Kto bude platiť za mňa odvody, keď mám ukončenú PN?

Zodpovedané
19. okt 2023

Dobrý deň,

som v 8. mesiaci tehotenstva, pán doktor mi zo zákona musel ukončiť PN a dal mi formulár na žiadosť o materské. Viem, že nespĺňam podmienky a nárok na materské nebudem mať, aj tak som ju mala zaniesť do SP. Tam som sa chcela informovať, že kto mi teda bude platiť odvody pokiaľ nepožiadam o rodičovský príspevok. Nevedeli mi dať odpoveď, vraj mám ísť na úrad práce. Rada by som sa zatiaľ aspoň takto informovala.

Musím sa prihlásiť na úrad práce?

Budem môcť byť doma, poberať rodičovský príspevok po narodení dieťaťa a SP mi bude platiť odvody?

Čo robiť teraz, keď mi príde odpoveď, že materskú mi neschvaľujú?

Kde budem vedená?

V práci som skončila v deň, keď som nastúpila na PN.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak viete, že nebudete mať nárok na materské, zaevidujte sa na úrade práce. Budete v evidencii do pôrodu. Odvody na zdravotné a dôchodkové poistenie za Vás bude platiť štát, aj pri poberaní rodičovského príspevku.

S prianím pekného dňa,
Lenka