Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

gapa
23. mar 2009

kasis,
určite si treba od lekára dať vystaviť "žiadosť o materské" 2x a jedno odniesť na svoju SP. No a potom nezabudni oznámiť rodné číslo dieťaťa zaslaním RL ku každej žiadosti o materské osobitne. 😉

gapa
23. mar 2009

baby, pozrite aj tu priamo
v žiadosti o príspevok na starostlivosť o dieťa je niečo spomenuté k tomu
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

gapa
23. mar 2009

aha, tak v tej žiadosti nič nie je. 😲 Som to už dávnejšie pozerala a zdalo sa mi, že aj tam priamo bolo niečo písané. Tak asi to bolo v tom linku od Jadušky. 😉

gapa
23. mar 2009

http://www.porada.sk/t103125-zamestnane-povin-n...

aha, jaduska, tam je podmienka pre nárok aj taká, že musíš byť zamestnaná alebo povinne poistená szčo a poberajúca materské. T.j. takáto osoba sa považuje za zárobkovo činnú podla zákona o prísp.na star.o dieťa, čo je podmienkou na nárok na tento príspevok. 😒
Tak neviem či to splnaš. 😨

kasis
23. mar 2009

Dakujem za radu, som myslela, ze len kopia bude stacit, ale tak budem pytat od Dr 2x ziadost o materske

kvakynka
24. mar 2009

Za zárobkovú činnosť sa považuje aj poberanie

* materského oprávnenou osobou, ktorá je zamestnanec alebo povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba, najdlhšie do šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa.

Tomuto celkom nerozumiem - som zamestnanec, kt. je ale momentalne na materskej dovolenke - alebo sa to chape tak, ze musim aj "realne pracovat" aby som dostala tuto davku ???
asi ano ... tak to teda ja nesplnam ...

Lebo aj v kolonke "H" poskytovatelom starostlivosti o dieta je: .... je pisane rodic, kt. vykonava zarobkovu cinnost a starostlivost o dieta vykonava sam...

jaduska
24. mar 2009

dievčatá, tak som bola dnes na tom ÚPSVaR - ja som stále zamestnaná, bola som na rodičovskej dovolenke s druhou dcérkou a 28.2. som nastúpila na materskú s tretím bábom....

Vypísala som si Žiadosť o príspevok na starostlivosť o dieťa - tlačivo je v tom linku, ktorý som tu prilepila včera. Tam som napísala, že žiadam o príspevok od 1.3., keďže za február som ešte dostala rodičovský. Pani na úrade mi vravela, že som ich prvý takýto prípad, ale že nárok na ten príspevok mám. Po pôrode musím doložiť rodný list bábätka a 6 týždňov od pôrodu ešte ten nárok trvá. Takže dostanem za marec, určite aj za apríl a pravdepodobne aj za máj, keďže termín mám v polovici apríla.

Kvakynka - reálne pracovať nemusíš, stačí, že tvoj pracovný pomer stále trvá - tj. zamestnávateľ ťa normálne eviduje v stave, len ti nič neplatí.
V časti C som normálne zaškrtla zamestnanec - napísala údaje firmy, v časti H - ten posledný riadok, ktorý si citovala. I a J sa už potom nevypĺňa.
No a ešte som tam dala kópiu rodného listu druhej dcérky (s ktorou som doma), lebo ten príspevok vlastne žiadam na ňu....

Dúfam, že som z toho neurobila guláš 😀 😀 😀

jaduska
24. mar 2009

Gapa - napísala som aj do tej tvojej témy na porade, nech to vie čím viac mamičiek, veď prečo to nevyužiť. Aspoň na plienky bude 🙂 🙂 🙂

gapa
24. mar 2009

😅 fajn 😉

gapa
24. mar 2009

kvakynka,
pre účely zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa sa považuje za zárobkovo činnú aj osoba, ktorá poberá materské alebo nemocenské do 6týždna od pôrodu dalšieho dieťaťa (či tak nejako je to napísané)
😉

kvakynka
24. mar 2009

jaduska, tzn. ze to stihnem vypisat aj ja, ked som od 23.1. na materskej s Miskom, kt. sa narodil 24.2. ? ako je to s tymi terminmi nevies ?
a este - ako sa stanovuje to, ze na kolko mesiacov chces ten prispevok - je tam 2 mes, 3, 4, 5 a tusim aj 6 mes ....

vdaka, inak si to napisala prehladne, aspon tej tvojej odpovedi som ja porozumela 😉

gapa
24. mar 2009

tú časť s mesiacmi nevyplnaš

kvakynka
24. mar 2009

jaduska, znamena to, ze ked som v januari este dostala rodicovsky prispevok, tak mi narok vznika 1.2. ?

gapa
24. mar 2009

nie som sice jaduska, ale áno, nárok máš za mesiace febr + marec + apríl 2009, lebo 6týž. po pôrode je 7.4.09

kvakynka
24. mar 2009

dakujem gapa 🙂

andulqa
24. mar 2009

ahojte, mam jednu otazku, som teraz zamestnana na dobu urcitu do konca oktobra, chceli sme sa zacat snazit o babo niekedy na jesen ale okolnosti nad donutili, ze chceme zacat uz teraz, resp co najskor a s tym suvisi moja otazka

chcem si zacat platit dobrovolne poistenie, ak by som zacala teraz platit (od najblizsieho mozneho terminu) a hned by sme aj otehotneli, a medzi tym by sa mi ukoncil pracovny pomer (31.10.2009, lebo keby som bola tehotna tak zamestnavatel by mi nepredlzil zmluvu) tak ako by sa mi vyratavala materska? ako to mam spravit aby som dostavala najvyssiu moznu sumu? ja som si citala tie rozne clanky, ale neviem sa z toho vysomarit, diiiky 🙂

andulqa
24. mar 2009

hups som to dala do zlej temy 🙂 som to chcela dat do tej o materskej, nejak som to preklikla, ale dufam ze nevadia ze mi poradite aj tak 🙂

gapa
24. mar 2009

andulqa,
tak toto je ťažká otázka. To ti ani ja nepoviem, či SP uzná nárok z oboch, ak z každého nem.poistenia (t.j. aj DnP) zvlášť!!! splníš podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, no jedno NP ti bude trvať k nástupu na MD (t.j. DNP) a jedno trvať nebude, tj. mala by si byť v ochrannej lehote po jeho ukončení.

Na porade písali, že v takom prípade SP neuznáva plynutie ochr.lehoty. No niektoré mamičky tvrdili iné.

Takže ťažko povedať. To ti nikto nezaručí. No tá ochr.lehota by mala plynúť, ak skončí PP/NP v čase tehotenstva a je 6mesačná. Takže by si mala nastúpiť na MD do 6mesiacov od uknčenia PP.

No priznávam, že aj ja som sa tohto obávala, tak som sa inak zabezpečila, no to bol iný dátum (koniec roka). Takže ti žiadnu 100% info dať nemôžem.

andulqa
24. mar 2009

a nemozem sa v praci odhlasit (aj ked neviem ci sa to da, resp ako by som vysvetlila ze preco chcem byt len dobrovolne poistena) a tym padom budem mat len jedno poistenie? tak by to neslo?

a ako si to myslela s tym koncom roka?

asi skusim napisat priamo do socialnej poistovne, myslis ze tam mi budu vediet poradit? teda asi by mali, len ci budu ochotni 🙂

kittyna
24. mar 2009

ahojte, môžete mi niekto poradiť?

V apríli mi končí 3 rok materskej dovolenky. V máji by som mala nastúpiť na druhú materskú dovolenku. Pred prvým tehotenstvom som bola dobrovolná platička nemocenského poistenia, nakoľko som vtedy ukončila práve štúdium. Vtedy som si uviedla ako vymeriavaci základ 20 000sk. Priznám sa že som mala známu ktorá mi to všetko pri prvom tehotenstve vybavovala a pracovala priamo na sociálke, mala mi to vybaviť ešte v decembri s tým že by som si doplatila nejaké tie mesiace dozadu, ibaže sa mi ozvala po novom roku s odpoveďou že sa to už nedá vybaviť kvôli euro. A ešte dodám že som nezamestnaná.

Chcela by som sa spýtať či nemám nárok na takú istú výšku materského v druhom tehotenstve ako pri prvom??? Alebo nedá sa to ešte nejako doriešiť?
Ďakujem

andulqa
24. mar 2009

gapa, este mi napadlo, keby som si od 1.11.2009 zvysila ten vymeriavaci zaklad o tolko, kolko mi predtym platil zamestnavatel, tak to by nebolo to iste? alebo to by sa mi akokeby ratalo odznovu? ze by som si to tak musela platit tych 26 tyzdnov? dufam ze som to napisala zrozumitelne 🙂

gapa
24. mar 2009

andulqa,
pri prac.pomere sa automaticky "povinne" nem.poistená (tiež dôchodkovo a v nezamestnanosti) v SP.

Obdobie, z ktorého sa ráta materské záleží od dátumu nástupu na MD a dátumu vzniku poistenia (zvlášť pre DNP a zvlášť pre zamestnanie), takže treba podla konkrétnych dátumov. Ak by si si od 1.11.09 "zmenila" VZ z DNP (po 6mesiacoch od prihlásenia je zmena možná, tj. ak sa prihlásiš najneskôr od 1.5.09, tak je zmena možná od 1.11.09)), tak záleží, kedy nastúpiš na MD. Ak v r. 2010, tak sa aj tak bude rátať materské z DNP z VZ z DNP v období od prihlásenia do 31.12.09 (tj. zvýšením VZ by si dosiahla vyšší denný VZ z DNP, ako keby si to nespravila).
Najlepšie si podla tvojho VZ zo zamestnania vyrátať konkrétne, lebo je ťažké hovorilť všeobecne. Aj tak, ked to začneš rátať s konkrétnymi sumami a dátumami, môže to vyjsť inak, ako predpokladáš.

Ja som plánovala tehotenstvo, tak som sa prihlásila na DnP na pár mesiacov z minima. Potom som sa odhlásila. Zamestanie mi malo končiť cca 2-3/08, tak som si vybavila pred koncom roka 28-31.12.07 neplatené volno a od toho 28.12.07 som sa prihlásila na DNP z maxima. Vtedy bolo možné podať hned zmenu od 1.1.08 na minimum, no teraz by si musela platiť stále z minima, resp. rozdielu max.VZ a tvojho VZ v zamestnaní (ak by nejaké bolo). Pri nástupe na MD v roku 2008 (po 26týždnoch) by som mala nárok na materské z VZ z týchto 4-och dní. No u teba sa toto nedá využiť. Bol to iný prípad a aj trochu ešte iný zákon.

Treba si pozrieť, ako sa to ráta a skúsiť to prerátať.
A spýtať sa môžeš (aj to treba skúsiť). Asi najlepšie mailom. A spýtať sa, že ak splníš podmienku 270dní z každého z týchto poistení zvlášť, no zamesnanie nebude trvať, či ti uznajú nárok z oboch. Inak myslím, že to tu dnes aj niekto písal, no nemám v príspevkoch prehlad, takže skús pohladať.

gapa
24. mar 2009

kityna,
nepíšeš kedy si sa z DNP odhlásila, čo je podstatné. Ak už máš medzeru viac ako cca 15mesiacov, tak nárok na materské mať nebudeš. Spätne sa prihlásiť na DNP nedá.

gapa
24. mar 2009

OPRAVA
k príspevku pre andulqa o 22.29
v siedmom riadku odspodu malo byť:
"musela platiť stále z maxima, resp. ..."

No a tým, že spýtať sa môžeš, som samozrejme myslela spýtať sa na soc.poistovni.

Už je pokročilá hodina a nejako mi to nepáli a asi ani nepíšem zrozumitelne, tak to zabalím 🙂

andulqa
25. mar 2009

ahoj gapa, dik za informacie, som tam napisala, tak som zvedava co mi povedia

a este mam dalsiu otazku, ze keby som nastupovala na matersku v roku 2009 este, tak nevypocitavalo by sa mi to podla rozhodujuceho obdobia v roku 2008 este?

kittyna
25. mar 2009

ahoj gapa
pozerala som do papierov a mám tam iba zaškrtnuté políčko že ma pobočka eviduje ako nemocensky poistenú osobu, ale dátum skončenia tam nemám zapísaný.

gapa
25. mar 2009

kittyna a platíš DNP??? Aby si tam nemala nedoplatky od ukončenia MD 😨 😨 !!!

Toto je základná info. Bez toho a bez zistenia, či máš nedoplatky sa nepohneš. Len počas poberania materského si nemusela DNP platiť. Tak velké bacha na to! Treba ZISTIť

gapa
25. mar 2009

andulka,
zo zamestnania áno, ak začalo v r.2008. Ak by začalo napr. 1.10.08, tak tvoje RO zo zamestnania pri nástupe na MD v r.2009 je obdobie 1.10.08-31.12.08. Z DNP je iné. Berie sa každé zvlášť.

andulqa
26. mar 2009

takze som dokladne vyspovedala socialnu poistovnu, lebo sme mali zmatok v tych ochrannych lehotach 🙂 a je to tak ze:

ak mi skonci pracovny pomer 31.10.2009 a v tom case uz budem tehotna tak mam 6 mesacnu ochrannu lehotu. Narok na materske mi teda vznikne z oboch poisteni pokial na matersku nastupim v ochrannom obdobi

aby sa mi zaratavali obe, tak obe poistenia musim platit minimalne 270 dni pred porodom, to znamena ze chcem co najskor zacat platit to dobrovolne, asi v pondelok skocim do socialnej poistovne aby som to od aprila mohla platit, tym padom by mi tych 270 DNP vychadzalo na koniec decembra, tak pockame chvilu a zacneme so snazenim 🙂

gapa
26. mar 2009

andulqa,
tak fajn 🙂
som dúfala v túto info. Aj pre mna dosť nová a zásadná info, že takýto je postup v SP, lebo čo som čítala na porade, tak hovorili o inom postupe, no nie všetkému možno veriť, vždy záleží na konkrétnom prípade. No a aj od pracovníčky. Si hovorila s radovou pracovníčkou alebo vedúcou? (som zvedavá 😵 😀 )
Tak ti želám, nech to vyjde. A dobre si vyrátaj tých 270dní. MOžno si už čitala niektorý môj príspevok o tom. Lebo "bezproblémové" tehotenstvo trvá od "prvého dna poslednej menštruácie 266-294dní (38-42týžtdnov). No je lepšie mať aj rezervu.

No a ako som predtým rátala, že pri ukončení PP by si mala byť aspon v 11týždni tehotenstva (možno aj s 10tt. by to vyšlo?)
Takže nech sa darí.