Papierovačky pri nástupe na materskú dovolenku

graziela
6. apr 2008

Ahojte,
viete niektora poradit zopar bodov, na ktr. by nastavajuca mamina nemala zabudnut pri nastupe na matersku dovolenku? Mozno sa uz o tejto teme diskutovalo, ak ano, dajte psm link.
Dakujem

gapa
29. máj 2013

@danielita13
žiada sa na upsvar, tam kde sa žiada o príspoevok pri narodení dieťaťa. No žiada sa až po pôrode, bo treba kopiu RL +asi aj rozhodnutie o poberaní materského. nárok je od mesiaca, za ktorý už nemáš nárok na RP a do mesiaca, v ktorom novonarodené dosiahne 6týž., cca 41eur na mesiac.

danielita13
29. máj 2013

@gapa tak ze to je od nastupu na matersku az do veku 6t narodeneho dietatka, len sa to vybavuje az po narodeni s RL 🙂

lucikuzmi10
5. jún 2013

Chcela som sa opytat aj ja ohladom zdravotnej poistovne. Je potrebne nahlasit mojej zdravotnje poistovni prechod na matersku dovolenku? Zamestnavatela nemam kedze som prerusila doktorandske studium. Ako ste to riesili? Je potrebne tam ist osobne alebo staci informovat telefonicky? dakujem

zuzik22222
7. jún 2013

@gapa ahoj,chcem sa opytat baby,ci mi viete poradit,som zamestnana,bola som na pn-ke od marca a konci mi teraz 21.juna,od 22,juna nastupujem na matersku,porod mam 3. augusta,chcem sa opytat ako je to s dovolenkami,kolko dni by mi mal zamestnavatel preplatit od zaciatku januara,kedze som nevycerpala ani den,alebo sa to nejak odratava,ked som na pnke?a ked vycerpam dovolenku,moze mi dat zamestnavatel vypoved?kedy mi ju moze dat?resp.kedy ju mozem dat aj ja,aby som nebola nijako stratova,dakujem za odpoved,pekny den vam prajem 🙂

gapa
8. jún 2013

@zuzik22222
zamestnávatel neprepláca dovolenku, treba ju vyčerpať (prepláca pri ukončení prac.pomeru). ak pn bola len marec až jún, tak je to menej ako 100dní (treba zrátať dni bez sobôt a nediel počas pn), takže krátenie nebude. Počas čerpania riadnej dovolenky môžeš dosťať výpoved z nadbytočnosti, ale ak by si počas výpovednej doby nastupila na rodič.dovolenku, tak ti skončí prac.pomer posledným dnom rod.dovolenky. Ak hrozí výpoved je lepšie asi nechať dovolenku až po ukončení rod.dovolenky, ak nie sú iné dôvody.

zuzik22222
9. jún 2013

@gapa dakujem,a este sa chcem opytat,kto za mna plati odvody,ked som na materskej a potom na rodicovskom prispevku,ked by mi dali v praci vypoved,plati stat?dakujem

gapa
10. jún 2013

@zuzik22222
štát platí zdravotné poistenie, je jedno,či si zamestnaná alebo nie. Tiež ak si podáš prihlášku, tak platí dôchodkové poistenie, je jedno, či ti trvá prac.pomer alebo nie (od RD, vlastne počas MD zamestnancovi automaticky platia, nástupom na RD už nie)
len nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti síce netrvá od nástupu na rd ani zamestnancovi, ale pre nárok na podporu alebo pre nárok na dalšiu materskú sa aj toto obdobie ráta do dní poistenia. V tom je rozdiel. Tj. ak by skončil prac.pomer a ty by si po viac ako roku išla na úrad práce, tak nárok na podporu nemáš (ak si mala pp na dobu neurčitú)

susy29
12. jún 2013

@gapa Ahoj, chcem sa opýtať som na RD s 2 ročnou dcérkou poberám rodičovský príspevok, gynekologička ma vypísala na MD od 3.7. s druhým bábom. Neviem kde a kedy odniesť žiadosť o MD, lebo som nezamestnaná, ale hlásiť sa nechodím ( pri nástupe s dcérkou na MD ma prepustili z roboty, kte som dovtedy pracovala). Viem, že nárok na materský príspevok nemám. Pri dcérke to bolo jednoduché, firma kde som robila mi to vybavila ale teraz mám v tom zmätok,že čo?kde? a kedy?. Ďakujem za každú radu.

gapa
12. jún 2013

@susy29
nedávno tu niekto pýtal takú radu. Spýtaj sa na upsvar odbor soc.vecí a rodiny, odkial poberáš RP či požiadaš teraz o RP na mladšie dieťa, či treba dať žiadosť na asoc.poistovnu, či oni od teba budú chcieť potom potvrdenie, že nárok nemáš. ale možno ti povedia, že nech žiadaš o rp na mladšie až ked staršie dovrši 3roky. Neviem ako to robia, možno na každej pobočke inak.
potom na soc.poistovnu zober kopiu rodného listu a prehlás starostlivost o staršie dieťa na mladšie. Odo mna chceli aby som vyplnila odhlášku s dátumomo ukončenia poistenia den pred pôrodom a prihlášku s dnom prihlásenia dna pôrodu. k tomu RL + prehlásenie o riadnej starostlivosti. Rozumné je mať potvrdené odovzdanie prihlášky a odhlášky.

na zdr.poistovnu si príp. spýtaj, či treba niečo nahlásiť, ked prechádzaš z RP z jedného dieťaťa na RP na druhéô dieťa, nemajú rovnaké požiadavky. Ale pri ukončení budeš potrebovať doklad z upsvar o dobe poberania RP, teda odkedy dokedy, možno bude stačiť to potom naraz na obe deti, netuším. Do dôvery sa dá tuším to aj naskenovať a poslať.

dhluchova
22. jún 2013

Ahojte poradí niekto ?
Na MD by som mala nastúpiť 28.6.13 ale môj gyn. povedal, že papiere mi vypíše až ked prídem na poradňu a to je 12.7.13 nie je to neskoro ? Môže lekár so spatným dátumom ukončiť PN a tak isto aj vypísať papier na nastup MD. Obávam sa že mi zahlási ked prídem na poradňu že sa to nedá len od toho dátumu čo mám poradňu. Ďakujme za radu.

dena1973
23. jún 2013

@dhluchova Lekár môže spätne ukončiť PN a následne na to ďalšim dňom vypísať žiadosť o materské. Musíte si, ale dať pozor, aby Vám dal správny dátum nástupu na materské. Ten musí byť 6 až 8 týždňov pred pravdepodobným pôrodom. V prípade že nepracujete (ste v ochrannej lehote) vtedy môžte mať materské vystavené iba 6 týždňov pred pravdepodobným pôrodom.

dhluchova
24. jún 2013

@dena1973 dakujem za radu.

danielita13
12. júl 2013

@gapa ahoj chcem ta poprosit o radu, som zamestnana na rodicovskej dovolenke s 2,5 dietatkom a od 3.6.2013 som nastupila na druhu matersku a dnes mi prisiel vymeriavaci zaklad na vysku materskej a je to menej ako pri prvom dietku, je to spravne ? ja som myslela ze bude rovnaka ako pri nastupe na prvu matersku , dokonca sa od vtedy meters.myslim zvysovala o 5% ??? dik za odpoved

afronikaa
14. júl 2013

Ahojte kocky, chcem sa opytat, ci mi viete poradit ohladom materskej dovolenky. Mala by som byt vypisana cca v polke septembra a jedna sa o to, ze som momentalne na UP, poberam aj podporu s tym , ze som otehotnela este pocas PP, cize som v ochrannej dobe a teda by som mala dostat matersku.Neviem ci povedat toto doktorke, alebo iba ma vypise a len s tym papierom na socialku a oni si to tam overia. Dakujem 🙂

gapa
15. júl 2013

@danielita13
vyrátej si z akého vym.základu ti to rátali, suma vym.základu x 30 je vym.zákklad, čo uviedla mzdárka (ak si predch. kal. rok nemala vym.základ žiadny). Ak máš na na mzdovom dekréte viac, tak sa spýtaj mzdárky, čo ti uviedla do potvrdenia pre soc.poistovnu. Mala dať minimálne mzdá podla platnej prac.zmluvy a určite nie minimum, no niekde tak navigujú. Alebo ak si platená z predaja ... tak sa to môže stať.
takže záleží akú máš prac.zmluvu a či si predtým nemala nejské vyššie variabilné časti mzdy.

dena1973
18. júl 2013

@afronikaa Ak ste v ochrannej lehote 8 mesiacov po ukončení PP (čo je ochranná lehota pre nárok na materské), tak lekár vypíše riadne žiadosť o materské s nástupom presne 6 týždňv pred pravdepodobným pôrodom a potom túto žiadosť o materské je potrebné doručiť na príslučnú pobočku soc. poisťovne.

mima777
5. aug 2013

Ahojte, prosim vas neviete mi poradit, bola som sa spytat na socialnej poistovni ohladom papierovaciek pri nastupe na matersku, na ktoru mi pravdepodobne nevznikne ani narok, pracovnicka socialky v mojom meste mi povedala, ze si mam ziadost o materske poslat postou priamo do Bratislavy. Nemala by to prevzat ona? Dokonca mi tvrdila, ze prijem nemusim dokladovat tlacivom a posielat ho spolu so ziadostou o materske, vraj si to vedia v systeme sami najst a v okresnom meste mi po telefone povedala pracovnicka zo socialky, ze to treba poslat tiez. Jedna sa len o prijem z dohody od januara 2013 a z tej sumy, ktoru som zarabala mi narok nevznika, cize budem poberat hned rodicovsky prispevok.

lucinkab
5. aug 2013

@gapa ahoj. materska sa pocita zo sumy ktora sa odvazda do ako nemocenkse poistenie kazdy mesiac z platu? som uz 3 roky zamestnana v tej istej firme...na TPP na neurcito a mam bohuzial mzdovy dektret stavany tak ze v zaklade mam minimum a v pohyblivej mam skoro rovnako ako v zaklade.... ako sa pocita vyska Materskej? vdaka

dena1973
5. aug 2013

@lucinkab Materské sa počíta s hrubého príjmu (suma, z ktorej sa odvádzalo na nemocenské poistenie) predchádzajúceho kalendárneho roka t.j. ak nastúpite na materské v roku 2013, tak sa vám bude počítať z príjmu (odvodov) za rok 2012. Materské sa vypláca mesačne a to 65 % z vymeriavacieho základu, ktorý sa vypočíta z VZ za predchádzajúci kal. rok.

lucinkab
5. aug 2013

@dena1973 ja nastupin na md v roku 2014, cize sa to bude vyplacat za rok 2013 ze? a hruby prijem co je na vyplatnej paske v kolonke hruby prijem alebo pri nem. poisteni?

dena1973
5. aug 2013

@lucinkab Ak na materské nastúpite v roku 2014, tak VZ je celý kal. rok 2013. Vymeriavací základ je hrubý príjem 😉 .

paulicka
5. aug 2013

@dena1973 do hrubého príjmu sa rátajú aj odmeny, v prípade, že som ich dostala?

dena1973
5. aug 2013

@paulicka Áno... 😉

paulicka
5. aug 2013

@dena1973 takže ak nastúpim na materskú do konca tohto roka, budeme sa mi to vyrátavať z platu z roku 2012? ak by som nastúpila v roku 2014, tak z roku 2013? To je aká paráda, keď sa mi tam budú rátať aj odmeny 🙂

majusqa77
5. aug 2013

len pozor, existuje aj maximalna vyska denneho vymeriavacieho zakladu. takze aj maximalna vyska materskej...

lucinkab
5. aug 2013

@dena1973 viete ja mam napriklad na poslednej paske hruby prijem v lavoo dole 771,9€ ale v kolonke nemocenske mam756,77€, ktoru sumu mam brat k ohladu?a este otazka, keby ma lekar nechal PN ako je to potom? krati sa mi materska? alebo ako? vdaka

dena1973
5. aug 2013

@lucinkab Odvody sa rodia z hrubej mzdy - pokiaľ viem. Z PN je to tak isto ako pri materskej ak nastupite na PN v tomto roku tak sa bude brať rok 2012. Materské by to ovplyvniť nemalo.

lucinkab
5. aug 2013

@dena1973 dakujem si zlata ze odpovedas....ak nas dr necha doma napriklad 1.1.2014 a termin porodu mame 8.4.2014 moj mesacny prijem je v hrubom 770€ a 2x rocne v juni a decembri odmeny...tam je potom plat 990€ v hrubom tak moja materska bude 770*10+990*2=9680e/365 dni = 26,52je denny zaklad a z toho 65% je denna materska cize 17,23 , takze pri 30dnovom mesiaci budem mat 17,23*30=517€? 😎 dakujem za info.... od 1.1.2014 moja PN neovplivny aby sa materska pocitala z roku 2013? vdaka

dena1973
5. aug 2013

@paulicka Maximálna výška vymeriavacieho základu pre rok 2013 je 1179 EUR.
maximálny denný vymeriavací základ na výpočet materskej je: 38,7617 €
materská sa počíta 65% z DVZ = 25,20 €
ak má mesiac napr. 30 dní dostanete 756,- €
Každým rokom sa to mení...

dena1973
5. aug 2013

@lucinkab Ak sa od 1.1.2014 zákon nezmení tak sa to bude počítať tak ako si napísala, ale dni v roku sa berú iba odpracované t.j. 365 - bez nemocenského, ošetrovného.... Nástup na materské 6. týždňov pred pôrodom máš 25.2.2014 a 8. týždňov vychádza na 11.2.2014.