Koľko ste ochotné dať za oblečenie?

27. apr 2024

Ahojte. Aké sú vaše stropy, čo sa týka napr. tričiek, blúziek, košiel, nohavíc, šiat, topánok, kabeliek, búnd a kabátov, ak sa bavíme o oblečení do práce a na von? Nemyslím teraz domáce oblečenie.

Totižto rozmýšľam, či ja som taký žgrloš, alebo to tak vnímam preto, že ako sama žijúca žena s hypotékou na krku si drahšie veci dovoliť nemôžem. Začínam premýšľať aj nad tým, či nie je z dlhodobého hľadiska výhodnejšie dať za niektoré veci viac a kúpiť kvalitnejšie, ak by mali vydržať dlhšie. Takým spôsobom by som ale musela aj na jeden svetrík alebo tričko šetriť aj 2-3 mesiace. Napíšem vám moje limity čo mám cca v hlave keď nakupujem:

tričko - 10
blúzka/košeľa - 15
svetrík, pulóver, príp. mikina - 20
rifle/nohavice - 20
šaty - 30
bunda/kabát - 40, max 60
topánky - 40
kabelka - 20

Nakupujem v základných obchodoch ako H&M, Lidl, Tesco, príp. Takko, ale veľkú väčšinu vecí mám zo sekáčov. Obchody ako Pepco a Kik obchádzam takoľko tam tá kvalita mi ozaj nestojí ani za tú cenu. Topánky Skechers, Lasocki a pod, Decihmann, CCC.
Pracujem v kancelárskom prostredí a teda oblečenie nosím aj do práce typu business casual alebo často aj len rifle, tričko a tenisky/espadrilky, v lete šaty. Potom klasika keď človek niekam ide vo voľnom čase. Športové moc nenosím, mikiny, legíny a pod.
Počula som u nás baby baviť sa o šatoch, a sumy ako 80-100€ a rozmýšľam, či to len ja tak žgrlavo nakupujem a toto sú normálne ceny čo ľudia bežne dávajú za oblečenie.

silvike
28. apr 2024

Ja mam podobne limity na veci ako Ty. Ja nejak nemam chut dacat kopec penazi za oblecko. Ale napr. moja sestra je nastavena zas tak ako tvoje kolegyne. 100e za saty pohoda, 200 e za bundu a pod. Na mna strasne vela. A nemam na to abi prijem, tak neriesim. Riesim proste len do vysky svojich prijmov.

vafinka
28. apr 2024

Ja som na Tom tak ako ty,

dzejny656
28. apr 2024

Tak kvalitný kabát si za 40-60€ nekúpiš a kabelku za 20 tiež tiež.
Ja som ochotná minúť za doplnky viac, nejde ani o cenu alebo o značku, ale napríklad aby opasky, topánky a kabelky boli kvalitné kožené.
Kabaty tiež hľadám kvalitnejšie vlnené, bundy páperové.

Veci typu tričká, saty, nohavice mám rôzne, aj lacnejšie aj drahšie, aj kvalitné aj menej kvalitné. Každopádne cena 80-100e za saty ktoré mi sedia, páčia sa a budem ich nosiť sa mi nezdá nejaká strašná.
Skus si pozrieť niečo o kapsulovom šatníku a cost per wear.

titla
28. apr 2024

Tak u mna zalezi, co si kupujem. Klasicke basic tricka, trendy kusky a pod. kupujem v beznych retazcoch a mam limit. Ale za co som ochotna priplati su napr. kozene zimne cizmy. Za tie posledne som zaplatila 110e (na kozene cizmy nizka cena) a nosim ich uz 6 rokov vacsinu zimy. Rovnako nelutujem peniaze za kvalitny zimny kabat klasickeho strihu, kozenu kabelku a pod. Ale tieto kusky potom vynosim roky.
Rovnako si vela oblecenia vymienam so sestrou a kamoskami.

nicicka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
owecka
28. apr 2024

Ja si kupujem veci menej ale zase kvalitnych. Topanky, kabelky si kupujem len kozenne, nemam ich vela. Teraz som si kupila napriklad topanky lodicky za cca 180 eur ale kupene v zlave. Kabat mam vlneny kupeny v zlave. Kabelky mam napriklad 3 kusy kozennych hnedych. Stali ma dost teda, ale uz 10 rokov som si nekupila navyse ziadnu kabelku. Stale nosim len tieto kabelky a obmienam a ine by som ani nechcela😅 su ako nove, dobre sa nosia a nie je to ziadna kozenka.

summer23456
28. apr 2024

@owecka aku znacku kabeliek mas?

ivec16
28. apr 2024

ja podobne ako ty nieco aj menej a obcas kupim aj drahsie… napriklad za saty mam limit 50€ pretoze saty mas jeden kus oblecenia, nieco ako bluzka plus nohavice u teba teda 45€, tricka kupujem aj lacnejsie v newyorker cca 3-6€, topanky sa mi tento rok nepodarilo kupit pod 60€..

tilly
28. apr 2024

Podobne, ako ty. Nie som ochotná dať veľa peňazí za bežné oblečenie. Tričká a topy max 10 eur, rifle a nohavice max 20 apod, ale topánky musím mať kvalitné, lebo veľa chodím, tam ulietam, nebudem si ničiť nohy. A kabeliek mám máličko (3-4), ale sú kvalitné, kožené, vydržia roky ako nové. Ale asi nič v mojom šatníku nie je kupované za plnú sumu. Nakupujem 90% cez internet (BestSecret, answear, aboutyou, zalando apod) a vždy v nejakej zľave. Keď si niečo vyhliadnem, sledujem to, pozriem na viacerých miestach a až potom kúpim. Impulzívne nakupovanie mám dávno za sebou. A nielen len z ekonomických dôvodov.

brrunetkaa
28. apr 2024

U mňa závisí od kusu oblečenia. Bundy kabáty tam mám limit do tých 350€, mám kúsky, ktoré mám už skoro 10 rokov a vyzeraju ako nové, kvalitne vlnenie kabáty alebo bundu od Napapijri za 550€ (veľká výnimka v cene). Nohavice, mikiny, svetre atd tam do tých 50€, tričká blúzky do 30€, topánky tam tiež do tých 350€ čo sa týka čižiem na opätku alebo zimných, ktoré tiež už držia roky, tenisky tam na bežne nosenie do 50€ hľadám akcie na eobuv Napr, pri bežeckých limit do tých 150€, kabelka do 200 max 250€ (mám 3ks a viac neplánujem) Čo sa týka drahších kúskov, tých mám menej a veľa rokov vydržia lebo sa aj starám o ne ale take trička a nohavice to mi je ľúto dať viac lebo sa veľmi rýchlo vynosi.

sense
28. apr 2024

Nemám to takto stanovené.... Mam šaty za 10e ale aj za 100e, rovnako kabát ma za 80 ale aj za 200. Bežné tričká na denné nosenie cca 10e. Zimnú bundu som kúpila vo výpredaji tento rok za 35 v c&a, prekvapenie prišlo ale až pri pokladni lebo na štítku bola vyššia cena. Topánky kupujem len kožené, a na šport a turistiku pozerám na funkčnosť a na to ako sa v nich noha cíti a nie na cenu. Kabelky mam tiež aj obyč z deichmanu, aj drahšiu koženú značkovú, aj guess len preto ze sa mi páčila a hodí sa mi ku kabátu (viac kabeliek ani nemám) .. Ale zas su mesiace keď neminiem nič a sú mesiace keď miniem. Do obchodu idem zvyčajne len keď potrebujem doplniť satnik

zuzanaam
28. apr 2024

Kvalita je základ. Nadčasové strihy z kvalitných materiálov, mnohé také veci vydržia "večnosť". A v dnešnej dobe nevidím dôvod dávať za ne nejako veľa peňazí. Hľadám po bazároch, menej secondhandoch a mnohokrát za také veci dám tak polovicu ako je tvoj strop. Nevýhoda je, že treba hľadať a zostavenie takého šatníka trvá mesiace až roky. Uprednostňujem nenosené veci, aj také sa tam dajú nájsť. Napr. hádam aj 20 rokov mám kabát zo secondhandu, ktorý bol nový, ešte s visačkou a stále vyzerá ako nový. Materiál angora kašmír, doteraz si památám, že ma stál 15 Sk. Topánky kupujem nové, tam sa za kvalitu oplatí priplatiť, ale tiež pozerám po akciách a výpredajoch. To isté platí o spodnom prádle. Dá sa kvalitne obliecť za rozumnú cenu.

tilly
28. apr 2024

Ešte dodám, že napríklad športové oblečenie, lyžiarske, bežkárske, turistické apod mám značkové a drahé, ale lyžiarske mám 8 rokov a nič tomu nie je, vyzerá ako nové a ešte sa mi nestalo, že by mi bola zima, alebo mi to premoklo a navyše to stále vyzerá veľmi štýlovo, ale len bunda bola cez tisícku 😅.
Bežecké topánky poriadne pod 150 eur ani nie sú. A keďže nechcem meniť kolená a päty, radšej dám viac...

guiseppinka
28. apr 2024

@hopsas kde kupujes? Tiez mam rada tento business styl, ale v obchodoch neviem nic najst (ok, nechodievam pravidelne a ani cielene, ale neviem nic pekne najst🙈)

saxana000
28. apr 2024

Mam tak nastaveny satnik ze za poslednych 5 rokov som si dokupila akurat nohavicky ponozky a lazdy rok plavky lebo sa mi po lete rozleptaju chlorom a solou. mne osobne sa moda kora teraz prisla vobec nepaci.. niekedy najdem nieco na bazari alebo v sekaci napriklad krasne spolocenske saty na ples za 20-30e.miesto 150 v butiku
Teraz som tehotna tak bolo treba aj tehotenske oblecenie ale akoze.45e za jedny tehotenske rifle v h&M ozaj nedam. nasla som si balik na bazari od jednej maminy za 20ku.tricka rifle leginy a s tym som vydrzala od 5 mesiaca az doteraz a to zajtra idem rodit. Niekedy ma to bavilo hned po vyplate sa vlacit po obchodoch a skupovat doradu ale uz nie nemam.na to cas peniaze viem vyuzit rozumnejsie a aj miesta je doma zrazu viac. A to este sa cudujem lebo ozaj nic nedokupujem a kazdy rok pri upratovani skrine este za dobry mech rarohov vyradim..

tenerifka
28. apr 2024

Vsetko zavisi od typu oblecenia. Som schopna kupit si tricka za 6 eur, lebo triciek s kratkym rukavom zoderiem za rok vela, ale musi to byt bavlna, napr. nejake v akcii v Zara. Takisto ked som si kupovala oblecenie na lyze, stacilo mi z Decathlonu, svoju funkciu dokonale splña, ale lyzujem raz za rok tyzdeñ, a neoplati sa mi dat za to majland. Ale co sa tyka topanok, tam som velmi vyberava. Sportove musia mat anatomicku vystelku, (najradsej mam Asics), sandalky, cizmy ci poltopanky musia byt kozene, vsetko mam Made in Spain. Nehladam znacku. Rovnako tak kabelka, musi byt kozena, ale nemusi to byt znama znacka. Mam ich par uz dlhe roky, nadcasove, a jedna ma stala okolo 130-140 eur, ale naozaj kvalitne.
Kabat ci tepla bunda-zasa mi staci Zara (uz 5 rokov som nekupovala nove) , kedze zijem na Kanarskych a vynosim len v zime, ked letim mimo ostrov.
Pri vsetkom vsadzam skor na kvalitny material nez na znacku, a pri rozhodovani sa o kupe pouzivam zdravy rozum. Nie som ochotna zaplatit viac, ked viem, ze cena nezodpoveda kvalite

snowflakenel
28. apr 2024

@1ryba presne. Kupujem kvalitnu ovuv. Cizmy zimne kozene, jwdni mam 7 rok, druhe 3 rojy

marca12
28. apr 2024

Mam to podobne ako ty. Ja mam rada jednoduchy satnik. Tricka nakupujem obycajne bavlnene v HM a tam sa da kupit za 10€. Svetre v poslednej dobe napr orsay,reserved vo vypredaji okolo 20€ a kvalita je dobra. Saty tiez tak do 30€,ale mam zopar aj drahsich a oplati sa investovat,ak su dobrej kvality. Ja zase nenakupujem oblecenie kazdy mesiac,takze ked uz snazim sa take,ktore vydrzi roky. Topanky kupujem tiez drahsie alebo ak sa mi podari v akcii,ale na topankach nesetrim a nosim ich roky. Ja som zastanca toho,ze radsej mat menej,ale kvalitne,ktore vydrzia roky. Naco mi je 30 triciek,ked aj tak dookola nosim stale tie iste.

lneviemmeno
28. apr 2024

Som na materskej, mám síce dosť vysokú materskú ale momentálne pokrýva účty a mužov plat je čisto na nákupy. Kupujeme napríklad každý mesiac po 1 veci a takto sa to potom nakopí. Samozrejme bundu len na zimu a veľakrát vydrží aj 2-3 sezóny, topánky tak raz za pól roka, podľa toho ako rýchlo sa zničia.
Naše hranice:
Tričká do 30€
Rifle do 50€
Mikiny do 70€
Bunda do 150€
Topánky do 150€ taktiež
Kabelky si často nekupujem úprimne, nie som ten typ že potrebujem súrne novú kabelku, ale možno tak do 50€ čo ja viem. Nepotrpím si na ne.
Ale v zásade to nemám úplne stanovené, že musí byt oblečenie drahé, väčšinou kúpim podľa toho čo ma zaujme. Ale teda toto sú hranice. Nakupujeme často v Parndorfe, Zara, H&M, Mohito atď..

kathhii
28. apr 2024

Mám tam trochu vyššie sumy ako limity. U mňa závisí aj od toho ako veľmi sa mi tričko páči a hodí do šatníka. Keďže kupujem len určité farby, strihy a mám vyhranený štýl. Tak tých vecí mám oklieštený výber. Takže u mňa je limit asi dvojnásobok toho čo máš ty. Ale väčšina tých mojich vecí toľko nestojí... Zase kabát chcem kúpiť vlnený čiže ten bude 200 a viac a kabelku kľudne koženú čiže tam je to tiež viac...

kathhii
28. apr 2024

@titla aj ja to tak mám a myslím že to je dobre. Za nadčasové kúsky je v pohode si priplatiť... Tričko kľudne lacnejšie ( zase nie najlacnejšiu handru) . V lete sa tie tričká neustále perú, takže tie vydržia tak 2 sezóny...

majlo1234
28. apr 2024

Nemam limit na funkcne veci, tenisky, bundy, nepremokave…ale najdrahsiu bundu mam asi za 400 euro, a jej cena za jedno nosenie uz je teraz na minime, nakolko uz ma par rokov, a nosim ju vela vela.
Fast fashion sa snazim nekupovat, pripadne ozaj lwn to, co potrebujem. A teda uz si ani nepamatam, kedy som si na seba nieco kupila okrem spodneho pradla.

katka700
28. apr 2024

Na oblečenie mám podobné limity ako ty, väčšinou kúpim aj lacnejšie v sekaci. Topánky a kabelky kupujem kvalitnejšie a cena je vyššia ale vydržia viac rokov a tak sú vlastne lacnejšie ako kupovať každý rok lacnejšie a menej kvalitné veci.

sulavikova
28. apr 2024

Obuv pre mňa 100- 300. Lyžiarska bunda 300- 1000. Ostatné kľudne aj sekáč: raz oblečiem - zahodím/ vymením.

lilian183
28. apr 2024

Ja si priplatim za kvalitné topánky. Na oboch nohách mám haluxi a preferujem barefoot obuv.

daniela2202
10. máj 2024

Správne 😊👍