Nemocenské poistenie a nárok na materskú

nutelka86
9. mar 2015

ahojte zienky, prosila by som velmi o radu, viem urcite keby soms a pohrabala vo forach nasla by som to tu mozno niekde ale nemam tolko casu tu vysedavat, preto vas pekne prosim kto sa vyzna poradte.momentalne som zamestnana 7 mesiacov, viem ze aby mi vznikol narok na matersku musim odvadzat nemocenske poistenie min. 270 dni, tj.9 mesiacov v priebehu 2 rokov.v tejto praci som vsak zamestnana len 7 mesiacov (od sept.2014), predtym som bola 4 mesaice na urade(maj-august 2014) prace a predtym som pracovala rok v jednej firme(april2013-april2014).zaujimalo by ma, ci ta podmienka 270 dni nemocenskeho poistenia je ze tie mesiace musia nasledovat priamo za sebou u jedneho zamestnavatela alebo by som to v mojom pripade splanala?za predpokladu ze by som otehotnela tento mesiac mala by som 7 mesiacov u tohto zamestnmavatela 4 mesiace urad prace, co sa nerata a 12 mesiacov u predosleho zamestnavatela, tak by to bolo akceptovane alebo by mi narok na matersku nevznikol?vopred dakujem za vsetky odpovede 🙂

laurika26
9. mar 2015

v každom prípade, pokiaľ už máš odrobených 7 mesiacov a ešte nie si tehotná, tak to do materskej v pohode stíhaš, veď tehotenstvo trvá cca 9 mesiacov 🙂 a na materskú sa nastupuje 4 max. 6 týždňov pred termínom pôrodu.

dena1973
9. mar 2015

@nutelka86 Počítajú sa aj dní od iných zamestnávateľov (musí byť nemocenské poistenie) - nemusí byť to hneď za sebou.
270 dní nemocenského poistenia musíš nazbierať za posledné 2 r. pre skutočným dňom pôrodu.

nutelka86
autor
9. mar 2015

laurika ano to viem, avsak vo firme to vyzera dost zle a hrozi prepustanie tak naozaj neviem ako dlho sa tam este udrzim, mozno uz buduci mesiaac nie, preto sa pytam.
dena dakujem cize ja s tym co mam odrobene by som narok na materksu uz v podstate mala, vsak?
dakujem baby

dena1973
9. mar 2015

@nutelka86 Ak ti za posledné 2 roky pred pôrodom vyjde spolu zo všetkých zamestnaní 270 dní, tak podmienku splníš. Ale pozor, ak otehotnieš až po ukončení PP, tak nemáš nárok na materské, lebo nestihneš OL od terajšieho zamestnávateľa....muselo by ti vzniknúť nové nemocenské poistenie....

nutelka86
autor
9. mar 2015

ano ano to viem, preto sa teraz velmi snazime aby sme to stihli kym som este zamestnana, ale bala som sa ci mi vobec vznikne ten narok ked som zamestnana len 7 mesiacov, tak dakujem pekne za odpovede 🙂

dena1973
9. mar 2015

@nutelka86 nie je začo....