Určenie výšky výživného. Čo napísať do výdavkov?

zuvra
23. aug 2011

Ahojte,baby.Prosím,o radu! Dala som si žiadosť na určenie výšky výživného a súd chce odo mňa predložiť výšku výdavkov za minulý rok. Neviem,čo všetko tam mám dať a hlavne mám problém so SIPOM. Minulý rok som žila v domácnosti s bývalým priateľom-s ním sa teraz súdim-celé tri roky som platila Sipo ja,ale je na jeho meno a ja nemám ani žiaden doklad, že som to platila ja,lebo som to platila na pošte a ústrižky má odložené on. Stačí,keď napíšem, že som to platila ja? Musím predsa uviesť nejaké výdavky.. A čo ešte tam môžem napísať?Ďakujem za rady. 🙂

annaopialova
23. aug 2011

ahoj vsetko co kupujes pre deti pre domacnost to odkladaj uved ze ked ste byvali spolu tak ste to na polovicu platili on moze tvrdit ze nie ze to len on platil skoda ze nemas dake seky skus a uvidis ako sud zareaguje a hlavne sa nedaj drzzim ti prsty

lenka311
23. aug 2011

Skús tam napísať, že výdavky za minulý rok zdokladovať nemôžeš - nemáš odložené bločky, ale predkladáš im doklady za tento mesiac - alebo teda za september a od 1do 31 si úplne všetky bločky odlož, zrátaj to a pošli tam, mne to uznali.. Nezabudni pridať výdavky za byt - platobný výmer, proste čím viacej toho budeš mať, tým lepšie, aj smeti, ktoré sa platia väčšinou raz do roka... No proste čo najviac výdavkov... Podľa mňa Ti to uznajú...

hajanka
23. aug 2011

myslim, ze je velka smola ze nemas tie doklady, blocky, no neviem ako na to sud bude pozerat, ale skus to uviest na sude. Inak zdokladovat mozes vsetko co kupujes pre dietatko aj pre seba, do bytu, aj stravu, uplne vsetko...

zuvra
autor
24. aug 2011

Ďakujem veľmi pekne za všetky rady. 😉

maca793
24. aug 2011

@zuvra
súd chce to od teba v prípade, že ak ex nebude súhlasiť so zvýšením výživného. dá mu to ako dôkaz, aké máš výdavky na dieťa. ja idem na pojednávanie v septembri a moja kurátorka mi to takto vysvetlila, nemusíš sa potom báť, že o bločky prídeš, oni ti ich vrátia asi po 2 mesiacoch.

maca793
24. aug 2011

@hajanka
stravu súd nezohľadňuje, len výdavky na dieťa. vlastná skúsennosť.

zajo79
24. aug 2011

@maca793 stravu nezdokladujes, ale sudu musi byt jasne, ze dieta aj nieco je, takze to dokladovat netreba.

@zuvra daj im vsetky naklady ake mas mesacne mesiac, ci dva spatne, ked to bude aj naklady z tohto roku.

a povedz na sude, ze nakolko si zila s nim v jednej domacnosti, platili ste vsetko napoly. teraz s nim nezijes a platis vsetko sama. neviem ako mas stare dieta - vydavky na skolku, skolu, lieky, lekarov, cestovne... plus tvorbu uspor - zalozit neake sporiaci ucet, ci stavebne sporenie. DRZIM PALCE. sud malokedy prizna vysku ktoru matka ziada, tak si to vzdy treba trosku nadniest. a mas narok ziadat rozdiel vyzivneho spatne.

nikolca
24. aug 2011

ahojte no môj syn ide do piatej triedy takže ide na druhý stupeň,tak som si mohla podať žiadosť o zvýšenie výživného /čo som aj urobila/,no teraz žijem s priateľom s ktorým mám dvojročnú dcerku ale netušila som že ked pôjdem na súd že budem musieť predložiť priatelov príjem,ked som bola na úrade spísať žiadosť pracovníčka sa ma spýtala že kolko moj priateľ zarobí už to išla písať ale ked som jej povedala kolko tak mi odpovedala no to tam radšej ani písať nebudem ked budú chcieť tak si to vyžiadajú,tak som teraz v pomykove a premýšlam či na súde radšej nepoviem že od priatela som odišla a bývam u rodičov,a taktiež by som chcela vedieť ako zdokladujem napríklad oblečenie že som kupovala,ked kupujem väčšinou cez internet,a to je vidieť akurát na výpise odchadzajúce platby no bločky nemám,a vôbec mi uveria že daná platba odišla za oblečenie?

zajo79
24. aug 2011

@nikolca pokial nieste zosobaseny, tak si to nemaju preco pytat.

Tebe pribudla dalsia vyzivovana osoba, syn ide na druhy stupen narok nato mas. a ved napis si sezonne oblecenie zhruba co vsetko sa kupuje, spriemeruj...

moj exo si nosil fotky na pojednavnie, ze co mal syn oblecene - pred 3 rokmi mu kupil vetrovku a rifle, odvtedy skoro nic...a doniesol tam tu fotku, ze to nieje pravda,ze mu nic na oblecenie nekupuje, ze tu je dokaz: a tam moj synacik v tej vetrovke - lebo novu som mu prala, tak som vytiahla tu starsiu, ktoru uz chudak ma tretiu zimu, lebo prvu zimu mu bola velka, druhu zimu vylomeny rukav, a az teraz mu bola ok... ale uz ju nosil na von. 😀 tak sa pripravte, ze sa tam bude prepierat vselico..... ja len nechapem, ako moze byt niekomu luto dat prachy na vlastne dieta 😠 ☹

nikolca
24. aug 2011

@zajo79 a aj ti výživné zvýšili?no môj ex tam vždy donesie tolko poplatkov a vydavkov si nadiktuje že po zrátaní je zostatok 0,no je totrošku trapné so synom sa nestýka nič mu nekupuje ako je rok dlhý a samozrejme ked sa ho sudkyňa spýta či súhlasí s výškou výživného tak odpovie že nie,a dokonca mobilný telefon sidal minule do výdavkov lebo že platí paušal,ale sudkyna mu to neuznala povedala že telefon nemusí mať,a ešte tam doniesol dajakú pôžičku,že si požičial od kamarátky peniaze a bolo to riadne spísané pred notárom,on by najradšej neplatil nič

nikolca
24. aug 2011

@zajo79 zosobášený nie sme ale na urade mi povedali že to nevadí ale že žijeme v spoločnej domácnosti takže nie som na všetko sama

hajanka
24. aug 2011

@maca793 no nam povedali ze mame nechat aj tie a ak to bude potrebne dokladovat komplet vsetko, aj blocky za stravu, aj pre dieta ale aj pre matku, ved do 2 rokov veku dietata (neviem ake stare ma dieta) ma otec povinnost platit na dieta aj na matku, ci?

@nikolca toto je hlupe, sud nema co ziadat priatelov prijem pri ziadosti o zvysenie vyzivneho! Biologicky otec ma zo zakona povinnost platit vyzivne na dieta, ci uz mas priatela alebo nie, aj keby si ich mala 5, ci zaraba 300eur alebo 1300eur. Biologicky otec je ten ktory sa ma v prvom rade podielat na vyzive vlastneho dietata. Takze to kolko zarobi tvoj priatel a ci vobec to s tym nema nic spolocne... on nie je povinny sa na vyzive tvojho dietata vobec podielat ak nechce.

nikolca
24. aug 2011

no to som si myslela aj ja,moja sestra je tiež rozvedená,žije s priatelom s ktorým má 3 ročného syna,ta bola na zvýšení výživného pre dcéru s bývaleho manželstva pred pol rokom ,ja ked som prišla z úradu tak som jej volala a povedala mi že tiež musela predkladať priatelov príjem ale jej zvýšili nakolko bol nezamestnaný a poberal len podporu

zuvra
autor
25. aug 2011

@maca793 Lenže ja bločky nemám...

hajanka
25. aug 2011

@nikolca neverim 😕 to fakt? Som si ista, ze som to aj niekde citala a takto nam povedali aj na socialke ked sme chceli spisovat navrh na vyzivne.

cecil36
25. aug 2011

Prepacte, ze vam sem leziem, ale precitala som diskusiu a neda mi to. Baby, na co zahlasujete, ze zijete s priatelom? Socialka to nijako nezisti, pokial nie ste druhy krat vydate. Zbytocne tak podporujete ex, aby mal nizsie vyzivne.

ema72
25. aug 2011

@nikolca nikolca, uradnicky su hlupne bez pravneho vzdelania a netreba sa nechat nimi vyviest s miery. Prijem tvojho priatela netvori vas spolocny prijem, je to jeho prijem a ked budes tvrdit, vsetky naklady domacnosti znasas ty, nic ti nemozu.

kaby
25. aug 2011

@nikolca V prípade, ze nie si s novym partnerom zosobasena, nema co koho zaujimat prijem tvojho priatela. On ma vyzivovaciu povinnost len voci svojmu dietatu o ktore sa nejedna pri urcovani novej vyzivovacej povinnosti. To, ze s niekym zijes v domacnosti, nemusi automaticky znamenat, ze sa mas ako v bavlnke. Toto socialne pracovnicky nevedia? co nikdy necitali zakon o rodine? No ano, ono to tak byva, kazdy si precita paragrafy a vysvetli si po svojom, ale nejaky ten rozsiahly komentarik k zakonu by tiez nezaskodilo precitat.... No, neviem, ja osobne by som cez ziadne urady nesla, pravdupovediac sa vam cudujem ze to riesite cez urady, navrh na zvysene vyzivne si mozete napisat aj sami bez akychkolvek pracovnicok... socialnym kuratorkam je suma fuk ako sud dopadne, odsedia si svoje a idu domov...

Opakujem aj ja - ty nie si povinna dokladovat prijem tvojho priatela. A nie je ziaden dovod aby to sud zaujimalo, len v pripade, zeby ste boli uz manzelia, totizto prijem manzela sa posudzuje preto, lebo z tohto zvazku vznika vzajomna vyzivovacia povinnost medzi manzelmi. Argumentovala by som preto tym, ze on nema voci tvojmu synovi ziadne povinnosti, ktore by mu vyplyvali zo zakona, on nie je povinny zivit teba ani tvoje dieta ktore mas s inym partnerom, len to svoje.Uradom ty NIC NEMUSIS DOKLADOVAT, ked sud chce, vyziada si ho sam a suhlasim s cecil36, ked nemusite nepriznavajte sa k priatelovi.
Sud vsak musi zohladnit to, ze mas vyzivovacie povinnosti dve a je potrebne dokladovat nejake vydavky.... Odporucam prefotit si akekolvek doklady, na sud nedavajte originaly !!! Originaly mat len pri sebe, nedavat z ruky! Tie sa velmi lahko na sudoch stracaju a v pripade odvolania, odvolaci sud zaujima to, co je v spise.
A vysku vyzivneho primerane nadsadte, sudy zvacsa nepriznaju sumu v plnom rozsahu. Dalej je potrebne zdoraznit, ze sa s dietatom nestyka, nic mu nekupuje... Sud musi zohladnit len nevyhnutne vydavky.
Nechcem byt zla, ale ak chce niekto nieco dosiahnut na nasich sudoch, odporucam si nastudovat zakon o rodine s rozsiahlym komentarom. ...
Zelam vela stastia... 🙂

nena13
25. aug 2011

@hajanka Mojho priateľa ex si dala zvýšiť a kedže žijeme v spoločnej domácnosti ja som musela vydokladovať môj príjem či som chcela,či nie...

hajanka
25. aug 2011

@nena13 hm... ako som pisala, tento postup sa mi zda cudny, suhladim s @kaby, takto to poznam aj ja

nena13
26. aug 2011

@hajanka Ja som len napísala svoju vlastnú skúsenosť-a keď sa ohradil,že nie sme manželia,tak povedali,že ich to nezaujíma,pretože máme spoločný rozpočet...Nepomohli nám žiadne argumenty, aj keď sa nám to zdalo na hlavu padnuté a poriadne sa na tom ešte aj dnes viem rozčúľiť...

nikolca
26. aug 2011

no ja tak premýšlam ked pôjdem na súd budem musieť tvrdiť že bývam s rodičmi a nie s priateľom,u rodičov mám aj trvalý pobyt, inak tomu môjmu bývalému nezvýšia,je to ozaj trošku na hlavu postavené,mne povedali že to nevadí že nie sme zobratý ale že máme spoločný rozpočet tak budú prihliadať na priatelov príjem!a prečo by malo byť to dieťa ukrátené?jeho nevlastný otec zarobí no tak biologickému nezvýšime?a dokonca som sa pýtala či sa berie aj jeho príjem v prípade že my nemáme ani spoločné účty,no odpoved som dostala že aj vtedy

alexandra
26. aug 2011

@nikolca Ak to tak spravis, bude sa zase brat do uvahy prijem Tvojich rodicov.. jednoduchsie je povedat, ze sice mas vztah, ale zatial spolu nezijete.

nikolca
26. aug 2011

@alexandra prijem mojich rodičov sa do uvahy brať nebude,lebo ked som od muža odišla tak som sa odsťahovala k rodičom a ked som žiadala ovýživné tak sudkynu akurát zaujímalo kolko prispievam rodičom na chod domácnosti,no len s priatelom mám dvojročnú dcéru

nikolca
26. aug 2011

@alexandra môj priatel si chcel môjho syna osvojiť ked sme začali spolu bývať a tým že by môj syn nosil druhé priezvisko tak bývalý muž tým pádom už by nemusel plaťiť výživné tak sme to potom nechali tak!ved prečo by mal byť o to ukrátený?ked jeho otec sa vôbec nezaujíma či vôbec žije,ako sa má,ako mu ide učenie a či niečo nepotrebuje!podla mňa ked ma to dieťa takéhoto otca kktorý nevie ani kde syna má,takému by mali zdvihnúť výživné automaticky ani by sa nemali s nim baviť

alexandra
26. aug 2011

@nikolca To si zial len mala stastie, vacsinu sudcov zaujima prijem celej domacnosti... Ale suhlasim s Tvojim druhym prispevkom, zial to tak ale nie je vzdy ☹ Zalezi len a len na tom, ako to sudca posudi..

nena13
27. aug 2011

@nikolca Presne aj nám bolo tak povedané--že vždy sa berie príjem toho s kým žiješ-hoc som opačný prípad ako ty.

nikolca
27. aug 2011

@nena13 moja sestra tiež bola na sude kvoli výživnému,tiež žije s priatelom neni sú zobratý a tiež musela dokladovať jeho príjem,no bohužiaľ tak to je,lenže môj priateľ zarobí je živnostník a kvôli tomu by nemali zvýšiť výživné biologickému otcovi? ja ked som na úrade povedala že kolko zarobí tak úradnička na to povedala ,že no to tam ani radšej písať nebudem,že ked budú chcieť tak nech si to vyžiadajú ale napríklad segrinmu bývalemu zvýšili síce len o 15euro aj napriek tomu že bol nezamestnaný,bol evidovaný na úrade práce no podporu nedostával lebo nemal odrobené v kuse,takže nebral absolutne nič a sudkyna mu povedala že mu musí aspon o tú minimálnu čiastku zvýšiť,no lenže platil aj neplatil,bolo to u policajtov,potom u prokurátorky kde mu určili že má dlžnú čiastku do roka splatiť,samozrejme nesplatil tak ho nahánajú policajti a segra ked žiadala na sociálke náhradné výživné tak jej samozrejme nepriznali lebo zas musela doložiť priatelov príjem no bohužial podla socialky im to musí stačiť

nena13
27. aug 2011

@nikolca Ja s Tebou maximálne súhlasím,dieťatko si predsa nesplodila sama a obaja sa máte oň rovnako starať,ale napísala som Ti moju skúsenosť,pretože od nás chcela ex 400 eur pričom ona zarába 2000eur) a my máme obaja dokopy 900 a neleníme,o maličkého sa môj priateľ príkladné stará a ja ho v tom podporujem,všetky prázdniny je u nás kedže detičky ešte nemáme všetko čo nám ostaneme investujeme do neho a nie je nám to ľúto.Chcela som Ti len napísať moju skúsenosť,že aj keď moj priateľ vravel,že ja nemám nič spoločné s jeho výživným-súd to nezaujímalo,aj jeho ex sa pýtali či s niekým žije-klamala,že nie a zabralo to-zdvihli mu o 30 eur a nikoho to nezaujímalo,že by nevyžil zo svojho platu-povedali mu,že má mňa.Keby bola priznala,že má druha,tak by nepochodila.Takže si myslím,že by bolo lepšie priateľa nespomínať.

hajanka
27. aug 2011

@nikolca
"môj priatel si chcel môjho syna osvojiť ked sme začali spolu bývať a tým že by môj syn nosil druhé priezvisko tak bývalý muž tým pádom už by nemusel plaťiť výživné tak sme to potom nechali tak...."

ale ved zmena priezviska nema s otcovstvom nic spolocne! Dieta je stale dietatom biologickeho otca, nech ma akekolvek priezvisko! Aj keby malo mat priezvisko matky. Biologicky otec, ak je uvedeny ako BO v rodnom liste, ma zo zakona povinnost platit vyzivne!