• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Riadna dovolenka vs. nástup na materskú dovolenku

18. apríla 2017 
evlta a preco -2/12? lebo na rok mam 20 dni dovolenky a my visla nejaka hovadinka :( prosim pekneeee,sak ked uz nenastupim po rodicovskej,tak by som mala mat narok na polovicu 10 dni dovolenky,kedze materska mi bude koncit toho 25.6.2017?
21. sep 2016 o 14:22  •  snaží sa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@oslik21 platí výpočet, čo som ti písala vyššie, žiadnych 10 dní
21. sep 2016 o 14:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@oslik21 ak nástup na md 1.11.16, tak mi vychádza ukončenie md 26.6.17 (34týž), tj. 135dní neodpracovaných, teda ako tu už evita píše, celoročná dovolenka bude krátená o 2/12tiny, lebo máš odpracovaných aspon 60dní a trvá pp celý rok 2017 a máš neodprac.počas RD 135dní (to sú podstatné údaje). Býva s tým problém u zamestnávatela. A tiež súhlasím s tým, že obvykle je najlepšie si nechať ju po RD, no v prípade napr. platobnej neschopnosti zamestnávatela pri ukončení RD sa to nevyplatí.
v Zákonníku práce § 144a je to skryté myslím v ods. 1 písm. a) + § 141 ods. 1
kopírujem:
zdroj: http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-02-01-2016-a.html#143
§ 144a Výkon práce

(1) Ako výkon práce sa posudzuje aj doba
a) keď zamestnanec nepracuje pre prekážky v práci, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) pracovného voľna, ktoré si zamestnanec odpracuje neskôr,
c) náhradného voľna za prácu nadčas, za prácu vo sviatok, za čas neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku alebo náhradného voľna poskytnutého podľa § 96b,
d) prekážky v práci z dôvodu nepriaznivých poveternostných vplyvov,
e) dovolenky,
f) počas ktorej zamestnanec nepracuje preto, že je sviatok, za ktorý mu patrí náhrada mzdy alebo za ktorý sa mu jeho mesačná mzda nekráti,
g) ktorú mladistvý zamestnanec strávi pri odbornej príprave v rámci systému teoretickej alebo praktickej prípravy.

(2) Ako výkon práce sa neposudzuje doba
a) výkonu práce, za ktorý sa vopred poskytlo pracovné voľno,
b) práce nadčas, neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku, ak sa za ňu poskytne náhradne voľno,
c) počas ktorej si zamestnanec odpracúva prekážku v práci z dôvodu nepriaznivých poveternostných vplyvov,
d) pracovného voľna poskytnutého na žiadosť zamestnanca podľa § 141 ods. 3 písm. c),
e) výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu,
f) neospravedlneného zameškania pracovnej zmeny alebo jej časti,
g) na ktorú zamestnávateľ uvoľní zamestnanca dlhodobo na výkon verejnej funkcie alebo odborovej funkcie podľa § 136 ods. 2.

(3) Ako výkon práce sa na účely dovolenky okrem dôb podľa odseku 2 neposudzuje ani doba
a) dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca pre chorobu alebo úraz okrem dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá,
b) rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2,
c) nariadenej karantény (karanténneho opatrenia),
d) ošetrovania chorého člena rodiny,
e) starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca.

(4) Na zistenie, či sú splnené podmienky vzniku nároku na dovolenku, sa posudzuje zamestnanec, ktorý je zamestnaný po určený týždenný pracovný čas, akoby v kalendárnom týždni pracoval päť pracovných dní, aj keď jeho pracovný čas nie je rozvrhnutý na všetky pracovné dni v týždni. To platí aj na zistenie počtu dní na účely krátenia dovolenky okrem neospravedlnenej neprítomnosti v práci.

(5) Odseky 1 až 3 sa neuplatnia pri posudzovaní nároku na mzdu (odmenu) za vykonanú prácu.

(6) O tom, či ide o neospravedlnené zameškanie práce, rozhoduje zamestnávateľ po prerokovaní so zástupcami zamestnancov.
§ 141 Dôležité osobné prekážky v práci

(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
22. sep 2016 o 12:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
gapa-cize tento rok si vycerpam celu dovolenku-20 dni,a tym ze na jeden rok mam narok na 20 dni dovolenky a MD mi konci 26.6,tak vlastne od 1.1.2017-26.6.2017 by mi malo nabehnut kolko dni dovolenky?ja to nejako stale neviem vyratat.Bo po ukonceni RD mam uz inu pracu zajednanu,a dva mesiace pred ukoncenim RD mu chcem dat vypoved,tak aby ma neosmykol hajzlik...lebo teraz ked som mu spominala,ze pocas MD mi nabieha cast firemnej dovolenky ze mam na to narok,sa robil,ze o nicom nevie
22. sep 2016 o 14:19  •  snaží sa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa ahoj, chcela by som pomôcť pri výpočte dovolenky. Z roka 2012 mi ostala nevycerpana dovolenka 16 dní.Dňa 25.10.2012 som nastúpila na MD do 19.06.2013. Od 20.06.2013 do 16.04.2014 je RD. Potom od 17.04.2014 do 10.12.2014 je znova MD. Od 11.12.2014 do 02.06.2017 je RD. V roku 2014 (október) som dovŕšila 33 rokov. Pracujem v štátnej správe. Pracovný pomer stále trvá. Nerada by som prišla o dovolenku ( a nebude jej asi malo). Ďakujem.
11. nov 2016 o 18:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa @evita68
Chcem sa opytat. 15.5. Mam mat nastup na MD. Starej dovolenky mi ostal 1den. Zmluva mi ale na dobu urcitu konci 30.6. Od uctovnicky mam info ze mam narok na tento rok na 20dni dovolenky. Ako je mozne ju cerpat? Mozem celu pred MD? V pripade ze robim do 15.maja mi je povinny ju zamestnavatel preplatit?
3. apr o 21:07  •  čaká bábätko, termín má v júni 2017 (36. tt)  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@rakahaka nemusíš ju čerpať, môžu ti ju preplatiť pri ukončení prac.pomeru. Asi máš inak celoročný nárok 40dní (napr. učitelka), ak máš za pol roka 20dní?
Nezabudni do 45dní po pôrode podať prihlášku na soc.poistovnu, aby si bola dôch.poistená štátom. Ak máš dieťa do 6rokov, tak môžeš podať prihlášku hned den po ukončení prac.pomeru s kopiou rodného listu. Ak by ti tvrdili, že si automaticky poistencom štátu, tak im povedz, že podla tvojich info je automaticky poistený ten, kto poberá materské a zároven mu trvá povinné dôch.poistenie zamestnanca alebo szčo a to ti po ukončení prac.pomeru už netrvá. Oni to možno teraz tak robia, ale je možné že spätne to budú opravovať a ty už sa spätne nemôžeš prihlásiť! (jediná výnimka, že prihlásia spätne odo dna narodenia dieťaťa, ak podáš prihlášku do 45dní po narodení)
4. apr o 21:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa 20 dni mam narok na cely rok. Ak dovolenku nevycerpam je nuteny mi ju zamestnavatel preplatit? K 15.5. Bude mam 9dni so starou.
5. apr o 08:54  •  čaká bábätko, termín má v júni 2017 (36. tt)  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@rakahaka ak nevyčerpáš, mal by preplatiť pri ukončení pp. Ak je 20dní nárok na celý rok, tak ak končí pp 30.6.2017, tak za rok 2017 máš nárok na 10dní.
6. apr o 16:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Neviete mi poradiť, koľko mám nárok na dovolenku za toto obdobie, je to dosť súrne!
MD 25.10.2012 do 19.06.2013.
RD 20.06.2013 do 16.04.2014.
Ďakujem!:slight_smile:
18. apr o 19:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tvoj príspevok