Papierovačky pre nástupom na materskú

marlenkaa
9. okt 2012

ahojte, som prvorodička a chcem zistiť čo všetko ma čaká pred nástupom na materskú... som zamestnaná + platila som si aj dobrovolné pripoistenie pre zvýšenú materskú (pripoistenie mi skončilo 09/12). na materskú nastupujem asi okolo 10.1.13- čo všetko je potrebné pred nástupom vybaviť?? riešim všetko ja, alebo si info posúva môj Dr. a môj zamestnávateľ so Sociálkou? ako to vlastne je? Ďakujem 😉

liz_lemon
9. okt 2012

@marlenkaa dr. ti musi vypisat tlacivo pre socialnu poistovnu 2x, jedno das zamestnavatelovi, a ten ho odovzda do socialnej poistovne, to druhe si odovzdavas sama

marlenkaa
autor
9. okt 2012

@liz_lemon ďakujem 🙂

janulap
10. okt 2012

@liz_lemon pozeram,ze mas male babo,ta budes vediet najlepsie poradit.A ake papiere treba vybavit po narodeni ohladom prispevku pri narodeni a priplatok k prispevku?Dakujem 🙂

liz_lemon
10. okt 2012

@janulap su na to 2 tlaciva, to prve na prispevok pri narodeni (151,37) nam dali na matrike, to len vypises, a odnesies na UPSVAR
2. tlacivo (na 678,48) nam dali na UPSVAR, to tiez vypises + ho musi potvrdit gynekolog (povinne prehliadky od 4. mesiaca tehotentstva) a pediater (28 dni po narodeni dietata)
ak na UPSVAR pojde niekto iny, musi so sebou zobrat tvoj obciansky

nibocka
18. okt 2012

@liz_lemon prosim ta nevies nahhodou ci tie papiere sa musia odovzdavat na uradoch trveleho bydliska ci moze byt aj inde...aj ked je to vsetko celoslovensky system clovek nikdy nevie a kedze byvam uplne inde ako mam trvaly tak ma to zaujima...

liz_lemon
18. okt 2012

@nibocka urcite hocikde

katren
18. okt 2012

@nibocka neviem, ja by som radsej dala tam, kam patrim.....istota je istota 😝 😅

domeli
18. okt 2012

@nibocka pripájam sa k tomu, že v mieste TP - aj ja bývam inde a zisťovala som si to. Ak nemáš prechodný pobyt tam, kde si, všetko vybavuješ v mieste trvalého bydliska.

mata211
26. okt 2012

ahojte akurat dnes som bola vybavovat matersku .....Tak pred porodom treba vybavit, detsku lekarku s tym musime ist do porodnice, dalej sobasny list alebo z matriky papier o otcovstve aby mam tatina zapisali do RL....Potom to materske ak mate narok ...Ak nie tak po porode .....Rodicovsky prispevvok , pridavok na dieta, Prispevok pri narodeni dietata a potom priplatok k prispevku .....Vzdy treba vsetko vybavit na socialke pod ktoru patri obec / mesto ...resp tam kde mate trvaly pobyt ....Po porode si tiez treba nahlasit do socialnej poistovne ze sa dieta narodilo aby ratali matersku a rodicovsky do dochodku 🙂 co sa tyka materskej ako si sa pytala., lekar ti 6tyzdnou pred porodom vystavi papier na materske ktore zanesies zamestnavatelovi, a druhy co bude z poistenia si zoberes na socialnu poistovnu sama .......

ramcella
1. nov 2012

a može mi to odovzať na Socialku aj manžel /ohladom materskej, a skončenie PN/ nakolko musím len ležať aby som sa nezačala predčasne otvárať. Ďakujem.

liz_lemon
1. nov 2012

@ramcella ano, moze

ramcella
1. nov 2012

dakujem

mirreckall
1. nov 2012

ahojte baby, a ako je to keď som na úrade práce? viem, ze ak chcem matersku z pripoistenia to si zanesiem sama, ale to druhe, mam niest na socialku, ci kam? lebo minuly tyzden mi cosi teta na urade splietala, ze to mam doniest aj tam... dakujem za info 🙂

ramcella
1. nov 2012

Treba nahlásiť aj do zdravotnej poistovni že idem na materskú, alebo tam to netreba?

zuzanasala
3. nov 2012

ja som dostala od dr len jeden papier,a v robote mi povedali že oni to posielajú do sociálnej poisťovne

denkalienka
5. nov 2012

Ja som tak isto dnes dostala len jeden papier "narok na matersku" a ukoncenie PN, spolu som to poslala zamestnavatelovi, teraz rozmyslam kedy mi pride vypocet materskej aby som si mohla požiadat o doplatok z rodičovskeho (neviem kde?) lebo mam pocit že tu matersku mi vypocitaju malu 😒 Vie niekto poradit?

liz_lemon
5. nov 2012

@denkalienka to si este pockas, kym ti pride rozhodnutie zo socialnej poistovne, ja som na MD nastupovala 20.6. a rozhodnutie doslo okolo 15.7. aj spolu s prvym materskym
materske je 65% z priemernej hrubej mzdy, ktoru si mala minuly rok, tak si to mozes priblizne vypocitat

denkalienka
5. nov 2012

@liz_lemon Dakujem krásne, tak mi ostáva len čakať 😉

lila77
23. nov 2012

ahojte prepacte ze sa pytam taku vec som na pn termin mam v marci musim oznamovat teraz socialnej poistovni ze som tehotna? ci to potom vybavim vsetko ked pojdem na matersku? niekde som citala ze treba oznamit ze je tehotna zena ak je v ochrannej lehote 8 mesiacov neviem ci to plati pre tych co boli nezamestnane alebo co ja som bola zamestnana 2 roky normalne na zmluvu, vopred dakujem

catherine63
26. nov 2012

Ahojte, teraz som zostala zmatena... Tiez som od doktorky dostala len papier na ukoncenie PN a na materske, to som dnes odovzdala zamestnavatelovi. Musim ist este nieco nahlasit na socialnu poistovnu? Dakujem 🙂

liz_lemon
26. nov 2012
catherine63
26. nov 2012

@liz_lemon vdaka 🙂

alisska
10. dec 2012

ahojte baby, ja len či som to dobre pochopila, lebo tiež som trošku mimo z tohto 😅 na materskej som od 17.11., termín pôrodu mám 12.1.2013, zostala som na MD dlhšie kvôli zdravotným problémom. Od doktorky som dostala jeden papier k materskej, ktorý som odovzdala v práci a tiež ešte stále čakám na potvrdenie zo socky... Doktorka mi povedala, že ten papier k materskej stačí jeden čo nechám v práci a že oni to už pošlú do socky... to si budem ešte tento týždeň overovať v robote či je to poslané... a tým pádom by to malo byť všetko? a OK? lebo ste ma zmiatli s tými dvomi papiermi od lekára... Tak snáď je všetko OK...

liz_lemon
10. dec 2012

@alisska ak si nemala DNP, tak papier je iba jeden