Ako lepšie zvládať stres?

kim2028
28. jan 2022

Som síce dobrý chalan, ale neviem, kde nabrať ďalšiu silu. Odpustiť si, že ako som ublížil svojej rodine tým, že som sa zbláznil. Je to pre mňa jedna veľká hanba. Tiež nezvládam žiaden stres, ako na to, aby som bol v istých situáciach viac v pohode? V stresových situáciach som strašne paranoidný, ale ja chcem byť v pohode, ale nejde to. Pričom nejde častokrát spätne o nič. Ku ľuďom som však väčšinou slušný, zdvôrilý, nekonfliktný, s dobrým vystupovaním, ale myseľ pracuje napriek tomu zle a dáva ma dole. Niečo mi stále chýba. Nechám sa často zatlačiť do kúta ako šváb a mne sa nepáči to. Ja by som mal byť sebavedomý a nie šedá myška. Ešte urobiť zo seba dokonalého osla... Ako riešiť niektoré situácie lepšie?

zojazoja
28. jan 2022

@kim2028 no vypisovanim na net sa ti to nikdy nepodari. 1.brzdi ta choroba. 2. Chce to len prax v realnom zivote 3. Nie kazdy je typ cloveka na zvladanie situacii, ktore popisujes. 4.. Socializacia

0silvia0
28. jan 2022

@kim2028 musis prijat svoje neurozy, komplexy, stresy a robit si srandu z toho, ako nieco opat nevyjde. A bud k sebe zhovievavy a verit, ze nabuduce to bude lepsie.

kim2028
autor
28. jan 2022

@zojazoja Ja si myslím, že všetko sa dá naučiť, ale stále príde niečo nové, čo ma vykoľají. Aj dnes urobili zo mňa v obchode dokonalého osla. Bolo to niečo strašné tam. Ja sa desím strašne ľudí.... Pričom oni by sa mali ma báť. :D Moja diagnóza je strašná, aj keď nie najhoršia

@0silvia0 Máš asi pravdu. Človek príde na všetko asi až praxou. Aj dnes som sa pri konflikte správne a počúvol som pokladníčku, čo urobila zo mňa osla a išiel domov pre peniaze. Pričom riešenie bolo jednoduché. Použiť inú pokladňu a nebol by stres. Neciveli by 20 minút len ľudia na mňa, že čo to za problém... Nabudúce budem vedieť...

0silvia0
28. jan 2022

@kim2028 a co sa stalo pri pokladni? Si len z tohoto asi rozhodeny... aj ja som to kedysi tak mala, kazda blbost ma rozhodila a tisic krat som ju potom v hlave prehravala a znovu precitovala pocity trapnosti...

allie458
28. jan 2022

Skus si precitat nejake knizky ohladom uzkosti, stresu, myslenia a podobne. Ak je to horsie tak normalne navstivit terapeuta / psychologa dnes je to bezne nie je to ziadna hanba ani nic. Neviem kolko mas rokov ale z mojej skusenosti su tie skore 20te roky zivota neskutocne tazke co sa psychickeho prezivania tyka a mam vela blizkych v okoli ktory mali rozne problemy. Takze sam seba nehres a rob male kroky vpred, urcite vystavovat sa tym situaciam pomoze (ERP je znamy sposob terapie) a daj si cas na to aby sa to zlepsilo. Pracuj na tom aby ti nezalezalo na tom co si myslia ludia ktorych ani nepoznas, ked civia tak civia, to chce len cvik.

kittykat22
28. jan 2022

@kim2028 ako si prisiel na to, aka je tvoja diagnoza? Bol si niekedy niekde hospitalizovany, alebo chodil k psychiatrovi?

kim2028
autor
28. jan 2022

nič také nefungovala sticker nálepka, lebo v tých obchodoch majú shity. :D Ľudia strašne nervózny, lebo fungovali len dve pokladne a všetky plné. Najlepšie frk od pokladníčky prídite nabudúce s mamou. :D Skoro ma vystrelo pred všetkými tými ľuďmi.

kim2028
autor
28. jan 2022

@kittykat22 Bol som dvakrát hospitalizovaný. Mám paranoidnú schizofréniu. Ku psychiatrovi som chodil, ale nenaučil ma nič. Len lieky a odchod. Na také mám asi xanax, ale možno sa mýlim. Jeden liek je aj na odvahu a druhý je na ukľudnenie. Nechcem hltať veľmi to, keď sa mi niečo také pritrafí. Lieky na svoju chorobu beriem 6 rokov nonstop..

kittykat22
28. jan 2022

@kim2028 ak mas poranoidnu schizofreniu tak urcite beries antipsychotika. Ci uz nie? Mal by si si najst vhodneho psychiatra ktory s tebou bude riesit co sa ti deje a da ti odbornu radu. Tu na konikovi sa nejako predpoklada, ze ziadnu dusevnu poruchu v rozkvete. To sa ti tazko radi. Ty si specificky pripad.

kim2028
autor
28. jan 2022

@kittykat22 Áno, beriem len antipsychotiká najnovšej generácie. So psychiatrami je to ťažké. Už toľko som ich mal asi 5 a vyzerá tak, ako by ich klonovali. Lieky, lieky papajte a odchod... :D Najčastejšia fráza na všetky moje problémy, tak súčasť choroby a liečiť sa to nedá.... Schizofrénia je u mňa v pohode... Nemám bludy ani hlasy. Skôr negatívne príznaky, zlú pamäť a zlú koncentráciu.

kittykat22
28. jan 2022

@kim2028 ak mas schizofreniu tak musis brat antipsychotika 🙂 a cvicis? venujes sa nejakemu sportu?

kim2028
autor
28. jan 2022

@kittykat22 Bohužiaľ teraz počas korony športu nepraje. Hrával som vždy futbal s kamarátmi, keď sa dalo resp. chodil som aj do fitnesscentra. Nemôžem ani do jedného. Tak chodievam na 2 dlhšie 40-50 minútové prechádzky denne...

lindous
28. jan 2022

A terapiu u psychológa si popri psychiatrovi neskúšal? Ja teda nemám žiadnu diagnózu, ale sedenia s psychologičkou mi pomohli veľmi, okrem iného aj so zvládaním stresu

kim2028
autor
28. jan 2022

@lindous Aj u psychológa som bol, ale aj pri nej som bol vždy v kŕčí... Riešila skôr vecí týkajúce sa schizofrénie. Denný režim a tak. Niektoré vecí som nevedel ani dodržiavať... Tá koncentrácia je strašná...

kim2028
autor
28. jan 2022

@lindous Môžem sa spýtať, že čo ti doporučila? Nejaké dychové cvičenia alebo niečo také? Ja by som potreboval pomôcť aj s depresiou, ale tu som bol krátky. Mal som robiť psychogymnastiku, ale ako sa to robí radšej nepredviedla. Google nevie...

kittykat22
28. jan 2022

@kim2028 a nemozes cvicit doma? Nechces si kupit pas alebo bike? Nieco co by ti viac zvysilo tepovu frekvenciu . Samotna chodza na to nestaci. Stacilo by spravit nejaky trenink napriklad podla youtube - aj bez naradia. Cvicenie s vlastnou vahou.

lindous
28. jan 2022

@kim2028 priznám sa, že ako zdravý človek sa do toho asi nedokážem úplne vcítiť a ani nie som odborník, takže možno budem strieľať vedľa..
Ale ja som s ňou riešila najmä komunikáciu vo vzťahu, ale aj ako byť asertívnejšia a zvládanie emócií celkovo, vrátane stresu (ale s tým som nemala až také extrémne problémy, takže to skôr okrajovo) ..často som sa s ňou vracala ku konkrétnym situáciám, po ktorých má trápilo, že som sa mohla zachovať inak a rozoberali sme ako som sa chcela zachovať, prečo som sa tak nezachovala, čo nabudúce spraviť inak a ako keby sme to trénovali... Takéto niečo by sa možno hodilo aj tebe 😊 neviem teda ako to je s tvojou diagnózou, či sa niečo takéto dá aplikovať... Ale určite by som skúsila nájsť niekoho kto dokáže pomôcť, držím prsty 😊 a na sedení by si ty mal viesť čo chceš a čo potrebuješ riešiť...

kim2028
autor
28. jan 2022

@kittykat22 Dalo by sa cvičiť určite. Len ja neviem u mňa s motiváciou veľký problém. Pocvičím 2-3 dní a potom prestanem. Skúsim niečo nájsť na youtube a začať serióznejšie... Potreboval by som aj schudnúť. Mám už pod 100 kg konečne tak uvidím, či mi pomôže to...

kim2028
autor
28. jan 2022

@lindous Určite poriešime, ale asi až v lete, keď bude lepšia pandemická situácia. Ďakujem za nápady...

kim2028
autor
28. jan 2022

@kittykat22 Aj tebe sa chcem poďakovať, že si sa mi ozvala. Ono je to tak, že keď dostanem sa do zlého stavu tak viem ako z neho von. Neviem sa zachovať v vypätých situáciách správne.... Väčšinou keď som v strese reagujem pomerne hlúpo a aj robím neskutočné hlúposti. Vtedy som mimo. Každý konflikt ma položí. Napr. aj v nemocnici jeden pacient si vymyslí na mňa búdu a museli ma kriesiť neurolom sestričky a ešte verili jemu, lebo som zareagoval ako hlupák... Predsa do takého zlého stavu by som sa nedostal, keby nehovoril pravdu. Len som sa veľmi bál skrz svoju diagnózu a bol som už aj trochu paranoidný. Že ako budú to riešiť. Predsa len napadnutie som si myslel, že je veľký prúser, ale ani to neriešili nejakým vyšším trestom. :D

vanda323
28. jan 2022

@kim2028 Je to ťažké...mám podobnú skúsenosť...som v pohode a keď na mňa príde attack začnem byť paranoidna kričať až vrieskať a je to zle proste, tiež sa po ukludneni a užití lieku potom za seba veľmi hambim...ale proste v tej chvíli sa to nedá kontrolovať 😪
Môj manžel má vďaka Bohu pre mňa trpezlivosť....
Neviem čo ti poradiť je to ťažká téma....najhoršie je keď to vidia deti ...čo sa vďaka Bohu stalo len raz starší syn ma videl v takom stave....

kittykat22
28. jan 2022

@kim2028 na toto je dobre si v klude po situacii sadnut a prejst si to cele znova. Skus si predstavit, co by si mohol v takej situacii povedat nabuduce. Najdi tu spravnu vetu, zisti ako si predstavujes idealnu odpoved. A nahlas si to povedz. Najdi aj viac sposobov. Ked mas zachvat alebo ti nie je dobre, skus napocitat do 5 a pozriet sa do zeme. Tym odvratis pozornost a naberies trochu odstup. Predtym ako zacnes nieco hovorit tak skus nahodit formulku ... nic zaujimave ma teraz nenapada. Skusim nad niecim pouvazovat a napisem ti.
Zachovat sa spravne v krizovych situach vie malokto. Ale ide to praxou a vekom.

kim2028
autor
29. jan 2022

@kittykat22 Ja nemám s odpoveďami až tak problém. Myslím si, že je to normálne. Reč tela mám vždy hroznú a nikto mi nič preto neverí. Potom si urobí ešte každý zo mňa srandu. Ako aj včera napr. tá pokladníčka volaj mamku nabudúce. Na to som reagovať už nedokázal a išiel som domov pre peniaze... Nabudúce vedel by som, že ako to riešiť. Riešenie je jednoduché (druhá pokladňa)...

kittykat22
29. jan 2022

@kim2028 tak ale ked na teba niekto takto zautoci, tak je jasne, ze nevies ako reagovat. Snaz sa tie situacie riesit co najlepsie a neber si to moc k srdcu. Nabuduce pani pri pokladni povedz, ze ma zavolat veducu - hned.

kim2028
autor
29. jan 2022

@kittykat22 Vďaka za všetko. Ja si neberiem ku srdcu, ale mal by som sa naučiť vychádzať so všetkými ľuďmi. Bolo by to jednoduchšie. Nedelím ľudí do skupiniek. Som rád, že som zvládol to celkom dobre. Myslím so správaním. Nejako nevykoľajilo ma to duševne, ale reč tela nie je dobrá... No nič idem aspoň 10 minút cvičiť. Viac nedám asi pri súčasnej kondícii...

kim2028
autor
29. jan 2022

@allie458 To súhlasí od 23 mám psychické problémy. Bohužiaľ bol som šikanovaný a ponižovaný v detstve rovesníkmi, ale nikto neriešil to. Myslel som, že vyrastiem z toho. Na výške bolo to už iné. Boli rozumnejší ľudia, ale stres ma dal dole... Pričom škoda no snažil som sa aspoň vyštudovať. Chýbala mi len jedna skúška a štátnice do inžiniera. Tú skúšku nemal som už šancu dať pre zlý psychický stav a zlú koncentráciu... Aj tak mne by bola VŠ na nič... Nepoužiteľný pre život... Aspoň teraz mám sa psychicky super a netrpím podobnými problémami ako ľudia s mojou diagnózou....

kim2028
autor
29. jan 2022

Hm, ako sa ukľudniť po tom neskôr? Niečo robiť? Ja som taký "lenivý" a potom upadám do depky... Uvažoval som, že by som mal niečo vážne už začať robiť. Som rád, že dnes som aspoň cvičil už, ale už po 10 minútach unavený a vyčerpaný, tak že koniec. Do toho otec, že treba pomáhať von s nákupom, čo nakúpil...

kittykat22
29. jan 2022

@kim2028 nemozes sa naucit vychadzat zo vsetkymi ludmi 😲 to neexistuje. Mas nerealne ocakavania. Ludi by si mal rozdelovat na rodinu, priatelov, kamaratov a nahodile znamosti a cudzi. Co sa tyka tej poslednej kategorie, tak tam spada pani pri pokladni. Pokial sa spravat v ramci slusnosti a ona je k tebe neprijemna, tak sa snazis spravit co mozes aby si nejako situaciu doriesil a pri odchode na nu zabudas. Nie je mozne vyjst so vsetkymi.

kim2028
autor
29. jan 2022

@kittykat22 Áno, moja chyba. 😂 Rodičov som sa pýtal včera, tak že som vyštudovaný skoro manažér a neviem dať do laty jednu ženskú? :D Študoval som no, ale tam nás učili jednať s ľuďmi v rukavičkách. Klient bol vždy na prvom mieste a musel byť ofukovaný tak neviem no... Do života je to žiaľ asi nepoužiteľné...

kittykat22
29. jan 2022

@kim2028 nezalezi co si studoval. Jednoducho niekedy sa stava ze sa dostanes do nezhody s niekym. Kasli na to