Absolvovali ste vyšetrenie kostnej drene?

teodozia
21. feb 2020

Mám diagnozu rakovina lymfomu a som anemicka, klesol mi hemoglobin na 90, hematologička ma posiela na onkohematologiu na vyšetrenie kostnej drene. Absolvoval to niekto z Vás, strašne sa bojím...

lienka175
21. feb 2020

ja Ti síce poradiť neviem, ale chcem sa spýtať, ako Ti zistili chorobu... mne totiž teraz pri preventívke zistili veľmi nízke železo a hemoglobín, tak sa bojím, z čoho to môže byť

teodozia
autor
21. feb 2020

@lienka175 zistili mi to z krvneho obrazu, hgh ma byť 120-140, ale železo sa trati z rôznych príčkn, napr. ked maš niečo z hrubym črevom, treba urobiť test a pod.

lienka175
22. feb 2020

@teodozia viem, že taká má byť hodnota... ja mám len 98 a železo iba 3,9... testy na krvácanie v stolici mi už robili, boli našťastie negatívne... len to železo ma trápi, prečo je také nízke... Ty si nemala žiadne iné problémy, len z krvi Ti zistili, že máš rakovinu? Veľmi držím palce, aby to dobre dopadlo, nech si úplne v poriadku

suge
22. feb 2020

@teodozia Kostnú dreň mi brali dvakrát a dalo sa to vydržať, bolo to skôr nepríjemné ako bolestivé. Držím palce.😘

teodozia
autor
22. feb 2020

@lienka175 mne problém nastal, až pred dvoma týždnami, ked mi operovali tú lymfaticku uzlinu, ktorá je ten zhubny nádor, ked to otvorili a zobrali vzorky....pred operáciou som mala 124, a ked som prišla domov o týžden a išla som k obvodnej na krvny obraz už bolo len 110, o týžden znovu menej 98....

teodozia
autor
22. feb 2020

@suge a umrtvuju to miesto, alebo ako to je s citlivosťou, všetko cítiš, ja idem v KE

teodozia
autor
22. feb 2020

@lienka175 ja som do operácie lymfatickej uzliny mala všetko dobre, krv, len sem-tam veľmi malička odchylka...len pod pazuchou zapalená lymf. uzlina. Chirurg myslel, že ju rozreže, vytečie niejaky hnis, lebo som mala vysoké CRP, ale hnisu nebolo...

lienka175
22. feb 2020

@teodozia tak veľmi držím palce, nech je liečba úspešná a všetko dobre dopadne 🙂

mogaa
22. feb 2020

@lienka175 u teba to skôr vyzerá že máš len klasickú anémiu....v 90% je to málo železa v strave a vtedy klesne aj hemoglobín...pridáš železo, zdvihne sa aj hemoglobín....potom to môže byť ešte zlé vstrebávanie železa lebo máš málo vit.B12.....ono prijať železo v strave a aby sa dobre vstrebalo nie je také jednoduché.....ak ho prijímaš súbežne so stravou ktorá obsahuje veľa vápnika tak sa rovno vylúči a nevstrebe, ak ho prijmeš s vit.C sa vstrebe až 5x lepšie ako bez Cvitamínu....čiže ak si dáš fazulovú/šošovicovú polievku(strukoviny obsahujú tiež veľa železa)mliečnú, železo sa zo strukovín rovno vylúči ale ak si urobíš len faulovú /šošovicovú polievku os zeleninou a pokvapkáš ju pred jedlom pár kvapkami citrona tak sa železo zo strukoviny vstrebe.....ka už je nízky hemoglobín treba brať prípravky železa lebo zo stravy by sa to doplňalo veľmi dlho...dobrý je napr.Globifer forte

mogaa
22. feb 2020

@teodozia držím palce, rakovina lymfómu má veľmi dobrú prognózu oproti ostatným....neboj pri najhoršom ti dajú transfúziu aby si mohla pokračovať v liečbe.....sestre brali vzorku z kostnej drene ale pred cca 10rokmi......hematologička jej to niekoľko rokov chce vnútiť druhý krát, lebo to nemusela byť reprezentatívna vzorka.....ona má zlú skúsenosť, ale teraz sa to už robí len umrtvením a odovbratím vzorky a že je to skoro bezbolestné....keď bola ešte ona na odbere, tak sa dávala súbežne infúzia s liekmi proti bolesti a ona im tam aj skolabovala lebo mala prirodzenne nízky tlak a tá infúzka jej ho ešte znížila....ale teraz že sa to robí len umrtvení a odberom, dokonca videá na nete čo to robili deťom tak naozaj to vyzeralo bezbolestne.....neboj sa, zvládneš to...hlavne veľa zdravia a šťastia v liečbe....kamarátka mala tiež rakovinu lymfómu asi pred 10rokmi, najhoršie bolo že asi rok bola len doma a nemocnica.....ale odvtedy je ok, vyliečená, teraz má krásneho synčeka

lenkananete
22. feb 2020

@teodozia ahoj, mne brali kostnu dren dvakrat a dalo sa to vydržať. Neviem, ci mi to umrtvili, lebo som lezala na bruchu, ale do infuzky mi dali nejaký oblbovak. Trochu to zabolelo, asi ma z toho pichlo az niekde v stehne, ale to je len chvilka. Skor z tej infuzky som mala velmi veselu naladu a trochu ma motalo. Musis ist v sprievode niekoho. Prisla som domov, najedla sa, pospala si a je to ok. Horsie je cakat na vysledky, ako ten jeden vpich. Drzim paste

martinuska
22. feb 2020

Anemia patri ku klinickemu obrazu lymfomu, takze dolezitejsie je ist za onkologom a zacat liecbu , anemia sa vyriesi akutne transfuziou. Takze necakat a ist na predstavenie do VOU.

suge
22. feb 2020

@teodozia O lokálnom umŕtvovaní neviem, ale niekde ten odber robia aj v celkovej anestézii al4bo dajú predtým tabletku na upokojenie. Ja si svoj prvý odber veľmi nepamätám, bola som dieťa, druhý bol v dospelosti, bez anestézie. Skrátka som si ľahla, našli miesto a pichli ma. Bolieť bolel len vpich do kosti, potom som cítila iba nepríjemný ťah, ale dalo sa to zvládnuť.😉

teodozia
autor
22. feb 2020

Ďakujem Vám žienky, všetky, čo mi tu píšete, ani neviete čo to znamená pre mňa, prečítať si tu také povzbudzujúce slová, aj ja dúfam, že sa vyliečim, len neviem ešte, v akom je to štádiu....

temeto
8. mar 2020

Dobrý deň, ja som bola 4.3.2020 na odbere vzorky kostnej drene+trepano biopsiu v ke, na oddelení klinickej hematológie a onkohematologie na triede snp 1.Pred odberom som mala užiť tabletku na ukludnenie, robilo sa to v sterilnej miestnosti, bola tam len Dr a sestrička, najprv mi odobrali venoznu krv, potom som si mala ľahnúť na ľavý bok, prave koleno vytiahnuť ku hrudníku, chrbát stiahnuť do c-cka, pychli mi lidokain pod kožu, potom obpychali kosť mezokainom, urobil sa cca 1 cm rez skalpelom, zasunula sa punkcna ihla... Odber drene bol mierne citlivý, dalo sa to v pohode vydržať, no odber vzorky kosti som znášala horšie, bolo to vyslovene silne bolestivé. Cele to trvalo pár minút. Priebežne sa robili stery na vopred pripravené sklíčka. Cca 3 dní sa odporúča potom oddych na lôžku+3 dni sa nesmie dostať voda do tej ranky, aby sa predišlo infekcii.Prajem všetko dobre nech to mate rýchlo za sebou a potom aby vám prišli same dobre výsledky.

monikakrasnanska
Autor odpoveď zmazal
Zobraz