O koľko si navýšim materskú vysokými odvodmi?

jana85946
28. jún 2017

Momentálne som na Rodičovskom a som opäť tehotná pri tomto druhom dieťati mám stále nárok na materskú no ale tu je problém. Pri prvom dieťaťi mi vyšla materská 214€/mes čo je momentálne rovnako ako rodičovský príspevok.
Som momentálne v 15tt a premýšľam si zvýšiť odvody v práci na 500€/mes. Na 3mes.
(Tak mi poradila pani na soc. poist)....
Ale má niekto skúsenosť či to naozaj pomôže?
lebo začiatkom novembra by ma mala doktorka vypísať na MD
Ďakujem za radu

evittam
29. jún 2017

@jana85946 Si na RD takže za teba ani zamestnávateľ neplati odvody ani ty neplatis odvody, cize nemas čo navyšovať. Ty si poistenec štátu. Tebe vlastne staci ak ti zamestnavatel potvrdi vyssi predpokladany prijem pri žiadosti o MD ako si mala povodne. 😉
Moze tak urobiť a pre pripad kontroly nech da dodatok k tvojej zmluve o zvyseni mzdy.
Co sa tyka tej rady od tetusky na SP-vidno,ze urcite vie o com hovori.😖

carrot_apple
29. jún 2017

@jana85946 za teba "platí" (si evidovaná ako poistenec)štát iba zdravotné a dôchodkové poistenie keď si na RD, zvýšiť materskú si nemôžeš niako, iba by ti musel z-eľ potvrdiť, že ti zvýšil plat, z dobrovoľného poistenia by sa dalo,ale to by si musela byť nezamestnaná a hneď si po dobu viac ako 26 týž.pred predpokladaným termínom pôrodu platiť poistenie v nezamestnanosti, dôchodkové a nemocenské na pr. z vymeriavacieho základu 1000E...potom by materská bola 750E ak sa nemýllim.

evittam
29. jún 2017

@carrot_apple Súhlasím, akurát to DNP nemusíš platiť tých 26 týždňov pokiaľ pravdaže spĺňaš hlavnú podmienku nároku na MD. 😉 Vtedy stačí ak sa stihneš na DNP z maxima prihlásiť 26 týždňov pred nástupom na MD, zaplatíš pár dní a môžeš ísť na PN - nemusíš platiť odvody a dostaneš vysokú MD.😉

jana85946
autor
30. jún 2017

No zabudla som napísať že som v pracibdostala výpoveď no sef má je ochotný zobrať späť do stavu kvôli tej materskej. ..
No a ja som už v 16tt. Pani na sociálnom nám spomínala aj možnosť tých 26tyzdnov, ale hneď podotkla že to už nestíhame, že buď sa zamestnať s vysokým odvodom cez 550€/mes, alebo ešte jednu možnosť ale tej som nechápala vôbec že sa dobrovoľne pripoistiť (asi) na také 2tyzne a dať sa PN no ale vraj za tie 2tyzdne nezaplatim nič a vraj môžem prísť aj keď budem mať väčšie brucho prísť vybaviť. No materská by mi vyšla okolo 300€. Čož vraj pri zamestnaní by mohlo byť vraj aj 800€.

evittam
1. júl 2017

@jana85946 Ako si mohla pocas RD dostať vypoved?!

evittam
1. júl 2017

@jana85946 Ak si teda podpisala dohodu o skončení PP tak jedine sa znovu zamestnat na min.90dni bez PN a OCR na vyssi VZ-ak ti da maximalny tak MD moze byt aj 1200Eur. Len pozor musíš mat splnenu aj hlavnu podmienku naroku na MD. Kedy ti vlastne skoncil PP?
Co sa tyka toho čo ti poradila tetuska na SP-ano mozes sa prihlásiť na DNP ale ak budes prihlasena dva týždne a potom sa das PN tak tie dva tyzdne zaplatis odvody z minima a z minima bude MD-okolo 300eur.

jana85946
autor
1. júl 2017

Áno podpísala som dohodu o skončení PP.
V septembri ubehne rok od skončenia PP. ( to vraj ešte mám nárok na MD)
Škoda že som aj pri prvom dieťaťi nevedela aspoň o tých 2tyzdnoch z minima. Lebo moja materská mi vyšla iba 214€.

jana85946
autor
1. júl 2017

@evittam A ešte tej jednej skratke nerozumiem VZ ? (Na vyšší VZ ak sa ti dá maximálny)...

evittam
1. júl 2017

@jana85946 Vymeriavaci zaklad.

jana85946
autor
6. júl 2017

Odvody hradené zamestnávateľom
Neviete či si ich môže môj zamestnávateľ preplatiť? Napríklad na dani alebo neviem...
(Firma je s.r.o)

evittam
6. júl 2017

@jana85946 No normalne si ich da do nakladov...