skôr, ako bude tých 6 týždňov, a tým pádom by som už decembrový mesiac v práci ani nezačínala

3petka
4. okt 2022

Nástup na materskú máš podľa predpokladaného termínu pôrodu ktorý ti Dr určí teda 8 al 6 týždňov pred. To že ty porodis skôr alebo neskôr nik neovplyvní a ani nebude riešiť. Proste je nejaký predpokladaný termín a toho sa držia. Ja som tiež tak mala proste sa určil termín a toho sa držali. V siedmom mesiaci už mi Dr vravel že to bude zrejme skôr a porodila som o skoro 4 týždne skôr.

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alenah31
4. okt 2022

@hederamonstera nie je pravda - na MD môže nastúpiť najskôr 8 týždňov pred predpokl. termínom pôrodu, najneskôr v deň pôrodu...resp. na ňu nemusí nastúpiť vôbec. ísť na MD a čerpať materské NIE JE povinnosť. Ja som nastúpila na MD 2 dni pred pôrodom - Jediná nevýhoda je, že MD sa ti o to nepredlžuje - aj ja som ju mala kratšiu, ale mzdu, ktorú som dosiahla kým som na MD nastúpila bola podstatne vyššia (kvôli odmene, ktorá mi bola kvôli tomu, že nastúpim neskôr vyplatená).

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
4. okt 2022

@mamula20 vyplnený je len termín pôrodu a to napísal lekár vo 8tt na úplne prvej kontrole.. nástup na MD tam nie je uvedený

sims122
4. okt 2022

Ja som poprosila lekárku aby mi do žiadosti nedávala termín podľa menzesu ale podla prvého ultrazvuku. Tým pádom keď som vyratala 6 týždňov tak som nastúpila na materskú o niekoľko dní skôr. Kvôli tomu aby mi vyšiel ešte jeden rodičak navyše.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lilinka88
4. okt 2022

Termín nástupu na MD si urcuješ sama. Gynekológ s tým nič nemá,ten iba na žiadosti potvrdí termín predpokladaného pôrodu, ale rozhodnutie kedy nastúpis je na Tebe. Najskôr môžeš 8 týždňov pred pôrodom, štandardne sa nastupuje 6 týždňov pred, v tomto rozmedzí môžeš kedykoľvek. Ale rovnako môžeš nastúpiť aj neskôr,ako bolo vyššie spomenuté, aj 1-2 dní pred pôrodom, ale tým si krátiš materské, lebo to ti bude vyplácané od nástupu na MD po pôrod a od pôrodu 28 týždňov s tým,že to nesmie byť dlhšie ako by bolo štandardne 34 týždňov ak by si nastúpila 6 týždňov pred termínom

tinkavvv
4. okt 2022

@mamula20 nie je to tak, ze len 6 tyzdnov alebo 8 tyzdnov. Je to obdobie kedy moze nastupit. Ja som si to vyratavala tak, aby mi dobre vysiel aj rodicovsky.

tinkavvv
4. okt 2022

A nemozes si dovolenku nechat? Ona ti neprepadne, vycerpas ju po md alebo az po nastupe do prace.

zooeynka
4. okt 2022

@lilinka88 nastup na MD si teda neurcujes sama. Mne napriklad gynekologicka odmietla dat nastup 8 tyzdnov pred terminom porodu - na to vraj musi byt zdravotny dovod. Standardne 6 tyzdnov, ziadne vyberanie si.

tinkavvv
4. okt 2022

@zooeynka no ja som si vybrala 💁‍♀️. Gynekolog s tym nemal ziadny problem.

zooeynka
4. okt 2022

@tinkavvv tak si mala pohodoveho gynekologa. Ta moja odmietla.

lilinka88
4. okt 2022

@zooeynka no to teda,že si urcuješ ty sama, si pozri na nete žiadosť o materské, ktorú časť vypĺňa gynekológ a ktorú poistenkyňa. Že si to ty nevedela a gynekologicku máš blbu, neznamená,že to tak nie je

autor
4. okt 2022

@tinkavvv nechcem si nechávať dovolenku, lebo neviem, či sa po materskej vrátim do tej istej roboty a potom myslieť na to, že si mám ešte dočerpať nejakú starú dovolenku... viac sa mi hodí voľno začiatkom decembra, keď ešte budem vládať chodiť po obchodoch a nakupovať darčeky, chystať sa na Vianoce a potom na príchod malej.. dovolenku chcem využiť efektívne a nie brať si ju len preto, aby som si ju vyčerpala a pritom celý deň presedím zbytočne doma.. len teda som zmätená z toho, že doktor mi určil termín pôrodu vo 8. týždni a odvtedy som počula ďalšie tri verzie termínu :D a ako som písala, chcem sa v práci zachovať korektne, keďže tam mám výborné podmienky a nadriadená mi vo všetkom vychádza v ústrety

zooeynka
4. okt 2022

@lilinka88 dost pochybujem

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lilinka88
4. okt 2022

@zooeynka o čom konkrétne? Myslím,že na žiadosti je to dosť jasne - časť A vyplní oprávnený lekár, uvedie tam predpokladaný termín pôrodu a prípadnú predchádzajúcu PN, časť B vyplní poistenkyňa a v tej sa uvádza nástup na materské. Tam ti nemá gynekológ čo písať,je to časť, ktorú vypĺňať ty a teda ty rozhodujete,kedy nastúpis na materskú. Viem čo hovorím

slavkadi
4. okt 2022

Autorka - ja som sa s lekárom dohodla aký dátum mi dá do žiadosti o materské, prispôsobil o pár dní termín pôrodu a tomu zodpovedajúcu dátum nástupu na materskú. Však predpokladaný termín pôrodu sa počas tehotenstva mení, tak si len vypočítaj kedy chces ísť na materskú a s lekárom sa dohodni, čo tam napíše. A ešte si pozri v lehotniku materskej kedy ti bude končiť materská, aby ti v posledný mesiac materskej vyšiel aj rodicak.

judit47
4. okt 2022

Hlavne by som si na tvojom mieste dovolenku nevycerpala mne ostalo v july kedy som sla na MD 17 dni a nechavala som si ju teraz mali zacal skolku a pocas sept.som ju docerpala kym mal adaptaciu.

Vycerpat si ju ked ti ju netreba je za mna najvacssia blbost lebo ti moze pomoct neskor aj na vyssiu podporu ak by nahodou zaroven ju mozes cerpat ked bude zacinat skolku atd

konikkon
4. okt 2022

A ty chces ísť neskôr na MD a dobrovoľne sa tak oberať o peniaze, ktoré ti plynu z Materskej? Lebo ak nástupiš neskôr, materská sa ti nepredĺži a o tie dni proste prídeš. Naopak, dovolenku si môžeš vyčerpať aj po ukončení MD.

autor
4. okt 2022

@judit47 my si nemôžeme prenášať dovolenku.. máme to limitované a niečo si tak-či tak chcem vyčerpať.. navyše neviem, či sa tam po materskej vrátim, teraz nad tým nechcem špekulovať čo bude o dva-tri roky a chceme v budúcnosti aj druhé bábo.. ak sa mi podarí reťazový pôrod, budem zostatkovú dovolenku riešiť možno o 4-5 rokov.. ja si ju vyčerpať chcem, ale rozumne - aby som ju investovala do príprav na Vianoce a príprav na príchod malej.. bežne teraz končím v robote o 18tej a naháňať sa po 9-10 hodinách v práci po nákupných centrách sa mi fakt nechce

@konikkon ja sa o nič oberať nechcem, ale myslela som si, že si môžem vybrať termín odchodu na MD, a to v tom rozpätí 6-8 týždňov pred pôrodom.. mám prácu, v ktorej robím na projektoch s určitými termínmi a tomu som chcela prispôsobiť materskú... aby som napríklad nemusela začínať už decembrový mesiac v práci.. lebo zamestnávateľ mi musí vyplniť kapacitu, nebude ma platiť za to, že tam budem chodiť na týždeň sedieť... ale na druhej strane mi na týždeň žiadny nový projekt nezverí, keď ho aj tak bude musieť dorobiť niekto iný, rovno ho dá do rúk inému kolegovi.. preto sa chcem s nimi dohodnúť čo najskôr a ak by hrozilo také preklenovacie obdobie, že prídem na pár dní v čase, keď budem mať všetko odovzdané, tak či je to pre nich v poriadku alebo to musím riešiť nejakým neplateným voľnom a pod

lilinka88
4. okt 2022

Keď nastúpis v rozmedzí 6-8 týždňov pred termínom,je to ok. Ale z toho,čo si napísala,aj mne vyplynulo,že chceš nastúpiť neskôr ako tých 6 týždňov,čiže by si bola v práci dlhšiu dobu a tým by si sa o peniaze ukratila

konikkon
4. okt 2022

Každopádne, nastupuje sa na materskú 6 alebo 8 týždňov pred lekárom stanoveným pôrodom. 8 týždňov pred pôrodom sa zvyčajne nastupuje vtedy, ak to odporučí gynekológ zo zdravotných dôvodov. Ak si žena, ktorá nastupuje na MD nemôže vyčerpať dovolenku, dovolenka sa jej prenáša, na to máš právo, nie že si ju nemôžete prenášať. Ak po MD a RD náhodou nenastúpis do práce, dovolenku si vyčerpas vtedy a ukončis PP alebo ti ju preplatia. Tak sa to zvyčajne robí v praxi a tak je to aj pre ženu najrozumnejšie a najvýhodnejšie, keďže deti po nástupe do škôlky často chodia len na pol dňa, alebo hned ochoreju a pod. Dovolenku si zvyčajne ženy necerpaju pred nástupom na MD, Ale ak je to aj napriek tomu pre teba lepšie,l si ju čerpať pred MD, tak môžeš na najbližšej poradni toto vysvetliť lekárovi. TP sa zvyčajne upravuje a stanovuje v 12tt, čiže by si už mala vedieť deň nástupu na MD. Žiadala si si o tehotenské? Aj tam sa uvádza TP...

autor
6. okt 2022

@konikkon tak som sa bola na to pýtať.. časť dovolenky si musím vyčerpať, nakoľko moja práca mi umožňuje priebežné čerpanie dovolenky a zároveň to máme v zmluvách nastavené tak, že si môžeme prenášať iba časť dovolenky, resp. zamestnávateľ môže určiť čerpanie dovolenky.. a vraj je jedno, či si to vyčerpám alebo nie.. ale počas trvania materskej mi takisto vzniká nárok na dovolenku a mám sa zamestnávateľovi ozvať po skončení MD, či si chcem čerpať túto dovo pred začiatkom RD alebo po skončení RD.. zároveň mi zamestnávateľ neodporučil všetko prenášať po RD, vraj kolegyni sa tak nakopilo 50 dní dovolenky, na čo ona sama nemyslela a skomplikovalo jej to návrat, nakoľko sme dosť závislí od projektových zadaní a museli jej potom hľadať zaradenie v úplne inom tíme/inej pozícii.. dokonca z tímlíderskej pozície sa musela zaradiť na nevedúcu pozíciu.. ale teda je to celé na mne, no vzhľadom na charakter práce si mám toto všetko zvážiť a vopred dohodnúť so svojou nadriadenou