Výsledky z odberu kostnej dreni

Zodpovedané
9. okt 2018

Dobrý deň.
Na hematológii mi z vyšetrenia krvi vyšlo vysoké ELFO a súčasne nízky počet červených doštičiek. Musela som kvôli tomu absolvovať odber kostnej dreni.
Chcela som sa spýtať, čo môžu znamenať takéto výsledky?
Ďakujem

Dobrý deň,
Nízky počet červených krviniek (anémia) má mnoho príčin, môže ísť o nedostatočnú tvorbu v kostnej dreni, chýbanie stavebného materiálu, ktorý je potrebný na tvorbu červených krviniek (napr. železo, kyselina listová, vitamín B12...), alebo červené krvinky sú poškodené, čiže neplnia si správne svoju funkciu. ELFO je elektroforéza bielkovín v sére, pri ktorej sa posudzujú bielkoviny, tzv. paraproteíny v našej krvi. Bielkoviny z krvi sa počas elektroforézy rozdelia do 5-6 skupín (frakcií). Podľa toho, ktorá frakcia bielkovín je zastúpená najviac, môžeme uvažovať o rôznych ochoreniach. Zvýšené frakcie bielkovín sa môžu vyskytovať u rôznych ochoreniach (stavoch), napr. akútna fáza infekčných ochorení, akútne poškodenie tkaniva (srdcový infarkt), reumatické ochorenia, chronické ochorenia pečene, nefrotický syndróm, nedostatok tvorby protilátok, benígne a malígne hematologické ochorenia (myelóm). Výsledok neurčí konkrétnu diagnózu, ale pomôže lekárovi stanoviť konečnú diagnózu.


Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková


Union zdravotná poisťovňa prináša svojim poistenkám a poistencom množstvo benefitov. Získajte výhody v podobe príspevkov na zuby, oči či operáciu kŕčových žíl.
www.union.sk/zmena-zdravotnej-poistovne