Mám nárok na materskú?

minnehaha2005
18. nov 2010

Ahojte, potrebovala by som poradit, co sa tyka materskej. Robila som od Sept. 2007 nepretrzite do Aprila 2010. Odisla som od zamestnavatela dobrovolne a nato som v maji 2010 hned otehotnela. Mam narok na matersku, ked sa hovori, ze musim mat odrobene 270 za dva roky pred porodom? Mam moznost teraz v jednej firme byt zamestnana tesne pred odchodom na matersku, co by v mojom pripade bolo v polovici januara.

lawli
18. nov 2010

@minnehaha2005 ahoj ,ak som dobre pochopila ,tak ty si od apríla nezamestnaná....keď si si neplatila odvody sama ,tak nárok na MD nemáš...tych 270 dni pred porodom je cele tehu a teraz by ti už nepomohlo sa zamestnať... 😒

minnehaha2005
autor
18. nov 2010

@lawli ale preco potom zavadzaju, ked tvrdia, ze musim byt zamestnana aspon 270 dni za posledne dva roky? Ja som bola nezamestnana, ale dobrovolne, nebola som na Slovensku, bola som v zahranici s manzelom, ktory tam pracuje. Ved prave to, ze 270 dni je cele tehotenstvo a na matersku sa odchadza 42 dni pred porodom... je to take nejasne... a nespravodlive, ked mi zamestnavatel poctivo platil odvody pocas celeho pracovneho pomeru.

lawli
18. nov 2010

@minnehaha2005 ja viem ,že tych 270 dní nemá byť za posledné dva roky ,ale 270 dní PRED porodom.....

kvetinka211
18. nov 2010

@minnehaha2005 podla mna by to pomohlo - vsak si zrataj tie dni poistenia v kalendari ... len samotny rok 2009 mas cez 330 dni (od polky januara) + to co si robila do aprila ... a ak sa teraz zamestnas, stihas este takmer 60 dni pridat ... dolezite je, aby si v case nastupu na matersku mala aktivne poistenie
Co uz nestihas je dobrovolne nem. poistenie, to by sa ti ratalo uz len z minima. Co si ale urcite ustraz, zamestnaj sa cim skor, pretoze mozno od januara uz bude treba byt zamestnany dlhsie ako 1 mesiac, inak by sa ti materska ratala asi z tej predchadzajucej prace ... drzim palce ...

minnehaha2005
autor
18. nov 2010

@kvetinka211 vdaka 🙂

gapa
18. nov 2010

@minnehaha2005
takže si pracovala na prac.pomer od 2007 do apríla 2010 a tvoj PTP je 23.2.2011, t.j. najneskorší nástup na MD je12.1.2010 a najskorší možný je 29.12.2010 (nástup na MD skôr ako 6týž. pred PTP je možný v rozmedzí 6-8týž. pred PTP, ale len v prípade, ak ti bude trvať nem.poistenie v den nástupu na MD)

máš pravdu v tom, že podmienka aspon 270dní nem.poistenia nemusí byť splnaná tesne pred pôrodom, aby vznikol nárok na materské. Ale okrem tejto podmienky je taká druhá najzákladnejšia podmienka na vznik nároku na materské, aby ti k nástupu na MD trvalo nejaké nem.poistenie na SK alebo aby si bola v tzv. ochrannej lehote po zániku nem.poistenia. A to momentálen nesplnaš.

Ty v ochrannej lehote nie si a teda ak chceš získať nárok na materské, musíš mať pred nástupom na MD ešte nejaké nem.poistenie.

Vzhladom na to, že máš možnosť sa zamestnať a vzhladom na to, že sa bude meniť zákon, ktorý ale teraz neovládame, aké znenie bude mať, tak máš viac možností.

Jediná možnosť, ktorú ti viem zaručiť je, že ked sa zamestnáš a nastúpiš na MD najneskôr 31.12.2010 (môžeš sa rozhodnúť nastúpiť už 29.12.2010, je to tvoje rozhodnutie, aj keby ti lekár tvrdil, že takto nastupujú len ženy, čo bolo pred nástupom na MD na PN, nedaj sa odbiť. Ten dátum nástup na MD si určuje mamička sama, je to jasne napísané v kolonke, ktorú vyplna poistenkyna a aj v poučení vzadu je to napísané. Lekár na žiadosti o materské vyplna a podpisom a pečiatkou potvrdzuje len očakávaný dátum pôrodu. V takom prípade sa ti bude materské rátať z denného vym.základu v rozod.období. Treba si dať na to pozor, aby v nom nebolo vela víkendov, kedže pôjde o krátkodobý prac.pomer.

Ak by si nastúpila na md v r.2011, tak už bude platiť nový zákon, ktorý nepoznáme. Ak bude trvať nem.poistenie pred nástupom na MD menej ako 31 (možno to zmenia aj na 90dní), tak by sa ti rátala materká z vym.základu v celom roku 2010, t.j. ovplyvnil by výšku aj vym.základ v období 1.1.-apríl 2010, dokedy si pracovala na SK. Materské pri nástupe v r.2011 však navrhujú prelžiť o nejaký týžden a bude asi aj vyššia o 5% opraoti výpočtu pri nástupe na md v r.2010 (t.č. je 55% z denného vym.základu a navrhujú 60%).

Takže záleží akú chceš materskú a aký si mala vym.základ do apríla 2010.

kvetinka211
18. nov 2010

@gapa @minnehaha2005 ja este doplnim, ze by bolo dobre pockat si na definitivne znenie novely zak.o soc. poist. (zaciatok decembra) ... zatial to vyzera tak, ze by sa zvysenie/predlzenie malo tykat vsetkych mamiciek, aj tych co uz poberaju/budu poberat - v tom pripade by bolo z podhladu vysku/dlzky materskej jedno ci nastupi v dec. alebo v januari a zaroven by naisto isla podla stareho zakona co sa tyka poctu dni posledneho povinneho poistenia ...

kleo80
18. nov 2010

Ahojte ja som zase v šoku pretože pracujem uz 12rokov a pracovala som aj cele tehotenstvo teda do 34yzdna a ako prispevok mi mi poslali 680eur((( moja kolegyna mala odrobene dva rky a dotala 840 ja nechapem ako to počitaju 😒

minnehaha2005
autor
19. nov 2010

@gapa vrela vdaka 🙂

zlatusik28
19. nov 2010

@kleo80 ahoj, myslím tým ten príspevok v starých sk 25.000,-? lebo mne došlo najprv 165 eur, a po 28 dňoch "žitia" nášho malého som požiadala o zvýšných 664 eur, neviem koľko má tvoj malý/á, ale už to je tak myslím niečo cez 2 roky

kaktusik007
20. nov 2010

@minnehaha2005 uplny suhlas s gapa, ja na tvojom mieste by som sa co najskor zamestnala s maximalnym vymeriavacim zakladom a sla na pnku na rizikove a na matersku nastupila este tento rok, je to jedina istota, ktoru ti clovek vie dat 😀 januar 2011 je velmi tazko povedat, ako to dopadne....
pripadne sa iba zamestnaj na dva dni a nastup toho 29.12. na matersku.... ale na januar si to rozhodne nenechavaj, lebo ako pisala, nik netusi ake zmeny tam porobia pani poslanci 😉

vanillaice
20. nov 2010

Dievcata mohli by ste prosim aj mne poradit. Pracovala som rok a 3 mesiace a 31.3.2010 so mnou ukoncili prac. pomer uplynutim urcitej doby. Hned na to som otehotnela a uz som sa nezamestnala bola som na Urade prace s tym ze mi urcite materska vyjde( medzi tym som bola na prerusovanej PN a od 28.6.2010 som bola na rizikovom). Na moje prekvapenie som zistila ze narok na matersku zo zamestnania nemam( nastup na matersku 10.11.2010 a TP 22.12.2010) ale mam narok na matersku zo DNP co by cinilo asi 160 eur. Teraz lutujem ze som si vobec platila DNP lebo takto by som mala aspon RP po starom kedze by mi bol priznany do konca roka. Nemozem to nejako ovplyvnit napr. tym ze by som teraz prestala platit? Zaujima ma ci mi moze urad prace doplatit do vysky RP a ktoreho RP 190 alebo 256 eur? a zaroven aky RP mi potom bude priznany. Prosim poradte mi, vdaka

elise
20. nov 2010

@vanillaice od kedy si platíš DNP môžeš si zvýšiť namesiac o sumu z maximálneho vymeriavacieho základu (ale ak ž máš vyrátane a si už nastupila na matersku tak bohužial☹ ale ak by si si platila nemocenske dalej môžeš si občas zobrať pnku alebo očrku, inak od januára 2011 ti to zvýšia na 190 €

vanillaice
20. nov 2010

@elise prepac ale nerozumiem co konk. mi zvysia na 190? To naozaj mi nebude priznana vyssia materska lebo pani na UP mi tvrdila ze ked poziadam o ten doplatok k materskej tak sa mi bude ratat do 256 eur, povedala len ze dieta sa musi narodit do konca roka. Dala mi aj formulare ale su to vlastne formulare na RP takze v podstate budem ziadat RP este do konca roka.

elise
20. nov 2010

@vanillaice žiaden doplatok neexistuje je to bud dávka materská alebo rodičovský príspevok, ak ti vyšla materská 164€ (dostala si rozhodnutie zo sociálnej poisťovne) tak ten sa ti zvýši na 190 € od januára buduceho roku. papiere k rodičovskému príspevku dávaju to musíš zaniesť do 15 dní od narodenia dieťaťa na úrad práce sociálnych vecí a rodiny.zvýšenie materskej by si mohla mať iba vtedy ak by si mal vymeriavací základ od zamestnávatela +DNP ale v septembri ti skončila ochranná doba (6 mesiacov) od nového roka sa predlžuje na 8 mesiacov ochranná doba.

gapa
20. nov 2010

@vanillaice
materskú ti vyrátajú z toho čo si si platila dnp. Od mesiaca, kedy sa dieťa narodí ti vznikne nárok na dorovnanie materského (vypláca soc.poistovna) do výšky rodič.príspevku (rozdiel vypláca UPSVaR odbor sociál. vecí a rodiny). Ak sa dieťa narodí v decembri,t ak ti to dorovnajú materské za december (vyplatený v januári) do výšky 256eur (ak by si si DNP neplatila a nemala nárok na materské, tak by ti vznikol nárok na RP len vo výške 164,22eur). Ak sa narodí až v januári, tak pravdepodobne do výšky týc 190eur.

Výška rodič.prísp. sa pravdepodobne bude zjednocovať na tých cca 190eur. Takže vo februári už ti to predpokladám dorovnajú za január už len do tejto výšky.
Zákon ešte nie je schválený, tak nemožno niečo tvrdiť na fest, len predpokladať.

elise
20. nov 2010

@gapa ale závisí od toho kolko si platila DNP z toho jej vyrátaju matersku a ochranná doba jej skončila v septembri kedže je teraz nezamestnaná. na vyší 256 € príspevok by musela byť 270 dní poistená

elise
20. nov 2010

@vanillaice od kedy si si začala platiť DNP? mala si hlavný pracovný pomer u zamestnávateľa?

gapa
20. nov 2010

@elise
ak pracovala na prac.pomer 1rok+3mes do 31.3.2010 (škoda, ak by si sa po 31.3. resp. v máji aspon na 1 lepšie 2dni zamestnala, tak by si mala nárok na materské aj zo zamestnania), tak určite má nárok na materské z DNP, ktoré jej trvá, lebo aj keby sa napr prihlásila na dnp den pred nástupom na MD, tak 270 dni má splnených z predchádzajúceho zamestnania (dni ukončeného nem.poistenia sa prirátavajú k trvajúcemu NP).
Asi platila v r.2009 z VZ 295,5eur (minima) ak píše, že jej to vycháza na cca 160eur.

vanillaice
20. nov 2010

DPN si platim dlho cca rok a pol a mala som hl. prac. pomer ta ochranna doba mi usla keby som tahala PN cely cas od kedy ma prepustili tak by mi to vraj vyslo ale PN som mala prerusovanu.
Ja som dufala ze ak sa narodi maly v decembri tak budem mat ten vyssi RP do januara to tahat nenecham, aj tak mam poruchu glukoz. tolerancie takze ma nenechaju prenasat snad.

elise
20. nov 2010

@vanillaice dohodni si pôrodníka aby ti spravil vyvolávaný pôrod už v decembri, ak by ti vyšla suma 265 € dostávala by si ju do 20 mesiaca veku dieťatka 😉

gapa
20. nov 2010

@vanillaice
áno, keby si bola koncom septembra začala pn a tahala ju do nástupu na Md 6týž. pred PTP, tak by to možno vyšlo. Neviem, ako presne to rátajú na SP, lebo ide o to, či si bola v čase ukončenia PP tehotná a to neviem ako rátajú, či od ukončenia do pôrodu 270 dní (tak sa mi zdá, že jedna mamina spomínala) alebo inak???? a to by ti vyšlo, lebo to je niededy do cca 25.12.2010 tých 270dní.
Treba sa radiť v predstihu, teraz je už neskoro.

No čo už, s tým nič už nenarobíš. Zbytočne to teraz aj rozoberať. Tak nech je hlavne bábätko zdravé a aj mamina a nech všetko v pohode prebehne. nech sa darí. 😉 🙂

myslím že ti nehrozí pôrod až v r.2011, to bolo len teoreticky, ak by tu bola iná mamina s podobným prípadom len iný termín.

lubena76
20. nov 2010

Ahojte. Momentalne som na MD a poberam rodicovsky prispevok. Cakam dalsie dieta vo februari 2011. K 31.12.2009 som dohodou ukoncila pracovny pomer. Vedel by mi niekto poradit ci budem mat narok na matersku? Dakujem

vanillaice
20. nov 2010

Ja viem ze som zaspala na vavrinoch ale matersku uz neriesim este sice nemam rozhodnutie ale pravdepodobne to bude tych 160 lebo tolko som aj dostavala PN a PN som mala tiez len z DPN a nie zo zamestnania takze je neskoro ale teraz mi ide o to ci budem mat vyssi RP tak myslite ze ak sa narodi do konca roka tak ano lebo Gapa pisala nieco ine ci ?

luuca1
20. nov 2010

baby ako je to ked idem 6.12.2010 na MD za aký rok sa mi počáíta MD ked termín pôrodu mám 17.1.2010....
a ešte by ma zaujímalo že kedže už teraz v decembri nastúpim na MD tak nemám nárok na tú zvýšenú MD a predĺženú MD???

barbyes
20. nov 2010

@luuca1 počíta sa Ti za predchádzajúci rok, čiže ak nastupuješ na MD v roku 2010, počíta sa Ti podľa roku 2009 a čo sa týka tej zvýšenej neviem lebo pokiaľ viem tak to ešte nebolo schválené tak naozaj neviem 😒

luuca1
20. nov 2010

@barbyes no majú to odklepnúť teraz v novembri ale asi ma drbne ( s prepačením ) ked sa to zas bude týkať iba tých čo nastupujú na MD v januári.... malo by sa to zautomatizovať pre všetkých, nie??? ved každá potrebuje byť dlhšie na vyššom príjme ked nám ešte aj znížil ten idiot mihal RP na 190€ .... Už tých 256€ som hovorila že neviem ako sa z toho dá vyžiť a teraz to debil ešte zníži.....a vraj podpora že môžeš ísť robiť.... no ktorá mamička môže ísť robiť pri 5 mesačnom dietati ked MD jej skončí a dieťa má 4,5 mesiaca a ešte ked kojíš rok niekedy aj viac.... Som nasratá....

barbyes
20. nov 2010

@luuca1 ja som robila tak budem dostávať tých 256 našťastie inak by sme asi nevyžili a na nastupujem na ňu už teraz v decembri tak aj to je plus lebo sa ma tá ich novela netýka 😒 hypotéka na krku...neplatíš ideš pod most, jednoduché, to štát nezaujíma 😠

luuca1
20. nov 2010

@barbyes no ved to ty kokos...a čo je to 256 € preboha, ved si zober že ja nadávam ked som poberala normál plat čo nebolo až tak málo a nadávala som že nemáme prachy....

barbyes
20. nov 2010

@luuca1 nuž, k tomu sa dá dodať iba jedno....Slováci sú bohužiaľ chudáci asi nikto nemá také smiešne príspevky ako my, a aj ten smiešny Ti ešte zosmiešnia aby sa Ti náhodou nemálilo 🙄 my sme našťastie vychádzali do pohodky a aj zatiaľ vychádzame tak ale uvidí sa keď teraz prejdem na ten rodičovský čo bude...a neviem či by som mohla malinkú poprípade hodiť predčasne do jaslí lebo sa chystáme odmietnuť očkovania a neviem či by nám ju zobrali tak snáď to bude OK