Papierovačky pri nástupe na materskú dovolenku

graziela
6. apr 2008

Ahojte,
viete niektora poradit zopar bodov, na ktr. by nastavajuca mamina nemala zabudnut pri nastupe na matersku dovolenku? Mozno sa uz o tejto teme diskutovalo, ak ano, dajte psm link.
Dakujem

gapa
15. júl 2012

@yanus
to veru netuším, nie je nejaké E tlačivo? skús si zavolať na ústredie soc.poistovne.

yanus
15. júl 2012

@gapa dakujem za odpoved. Na stranke pisu o e115, ale v naviazanosti na porod v inej krajine, pricom pri prvom dietati nik odo mna tento formular neziadal, to je skor na preplacanie samotneho ukonu a casu tam straveneho...kazdopadne pojdem sa informovat...

gapa
15. júl 2012

@yanus
skús sa informovať aj na ústredí, nielen vo vašej pobočke, napr aj mailom na poradna@socpoist.sk

mimkaa2607
16. júl 2012

@gapa Ahoj ... možem sa opytat ako je to s DNP?...ja si ho platim od novembra (v plnej sume), tehotna som a DNP mi zo zakona zanikne 9.8.2012 ... termin porodu mam na 2.11.2012.... v tomto videu http://www.joj.sk/relacia-noviny/noviny-archiv/... po 8minute hovoria, že socialna poistovna nuti mamičky k predčasnym porodom ... to mam ako skor porodiť aby mi vznikol narok na vyssiu matersku?...a ospravedlnujem sa, ale sekciu DNP som nenašla... teraz som z toho konika nejak mimo a neviem tu nič najst :( .... dakujem za odpoved 😵 😵

sloto
17. júl 2012

ahojte, prosim vas o radu. Som druhy krat tehotna. Takmer od zaciatku tehu som na PN, momentalne som 30 tyzden tehotenstva, rizikove tehotenstvo. Kedy sa v takomto pripade nastupuje na matersku dovolenku? Papiere od doktora potom nesiem priamo do socialnej poistovne, alebo zamestnavatelovi? Aky je presne postup?
Dakujem krasne za vysvetlenie.

yvkay
6. okt 2012

ahojte.Chcem sa opytat,ci musim zaniest ziadost o materske osobne alebo mozem poslat aj postou?Dakujem za odpovede.

lin123
6. okt 2012

@yvkay mozes to zaslat aj postou, aj ked ja by som skor osobne uz kvoli tomu, ze keby tam chybal nejaky udaj alebo nieco...tak aby s tym neboli dlhe trampoty 🙂

lin123
6. okt 2012

@sloto termin Ti urci lekár, pravdepodobe 8.tyzden pred terminom porodu. Ak si platcom aj DNP, v takom pripade si nechaj vystavit ziadost o materske 2x a jedno odnesies zamestnavatelovi a druhe soc. poistovni.

yvkay
6. okt 2012

@lin123 ,som v nemocnici,tak preto sa pytam,ci by bol problem to poslat po niekom.,alebo postou.a dakujem za odpoved.

verkom
20. dec 2012

@lin123 ahoj prosím ťa, ja viem banálna otázka, ale v tlačive na materskú, vlastne v žiadosti je Veta: Vyhlasujem, že nárok na materské si uplatňujem/neuplatňujem aj z iného poistenia. Čo toto znamená? :D

lin123
20. dec 2012

@verkom materske si mozes uplatnovat nielen z povinneho nemocenskeho poistenia, v pripade,ze si zamestnana, ale mozes si ho uplatnit aj z dobrovolneho nemocenskeho poistenia, v pripade ze si sa prihlasila na DNP a splnas podmienky, aby Ti bolo vyplatena materska aj z tohto ppoistenia.

gapa
20. dec 2012

@yvkay
ak si zamestnaná, tak poslelaš zamestnávatelovi a on potom na sp.

verkom
22. dec 2012

@lin123 Ďakujem 🙂)

llienkaa
9. jan 2013

@lin123
@gapa baby prosim vas viete mi poradit? sestricka mi vypisala 2ziadosti o matersku lebo som zamestnana a som bola aj dobrovolne nemoc.poistena....dnes to bol nmanzel odniest na socialnu poistovnu a tam mu povedali ze mi to sestricka zle vypisala. Ona mi dala 2ziadosti uplne rovnake s udajmi zamestnavatela, vraj na tom jednom nema byt zamestnavatel uvedeny-to co ide do soc.poist. co tam prosim vas ma byt uvedene? dakujem.

gapa
9. jan 2013

@llienkaa
iba na tlačive pre zamestnávatela má byť zamestnávatel, teda na tom, kde zaškrtávaš, že si uplatnuješ nárok zo zamestnania, teda nemoc.poistenia zamestnanca, z
dnp tam nemá byť vypísané v políčku zamestnávatel nič. proste to preškrtni, ak to tam máš a daj napr. hviezdičku k tomu a napíš, opravila + podpis +dátum, nie je to vážna chyba, len treba riadne zaškrtnúť, že si uplatnuješ nárok z dnp (ostatné preškrtnúť) a uviesť/zaškrtnúť, že si nárok uplatnuješ aj z iného poistnia.

llienkaa
9. jan 2013

@gapa dakujem, manzel to chcel odovzdat ale v soc poist. ho poslala prec tak musel ist pre novy papier. Tak uz mam a je ok 🙂 dakujem za info 🙂

danielatoracova
17. jan 2013

@gapa ahoj gaga. Ja som mala tak isto poradne po 24.tyzdni viac ako po 3tyzdnoch,, nemala som to v pravidelnych intervaloch... pravidelne mi to naplanoval az teraz ked nastupujem na matersku ,,, podla toho usudzujem, ze kazdy lekar si to dava podla toho ako mu to vyhovuje,,, ci??

danielatoracova
17. jan 2013

@graziela ahojte.. chcela by som sa tiez poinformovat.. 25. Januara nastupujem na matersku.. stale pracujem,, svojmu začestnavatelovi som dala papier ktory mi dal lekar,, bolo to oznamenie o materskej,,, sama som si musela vypocitat 6tyzdnov pred terminom,,, podla toho co som tu citala tak mi zamestnanec ma vybavit zdravotnu poistovnu,,, ci mylim sa? Vobec neviem co vsetko mam vybavovat ake piere,,, mam aj druhy a aj treti dochodkovy pilier,,, aj tam sa musia podavat nęjake papiere????

petkakv
17. jan 2013

Ahoj, toto som našla na webe, že čo treba vybaviť pred pôrodom, tak možno pomôže:
1) Výber mena
stratégie, obmedzenia a aké mená dávame na Slovensku.
2) Sociálna poisťovňa: Materské
Nárok na peňažnú pomoc v materstve (materské) vám vzniká najskôr v 32. tt (rizikové tehotenstvo) alebo v 34. tt. Na základe tlačiva Sociálnej poisťovne “Žiadosť o materské” (vystaví vám gynekológ na tehotenskej poradni) si môžeťe uplatniť nárok na materské. Ak ste zamestnankyňa - tlačivo si oxeroxujte (na horšie časy) a odovzdajte ho zamestnávateľovi, ktorý ho postúpi na SP. Ak ste SZČO, nezamestnaná, študentka a iné, máte povinnosť odniesť si ho na SP sama. Spolu s registračným listom FO požiadate o vyplácanie materského. Ak máte nárok na materské z viacerých poistení (napr. dobrovoľné poistenie, potrebujete od gynekol´ga žiadosť pre každé z nich.
Prečítajte si podmienky nástupu na materskú dovolenku (voľno z práce),
uplatnenie nároku na materské (peňažnú dávku v materstve) a ako je to s dobrovoľným pripoistením (maximálne materské)
3) Sociálna poisťovňa: II. pilier dôchodkového poistenia
Nie je potrebné sa samostatne prihlasovať. Ak ste sporiteľkou v II. pilieri, nemáte voči Sociálnej poisťovni žiadnu ohlasovaciu povinnosť. Sociálna poisťovňa s účinnosťou od 01.01.2011 automaticky nahlási sporiteľov v II. pilieri a to od nástupu na materskú.
4) Odhlásenie rodičovského príspevku
na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny ak ide matka z rodičovskej dovolenky na materské - teda ak sa medzi deťmi nevracia do práce.
5) V zdravotnej poisťovni
nahlásiť prechod na materské, niektoré zdravotné poisťovne to nepožadujú, za zamestnankyne by to mal ohlasovať zamestnávateľ, ale radšej si overte, že to urobil. Ak je dieťa jedno z vašich prvých troch, skúste si nechať potvrdiť na tlačive príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa, že ste boli zdravotne poistená 270 dní pred nástupom na MD (ak ste boli samozrejme).
6) Výber a dohoda s pediatrom
Adresu aj telefón pediatra treba pribaliť už do pôrodnice (budú mu posielať výsledky screeningu)! Zároveň je dobré zistiť, či ide na 1. návštevu domov, alebo idete Vy k nemu. Dobré je poznačiť si ordinačné hodiny a kedy má poradňu pre bábätká (v tom čase tam nie sú choré deti).
7) Výber pôrodnice a prípadne dohoda s pôrodníkom alebo dulou
Ak uzatvárate zmluvu s konkrétnym pôrodníkom alebo dulou, dohodnite sa, ako im dáte vedieť, že pôrod začal a odkedy by ste ich chceli pri pôrode mať.
8) Zabalte tašku do pôrodnice
Zistite, kde má pôrodnica centrálny príjem. A ak to pôrodnica umožnuje, choďte na obhliadku "terénu"😉
9) Súhlasné vyhlásenie o otcovstve
Ak nie ste manželia, môžete urobiť priznanie otcovstva pred narodením dieťaťa alebo po ňom.
V prípade, že tak urobíte vopred, v pôrodnici otca zapíšu do hlásenia o narodení dieťaťa a vybaviť rodný list môže ísť sám otec.
Ak vyhlásenie neurobíte vopred, budete musieť ísť na matriku po pôrode obaja, a tam podať súhlasné vyhlásenie o otcovstve (otca v pôrodnici do hlásenia o narodení dieťata nezapíšu a bez súhlasného vyhlásenia o otcovstve ani do rodného listu).
Súhlasné vyhlásenie o otcovstve
Musí byť urobené pred matričným úradom alebo pred súdom, nie písomne, ale len osobne, a to ústnym vyhlásením urobeným pred matrikárom, ktorý vedie knihu narodení. K vyhláseniu však nemusí dôjsť súčasne obidvoma rodičmi.
10) Určenie otcovstva
Základné informácie pre tehotné, ktoré by s tým mohli mať problém (napr. ak medzi rozhodnutím o rozvode a narodením dieťaťa neubehlo 300 dní).

@danielatoracova

gapa
17. jan 2013

@danielatoracova
nerozumiem, čo sa ma pýtaš. Na poradne?

diane87
31. jan 2013

Ahoj @gapa chcela som sa spytat: baba ma TPP a ma retazovy porod, teda je na rodicaku a ide znova na MD. Co je pravdy na tom, ze musi porodit DO terminu porodu, kt. jej stanovil Dr., ze inac nebude mat narok na MD ak by porodila neskor. Dakujem krasne. viem ze mas toho vela.

gapa
31. jan 2013

@diane87
ak ti pracovný pomer stále trvá až do nástupu na md a nejde ti o uplatnenie nároku aj z INéHO nem.poistenia, ktoré ZANIKLO počas RD, tak to neplatí= je to blbosť

diane87
31. jan 2013

@gapa dakujem krasne 🙂 lebo som to tu viac krat citala, nieco o tom...a teda ak by chcela zena zaroven aj vyuzit DNP, tak vtedy nieco take tam je v podmienkach?

gapa
31. jan 2013

@diane87
ak ide o uplatnenie v ochrannej lehote, teda po ukončení napr. dnp.

gapa
31. jan 2013

@diane87
nepustí ma do druhej temy, čo si písala, bo je asi súkromná, tj. neviem,či sa pýtaš to isté?

diane87
31. jan 2013

@gapa jáj, to som tam len skopirovala tej osobke ktorej sa tyka presne tento isty text, prepac, som ta zmiatla.... ufff.... ja idem na prvu MD...tyka sa to mojej kamaratky toto 🙂 a dakujem krasne za odpoved 🙂

diane87
31. jan 2013

@gapa a uz som z toho uplne paf... ze teda ten porod musi byt do terminu porodu ak ma zena MD aj z TPP aj z DNP (v ochrannej lehote) alebo to plati aj pre zeny, ktore maju len MD z DNP v ochrannej lehote a idu na MD z rodicaku???? bo som teraz trosku mimo. dakujem, uz viac nebudem otravovat 🙂 lebo minule sme to riesili s kamaratkami a ktosi dal infosku ze sa to tyka len zien co maju retazovy porod a maju TPP.... a ja som povodne myslela tu druhu alternativu, ze ked zena vyuziva DNP v ochrannej lehote a je doma na rodicaku a teda ze nezalezi na tom ci ma TPP alebo nie.... dufam ze nepisem uplne jak tatar

gapa
31. jan 2013

@diane87
ale teda nie som si istá, či sa dobre rozumieme (dnes si akosi tuším sedím na kábli)
ak by pred nástupom na md skončilo dnp, tak platí, čo si písala, záleží, či si porodila pred termínom (nárok vznikne aj z dnp, ak osstatné je splnené z dnp, tiež treba nástup na md presne 6týž. pred očak. termínom z oboch poistení) alebo v termíne, či po nom (vtedy nevznikne)

ak v den nástupu na md trvá dnp, tak nie je problém

ide o to, že vznikom nového nem.poistenia prestane plynúť ochranná lehota z ukončeného dnp

ak ale netrvá prac.pomer (teda nástupom na md nevznikne v den nástupu na md poistenie zamestnanca, čo je práve ten problém, preto v den nástupu na md zo zamestnania už netrvá ochranná lehota), teda len poberáš rodič. príspevok a nečerpáš RD (rd čerpá len zamestnaný človek), tak problém s ochannou lehotou nie je.

tiež je podstatné aj pre prípadné szčo, aby v čase po ukončení dnp do dna nástupu na md (vrátane) nevzniklo povinné poistenie szčo, lebo by ochanná lehota z ukončeného dnp zanikla.

diane87
31. jan 2013

@gapa cize toto vyssie napisane plati pre kazdu zenu, aj pre tie co nemaju PP, len napr. vyuzivaju druhykrat DNP? samozrejme ze sa bavime o nastupe na MD v ochrannej lehote 🙂 uz citam co si dopisala...dakujem 🙂)))

gapa
31. jan 2013

@diane87
už som to doplnila, vid vyššie