Aký veľký môžem mať invalidný dôchodok, keď trpím paranoidnou schizofréniou?

er26
5. feb 2022

Ahojte mám 26rokov a diagnostikovali mi Paranoidnú schyzofréniu. Moja psychiatrička mi poradila že mám podať žiadosť na ID. Bol som aj na psychotestoch...celkovo mám problém zo sústredením a problém zo stresom..ďalej strašne zabúdam ale to mám asi s elektrošokov...ďalej pocity úzkosti strachu sem tam počujem hlasy a cítim dotyky na tele a podobne...mám problém s hociktorou prácou nevydržím nej kvôli týmto ťažkostiam...a bojím sa aby mi nedali malý dôchodok pretože musím platiť nájom a sprácou mám problémy ...neviem čo robiť...a ešte mám otázku keďže som mal aj predtým rôzne diagnózy od roku asi 2015 ktoré písali že keď sa stav nezlepší má sa zmeniť diagnóza na schyzofréniu, či mám nárok aj na spätný dôchodok do 3rokov do zadu od podania žiadosti na ID...ďakujem pekne za každú odpoveď moc mi pomôžete 😊

oliva276
5. feb 2022

Nie, ale tabuľky máme k dispozícii.

oliva276
5. feb 2022

Ešte jedna rada - zájdi na ÚP a vyžiadaj si potvrdenie o dobe evidencie, urobia ti to na počkanie.

janage
6. feb 2022

@er26 ta prvá veta je názov tej diskusie vo fóre

zuzap33
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janage
6. feb 2022

Hľadaj fo fórach vo voľných diskusiach

havranka31
6. feb 2022

@er26 Ono vsetko zavisi od posudkoveho lekara a od toho, ci tvoje diagnozy splnaju percentualnu mieru poklesu vykonavat pracu aspon na 41%. Neviem ake diagnozy ti napisali v tom 2015tom roku, ak su v tabulke, tak by ti mohli uznat invaliditu aj od toho datumu, a ak si mal v tom case menej ako 20 rokov a este si nepracoval, tak by si si musel doplatit rok odvodov, aby ti z nich mohli vyratat dochodok.

Moze sa doplatit len za definovane obdobia, v tvojom pripade studium po ukonceni 16.roku alebo evidencia na urade prace. Vymeriavaci zaklad si urcujes sam, je definivane aky musi byt minimalny, kazdy rok sa zvysuje. Napriklad keby doplacas za cely rok 2012, tam je min. zaklad 339,89 eur mesacne, z toho platis odvody na starobne poistenie (18 % z vymeriavacieho zakladu) a na invalidne poistenie (6 % z vymeriavacieho zakladu), cize spolu 24% zo zakladu, a teda minimalne 81,57eur mesacne. Tym by ti vysiel minimalny dochodok, ak by si chcel vyssi, musis doplatit z vyssieho zakladu.

Ak by ti vsak uznali invaliditu az napr. z diagnozy urcenej minuly rok, tam by sa ti zaratavali vsetky doterajsie zamestnania a vymeriavacie zaklady.

Moja rada je podat ziadost, a uvidis aky datum ti urcia za vznik invalidity a ake obdobia dochodkoveho poistenia ti zarataju a ci budes mat dost rokov, a podla toho sa vies uz zariadit a doplatit ak ti budu chybat.

er26
autor
6. feb 2022

@zuzap33 tak najviac som zarábal v amazone tam som mal aj 1000€ za mesiac niekedy ..ostatné tak 600 700€ na papieri myslím...tak skúsim sa sními porozprávať že sa fakt nedalo normálne pracovať ...a to som chcel aj chcem ale neni to ono

er26
autor
7. feb 2022

@oliva276 ahoj prosím ťa vypočítala si mi to podľa tých tabuliek nejako ? Ďakujem za odpoveď aj keď nie nevadí ☺️

oliva276
7. feb 2022

Nenapísal si, aký si vlastne ročník - 1995 - 1996? Neviem, kedy si dovŕšil 16 rokov (predpokladám, že si študoval na SŠ či UŠ) . Obdobie hneď po 16. roku je najvhodnejše - najnižšie z hľadiska doplatenia, keďže každý rok sa poistné zvyšuje. Tabuľku uvádzam od r. 2012 do vľaňajšku, ak by niekto potreboval tiež takéto into

Rok Výška minimálneho mesačného poistenia
2012 92,28 €
2013 94,32
2014 96,60
2015 98,88
2016 102,96
2017 105,96
2018 109,44
20191 114,48
2020 121,56

Na stránke Soc. poisťovne je fórum, kde môžeš zadať otázky. Stručne opíš svoj problém a požiadaj o link, kde môžeš požiadať o výpis svojho soc. poistenia, z neho zistíš, koľko mesiacov/rokov si mal hradené platby s rozhodneš sa, za ktoré (najstaršie) platby doplatíš, môžeš zaplatiť aj vyššie sumy, zohľadní sa ti to pri výpočte. Následne si skompletizuj lekárske správy a daj si overiť výučný list či maturitné vysvedčenie. Po skompletizovaní dokladov a doplatení poistného, s občianskym preukazom zájdeš na najbližšiu pobočku SP, pracovníčka tam s tebou vypíše žiadosť o priznanie ID.

Nechápem, keď si mal zdrav. problémy už v detstve, prečo rodičia či tí, ktorí ťa vychovávali, nepožiadali o invalidný dôchodok z mladosti. Za prvé preto, pretože taký dôchodok je zvyčajne vyšší, pretože sa počíta z vyššieho osobného mzdového bodu (0,67), čo je zvyčajne vyšší príjem, než takíto pacienti mávajú. A za druhé preto, lebo si ho už mohol mať 8x valorizovaný + k nemu dostávať trinásty dôchodok.

er26
autor
7. feb 2022

@oliva276 som ročník 1995 som vyučený čašník ...a ďakujem takže to je cca 100€ za mesiac čiže za rok 1200€ no super ...rodičia mi na to nedajú a pôžičku mi tiež nedajú na tú zmluvu čo mám som v riti asi ...skúsim sa s niekým poradiť uvidím no...a tie papiere nemám ani zo školy ...zapálil som ich keď som bol na ulici ako bezdomovec ...a vyzerá to že zase budem na ulici pre moje okolie som len príťaž ...

oliva276
7. feb 2022

Škola ti vystaví duplikát, to nie problém (v prípade, ak medzitým zanikla, prípadne ak staršie doklady nearchivuje, môžeš sa obrátiť na okresný archív.) Myslím, že keď je tvoj zdravotný stav taký, ako opisuješ, mal by si reálnu šancu ID dostať. Hľadaj teda možnosti, z toho, čo si napísal, možno by stačilo doplatiť za rok či o niečo málo viacej.

oliva276
7. feb 2022

Ešte jedna poznámka - po dovŕšení 28 rokov pri žiadaní o ID by si musel preukázať 5 rokov sociálneho poistenia. Čiže ak nepožiadaš v priebehu dvoch rokov, mal by si to oveľa komplikovanejšie.

er26
autor
9. feb 2022

No teraz už mám väčší problém som na ulici ako bezdomovec...mojej rodine som len na obtiaž ...neviem čo robiť ..som na PNke a chodí mi 59€ za mesiac ...kvôli tej zmluve čo mám napísané som robil 40 hodín týždenne čo je blbosť ale potreboval som robotu ...chodím prespávať do nocľaháreni a cez deň som vonku až do večere kedy idem naspäť v piatok idem na sociálnu poisťovňu stymi papiermi od psychiatricky a opýtam sa čo sa dá robiť ...ešte neviem či je problém že mám trvalý pobyt v úplne inom okrese ...ďakujem za rady

sonnenshein
9. feb 2022

@er26 V noclaharni maju socialnych pracovnikov, povedz im o svojej situacii, oni su dostatocne skuseni a zdatni v moznostiach, ktore mas, poradia Ti, pomozu, ak budes mat stastie, aj pojdu s Tebou vybavit (pred coronou chodili takto s klientami).
Drzim palce!

kim2028
9. feb 2022

Ahoj tu kim... Bohužiaľ bolo treba žiadať vtedy, keď bol prvý problém, ale smelo skús si podať. Nevieš, že odkedy ti dajú invaliditu. Je možné, že uznajú ti od roku 2016 v tvojom prípade a takto nebudeš musieť nič doplácať a všetko spĺňať. Vyplatia ti ešte 3 roky spätne, keď ti to uznajú. Ja som žiadal pri prvom probléme, ako som mohol. Mal som 24 rokov a doplácal som 2 roky. Dôchodok môže byť všeliaký záleží na %. Na schizofréniu je od 40-80% a o tom rozhodne posudkový lekár ako aj odkedy budeš mať invaliditu. Nad 71% máš maximum, pod 71% krátia ti dôchodok prislušnými %. napr. dajú len 50%, tak máš len rovnu polovicu z výmeru atď...

er26
autor
9. feb 2022

@sonnenshein no není tu žiadny soc. Pracovník že toto je len noclaharen ...bol som aj na úrade práce aj na mestskom úrade a nič som nevybavil ...nechce sa mi to vysvetľovať prepáčte som unavený ...:(

luna379
9. feb 2022

Napadla mi taká myšlienka a čo tak sa ohlásiť v nejakej liečebni, nemocnici, psychiatrii? Nech ťa hospitalizuju, ak sa naozaj zle cítiš, ked im povieš že si bez domova možno ti nasledne pomôžu situáciu nejako riešiť

er26
autor
10. feb 2022

@luna379 áno už to riešim s mojou psychiatrickou dnes idem za ňou ...ale ešte predtým než tam pôjdem musím ísť na socialku kvôli tomu invalidnemu ,bol som sa tam informovať a asi to pôjde vybaviť ...vysvetlil som im moju situáciu ...vonku je zima už ma to nebavi ...mám posledných 5€ ..kamarát mi poslal na účet 20€ ...ešte mi neprišli ...lenže aj on mi povedal že mi nemôže dávať stále ...bol som na úrade práce či môžem požiadať o dávku hmotnej núdze keď som na PN a dostávam 2,82 € za deň ...vraj áno ale že mi to strhnú to čo dostávam na mesiac tu PN čiže 59€ za mesiac a hmotná núdza je nejakých 65€ a ešte by som musel ísť zbierať smeti za nejakých 10€ celý mesiac ...čiže sa to neoplatí ...a nechcem si tu robiť hanbu po meste zatiaľ nikto nevie že som na ulici len mama sestra možno brať a kamarát ...ja už som bol na ulici presne kvôli tomuto ...ale keď som býval u otca...tak to bolo to isté ...potom som býval sám a nevládal som chodiť do roboty bolo mi zle psychicky a bol som vyčerpaní tak som prestal chodiť do roboty...a neplatil nájom a vyhodili má ..nemal som už naňho peniaze tak som bol zase na ulici a odtiaľ do Pezinka som šiel ...tam sa ozvali máme mojej ktorá ma zobrala pod jej "domácimi pravidlami" ktoré som musel dodržiavať ...ach nechcem o Tom už písať ...neviem čo robiť

sonnenshein
10. feb 2022

@er26 Aj v noclaharni je socialny pracovik, popytajte sa.

luna379
10. feb 2022

@er26 Možno by som na tvojom mieste pouvažovala, či je tvojou prioritou žiť v teple a bezpečí ale podľa zaužívaných pravidiel domácnosti, ktorú vlastní tvoja mama, alebo žiť na ulici, v neistote ale "voľný ako vták"...

Ja ti len poviem toľko, že presne takto vznikajú tí špinaví otrhaní smradľaví bezdomovci - často zo zlým psychickým stavom, nechcú sa podriadiť nikomu a ničomu a ostatní s nimi stratia trpezlivosť.

Užívaj poctivo lieky, ak ti nestačia, požiadaj psychiatričku o prehodnotenie prípadne doplnenie liekov, choď si vybaviť invalidný a naklusaj k mame domov a buď rád, že ťa u seba nechá bývať aj keď podľa jej pravidiel. Je to tvoja mama, určite ťa ľúbi a chce ti dobre, ale je to len človek, ktorému tiež niekedy rupnú nervy. Skús sa s ňou zblížiť a hovor jej o svojich pocitoch, ja verím tomu, že ťa neodmietne prijať do svojho srdca.

Tiež mám 26 rokov, tiež mám psychické problémy a tiež nemám úplne extra najhlbší vzťah s rodinou, ale keď som bola v sračkách, nikdy mi nepovedali nie, ale chcelo to snahu aj z mojej strany,

er26
autor
10. feb 2022

@luna379 nechce sa mi to rozoberať v skratke všetko funguje len na oko ...jej sprosté zkazay keď mám 26rokov ... naposledy ma nechcela pustiť do obchodu keď bolo 7hodin večer pre cigarety...fakt toto nechcem všetko písať ...ja nehovorím že som svätý...ale to sa už fakt nedá ...keď sa povie mama každý má nejako zafixované aká má byť mama otec a podobne preto to nebudem ani písať ...
Bol som u psychiatricky všetko som jej vravel a vedela že sa to blíži už ...sama povedala že sa ani raz neopýtala čo to je za chorobu alebo podobne...zajtra idem na sociálku za posudkovym lekárom a hneď odtiaľ pôjdem psychiatričke a pôjdeme vybaviť pobyt vo veľkom záluží ...budem vás informovať

luna379
10. feb 2022

@er26 tak keby mám syna čo je psychicky chorý a čo je skoro bez peňazí, žije len s PNky alebo tak by som mu fajčiť ani nedovolila. A to je jedno či máš 26 rokov alebo nie. Fajčenie nie je dobré pre žiadnu oblasť zdravia a ani pre psychiku nie. Ty si skrátka okrem všetkého asi aj ťažká povaha. Ale každopádne, držím ti palce nech sa ti situácia vyrieši k tvojej spokojnosti.

er26
autor
11. feb 2022

@luna379 tu neislo o cigarety ...prečo hodnotiš keď nevieš podrobnosti ...moja psychiatrička to chápe a veľmi dobre a vie o tom ...preto dnes ideme volať do Veľkého Zaluzia aby ma prijali ...to že má vyháňa do roboty keď mám ísť na preliecenie a káže mi aby som si zrušil PNku a šiel do práce a nemám sa vyhovárať na chorobu ,..všetkých len využívam a som sebec a podobne ...ja nie som ťažká povaha ...kašlem na to