Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
22. apr 2013

@mamahanky kedy ti skončilo DNP? kedy ti skončila MD zo živnosti .. dátumy.

mamahanky
22. apr 2013

dnp mi skoncilo pred nastupom na matersku marec 2012 a v novembri 2012 mi skoncila materska a presla som na rd....a zivnost som si pozastavila po narodeni hanky v aprily 2012... a to s tym suvisi??????

zalka
22. apr 2013

@mamahanky no hej lebo keby si šla na MD teraz tak nemáš žiadne aktívne poistenie ... a v podstate asi Ti DNP skončilo zo zákona 31.1.12 .. tak ak sa dobrovolne pripoistíš do 30.4.13 tak splníš podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch a nárok na platenú PN a potom MD bude .
Akurát teraz sa platí minimum 130,27 eur ... a pre maximálnu MD treba mať zaplatené 414,41 eur ... mesačne ..

Pre teba ak nie si zatial tehu ... tak môžeš si platiť DNP z minima, a ked zistíš že si tehu, tak toto DNP zrušiť a prihlásiť sa na DNP z maxima a ísť na PN ... alebo si nájsť dohodu s pravidelným príjmom aby si mala nemocenské poistenie ... ináč MD mať nebudeš o rok o dva.

mamahanky
22. apr 2013

a aku by som mala matersku z minima? nevies? pretoze platit si 414 mesacne sa asi neoplati to je nehorazna suma...

mamahanky
22. apr 2013

@zalka a preco ist na pn?

zalka
22. apr 2013

@mamahanky MD z minima pri platení 9 mesiacov 130,27 eur .. je 255 e mesačne ...
a na PN ísť preto aby netrebalo toľko platiť ... no akurát DNP Ti musí vzniknúť najneskôr do konca mesiaca aby sa dalo využiť i to DNP predtým ...to čo ti končilo v roku 2012 .. pre minimálnu MD sa neoplatí nič robiť ... lebo RP dostaneš bez zaplatenia čo i len centu ... a RP je trošku nižší ako MD z minima ...
RP 199,60 eur ... MD 255 eur

mamahanky
22. apr 2013

co by si urobila ty? 🙂

zalka
22. apr 2013

@mamahanky to čo píšem ... prihlásenie na DNP z minima ... sem tam ísť na PN , na OCR .. počas PN sa neplatí ani počas OCR .. po zistení tehu .. cca v 6 týždni zr ušiť DNP z minima ... založiť z maxima ... zaplatiť pár dní .. a ísť na PN .. asi toto by som zrobila .

mamahanky
22. apr 2013

no hej ale ked si to zoberies...je to asi na dlhe lakte....rozmyslam ze sa na to vykaslem...teraz dostavam rodicak plus pridavky cca 222e a skoro to iste by som dostavala z minima teda asi este aj na druhe dieta pridavky takze asi 250e...a nemusim si nic platit a ani vymyslat....nie?

mamahanky
22. apr 2013

@zalka inak nechapem ze ked si na rd a poistenie za teba plati stat nedostanes matersku...

zalka
22. apr 2013

@mamahanky hm... no štát platí dôchodkové poistenie,
materská je vyplácaná z nemocenského ... a to za mamičky na RD nikto neplatí ... zamestnankine to majú iné u nich sa to berie ako zamestnanie pri reťazovom pôrode .. ty si szčo ... takže bohužial .. tebe nárok na reťazové MD nevznikne ... ak si platiť nebudeš .

mamahanky
22. apr 2013

dakujem za odpovede....porozmyslam a zariadim sa...velmi si mi pomohla....krasny slnecny den 🙂

zalka
22. apr 2013

@mamahanky rado sa stalo ...

gapa
22. apr 2013

@mamahanky
pred prerušením szčo si bola povinne poistená szčo v soc.poistovni?

mamahanky
22. apr 2013

samozrejme...platila som si povinne
@gapa samozrejme...platila som si povinne a aj pripoistenie...vtedy to bolo super doplacala som len 35e....žýžččč

gapa
22. apr 2013

@mamahanky
a ked si si pozastavila živnosti, tak čo si nahlásila na soc.poistovni? Prerušenie z dôvodu pozastavenia živnosti alebo prerušenie z dôvodu poberania rodič.príspevku a nevykonávania činnosti, teda v odhláške časti 9 si uviedla č.7 alebo 10
7 – SZČO - nárok na rodičovský príspevok,
8 – zamestnanec/SZČO - trvanie dočasnej pracovnej neschopnosti odo dňa nasledujúceho po uplynutí 52 týždňov,
9 – zamestnanec - neospravedlnená neprítomnosť v práci z dôvodu jeho účasti na štrajku,
10 – SZČO - pozastavené prevádzkovanie živnosti, pozastavený výkon činnosti alebo pozastavená činnosť.
(toto je skopírované z registr. listu platného od 1.1.2013, tak neviem,či to bolo úplne rovnako aj predtým)

ak si dala č.7, tak sa ti obdobie prerušenia ráta ako obdobie nem.poistenia pre nárok na MATERSKé, tj. príp. ti to môže pomôcť. Ak si dala 10, tak sa to neráta.

mamahanky
22. apr 2013

@gapa dakujem pozriem to 🙂

antuanet
24. apr 2013

Ahojte, materska mi konci 13.5, momentalne som v 9t tehotenstva, termin mam 16.11, pracovny pomer sa mi skoncil pocas cerpania MD 30.4.2012 pretoze firma zanikla, volala som na ustredie soc.poistovne a tam mi povedali, ze ak sa zamestnam od 1.5 alebo ak sa dobrovolne nem.poistim stihnem tych 270 dni. V poistovni mi povedali ze ak si zaplatim minimum vobec sa to neoplati, ak vsak mesacne budem platit cca 400eur mozem mat matersku cca 700eur...to neviem ako vypocitali...je to pre mna strasne vela...ake mam este moznosti???

zalka
24. apr 2013

@antuanet fúha kočka ... no máš 3 možnosti ...
len je dosť nedobré ked si v 9týždni tehu ...
1) zamestnať sa
2) prihlásiť sa na DNP z minima 393 eur ... platí sa mesačne 130,27 eur ... a MD je 255 e ... počas PN sa odvody neplatia ... PN bude 216e mesačne
3) prihlásiť sa na DNP z maxima 1179 eur ... platí sa mesačne 414,41 eur ... MD je 750 eur cca .. počas PN sa odvody neplatia, ale treba mať 26 týždnov poistenia ... teda nástup na materskú v tvojom prípade ak by si toto zvolila nemôže byť skôr ako 5 týždnov pred pôrodom ... teda po uplynutí 182 dní poistenia. PN bude 216 e mesačne.

Čo sa týka platenia .. ak sa prihlásiš na DNP a lekár uzná že potrebuješ byť na PN ... tak môžeš byť PN .. počas PN tie sumy platiť nebudeš .

antuanet
24. apr 2013

@zalka
na 1 moznosti pracujem...mam na to este cca 2 dni...(nevies nahodou kolko dni pred nastupom do pracemusi zamestnavatel nahlasit soc.poistovni zamestnanca?)
2 sa neoplati...nad 3 moznostou uvazujem, aky cas tam musim platit DNP kym by som sla na PN?, na ustredi Soc.poistovne mi povedali ze by som to mala stihnut pretoze sa berie obdobie poslednych 2 rokov.ak bude termin porodu 16.11 zapocitaju mi aj 167 dni z tej povodnej prace...
prve teho som mala rizikove preto sa trosku bojim zamestnat sa, ale ak budu podmienky dobre tak to asi risknem...ak som DNP musim este platit zdravotnu poistovnu ci je to uz v tom zaratane?
Dakujem

zalka
24. apr 2013

@antuanet no kedže si defakto nezamestnaná tak asi by trebalo po RD ísť sa zaevidovať na UP .. a ak chceš podporu v nezamestnanosti ... tak presun RP na mng. a zaeviduj sa na UP ... najneskôr 29.4.2013 ...
aj 2 sa oplatí ak je človek celé tehu na PN ... lebo medzi 2a 3 nie je rozdiel ... akurát v sume a v tom kedy môžeš nastúpiť na MD:

antuanet
24. apr 2013

@zalka pockaj nerozumiem kam mam presunut RP? ok zaevidujem sa na UP, ale pocula som ze na podporu nemam narok ked firma zanikla.... ale ak tomu spravne rozumiem pri 2 mi vyjde materska 255 a pri 3 cca 750...takze rozdiel tam bude...ci ak budem na PN sa to zmeni? som nejaka zmatena z toho....

zalka
24. apr 2013

@antuanet na manžela presun .. aby ťa zaevidovali na UP aby si mohla požiadať o podporu v nezamestnanosti ...
no hej rozdiel tam je ... ale aj v platení či neplatení ... a upozornujem pri 3) musíš mať 26týždnov poistenia nepretržitého pred nástupom na MD ... ak budeš mať 25týždnov a 6 dní tak MD aj pri 3) dostaneš minimálnu.

antuanet
24. apr 2013

@zalka 🙂 ten pojem nepoznam prepac 🙂 som slobodna matka...jaj takze mi to nevychadza na tu 3...hmmm a spoliehat sa na to ze porodim neskor sa nebudemm...a ak sa teda zamestnam ako sa to pocita? mne na tom ustredi povedali ze ak sa zamestnam od 1.maja tak to stihnem...

zalka
24. apr 2013

@antuanet hm.. technicky ak ti skončil PP 30.4. 12 tak by si mala stihnúť ... a čo ako s robotou? máš čosi či ee?

antuanet
24. apr 2013

@zalka musim sa do piatku rozhodnut...len neviem ci staci praca na dohodu...nemusi to byt na dobu neurcitu?...pretoze na dohodu by som mohla mat nieco uz od pondelka...len neviem ci aj to sa pocita...a este neviem platove podmienky, preto som si chcela dat aj DNP...

zalka
24. apr 2013

@antuanet no ak bude dohoda s pravidelným príjmom tak z toho sa platia nemocenské odvody a to k MD pomôže ... ale tebe sa treba ísť zaevidovať na UP ... ked ti skončí RD ...
alebo sa nahlásiť v ZP a SP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov ....

antuanet
24. apr 2013

no RD mi konci 13.5, a ak sa zamestnam este pred tym aj tak mam ist na UP?

zalka
24. apr 2013

@antuanet ak sa zamestnáš na TPP tak nie ... ak budeš mať prácu na dohodu ... tak áno .. a počas evidencie na UP nesmieš zarobiť viac ako 143,40 eur mesačne ... ak zarobíš viac z UP ťa vyradia a budeš sama platiť odvody do ZP vo výške 55,02 eur.
A na UP treba dať kopiu dohody ... pri zaevidovaní oni si overujú na SP či človek nerobí.

antuanet
24. apr 2013

@zalka a ak sa nahlasim v ZP a SP ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov, nemusim na urad prace?...maly nebol v skolke od decembra lebo je casto chory, myslis ze ak by doktorka predlzila RD nieco by sa zmenilo? myslim ze sa predsa len dam na to DNP...